WYDARZENIAB KOLORY

Wydarzenia biblioteczne


Rok szkolny 2017/2018


         8 czerwca w ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, uczniowie klas starszych czytali dzieciom ze szkolnej świetlicy fragmenty książki „O rycerzu, który wcale nie uratował królewny i smoku, który przeszedł na wegetarianizm”.
        Czytanie było z podziałem na role i towarzyszyło mu prezentacja powiększonych ilustracji z książki.

 8 czerwca, wzorem lat ubiegłych zorganizowany został happening – granica czytania.
Uczniowie podchodzili do wyznaczonego miejsca na korytarzu i sami decydowali, gdzie chcą spędzić czas. Czy po stronie, gdzie znajdowały się książki, czy po stronie, gdzie nie ma nic…
 

6 czerwca uczniowie klasy 4e uczestniczyli w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem – autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Na spotkanie zostaliśmy zaproszeni przez Miejską Bibliotekę Publiczną.  

18 maja pasowanie na czytelników uczniów klasy 1 c. dzieci brały udział w zabawie „Escape room”. Aby odnaleźć szyfr i klucz do biblioteki, dzieci musiały wykazać się umiejętnością czytania, znajomością cyfr, posługiwania się słownikiem, spisem treści itp. Uczniowie klas 1a i b również będą brali udział w takim pasowaniu na czytelnika.  

10 maja spotkanie z pisarką Melanią Kapelusz, autorką książek dla dzieci.
Spotkanie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wzięli w nim udział uczniowie z klasy 3 d.
 

             28 lutego w bibliotece szkolnej w ramach innowacji regionalnej realizowanej przez nauczycieli naszej szkoły, miało miejsce spotkanie uczniów klas 5a, 5c, 4f, 3e z panią dr Marią Lipok-Bierwiaczonek.
Pani Maria z racji zawodu i swojej pasji jest ekspertem w sprawach Tychów, a szczególnie sprawach historii, etnologii i kultury.

              28 lutego w środę w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie w ramach „Tygodnia bezpiecznego Internetu”. Z samego rana zaproszono uczniów klas pierwszych: 1a i 1c.  Uczniowie tych klas słuchali opowiadań.
Opowiadania czytał Wojciech Ochojski uczeń klasy 6d.
Autorami opowiadań byli koledzy z klasy Wojtka.

             27 lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania dla klas 1-3.
Czytane teksty zostały wybrane z książki Tomasza Trojanowskiego „Kocie historie”.
Temat był nieprzypadkowy, ponieważ w połowie lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Zgłosiło się 53 uczniów.
            Na początek spotkania nasza pani od angielskiego Joanna Szojda-Kumor przeczytała dzieciom początek książki „Kocie opowieści”.
Jury w składzie Małgorzata Paszek (wychowawca świetlicy), Anna Matejko (polonistka) i Wojciech Surma (pedagog szkolny).   Jury oceniało dzieci na poziomach wiekowych.
 

           24.01.2018 – uczniowie klasy 3g pod kierunkiem pani Barbary Domasławskiej-Mazur przygotowali przedstawienie o zdrowym stylu życia a grupa uczniów  z klas starszych pod kierunkiem pań Magdaleny Nowickiej oraz Jadwigi Szlafki zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe „Księżniczka na ziarnku grochu”.
           Obydwie prezentacje miały miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej –  w Mediatece, w ramach przeglądu teatrzyków szkolnych. 
 


Spotkanie z pisarką panią Justyną Słonką, autorką książki „Najtrudniejszy tydzień w moim życiu”. Impreza miała miejsce 19 grudnia i brali w nim udział uczniowie klas 4 i 5.


W ostatnim tygodniu listopada świętowaliśmy urodziny Pluszowego Misia. Gościliśmy w bibliotece uczniów klas młodszych i wspólnie czytaliśmy fragmenty książek z misiami w roli głównej: min. „Misiostwo świata”; „Ach, jak cudowna jest Panama”;  „Dziadek i niedźwiadek”.
 Na fotografiach- spotkanie z uczniami klasy 1a.

