Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne 

Rok 2015/2016
Młodzi koszykarze z SP35
aktywni podczas wakacji.
Na zdjęciu Tymoteusz Malinowski
z klasy 4d wraz z Marcinem Gortatem
po wspólnym treningu.
     

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016
     
 
Zakończenie roku szkolnego  uczniów klas VI

Polonez w wykonaniu reprezentantów uczniów klas 6
 zobacz film

program artystyczny 

 
podziękowania dla dyrekcji
i nauczycieli
 
wyróżnieni uczniowie
klasy 6A

wyróżnieni uczniowie
klasy 6B

wyróżnione ucznennice
klasy 6c
  wyróżnieni uczniowie
klasy 6D i ich rodzice
 
laureaci konkursu
 matematycznego
 

Wycieczka do Zatorlandu
Dnia 22 czerwca uczniowie klasy 1G i 2C wybrali się na wycieczkę do „Dinozatorlandu” w Zatorze. Zwiedzanie zaczęło się od Parku Ruchomych Dinozaurów, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć ruchome repliki tych wymarłych gadów i posłuchać wykładu na ich temat. Dzieci były zachwycone, bo eksponaty można było dotykać, na niektóre siadać, a nawet wchodzić. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, gdzie oglądali szkielety i jaja dinozaurów, kolekcje skamieniałych ważek, ptaków i ryb.
Potem uczniowie mogli pobawić się w lunaparku. Atrakcji nie brakowało - diabelski młyn, trampoliny, wodna strzelnica i pędzący smok zapewniły dzieciom mnóstwo radości.
Na koniec uczestniczyli w projekcji filmu przyrodniczego o świecie dinozaurów w wymiarze 5D.
Wszyscy uczestnicy wycieczki bawili się doskonale, w pełni korzystając ze wszystkich atrakcji. Czas wspólnie spędzony na pewno pozostawi w nich niezapomniane wrażenia.
B.M-D, E.C, B.Ż
     

„Zdrowe Tychy”

          Wszystko, co dobre, szybko się kończy .... Ta myśl przyświecała nam w miniony poniedziałek, kiedy to spotkaliśmy się z panią Darią Szczepańską, Zastępcą Prezydenta ds. Społecznych i innymi szkołami tyskimi na podsumowaniu projektu "Zdrowe Tychy". W czasie spotkania zostały omówione działania, które  zrealizowaliśmy w ramach projektu oraz zostały przedstawione efekty pracy społeczności szkolnej - nauczycieli, uczniów i rodziców. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, w której udział wzięli nasi uczniowie. Ich występ zachwycił organizatorów i wywołał wśród publiczności burzę oklasków. Nasze podsumowujące spotkanie odbyło się w formie "śniadania na trawie" - pomimo niesprzyjającej pogody było pysznie, zdrowo i sympatycznie. Z niecierpliwością czekamy na nowy rok szkolny, w czasie którego będziemy realizować kolejne założenia "Zdrowych Tychów".

     

Dzień Rodzinny IVB
W ubiegłą środę uczniowie klasy 4 B postanowili połączyć trzy wyjątkowe święta: Dzień Matki, Dzień Dziecka oraz Dzień Ojca i zorganizować klasowy Dzień Rodzinny. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością - samodzielnie przygotowały scenariusz imprezy - piosenkę, wiersze i scenkę teatralną. Rodzice oprócz życzeń otrzymali drobne upominki. W tym wyjątkowym dniu wszystkim dopisywał dobry humor, bez wątpienia był to czas pełen radości, uśmiechu i wzruszeń. 
A.M.

      15 czerwca 2016 roku uczniowie klasy II d oraz II f uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Guido w Zabrzu. Tym samym zyskali okazję do zwiedzenia jedynej w Europie kopalni węgla kamiennego, do której można zjechać i przekonać się na własne oczy, jak wygląda praca górników pod ziemią. Na poziomie 320 metrów na uczniów czekała moc atrakcji, których nie sposób doświadczyć w jakimkolwiek innym miejscu. Prócz tego w Muzeum Górnictwa Węglowego uczniowie dowiedzieli się na czym polegał proces wydobycia węgla na przestrzeni lat. Poznanie pełnego wizerunku dawnego górnictwa nie jest możliwe bez zwrócenia uwagi na życie codzienne górników. 
J.K.

Dzień Ojca
Ten szczególny dzień, dzieci w naszej świetlicy świętowały nieco wcześniej. W dniach od 8 do 15 czerwca gościliśmy tatusiów naszych dzieci – Ani, Adriana i Filipa oraz naszego „trenera” Pana Bartka - też tatę. Tatusiowie czytali nam książeczki dla dzieci.
Tato Ani przyniósł kapelusz przywieziony z dalekiej podróży. Dzieci pozowały do zdjęcia w kapeluszu
.
K.K.
     

    Koniec roku i czas na podsumowania. Zrobiliśmy ostatnie zdjęcia do projektu "Selfie with my town". Prezentacja już gotowa i dostępna na stronie e-twinningu razem z prezentacjami partnerów. K.C.

              16 czerwca 2016r uczniowie klas: I g i II c wybrali się na wycieczkę zwiedzać najnowocześniejszy stadion na Śląsku - Stadion Miejski w Tychach, który został otwarty w 2015r. Uczniów przy wejściu powitał przewodnik, który powiedział, że ten stadion spełnia kryteria najnowocześniejszych stadionów w Europie. Może pomieścić na meczu ponad 15 tysięcy kibiców. Jest przystosowany do organizacji na jego terenie koncertów i innych wydarzeń kulturalno-artystycznych. Spełnia wymogi UEFA i FIFA, co pozwala na organizację międzynarodowych meczów i spotkań w europejskich pucharach.
             Uczniowie z przewodnikiem zwiedzali superkomfortową strefę VIP. Na początku na parterze oglądnęli szatnie piłkarzy GKS Tychy i gości. Potem przedstawiono im nowoczesną sale zabiegową- masażu, gdzie wykonywane są piłkarzom masaże. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiły dwa pomieszczenia relaksacyjne – gabinety odnowy biologicznej, sauny dla sportowców. Potem schodami uczniowie weszli na wyższe piętra strefy VIP. Tam mogli przebywać w Loży Super VIP, Loży prezydenckiej. Zobaczyli także dużą salę konferencyjną oraz restaurację dwupoziomową. Najciekawszym miejscem dla uczniów było wyjście na murawę boiska i przebywanie w ławkach rezerwowych zawodników. Tu dzieci poczuły się prawdziwymi piłkarzami. Na koniec wycieczki każda klasa otrzymała pamiątkowe gadżety GKS Tychy.
            Wycieczka bardzo podobała się uczniom i na pewno tu jeszcze wrócą.
E.C. B.M-D. B.Ż.
       

15 czerwca uczniowie klas Ve, Vd i Vb odwiedzili Kraków. Po spacerze na Wawelu i rynku krakowskim zwiedzili Ogród Doświadczeń i wzięli udział w warsztatach na temat ciśnienia.
Uczniowie mogli poczuć się jak fakirzy siadając na gwoździach.
Strzelali też z wodnych armatek.
     

Noc filmowa
Ach, cóż to była za noc! Wyjątkowa, zabawna, owocna w nowe przyjaźnie. Z dnia 10 na 11 czerwca w naszej szkole odbyła się Noc Filmowa, długo wyczekiwana przez uczniów klasy 4B i 6B. Uczniowie pod opieką wychowawczyń, p. Elżbiety Gajos i p. Anny Matejko oraz dodatkowych opiekunów, p. Katarzyny Herdy i p. Ewy Wojtas zorganizowali całonocny maraton filmowy z przerwami na aktywizujące zabawy i smaczną pizzę.
 