  9 października, spotkanie w naszej szkolnej bibliotece.
Łucja Rozmus-Stefaniak,
uczennica klasy 7e, opowiadała
o swojej podróży do Tajlandii uczniom klasy 5d

 


 warsztaty zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach.
5 października klasa 7b i c podczas warsztatów o komiksach, które poprowadził Maciej Kur;
 grafik, autor komiksów dla dzieci i młodzieży.
   

 warsztaty zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach.
4 października klasa 7e podczas warsztatów literacko-artystycznych z panią Agatą Dominik, stylistką, autorką książki o modzie.
 

pasowanie drugoklasistów
na samodzielnych czytelników
szkolnej biblioteki;
na zdjęciach klasa 2a i 2b
 

narodowe czytanie
„Wesela” Stanisława Wyspiańskiego
        Zaczytane 5 minut w SP 35

         1 czerwca o godz. 10.00 w ramach ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam” odbył się w naszej szkole happening zatytułowany „Zaczytane 5 min w SP 35”. Młodzież i dzieci zaproszone do udziału skupiły się w grupach wokół rekwizytów sugerujących tematykę czytanych książek. Dzieci ze świetlicy czytały książeczki o misiach, a w środku usadowiły pluszowego Kubusia Puchatka. Klasa 2 d przyszła z pluszowymi zwierzątkami i książeczkami o zwierzątkach; 3 f skupiła się wokół modelu anatomicznego człowieka – czytali o człowieku literaturę popularnonaukową; 5c zebrała się przy modelu układu słonecznego – czytali książki z zakresu astronomii. Była również grupa czytająca swoje ulubione książki. 

                                                                                                                  K. Kopia


        Konkurs pięknego czytania

         16 maja w naszej szkolnej bibliotece odbył się Konkurs pięknego czytania. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas 4 – 6. W składzie jury powitaliśmy panią rzecznik prasową Urzędu Miasta w Tychach - Panią Ewę Grudniok oraz nasze panie polonistki: Jolantę Ferdek i Magdalenę Nowicką. Zwycięzcami okazali się chłopcy: Kuba Siudak 6 b; Kuba Tywonek 6 a; Gabriel Olczak 4 c.
Gratulujemy

                                                                                                                  K. Kopia


      

24 kwietnia czytaliśmy w przestrzeni publicznej, w sumie była nas około setka. Na zdjęciach holl w Mediatece, czyli między pizzerią a Biblioteką Publiczną - Mediateką.
  

      

3 kwietnia 2017r. odbył się I Maraton Czytania.
W czytaniu brali udział nauczyciele szkoły oraz uczniowie szkoły technikum.
Podczas Maratonu czytano książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 
  

    17 marca odbyło się spotkanie klasy 3 d z uczniami Zespołu Szkół nr 6 w bibliotece technikum. Uczniowie z technikum przygotowali konkurs na kanwie powieści „Dzieci z Bullerbyn”. Nasze dzieci rywalizowały w grupach między sobą. Konkurs był bardzo ciekawy, nasze dzieci zachwyciły znajomością lektury. Dziękujemy paniom bibliotekarkom – Magdalenie Krawczyk i Annie Wójcik.

     
14 marca odbyło się spotkanie dzieci z klas 3a, 2g i 2d
z panem
Mariuszem Walterem, autorem książki
„Tychy pełne tajemnic – tylko dla dzieci”


W roku szkolnym 2016/2017 rozpoczęliśmy realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Program będzie realizowany w latach 2016-2020. Celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest poprzez finansowe wsparcie modernizacji oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
Program składa się z trzech priorytetów, które realizuje MKiDN za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz MEN.
Priorytet 1- Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
Priorytet 2 - Infrastruktura bibliotek 2016–2020
Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Obecnie rozpoczęta została realizacja Priorytetu nr 3, celem którego jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów przez wspieranie organów prowadzących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne dla dzieci i młodzieży, szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne, a także szkoły, zespoły szkół i szkolne punkty konsultacyjne przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz biblioteki pedagogiczne w podejmowaniu przedsięwzięć w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymaliśmy pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej. Zakupiliśmy ponad 460 tytułów woluminów oraz kilkanaście audiobooków. Wybór książek konsultowany były z uczniami, Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców oraz nauczycielami. Wszystkie propozycje odpowiadają zainteresowaniom i potrzebom uczniów.


Światowy Dzień Pluszowego Misia, to wydarzenie, na które co roku czekają wszyscy!
W naszej bibliotece, to czas miłych spotkań z pluszowymi ulubieńcami. Misie małe, duże, mięciutkie, kolorowe, puchate i inne odwiedziły nas z uczniami klas pierwszych. Były wesołe zabawy, ciekawe czytanki i niesamowite zgadywanki, było wszystko o Puchatku, Paddingtonie i Uszatku.
Wszyscy dobrze się bawili, osiołkowi się dziwili, co ogonek w lesie zgubił, co go Miś Puchatek lubił, no i znalazł się ogonek i zadzwonił nagle dzwonek….