Kanon filmów był zróżnicowany, więc uczniowie nie mogli się nudzić. Około północy opiekunowie zorganizowali przerwę dzięki której, uczniowie mogli się nieco rozbudzić. Śmiechom i chichotom nie było końca! Noc Filmowa okazała się strzałem w dziesiątkę! Wspólny wieczór dał możliwość zintegrowania się uczniom z nauczycielami.
Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcie na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych.
A.M.
 

Tulipany już przekwitły.
Pogoda nam jednak dopisuje więc w ogródku szkolnym trwają prace.
Plewimy, siejemy i sadzimy. K.C.
   


       Klasa VI c skończyła pracę nad swoimi projektami przyrodniczymi.
W ramach lekcji przyrody grupy uczennic pracowały nad zadaniami projektowymi m.in: "Bezpieczne lądowanie kurzego jaja", "Nasza ścieżka edukacyjna", "Określamy skąd dobiega dźwięk?". K.C.

Dnia 2 czerwca uczniowie klas szóstych wybrali się do Multikina w Tychach, by obejrzeć spektakl Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu pt. „Szatan z siódmej klasy”. Przedstawienie było adaptacją książki Kornela Makuszyńskiego pod tym samym tytułem. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili przygody rezolutnego Adama Cisowskiego i Wandzi Gąsowskiej, którzy starali się rozwiązać zagadkę: dlaczego w starym dworku znikają drzwi i co ma z tym wspólnego Francuz z 1813 roku? Młodzi widzowie przekonali się, że dzięki przyjaźni, współpracy i odwadze można rozwikłać każdą tajemnicę, i że prawdziwe skarby znajdują się nieraz bliżej niż ktokolwiek by przypuszczał ;)

Szkolny happening „Ogarnięci czytaniem”
W piątek 10 czerwca 2016 o godz. 10.00 braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam jak czytam”.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w happeningu – „Ogarnięci czytaniem”. O godzinie 10.00 wszyscy uczniowie naszej szkoły spotkali się na boisku, w terenie ogrodzonym sznurkami, na których zostały zawieszone karteczki z tytułami i autorami ulubionych książek młodzieży. W tym czasie, uczniowie czytali przyniesione ze sobą książki . Na koniec zakrzyknęliśmy – KOCHAMY CZYTANIE i wróciliśmy na lekcje.
       

             W dniach od 06.06.2016r do 10.06.2016r w naszej szkole odbył się kolejny Tydzień o zdrowiu pod hasłem „BEZPIECZEŃSTWO TO PODSTAWA, STOP AGRESJI – WAŻNA SPRAWA.”, w którym uczestniczyli uczniowie klas I-III. Zostały wyznaczone główne cele akcji: - eliminowanie ograniczanie zachowań społecznie niepożądanych agresji i przemocy, - stworzenie pomiędzy uczniami w klasie i szkole jasnych zasad zapobiegających zachowaniom agresywnym, - nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, - dostarczenie uczniom wiedzy o mechanizmach powodujących wzrost zachowań agresywnych.
           Wychowawcy klas I-III przeprowadzili zajęcia na temat: „Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe”.  Na podstawie gier i zabaw uczniowie uczyli się konstruktywnego radzenia sobie z agresją, ćwiczyli przezwyciężanie konfliktów oraz doskonalili umiejętności komunikacyjne w grupie. Wspólnie z koleżankami i kolegami w klasie wykonywali pracę plastyczną „Drzewo dobrych zachowań”. W dniach 8,9 i10 czerwca zaproszeni goście ze Straży Miejskiej w Tychach: st. insp. Zygmunt Zorgiel i ins. Honorata Bończak przeprowadzili prelekcje na temat agresywnych zachowań (złości) i uświadomili uczniom konsekwencje negatywnego zachowania i stosowania przemocy.
Na zakończenie Tygodnia o zdrowiu na korytarzy szkolnym zorganizowano wystawę” Drzewek dobrych zachowań”, które wykonały klasy.
E.C. B.M.Z.Ś.
 

W dniu 8 czerwca w hali MOSiR Tychy odbył się Finał Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt z udziałem naszej szkoły a reprezentowały ją uczennice klasy 6c.
W półfinale spotkaliśmy się z faworytkami - zespołem SP - 13 z Rudy Śląskiej i po zaciętym spotkaniu dosyć pechowo przegraliśmy jedną bramką po dogrywce. W drugim półfinale SP - 37 z Bielska Białej wygrała z SP - 42 z Sosnowca. W meczu o III miejsce i w walce o brązowe medale nasze dziewczęta pokonały zespół z Sosnowca, natomiast w meczu finałowym zwyciężyły zawodniczki z Rudy Śląskiej.
III miejsce na Śląsku wśród szkół podstawowych zdobyły:
Oliwia Bąk, Klaudia i Oliwia Florek, Wiktoria Grela, Karolina Kościańska, Nikola Kuczera, Karolina Kwiatkowska, Wiktoria Leżańska, Wiktoria Lisiatyńska, Natalia Lisicka, Magdalena Mazur, Weronika Nalepa, Patrycja Rząp, Martyna Trela.
To już koniec rozgrywek sportowych, czas na zasłużone wakacje.
St.L
   

W środę 8 czerwca 2016 uczniowie naszej szkoły zdawali egzamin na kartę rowerową.
Blisko 60 uczestników zmierzyło się z torem sprawnościowym. Uczniowie musieli wykazać się jazdą slalomem, manewrami skręcania z rozglądaniem się i wyciąganiem ręki, "ósemką", zatrzymaniem na "stop" i przed przejściem dla pieszych. Zdającym gratulujemy opanowania umiejętności jazdy na rowerze..
 Pod koniec roku szkolnego osoby, które zdały egzamin odbiorą swoją kartę rowerową.

B.C.
       

Wizyta w restauracji „U Przewoźnika”
Dnia 3.06.2016r. uczniowie klasy I E, w ramach Dnia Dziecka, wybrali się do restauracji
„U Przewoźnika”, gdzie mieli okazję wziąć udział w warsztatach pieczenia ciastek. Po trudach wałkowania i wykrywania ciastek, na dzieci czekała niespodzianka – deser lodowy. Tego dnia, uczniowie również udali się do Biblioteki Głównej na spotkanie z panią Dorotą Łukasiewicz-Zagała, dyrektorem Tyskiej Książnicy, w ramach obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
A.Sz.
       

W dniu 2 czerwca, w związku z XV Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom uczniowie klasy II f odwiedzili Mediatekę w Tychach. Na dzieci czekał Sławomir Żukowski - reżyser i aktor teatralny, satyryk, rysownik oraz publicysta. Założyciel teatru BELFEgoR czytał fragmenty książek dla dzieci. Opowiedział również dzieciom o swojej pracy w teatrze.
J.K.
   