„Pluszowy przyjaciel, jedyny, wspaniały.
Wśród wielu zabawek najbardziej lubiany.
Kochają go dzieci, młodzież i dorośli.
On w każdym sercu na zawsze zagości!”
   


WYNIKI KONKURSÓW:


Konkurs literackiego
„LITERACKI ZWIERZYNIEC - RYMOWANKI O ZWIERZĘTACH”
MUSIOŁ Kacper kl. III b I miejsce
SZYDŁOWSKA Zuzanna kl. III a II miejsce
MILEWSKA Agata kl. VI b I miejsce
MARZEC Dominika kl. IV a II miejsce


Konkurs plastyczny
„ZWIERZĘCY BOHATEROWIE ULUBIONYCH BAJEK”

KLASY I
KUBERA Weronika kl. I b I miejsce
SZUMERA Karolina kl. I b II miejsce
KULA Michał kl. I b III miejsce
ROMAŃCZUK Jan kl. I b Wyróżnienie
KLOS Wiktoria kl. I b Wyróżnienie

KLASY II
WOJTASZCZYK Natalia kl. II a I miejsce
BONARSKA Natalia kl. II g II miejsce
MOSKALEWICZ Marcel kl. II g II miejsce
WOLAK Emilia kl. II g III miejsce
GÓRSKA Wiktoria kl. II a III miejsce
ADAMCZYK Weronika kl. II a Wyróżnienie
ADAMOWICZ Julia kl. II g Wyróżnienie
BARANOWSKI Mateusz kl. II g Wyróżnienie
GROTKOWSKA Magdalena kl. II a Wyróżnienie
MAGALA Weronika kl. II g Wyróżnienie
PRASOŁ Julia kl. II b Wyróżnienie

KLASY III
PAWEŁCZYK Bartłomiej kl. III c I miejsce
CELLER Julia kl. III c I miejsce
WŁODARSKI Artur kl. III c II miejsce
DĄBROWSKA Dominika kl. III c II miejsce
CYRNAL Maciej kl. III c III miejsce
GRABOWSKA Iga kl. III c III miejsce
KLIŚ Zuzanna kl. III c Wyróżnienie
SKATUŁA Agata kl. III e Wyróżnienie
ZYBOWSKI Piotr kl. III c Wyróżnienie
KROCZEK Bartosz kl. III f Wyróżnienie
NOWACZYK Daniel kl. III d Wyróżnienie
NOWAK Aleksandra kl. III e Wyróżnienie

RACE PRZESTRZENNE
MUSIOŁ KACPER kl. III b I miejsce
SZELECHOWICZ ADAM II G II miejsce

Konkurs plastyczny
„NOWA SZATA DLA STAREJ LEKTURY – PROJEKT OKŁADKI”
TRELA Julia kl. V a I miejsce
HAJDUK Natalia kl. V a II miejsce
POLOCZEK Justyna kl. II c III miejsce


Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez naszą bibliotekę. Mnóstwo kolorowych prac dostarczyli uczniowie klas I-III na konkurs plastyczny „ZWIERZĘCY BOHATEROWIE ULUBIONYCH BAJEK” oraz uczniowie klas IV-VI na konkurs plastyczny „NOWA SZATA DLA STAREJ LEKTURY – PROJEKT OKŁADKI”. Uczniowie klas III-VI wzięli również udział w konkursie literackim „LITERACKI ZWIERZYNIEC - RYMOWANKI O ZWIERZĘTACH”.
   


W dniach 21 i 25 października uczniowie klas drugich przeżywali uroczyste chwile Pasowania na Czytelnika. Uczennice klas VI, wraz z nauczycielem bibliotekarzem, przygotowały bajkowe przedstawienie, podczas którego Król i Królowa Książek zapraszali dzieci do Bajkowej Krainy. Wskazywali im drogę do świata książek oraz biblioteki szkolnej. Szczególnym „paszportem” do tego zaczarowanego świata była zakładka do książki, którą uczniowie otrzymali po złożeniu uroczystej przysięgi. Na zakończenie wszyscy uśmiechnięci stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Zbliża się październik i czas świętowania Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W naszej bibliotece rozpoczęły się przygotowania do III Tyskiego Rajdu Gwiaździstego z Książką.