          W dniu 1 czerwca 2016 r. odbył się w naszej szkole Festyn Szkolny z okazji Dnia Dziecka. W czasie naszego festynu promowane było zdrowe odżywianie i ruch.
         Dla uczniów klas I-III zostały zorganizowane  na boiskach szkolnych rozgrywki i zawody sportowe. Natomiast uczniowie klas IV- VI rywalizowali ze sobą w biegu o Puchar Dyrektora Szkoły. Podczas festynu został rozegrany mecz piłki ręcznej pomiędzy uczennicami klas sportowych a rodzicami.  Zwycięzcom gratulujemy!
         W trakcie trwania imprezy plenerowej nasi uczniowie prezentowali swoje liczne talenty. Mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałego śpiewu, gry na saksofonie, zobaczyć dopracowane tańce.
          Organizację festynu wspomagali harcerze. Druhowie zadbali o kulinarny aspekt festynu- smaczną grochówkę  i dania z grilla. Dostępne były również pyszne, zdrowe ciasta upieczone przez mamy naszych uczniów. Podczas festynu zaprezentowała swe potrawy Restauracja „Kolorowy talerz”, chętni mogli skosztować zdrowych napojów i przekąsek.
          Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz zumby zaprezentowany przez Klub „Revital fitness & gym”.
          Młodsze i starsze dzieci, jak to na Dzień Dziecka przystało, przez cały czas zabawy korzystały z atrakcji w postaci dmuchanego zamku.
A. M.Zobacz galerię zdjęć
 z festynu szkolnego


Zwycięstwo na turnieju w Kępnie
Dziewczęta z klasy sportowej VIc reprezentując naszą szkołę i Miejski Ośrodek Sportu Młodzieżowego w Tychach,
zwyciężyły w 40-tym Ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej dziewcząt w roczniku 2003.
To najstarszy i jeden z najbardziej znaczących turniejów piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w Polsce a zwycięstwo w nim jest niezwykle cenne.
Nasza drużyna wygrała wszystkie 5 meczów w kolejności z: Marcovią Marki - 15:12, KKS Polonią Kępno - 14:12,
Torem Dobrzyń Wielki - 22:6, MOSM SP-18 Tychy - 19:9 i po raz kolejny w finale z Marcovią Marki - 15:13.
"Królową strzelczyń" została Klaudia Florek /38 bramek/ a najlepszą zawodniczką zespołu Oliwia Florek.
Duże brawa dla całego zespołu!!!!
St.L.
   

Dzień Matki  to wielkie wydarzenie w życiu każdego dziecka. Tego dnia wszystkie dzieci,  nie zapominają o swoich kochanych mamach. Obdarzają ich  kwiatami, prezentami, buziakami, ale przede wszystkim wyrażają swoją miłość oraz kierują do nich  ciepłe życzenia, płynące prosto od serca.  
         
30 maja 2016r  w klasie II c odbyła się wielka uroczystość poświęcona kochanym mamusiom z okazji  ich święta. Celem  tego spotkania było: kształcenie poczucia szacunku dla mam, rozwijanie miłości, uczynności i życzliwości w stosunku do nich, kształcenie umiejętności wyraźnego mówienia, wzbogacanie słownictwa, rozwijanie słuchu muzycznego i poczucia rytmu oraz wyrabianie umiejętności właściwego zachowania się podczas takiej uroczystości. W swojej pięknie udekorowanej sali, dzieci  wraz ze swoją wychowawczynią  przygotowały piękny program artystyczny, pod tytułem „ Dla mojej kochanej Mamusi ”.   
     W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także  tańce, w wykonaniu swoich pociech. W trakcie uroczystości  mamy, przy słodkim poczęstunku, mogły podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści  z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. 
    
Po części oficjalnej dzieci  obdarowały swoje ukochane  mamy laurkami  upominkami, przygotowanymi własnoręcznie.  Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Dzieci naprawdę poczuły się prawdziwymi gospodarzami tej wyjątkowej  i wspaniałej uroczystości. Poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić swoim kochanym mamom, swoje uczucia za  trud włożony w ich wychowanie. Czas  szybko płynął i trzeba było się wszystkim rozstać.      
     
To był wyjątkowy i wspaniały dzień.  
E.C.

     


Dyskusja o książkach...

 

Dnia 30 maja w ramach współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, której główna siedziba znajduje się w tyskiej Mediatece, grupa uczennic z klasy 6A razem z panią polonistką – Magdaleną Nowicką wzięła udział w pierwszym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Klub jest dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o lekturze, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Co ważne: uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji ani znać się na literaturze. DKK powstał z inicjatywy Pań z wypożyczalni dziecięcej, a tematem dyskusji była treść dwóch książek, z którymi zapoznały się uczennice; były to: „Dziewczynka z parku” autorstwa Barbary Kosmowskiej i „68 pokojów” Marianne Malone.

W swobodnej atmosferze uczestniczki spotkania wyraziły własne opinie o historiach, które poznały, bohaterach i ich przeżyciach. Każda mogła powiedzieć, co czuła podczas zagłębiania się w świat stworzony przez autorki, co ją wzruszyło, poruszyło albo zaciekawiło. Okazało się, że czytanie może być emocjonującą przygodą, a takie dyskusje potrafią nas wzbogacić i pokrzepić. Dzięki herbatce malinowej i czekoladowym ciasteczkom rozmowy o książkach okazały się wyjątkowo przyjemne :)

M.N.


W dniu 30 maja, w związku z XV Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom uczniowie klasy III c i III a odwiedzili MBP w Tychach.
Na dzieci czekał ksiądz Michał Macherzyński, który wraz z paniami z biblioteki czytał fragmenty książek dla dzieci. Potem ksiądz opowiedział dzieciom o swojej pasji czyli jeżdżeniu na motocyklu Harley Davidson. Dzieci miały okazję zobaczyć i nawet odbyć krótka przejażdżkę na tym wyjątkowym jednośladzie.
E.H
     

Przypominam, że w naszej szkole jest punkt zbiórki grosików w ramach akcji
Puk Puk – kto tam? Groszomania dla Tymonka!

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom, rodzicom oraz uczniom, którzy do tej pory przyłączyli się do zbiórki. Poprzednia puszka zapełniła się bardzo szybko! Teraz otrzymaliśmy nową – większą. Stąd gorąca prośba o dalsze zaangażowanie. Grosiki będziemy zbierać do końca roku szkolnego. Osoby, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o Tymonku i jego walce z chorobą zapraszamy na stronę internetową oraz profil na facebooku (linki poniżej). M.M.

http://www.pukpuktymonku.pl/

https://www.facebook.com/Puk-Puk-Tymonku-Kto-tam-Siatk%C3%B3wczak-181687492219254/?fref=nf


          
Dnia 25.05.2016r. uczniowie klasy I b, I e, II d oraz II f uczestniczyli w spektaklu prezentującym dorobek artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków. W Teatrze Małym w Tychach wystąpiły zespoły taneczne: „Piruet”, „Tyszanie” i „Karolinka” – Marii Ławniczek, „Złota Para” i „Feeling” – Macieja Gruchlika, „Kropa”, „Mini Paka” i „Paka” – Piotra Grzesiaka, „Tip top I” i „Tip top II” – Joanny Sajewicz. Na scenie zaprezentowały się również zespoły wokalne: „Volare” i „Ton Formacja” – Rafała Białasa.

Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się popisom młodych artystów.
J.K. M.Sz


Zdrowa Debata
           W minioną środę  uczniowie klas IV - VI wzięli udział w szkolnej debacie poświęconej zdrowemu odżywianiu i aktywnemu trybowi życia. W czasie spotkania uczestnicy omawiali zagadnienia z zakresu dietetyki i aktywności fizycznej, próbowali odpowiedzieć na istotne pytanie: Czy warto dbać o swoją dietę, by była  zbilansowana, bogata w witaminy i minerały? Ponadto, uczniowie dyskutowali na temat racjonalnych jadłospisów, ważnych dla organizmu człowieka makro i mikroelementach oraz przyczynach i skutkach nieprawidłowego odżywiania. Zarówno organizatorzy jaki i rozmówcy stanęli na wysokości zadania, spotkanie było pełne emocji i pozytywnej energii. Uczniowie wykazali się pomysłowością i zaangażowaniem.  
           Mamy nadzieję, że "Zdrowa Debata" na stałe wpisze się w kalendarz imprez szkolnych i  będzie cieszyć się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży.
M.L, M.Ch.


19 maja 2016 r uczennice z naszej szkoły wzięły udział  w pierwszym międzyszkolny konkursie języka angielskiego  "Spelling Bee".
Celem konkursu było propagowanie rozwijania umiejętności językowych wśród uczniów klas czwartych, piątych i szóstych.  W odróżnieniu od innych konkursów językowych, które zwykle testują znajomość gramatyki i słownictwa, uczestnicy "Spelling Bee" musieli się wykazać umiejętnością literowania wyrazów w języku angielskim. Konkurs składał się z trzech części: przeliterowania wylosowanych słów w języku angielskim, zapisywania wylosowanych słów, przeliterowanych wcześniej przez członków komisji, oraz odgadywania słów z wylosowanych obrazków i przeliterowania ich po angielsku. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Radziwon (kl.VIc), Natalia Cholewa (kl. Ve) oraz Agata Korotusz (kl. VIb). Dziewczyny bardzo dobrze poradziły sobie ze wszystkimi zadania! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
K.H


„BO  KAŻDE  DZIECKO  JEST  ARTYSTĄ”  pod tym hasłem już po raz siódmy odbyły się w naszej szkole  warsztaty artystyczne  dla uczniów klas integracyjnych w Tychach.
 Uczestniczyło w nich 45 uczniów ze szkół:  Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi , Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi i Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.
        Głównym celem warsztatów jest odkrywanie i rozwijanie dziecięcych talentów artystycznych oraz integracja uczniów, nauczycieli tyskich szkół.  
Zajęcia poprowadziła p. M. Ciepielewska- nauczycielka plastyki.
Uczniowie  wykonywali trzy prace plastyczne. Pierwsza praca p.t. „Wiosna” wykonywana była techniką colaż  i decoupage.
Druga praca to kompozycja wiązanki kwiatów na tackach papierowych technikami mieszanymi. 
Trzecią pracą była forma przestrzenna - kwiat z bibuły na patyku.  
Wszystkie prace uczniów były oryginalne i ciekawe. Pięknie wykonane kwiaty mogą być prezentem dla mam z okazji zbliżającego się Dnia Matki.
Warsztaty bardzo podobały się dzieciom. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom  i niespodziankę. 
 
E.C.      


Święto Szkoły
Dnia 24 maja odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji Święta Szkoły i rocznicy nadania szkole imienia Matki Teresy z Kalkuty. Obecnie przeżywany Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia skłania do refleksji nad źródłem dobroci Boga –objawionej przez św. Faustynę i wyrażonej w służbie drugiemu człowiekowi przez uczynki miłosierdzia –życiem pokazane przez bł. Matkę Teresę. Treści te przedstawili uczniowie w krótkiej inscenizacji.
W dniu tym, Dyrekcja szkoły przyznała tytuł PRZYJACIELA SZKOŁY wraz ze statuetką Matki Teresy Pani Elżbiecie Wyleżuch, która od wielu lat wspiera szkolne inicjatywy i popiera wartości głoszone przez naszą patronkę.
A.M. K. S.

  Wiosenny ogródek
Wraz z początkiem maja w klasie II f pojawił się zielony ogródek. Zgromadziliśmy potrzebne przybory: pojemniczki, ziemię i nasionka. Przed przystąpieniem do pracy dzieci poznały warunki potrzebne roślinom do wzrostu. Następnie wysialiśmy warzywa: marchewkę, słonecznik oraz kwiaty. Po zasianiu i podlaniu rośliny zostały umieszczone na parapecie. Będziemy pamiętać o podlewaniu ich i będziemy obserwować ich wzrost.  
J.K. M.Sz.

W dniu 23.05.2016r. klasa III c odwiedziła Mediatekę.  Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "Jak zostać czytelnikiem biblioteki publicznej" oraz zwiedziły dział dziecięcy i muzyczny biblioteki publicznej, która mieści się w Mediatece.
E.H.
 

Nauka może być ciekawa!
Klasa Vc szuka odpowiedzi na pytanie: "Jak rozchodzi się dźwięk?" na lekcji przyrody.
Klasa VI c rozpoczyna projekt pt. "Bezpieczne lądowanie kurzego jaja".
Członkowie kółka przyrodniczego poznają ciecz nienewtonowską.
K.C.
   

Nasz ogródek i jego kwiaty

O to zdjęcia naszego ogródka szkolnego! Pięknie zakwitły zasadzone jesienią żonkile, narcyzy i tulipany. Praca polegająca na kopaniu, pieleniu chwastów i podlewaniu roślin dała swe rezultaty.
Uczniowie kółka przyrodniczego ciężko pracowali, by zobaczyć efekty swych starań.
Wiosenne kwiaty nagrodziły swym przepychem młodych ogrodników.

       


Już po raz szósty w Miejskim Centrum Kultury odbył się
Rejonowy Konkurs Czytelniczy „Jeżycjada”, którego organizatorem były Panie bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach.

Jak co roku, uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością treści książki znanej i lubianej pisarki dla młodzieży – Małgorzaty Musierowicz. Tym razem zadania konkursowe dotyczyły szóstej części „Jeżycjady” pt. „Brulion Bebe B”.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowały dwie uczennice z klasy 5D: Kamila Gozdowska i Martyna Trzópek. Dziewczynki nie tylko uważnie zapoznały się z treścią książki oraz biografią pisarki, ale także zaprezentowały swoje umiejętności cukiernicze, przygotowując w szkole ciasto – murzynka według przepisu pisarki, z książki pt. „Łasuch literacki”.
Pieczenie ciasta w szkole okazało się świetną zabawą, w której towarzyszył dziewczynkom kolega z klasy – Kornel Kraśniewski. Podczas konkursu uczennice mogły spróbować także wypieków uczniów z dziesięciu innych szkół, co znacząco „osłodziło” czytelnicze zmagania. Dziewczynkom nie udało się stanąć na podium, ale sam udział w konkursie był niewątpliwie „smaczny”.
M.N.

     Dnia 18 kwietnia uczniowie klas I-III mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas XVI Rejonowego Festiwalu Młodzieży Szkolnej, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Tychach. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali wiązankę piosenek pt.: „Cztery pory roku”. Udział w festiwalu i zdobycie wyróżnienia II stopnia było dla dzieci dużym przeżyciem, a towarzyszące im emocje sprawiły , że poczuły się ważne i zadowolone.
Występy artystyczne sprawiły również radość rodzicom występujących uczniów, którzy byli obecni na widowni.
Opiekunowie zespołu: Marta Lorens, Stefania Krzyszycha.

Dnia 10 maja odbył się Festiwal Piosenki „Żyj zdrowo i wesoło”.
Każda klasa mała za zadanie przygotować piosenkę dotyczącą zdrowego stylu życia. Wszyscy bardzo zaangażowali się w udział w festiwalu. Uczniowie mieli przygotowane stroje, instrumenty i rekwizyty. Uczestników powitała Pani dyrektor szkoły mgr Hanna Rabczyńska. Pani dyrektor wprowadziła uczniów w tematykę festiwalu, zadając dzieciom pytania dotyczące zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Dzieci bardzo chętnie odpowiadały, wykazując się dużą wiedzą, co sprawiło, że zapomniały o tremie. Podczas festiwalu panowała radosna atmosfera, a towarzyszące emocje sprawiły, że dzieci poczuły się ważne i dumne. Szczególnie uczniowie klas pierwszych przeżywali możliwość zaprezentowania swoich umiejętności podczas festiwalu, dla wielu z nich był to pierwszy występ jak to określili na „prawdziwej scenie”.
M. L.
     

Z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji
11 maja uczniowie klasy II d i II f wraz opiekunami odwiedzili Komendę Miejską Policji w Tychach.
W trakcie wizyty dzieci zapoznały się z pracą policjantów, poznały sprzęt i wyposażenie policyjne oraz z bliska obejrzały radiowóz. Dzieci miały możliwość zobaczyć pokazy tresury psów policyjnych. Policjanci odpowiadali również na liczne pytania nurtujące uczniów.​

J.K.
       


Wycieczka do Mobilnego Centrum „Planety Energii” w Czerwionce-Leszczynach.