Dnia 4 października 2016r chętni uczniowie z klas V-VI, wśród nich również łącznicy klasowi, pod opieką nauczyciela bibliotekarza udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej - Mediateki, gdzie zostali oprowadzeni po nowoczesnej skarbnicy książek. Uczniowie zapoznali się z poszczególnymi działami biblioteki i miejscami przyjaznymi dla czytelnika. Po wizycie w Mediatece grupa udała się na metę rajdu czyli Plac Baczyńskiego, gdzie przewodnik Muzeum Miejskiego zapoznał wszystkich z historią naszego miasta, zwracając uwagę na charakterystyczne elementy architektury i ciekawe obiekty przyrodnicze. Na zakończenie uczestnicy rajdu, z przygotowanych wcześniej literek, ułożyli kolorowe hasło: „Tychy znają książek moc”.


Rok szkolny 2015/2016
„Jak nie czytam jak czytam” ogólnopolska akcja czytelnicza dla szkół 10 czerwca 2016
Szkolny happening „Ogarnięci czytaniem”

W piątek 10 czerwca 2016 o godz. 10.00 braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w happeningu – „Ogarnięci czytaniem”. O godzinie 10.00 wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na boisku, w terenie ogrodzonym sznurkami, na których zostały zawieszone karteczki z tytułami i autorami ulubionych książek młodzieży. W tym czasie, uczniowie czytali przyniesione ze sobą książki . Na koniec zakrzyknęliśmy – KOCHAMY CZYTANIE i wróciliśmy na lekcje.

30 maja uczniowie z klas IIIa i IIIc uczestniczyli w XV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom w MBP filii nr 13. Ks. M. Macherzyński czytał naszym uczniom książkę o.Leona Knabita „Dlaczego żyrafa ma długą szyję” i rozmawiał z dziećmi o odpowiedzialności za zwierzęta hodowane w domu.
Ksiądz ubrany w strój motocyklowy wzbudził duże zainteresowanie dzieci. Opowiadał o swojej pasji, czyli jeździe na motocyklu.


25 kwietnia klasa IIIa uczestniczyła w akcji  wspólnego czytania w przestrzeni publicznej, włączając się tym samym do ogólnopolskiej inicjatywy KsięgoZbiór. Uczniowie z nauczycielami wyszli do pobliskiego parku, by poczytać ulubione książki. Przechodzący ludzie przyglądali im się ciekawie. KsięgoZbiór to akcja polegająca na zbiorowym czytaniu w przestrzeni publicznej. W wyznaczonym miejscu i czasie zbiera się grupa osób, które po prostu zaczynają w ciszy czytać przyniesione przez siebie książki. To sposób dla wszystkich czytelników, by zarazić czytaniem innych – chociażby przechodniów.


Dnia  13 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z pisarzem panem Waldemarem Cichoniem autorem książek dla dzieci. Znamy wszyscy jego serię książek o sympatycznym kocie Cukierku. Tym razem pisarz zaprezentował swoją najnowszą książkę Zdarzło się na Ślonsku” . Są to krótkie opowiadania o wybitnych Ślązakach, których talent, praca i odkrycia wpłynęły na historię naszego kraju,  a nawet świata. Książka napisana jest w gwarze śląskiej, a dla „niewtajemniczonych” znajduje się również tekst po polsku. Autor opowiedział nam niektóre z opisanych historii i zachęcał do przeczytania książki. Po spotkaniu można było zakupić jego książkę i otrzymać autograf.


  W dniu 11 kwietnia odbył się Konkurs pięknego czytania dla klas IV – V. Każdą klasę reprezentował jeden uczeń. Podczas etapu wstępnego uczestnicy konkursu czytali fragment książki Barbary Gawryluk „Mali bohaterowie”. Wyłoniono pięciu finalistów, którzy starali się jak najpiękniej przeczytać kolejny fragment, tym razem pochodzący z książki pod tytułem „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza”, również autorstwa B. Gawryluk. Obydwie pozycje zostały zakupione do naszej biblioteki w ramach programu rządowego „Książki naszych marzeń”.
Poziom prezentacji czytanego tekstu był bardzo wyrównany i ostat
Oto zwycięzcy:   I miejsce Amelia Dzedzyk IVb,    II miejsce Amelia Kuta Vb,  III miejsce Wojciech Ochojski IVd


        Dnia 4 kwietnia uczniowie klas IIf i IIIc naszej szkoły wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdującej się obecnie w nowo otwartym budynku Mediateki na spotkanie autorskie. Gościem tego spotkania była popularna pisarka dla dzieci- pani Anna Czerwińska-Rydel. Bohaterowie większości jej książek to sławni i wybitni Polacy: kompozytorzy, pisarze, naukowcy, podróżnicy.
        Autorka prezentowała dzieciom swoje książki, opowiadała o tym, jak zaczęła się jej wielka przygoda z pisaniem, a także skąd czerpie pomysły opisując wszystkie historie i co ją w tej pracy inspiruje. Odpowiadała na mnóstwo pytań, które zadawali mali czytelnicy.
        Z okazji Roku Sienkiewicza pisarka zaprosiła wszystkich do rozmowy o swojej nowej książce pt. „Piórem i mieczem” przygotowując dzieci do Narodowego Czytania Henryka Sienkiewicza.
        Nasi zdolni uczniowie nasze szkoły z klas V i VI przygotowali dla miłego gościa niespodziankę muzyczną. Występy młodych artystów dostarczyły wszystkim artystycznych wrażeń
i uświetniły to literackie wydarzenie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały autografy i piękne dedykacje, które autorka złożyła na pamiątkowych zakładkach i zakupionych przez dzieci książkach.  
     

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla klas III pod tytułem: „Cukierek i inni”, w którym wzięło udział 24 uczniów. Najwięcej punktów otrzymała uczennica Patrycja Liszka z klasy III a. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się biblioteczny konkurs plastyczny „Kocie zabawy”, na który dostarczono 103 prace. Podsumowaniem całego projektu było interesujące spotkanie z panią weterynarz Oliwią Lipowską, podczas którego uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jeszcze wielu ciekawych rzeczy na temat kotów. Na zakończenie spotkania uczestnikom konkursów zostały wręczone dyplomy i nagrody.
Pierwsze miejsca na poszczególnych poziomach klas zajęli:

  
Teresa Nowakowska  I a  i Ziemowit Witkowski I f 
  
Kacper Musioł II b  i Agata Skatuła II e
  
Zuzanna Zabielska  III a   

Osobno ocenione zostały prace przestrzenne; pierwsze miejsca zajęły:

  
Justyna Poloczek I c i Julia Żurawiecka I f


W miesiącach lutym i marcu podjęliśmy działania  związane z realizacją rządowego projektu Książki Naszych Marzeń.  Zadania te były realizowane w klasach I-III w ramach projektu pod hasłem „Wszystko o kotach”. W każdej klasie odbyły się lekcje tematyczne, podczas których dzieci poznawały różnorodność świata kotów, sposób ich poruszania się, odżywiania oraz wygląd i zwyczaje.  Przeglądały albumy ze zdjęciami puszystych czworonogów. Nauczyciele czytali uczniom wiele kocich historii ze zbiorów biblioteki szkolnej, a dzieci wykonywały kolorowe ilustracje, bawiły się w kocie zabawy i śpiewały wesołe piosenki. Na zakończenie każda klasa wykonała klasową gazetkę o kotach.  Ciekawym urozmaiceniem projektu były  występy uczennic z klasy VI  w mini-teatrzyku Kocie problemy.

11 12 13 14

 
 „Książki naszych marzeń”.
W ramach programu otrzymaliśmy pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Zakupiono 196 książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.  zobacz tytuły zakupionych książek


     W roku szkolnym 2015/2016 realizujemy w naszej szkole program rządowy Książki naszych marzeń. Otrzymaliśmy 2700 zł na zakup nowości do biblioteki szkolnej. Zakupiliśmy 196 woluminów, między innymi książki, które wybrali uczniowie podczas akcji Ogólnopolskie wybory książek oraz pozycje którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata.
W ramach programu należy zrealizować projekty edukacyjne w każdej klasie z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej i zorganizować wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów. Przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z  bibliotekami publicznymi i bibliotekami pedagogicznymi. Biblioteki mają także wspólnie organizować wydarzenia służące popularyzacji i promocji czytelnictwa.
Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.
 

       

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Pod koniec listopada w naszej bibliotece odbyły się spotkania uczniów klas pierwszych m.in. z Kubusiem Puchatkiem, misiem Yogi, misiem Uszatkiem i całą misiową rodziną. Dzieci nauczyły nawet Panie bibliotekarki swojej wesołej piosenki o misiu; uczestniczyły w misiowych zabawach i poznały miśki z całego świata. Najbliżej było im jednak do własnych pluszaków, przyniesionych w tym dniu do czytelni. Uczniowie oglądali książeczki o misiach i zapoznali się z misiowymi czasopismami.