W dniu 6.05.2016r. uczniowie klasy I E uczestniczyli w wycieczce do Mobilnego Centrum „Planety Energii”. Wycieczka była nagrodą za zdobycie przez klasę I E wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie „Planety Energii”. Na miejscu na dzieci czekały warsztaty dotyczące energii i ekologii. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wytwarzać prąd za pomocą różnych źródeł energii, by m. in. podświetlić miasteczko „Planety Energii” zbudowane z klocków Lego oraz wprawić w ruch samochody umieszczone na torze wyścigowym. Kolejną atrakcją było Kino 3D, w którym dzieci uczestniczyły w projekcji bajki, poświęconej oszczędzaniu energii elektrycznej. Na koniec uczniowie wzięli udział w warsztacie poświęconym bezpiecznym zachowaniom podczas burzy oraz podczas korzystania z energii elektrycznej.

A. Sz.


       

 

14.04.2016r. w naszej szkole dzięki współpracy z Kołem Wędkarskim nr 75 Polskiego Związku Wędkarskiego odbyła się  Rejonowa Olimpiada Wiedzy Ekologiczno-Wędkarskiej. Uczestniczyli w niej uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 35, Szkoły Podstawowej nr 8, Szkoły Podstawowej nr 36.
Uczestnicy, pisząc test, wykazali się dużą wiedzą z zakresu przyrody i ekologii. Następnie rywalizowali ze sobą w ramach zawodów sportowych. Nagrody ufundowane zostały przez Polski Związek Wędkarski.
Wszystkim uczestnikom gorąco gratulujemy.
A. M.

     


4 kwietnia uczniowie klasy IIf  wzięli udział w spotkaniu z autorką książek dla dzieci - Anną Czerwińską-Rydel.
Spotkanie było bardzo interesujące.
Później uczniowie mogli zwiedzić pomieszczenia w nowo otwartej tyskiej Mediatece. ​
J.K.
   


Na zajęciach technicznych uczniowie klas 5 przekonali się, że resztki tkanin mogą jeszcze być surowcem do wykorzystania i stworzenia prac graficznych. Z kawałkow materiałów powstały piękne kompozycje i obrazy, które podziwiać możemy na wystawce w pracowni.
J.K.


"
Wybory na władcę Polski"
  Dzień 04.05.16r. był wyjątkowy dla uczniów z klasy 5c.
Uczniowie dokonali wyboru pierwszego króla elekcyjnego.
Podczas zabawy dzieci poznawały wydarzenia i osoby o zasadniczym znaczeniu dla losów narodu i państwa polskiego – Henryka Walezego, Jana III Wazę, Ernesta Habsburga, Ivana IV Groźnego. Uczniowie aby przybliżyć koleżankom i kolegom omawiany temat, własnoręcznie wykonali stroje i przemówienia potrzebne do inscenizacji.
J.N-D.

  Czytamy
25 kwietnia o godz. 12 nasze dzieciaki wzięły udział w ogólnopolskiej akcji czytania w przestrzeni publicznej. Odwiedzili nas uczniowie z Zespołu Szkół    nr 6 wraz z opiekunką Panią Magdaleną Krawczyk. Nasze czytanie to było słuchanie, siedzieliśmy na krzesełkach na naszym placu zabaw, a starsi koledzy i koleżanka czytali nam wiersze z morałem Małgorzaty Strzałkowskiej. Tego dnia było bardzo zimno, więc spotkanie nie trwało zbyt długo. Jednak było bardzo wesoło i umówiliśmy się na jeszcze jeden raz.
K.K.

  Podróże 
W drugiej połowie kwietnia dzieci ze świetlicy gościły Panią Agnieszkę, która jest wychowawczynią klasy 1 e. Pani Agnieszka jest miłośnikiem dalekich podróży i podczas dwóch spotkań opowiadała nam o podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz do Maroka. Spotkania były ilustrowane zdjęciami, muzyką, drobnymi rekwizytami, a także degustacją zielonej herbaty zaparzonej po marokańsku.
K.K.
     


Chór szkolny Kantata wystąpił w tegorocznej XXVI edycji Rejonowego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej Tychy 2016. Festiwalowe przesłuchania odbyły się 18 kwietnia na małej scenie Miejskiego Domu Kultury nr 1. Chórzystki w swoim repertuarze zaprezentowały wiązankę przyśpiewek ludowych pt.: „Marzanka, Gaiczek, Kogucik” oraz piosenkę pt.: „Leśne głosy” .
Zespół zaśpiewał radośnie i z wielkim entuzjazmem zdobywając wyróżnienie I stopnia! GRATULACJE !!!

opiekun chóru: Aleksandra Wrona


27 kwietnia w naszej szkole odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł "Mistrza Ortografii klas III".
W konkursie wzięło udział 12 tyskich szkół: SP 1, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11,19, 35, 37. Poziom znajomości ortografii był rzeczywiście na mistrzowskim poziomie. Uczestnicy pisali "dyktando" oraz wypełniali test. W każdej części było sporo pułapek ortograficznych z którymi uczestnicy dali sobie wspaniale radę.
Mistrzami zostali:
I miejsce - Martyna Buzek - SP 37,   II miejsce - Franciszek Zając - SP - 10,   III miejsce - Marta Witek - SP 8.  Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i drobne gadżety.
E.H, B.M.

    25 kwietnia klasa IIIa uczestniczyła w akcji  wspólnego czytania w przestrzeni publicznej, włączając się tym samym do ogólnopolskiej inicjatywy KsięgoZbiór. Uczniowie z nauczycielami wyszli do pobliskiego parku, by poczytać ulubione książki. Przechodzący ludzie przyglądali im się ciekawie. KsięgoZbiór to akcja polegająca na zbiorowym czytaniu w przestrzeni publicznej. W wyznaczonym miejscu i czasie zbiera się grupa osób, które po prostu zaczynają w ciszy czytać przyniesione przez siebie książki. To sposób dla wszystkich czytelników, by zarazić czytaniem innych – chociażby przechodniów.
R.P.

Klasa 5D w tyskiej Mediatece.

            W związku z otwarciem nowoczesnej Mediateki w naszym mieście, uczniowie klasy 5D razem z Panią wychowawczynią i Panią polonistką odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną, której główna siedziba mieści się przy alei Piłsudskiego 16. Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Panią bibliotekarką z wypożyczalni dziecięcej, dzięki której poznali zasady zapisania się do biblioteki oraz zapoznali się z propozycjami czytelniczymi dla dzieci w różnym wieku. Oprócz możliwości wypożyczenia ciekawych książek, w Mediatece na młodych czytelników czekają liczne atrakcje: można przyjść po lekcjach pograć z kolegami w gry planszowe, zapoznać się z artykułami z dziecięcych i młodzieżowych czasopism, w cichym i spokojnym miejscu odrobić lekcje lub po prostu porysować. Na miejscu znajduje się też stanowisko komputerowe, przy którym można pograć w gry dla dzieci. W przyszłości w bibliotece będzie można skorzystać z czytelni multimedialnej, w której m.in. będzie można pograć w gry na Playstation albo obejrzeć interesujące prezentacje przygotowane w ramach lekcji bibliotecznych. Pracownicy biblioteki zapraszają też uczniów do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki, gdzie będzie można wymienić się opiniami na temat przeczytanych książek. Ciekawym przeżyciem była też wizyta uczniów w Dziale Książki Mówionej, czyli wypożyczalni audiobooków. Każdy uczeń zapisany do biblioteki może co miesiąc wypożyczyć pięć audiobooków i słuchać treści np. lektur w zaciszu domowym. 

Wycieczka do biblioteki była bardzo interesująca i wielu uczniów postanowiło często samodzielnie ją odwiedzać. Zapraszamy!
M.N.


Dnia 20.04.2016 r. uczniowie klasy IIIa i IIId wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Elżbietą Bednarczyk - pisarką, aktorką i tancerką, mieszkającą od ponad 20 lat w Australii. W pierwszej części spotkania autorka przybliżyła najmłodszym słuchaczom swoją twórczość poetycką, przeczytała fragmenty książeczek, w których przekazała pozytywne wartości i wzory dobrego zachowania. W dalszej części spotkania pisarka zaprezentowała slajdy przedstawiające egzotyczną przyrodę i zwierzęta w Australii. Na zakończenie spotkania p. Bednarczyk zaprezentowała się w pięknym tańcu cygańskim. Po spotkaniu można było nabyć książeczkę z dedykacją i autografem gościa.
Z.Ś.
       

Dnia  13 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VI z pisarzem panem Waldemarem Cichoniem autorem książek dla dzieci. Znamy wszyscy jego serię książek o sympatycznym kocie Cukierku. Tym razem pisarz zaprezentował swoją najnowszą książkę Zdarzło się na Ślonsku” . Są to krótkie opowiadania o wybitnych Ślązakach, których talent, praca i odkrycia wpłynęły na historię naszego kraju,  a nawet świata. Książka napisana jest w gwarze śląskiej, a dla „niewtajemniczonych” znajduje się również tekst po polsku. Autor opowiedział nam niektóre z opisanych historii i zachęcał do przeczytania książki. Po spotkaniu można było zakupić jego książkę i otrzymać autograf. R.P.

  Dnia 4 kwietnia uczniowie klas IIf i IIIc naszej szkoły wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej znajdującej się obecnie w nowo otwartym budynku Mediateki na spotkanie autorskie. Gościem tego spotkania była popularna pisarka dla dzieci- pani Anna Czerwińska-Rydel. Bohaterowie większości jej książek to sławni i wybitni Polacy: kompozytorzy, pisarze, naukowcy, podróżnicy.
        Autorka prezentowała dzieciom swoje książki, opowiadała o tym, jak zaczęła się jej wielka przygoda z pisaniem, a także skąd czerpie pomysły opisując wszystkie historie i co ją w tej pracy inspiruje. Odpowiadała na mnóstwo pytań, które zadawali mali czytelnicy.
        Z okazji Roku Sienkiewicza pisarka zaprosiła wszystkich do rozmowy o swojej nowej książce pt. „Piórem i mieczem” przygotowując dzieci do Narodowego Czytania Henryka Sienkiewicza.
        Nasi zdolni uczniowie nasze szkoły z klas V i VI przygotowali dla miłego gościa niespodziankę muzyczną. Występy młodych artystów dostarczyły wszystkim artystycznych wrażeń
i uświetniły to literackie wydarzenie. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały autografy i piękne dedykacje, które autorka złożyła na pamiątkowych zakładkach i zakupionych przez dzieci książkach.
R.P.

W sobotę 9 kwietnia 2016r. odbyły się Mistrzostwa Tychów klas III szkół podstawowych - Water Cup 2016. 
Choć nie była to olimpiada, a zaledwie dystans 25 metrowy, to emocji i sportowej rywalizacji nie brakowało. Ścigali się uczniowie z 17 szkół tyskich  - w  stylu dowolnym, klasycznym i grzbietowym. 
Uczniowie SP 35 godnie reprezentowali swoją szkołę zdobywając najwiecej punktów w klasyfikacji łącznej i stawając na podium :).
Kacper Kajderowicz - kl.III b - I miejsce w stylu grzbietowym, klasycznym i dowolnym, I miejsce w sztafecie oraz tytuł najlepszego zawodnika.
Nicola Truchel - kl.III a - I miejsce w stylu dowolnym i grzbietowym oraz I miejsce w sztafecie.
Paulina Siwy kl. III c- II miejsce w stylu dowolnym i grzbietowym oraz tytuł najlepszej zawodniczki.
Madgalena Drapińska - kl.III c - III miejsce w stylu dowolnym.
Maja Lubowiecka - kl.III b - I miejsce w sztafecie.
Bartosz Garbacz -kl. III b -  I miejsce w sztafecie.
Zwycięzcom gratulujemy!
17 marca w Szkole Podstawowej nr 35 (Tychy) w ramach podsumowania projektu eTwinning
 "Od misia do niedźwiedzia" odbyło się spotkanie "Duży czyta małemu". W spotkaniu wzięli udział nie tylko uczniowie klasy II f ale również Pani Dyrektor Tamara Widłok, rodzice i dziadkowie uczniów, którzy czytali dzieciom swoje ulubione misiowe książki. Spotkanie było niezwykle nastrojowe i przybliżyło wszystkim czasy wczesnego dzieciństwa. Atrakcją spotkania były pyszne "misiowe smakołyki". 


17 marca w klasie II f (Tychy) odbyło się podsumowanie klasowego konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach projektu eTwinning "Od misia do niedźwiedzia". Zadaniem uczniów było wykonanie ilustracji niedźwiadka, jedynym warunkiem była forma fakturowa pracy. Wśród nagrodzonych prac znalazły się te wykonane bibułą, plasteliną, watką jak również za pomocą masy solnej. Gratulujemy nagrodzonym: Martynie, Weronice, Marii, Karolinie, Tymkowi, Marcie, Arturowi i Adrianowi
J.K.

Dzieci z naszej szkolnej świetlicy witały wiosnę świętując  Światowy Dzień Poezji, którego obchody przypadają na 21 marca.  Czytaliśmy poezję dwa razy.

17 marca odwiedził nas pan redaktor Wojciech Wieczorek i zaprezentował nam wiersze Joanny Kulmowej o wiośnie, deszczu, kwiatach i kotach.

Z kolei 6 kwietnia odbył się „pojedynek” w pięknym czytaniu wierszy. Uczestnikom konkursu zaproponowano 3 wiersze – „Spóźniony słowik”; „Rycerz Krzykalski” i „Strasna zaba”. Poziom konkursu był wyrównany, trudno było jurorom wyłonić zwycięzcę, a tych kilka fotografii pokazuje zmagania i radość uczestników.
K.K

     

7 kwietnia uczniowie klasy 1G gościli w swojej sali grupę przedszkolaków z przedszkola nr 26 w Tychach.
Zaprezentowali swoim młodszym kolegom przedstawienie kukiełkowe, którego celem była promocja zdrowego stylu życia.
Uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali piosenki. Potem pierwszaki i przedszkolaki uczestniczyli we wspólnej zabawie, którą poprowadzili uczniowie. Były pląsy oraz zabawy integracyjne. Całe spotkanie było bardzo udane i przyniosło wszystkim wiele uciechy i zadowolenia.
Na pożegnanie wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę kolorowe naklejki.
B. M-D, B. Ż

Wiosenny spacer
1 kwietnia w chłodny piątkowy dzień klasa II f wybrała się na poszukiwania wiosny. Dzieci znalazły drzewa, na których widoczne były pąki oraz krzewy, na których rosły małe listki. Dzieciom udało się także obejrzeć wiosenne kwiaty, takie jak: przebiśniegi i krokusy. Odnalazły również hiacynty, niestety nie zdążyły się jeszcze całkiem rozwinąć, ale już niebawem można będzie je podziwiać w pełnej krasie. Byliśmy zachwyceni poszukiwaniem zwiastunów wiosny. 
J.K., M.Sz.

Jak co roku klasy szóste uczestniczyły w lekcji astronomii w Planetarium Śląskim w Chorzowie.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć obraz Słońca widziany przez teleskop oraz rozszerzyli swoją wiedzę o obserwacjach pogody w stacji meteorologicznej.
K.C, A.M.