Zabawom i uśmiechom nie było końca…!
       

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez naszą bibliotekę. Mnóstwo kolorowych prac dostarczyli uczniowie klas II-III na konkurs plastyczny „Moja ulubiona bajkowa postać”, a temat konkursu dla klas IV-VI brzmiał „Książka-okno przez które można zobaczyć…”.
Do biblioteki napłynęło ogółem 36 prac.
W kategorii klas drugich
I miejsce zajął Kacper Grela,
II miejsce Zuzanna Kliś,
III miejsce Emilia Stachańczyk.
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Nowak i Kacper Musioł.
W klasach trzecich
I miejsce zajęła Zuzanna Zabielska,
II miejsce Natalia Prasoł oraz
wyróżnienia: Amelia Sroka i Gabriel Olak.
W klasach szóstych
I miejsce zajął Konrad Nowara,
a miejsce II Milena Widłok.
Uczniowie klas starszych dodatkowo w ramach konkursów literackich przygotowali hasła reklamujące bibliotekę, książkę, czytelnictwo oraz krótkie opowiadania sensacyjno-przygodowe.
Przykładowe hasło Agaty Korotusz: „KONIEC I BOMBA, A KTO NIE CZYTA TEN TRĄBA”
 lub hasło Marty Zielińskiej: „- CZYTASZ? – NIE, PRZEŻYWAM PRZYGODĘ”
Wyróżnienia za opowiadania otrzymali: Kamila Gozdowska, Amelia Golińska i Grzegorz Studniarz.


Opowiadanie: Kamili Gozdowskiej

„Zaginione książki w bibliotece”
       Były sobie dwie koleżanki Kamila i Martyna. Akurat wybierały się do biblioteki. Tam zobaczyły puste półki i panią bibliotekarkę trzymającą się za głowę. Zapytały - Gdzie są wszystkie książki? Pani odpowiedziała, że zostały skradzione. Dziewczynki zaproponowały, że pomogą szukać skradzionych książek. Martyna wymyśliła, że przebiorą się z Kamilą za Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona i wtedy będzie im łatwiej. Gdy się przebrały od razu wzięły się do roboty. Musiały zebrać odciski palców. Gdy skończyły, zaczęły przeszukiwać wszystkich uczniów.
       A sprawcą okazał się Dominik z klasy 6 b. Tak długo przesłuchiwały go, aż w końcu się przyznał. Powiedział, że ukradł książki i wszystkie spalił. Sprawca został skazany na 5 lat czytania książek. A jego rodzice musieli kupić książki do biblioteki za kwotę 30 000 zł. Martyna i Kamila dostały tytuł bohaterek biblioteki.

II Tyski Rajd Gwiaździsty z Książką
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych rozpoczęliśmy 1 października udziałem w II Tyskim Rajdzie Gwiaździstym z Książką. Ośmioosobowa grupa uczniów z klas V i VI pod opieką nauczyciela bibliotekarza odwiedziła filię nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej zapoznając się z jej działalnością i zbiorami. Następnie udaliśmy się na Plac Baczyńskiego, metę rajdu. Tam na poszczególne grupy czekała pani przewodnik z Muzeum Miejskiego, która snuła nam ciekawą gawędę o historii naszego miasta. Potem odczytano na głos wiersze K.K. Baczyńskiego znajdujące się na tzw. kostkach poezji. „Tychy Dobre Miejsce do Czytania”, to napis utworzony na zakończenie rajdu z literek wykonanych przez uczniów każdej ze szkół.
     

Pasowanie na czytelników
Jak co roku, u progu jesieni, uczniowie klas drugich wkraczają w tajemniczy świat książek.
Dnia 2 i 5 października wczesnym rankiem królewski herold ogłosił, że oto odbędzie się pasowanie i każdy prawdziwym czytelnikiem zostanie! Uczniowie składali uroczystą przysięgę zanim przybędą do biblioteki wypożyczyć księgę!
Nad wszystkim czuwała królewska para -Król Czytelnik i jego żona. Królowa Książek, a Koszałek i wesoły Pinokio podarowali dzieciom kolorowe zakładki.  
       


POWRÓT