Wizyta w Izbie Regionalnej
W piątek 1.04 klasa 2F odwiedziła Izbę Regionalną znajdującą się w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach. Tematem spotkania były „Tradycje i zwyczaje Wielkanocne”. Prowadząca, pani J. Michta, w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam wszystkim polskie i śląskie tradycje. Piękny, śląski etnolekt nadał regionalny koloryt i zaciekawił słuchaczy. Na pewno będziemy wracać na kolejne spotkania.
M. Sz., J. K.

ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY O AUTYŹMIE to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.
W naszej szkole obchodzono je 01.04.2016r pod hasłem „ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”
Tego dnia większość uczniów i nauczycieli- na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem – przyszło do szkoły z niebieskim elementem garderoby. Sale lekcyjne uczniowie udekorowali błękitną, niebieską bibułą, niebieskimi balonikami.
Wychowawcy klas I-VI przeprowadzili zajęcia dydaktyczne dotyczące problematyki autyzmu. Uczniowie klas I-III poznali „Bajkę o smoku Autyzmusie” i wykonywali prace plastyczne postaci smoka Autyzmusa. Wychowawcy klas IV-VI przeprowadzili zajęcia na temat: „Poznaj Marię, dziewczynę, która lubi mieć plan”, zapoznali się z prezentacją multimedialna, oglądnęli film p.t. „Podróż Marii” i na jego podstawie przygotowywali prace plastyczne na temat; „Świat widziany oczami Marii-bohaterki filmu „Podróż Marii” Wszyscy uczniowie aktywnie oraz z dużym zaangażowaniem i pomysłowością włączyli się w akcję „ZAŚWIEĆ SIĘ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”
Wykonali ciekawe, pomysłowe prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawie na szkolnym korytarzu. E.C,J.SZ.
 
       

Piłkarki ręczne w Pradze
Dziewczęta z klasy sportowej 6c Święta Wielkanocne spędziły w Pradze - stolicy Republiki Czeskiej, uczestnicząc
w największym na świecie halowym turnieju piłki ręcznej dzieci i młodzieży.
Praga Cup 2016 to jubileuszowy 25-ty turniej w którym wzięło udział 8,5 tysiąca dziewcząt i chłopców z 32 krajów między innymi z Izraela, Libanu, Hong Kongu. Najwięcej zawodników było z Czech, Słowacji i Danii.
Rozegraliśmy 7 meczów z drużynami z Czech, Słowacji, Danii i Szwecji.
W wolnym czasie dziewczęta miała okazję zobaczyć najpiękniejsze miejsca w Pradze, m.in. Vaclavskie Namesti, rynek starego miasta, Hradczany, most Karola, złotą ulicę oraz mogły uczestniczyć w programie poza sportowym - w wielkim otwarciu w amfiteatrze przy fontannach "światło, woda, dźwięk" i dyskotece. Turniej w Pradze był wspaniałą imprezą sportową oraz doskonałą okazją do poznania dziewcząt i chłopców z innych krajów.
St.L.

Wraz z nadejściem wiosny uczniowie naszej szkoły postanowili jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie i w ramach programu „Zdrowe Tychy” zorganizować warsztaty, których przewodnim hasłem było "zdrowo się odżywiam". W klasach IV-VI zostały przeprowadzone pogadanki na temat zdrowego trybu życia, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne dzięki, którym można było dowiedzieć się co jeść, by być zdrowym, silnym i pełnym energii. W trakcie warsztatów kulinarnych każdy mógł spróbować pysznych sałatek, dietetycznych kanapek, soków, i koktajli - bomb witaminowych. Na zakończenie chętni uczniowie wykonali plakaty promujące zdrowe jedzenie oraz zorganizowali quiz - krzyżówkę sprawdzającą zdobytą wiedzę na temat właściwego odżywiania.

We wtorek 22.04, czwórka uczniów klas I-III miała okazję uczestniczyć w Ekologiczno-Integracyjnych warsztatach „Zamień śmieci w fajne rzeczy”. Warsztaty, już po raz czwarty, zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 40 w Tychach. Spotkanie było podzielone na dwie części.  W pierwszej, uczniowie mieli okazję wykonać kilka ciekawych prac plastycznych z wykorzystaniem surowców wtórnych, zaś w drugiej samodzielnie przygotowali i degustowali zdrowe, wiosenne kanapki. Czas warsztatów szybko minął. Bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.
M. Sz.


Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy II c i III d przygotowali przedstawienie
p.t. "Są takie święta" Sala na ten moment była odświętnie udekorowana. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczki z jajkami, baby wielkanocne, mazurki (upieczone przez mamy uczniów), baranek i wiosenne kwiaty w wazonie. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, palmy wielkanocne, kurczątka, kury, zające.
Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych.
Mali aktorzy ubrani odświętnie, a niektórzy przebrani w stroje zajączków, kur, kurcząt, pisanek zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiejnocy. Uczniowie przebrani w stroje pisanek odtańczyli „Taniec pisanek”.
 Występujący przybliżyli publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami.
Była okazja dowiedzieć się że:
- Święta Wielkanocne to najstarsze i największe nasze święta.
- Kiedyś przed świętami dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem, śpiewały wchodząc do chat i prosiły o datki.
- Zwyczaj malowania jajek na Wielkanoc wywodzi się ze starych tradycji. Zdobieniem jajek zajmowały się tylko kobiety. Robiły pisanki, rysowanki, wydrapywanki lub oklejanki.
- W czasie uroczystego śniadania wielkanocnego dzielimy się święconym jajkiem, co ma zapewnić zdrowie i pomyślność całej rodzinie.
Piękny występ dzieci był wzbogacony odpowiednim podkładem muzycznym, a na zakończenie jak stary obyczaj każe, dyngusiarze pokropili wszystkich wodą,. Pani dyrektor podziękowała dzieciom za świetny występ i złożyła wszystkim świąteczne życzenia.
E.C., Z.Ś, K. D.
       

8 kwietnia 2016r odbył się finał VI Konkursu  Szkolnych Talentów uczniów klas I-III.
W listopadzie odbył się I etap konkursu, w którym zaprezentowało się 15 wykonawców.
Jury spośród wielu prezentacji wybrało 9 najlepszych. 
Tegoroczni uczestnicy Konkursu Szkolnych Talentów prezentowali swoje umiejętności  w tańcu towarzyskim, freestyle, balecie, disco polo, grze na skrzypcach, na keyboardzie, śpiewie, tańcu i śpiewie.
Wszystkie występy bardzo podobały się publiczności.
Werdyktem jury:
 I miejsce zajęła uczennica klasy I a  Teresa Nowakowska, która wykonała utwór p.t. "Kurki" na skrzypcach,
 II miejsce przyznano Dominice Marzec z klasy III a, która na keyboardzie zagrała "Love story",
 III miejsce zdobył duet  z klasy III d: Małgorzata Jafernik i Mateusz Skutela, którzy zatańczyli walczyka. 
Poza konkursem w tańcu  wystąpił  Oliwier Sobiegraj  laureat nagrody specjalnej Konkursu Szkolnych Talentów klas IV-VI.  
  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy występującym i zachęcamy uczniów do rozwijania swoich talentów, wiary w swoje możliwości i wytrwałości w dążeniu do spełniania swoich marzeń.
 E.C. B.Ż, M.L. S. K.

       


VI edycja Konkursu Szkolnych Talentów
Kolejna edycja Konkursu Szkolnych Talentów na poziomie klas IV- VI już za nami.
Pod koniec listopada zeszłego roku przeprowadzony został casting, do którego zgłosiło się szesnastu uczestników. W finale, który odbył się 15 marca, mieliśmy przyjemność obejrzeć dziesięć występów. Nasi wspaniali finaliści zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, niektórzy cudownie zagrali na instrumentach, a nawet na ... kubkach.
Niewątpliwie tegoroczne Jury miało wyjątkowo trudne zadanie, gdyż wszystkie występy były na wysokim poziomie.

Wyniki są następujące:
I miejsce Klaudia Florek kl. VI c (gra na saksofonie)
II miejsce Wiktoria Knieć kl. V a (taniec)
III miejsce Nikola Kuczera i Nikola Smolka kl. VI c (gra na kubkach)
Nagrodę specjalną, piłkę z autografem piłkarza Roberta Lewandowskiego, otrzymał Oskar Sobiegraj.

Naszym wspaniałym finalistom gorąco dziękujemy za udział i gratulujemy cudownych występów.
Natomiast wszystkich uczniów zachęcamy do rozwijania swoich talentów i zapraszamy do udziału w naszym konkursie w przyszłym roku szkolnym.
Organizatorki
E. Szulik, K. Turczynowicz


      We wtorek 15.02 szkolny Teatr na 35 Kółkach zaprezentował przedstawienie oparte na fragmentach „Kabaretu na jednej nodze” Wandy Chotomskiej.
Zostało ono ciepło przyjęte przez życzliwą publiczność. Z miłą chęcią szykujemy się do kolejnego spektaklu!
M.Sz.

 


Dzień Otwarty SP 35

Dnia 9.03.2016 po raz kolejny w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty.
Przedszkolaki oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka naszej placówki, po których oprowadzała ich Wróżka Literka. Dodatkowo na dzieci czekał szereg atrakcji – przyszli uczniowie mieli okazję uczestniczyć  m.in. w zajęciach plastycznych, zajęciach komputerowych, grach i zabawach ruchowych, zabawach z tablicą multimedialną oraz odbyć fascynującą podróż za pomocą zmysłów w Sali Doświadczeń Świata.

A. Sz.

       
       
       

9 marca uczniowie klasy II F wraz z nauczycielkami zaprosili do naszej szkoły grupę „Żeglarzy” z Przedszkola nr 26 w Tychach. Maluchy przeżywały tę wycieczkę, bowiem część z nich pójdzie po wakacjach do pierwszej klasy. Nasi goście wzięli udział we wspólnych zajęciach, dzięki czemu mogli poczuć się jak uczniowie. Dla maluchów było to nie lada przeżycie, ponieważ niektóre z nich po raz pierwszy przekroczyły progi szkoły.  Mamy nadzieję, że spotkanie w naszej szkole ułatwi dzieciom, w niedalekiej przyszłości, naukę już jako pierwszoklasistom. Zatem zapraszamy do naszej szkoły!
M.Sz., J.K.


7 marca klasę IId odwiedził gość – pani Ewa Szczepanek, wychowawca świetlicy Gimnazjum nr 1 w Lędzinach, której hobby jest wykonywanie plac plastycznych różnymi technikami i przy użyciu różnego rodzaju materiałów. Wspólnie z wychowawcą poprowadziła zajęcia, podczas których dzieci wykonały ozdoby wielkanocne mające w czasie świąt przyozdobić ich domy. Efektem niełatwej pracy były wesołe kurki, zające oraz kwiaty z pisanką w środku. Dzieci na zakończenie zaprosiły panią Ewę na kolejne spotkanie, co spotkało się z miłym przyjęciem przez zaproszonego gościa. B.K.

Mistrzostwo Miasta w piłce ręcznej dziewcząt
Finałowy zwycięstwem nad SP-18 27:20 nasza szkoła zapewniła sobie tytuł Mistrzyń miasta w piłce ręcznej dziewcząt wśród szkół podstawowych.
Kolejność drużyn: SP-35, SP-18, SP-19, SP-7, SP-17, SP-1, SP-36.
SP-35 reprezentowały dziewczęta z klasy sportowej 6c:
Oliwia Bąk, Klaudia Florek, Oliwia Florek, Wiktoria Grela, Natalia Jastrzębska, Karolina Kościańska, Nikola Kuczera, Karolina Kwiatkowska, Wiktoria Leżańska, Wiktoria Lisiatyńska, Natalia Lisicka, Olivia Maj, Magdalena Mazur, Weronika Nalepa, Natalia Radziwon, Patrycja Rząp, Nikola Smolka i Martyna Trela.
Wychowawczyni klasy: Bernadeta Trajda, trener zespołu: Stanisław Loska
Gratulacje!!! Powodzenia w rozgrywkach rejonowych i wojewódzkich

Pięknie jest marzyć, ale jeszcze piękniej jest spełniać marzenia.
Przekonali się o tym uczniowie klas 4 b, 4c, 5 c i 5 d przyłączając się do akcji "Spełniamy marzenia". Marzeniem ośmioletniej Julki chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną jest dostać jak największą ilość kartek urodzinowych. Nasi uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami wykazali się ogromnym sercem i empatią, nie tylko wysłali kartki z życzeniami, ale również zakupili ogromnego misia. Mamy nadzieję, że Julia pokocha pluszowego przyjaciela i dzięki jego obecności w każdej sytuacji będzie czuć się bezpiecznie.
A.M., M.Ch., J.Sz., A.M., I.N.


Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy.
W poniedziałek 8 lutego 2016r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klasy IVc. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci. Uczniowie przebrani w kolorowe stroje, wcielili się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie!

   Goście na lekcjach języka angielskiego
Ostatni tydzień przed feriami upłynął nam w towarzystwie studentów Nany i Merta, Nana pochodzi z Gruzji, Mert z Turcji. Uczniowie wielu klas, zarówno starszych jak i młodszych, mieli okazję uczestniczyć w prowadzonych przez nich zajęciach języka angielskiego, podczas których oboje opowiadali o swoich ojczystych krajach.
K.T. E.Sz.

Bezpieczne ferie
Tyscy Strażnicy Miejscy, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci podczas wypoczynku zimowego, rozpoczęli cykl spotkań z uczniami w ramach akcji "Bezpieczne ferie zimowe".

9 lutego uczniów z klasy II f odwiedziła przedstawicielka Straży Miejskiej.
Uświadamiała on dzieci, że zimowe zabawy na śniegu, zjazdy na sankach, czy jazda na łyżwach też  mogą być niebezpieczne, jeśli odbywają się w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Przypomniała również o zakazie kontaktu z obcymi osobami.
J.K.

Bal karnawałowy
Księżniczki, rycerze i wojownicy w jednym miejscu? Wszystko to za sprawą balu karnawałowego, który odbył się w naszej szkole 2 lutego. Bogaty program zabaw i konkursów sprawił, iż żadne dziecko się nie nudziło. Dzieci wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach. Przebrani uczniowie z dumą prezentowali wymyślne i starannie przygotowane stroje podczas wesołej zabawy tanecznej. Wybrano króla i królową balu, którzy zatańczyli przy skocznej muzyce.
J.K.
       

Dzień Babci i Dziadka w klasie IIF
Zaraz po rodzicach to Babcia i Dziadek są najbliższymi osobami dla dzieci, dlatego 26 stycznia uczniowie klasy II f zorganizowali dla nich uroczystość. Dzieci zaprezentowały piękny występ artystyczny, który zakończył się uroczystym polonezem. Po złożeniu życzeń i wręczeniu własnoręcznie wykonanych upominków, nadszedł czas na słodki poczęstunek i rozmowy. Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera.Nasza szkoła bierze udział w rządowym programie „Książki naszych marzeń”.
W ramach programu otrzymaliśmy pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
Zakupiono 196 książek z literatury pięknej i popularnonaukowej.
R.P.

Dnia 22. 01. 2016 chór KANTATA reprezentował naszą szkołę w II Rejonowym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Tychach – Czułowie. Zespół zaprezentował pastorałkę Kaczka pstra”,  a solistka Amelia Kuta wykonała kolędę Mizerna cicha” z towarzyszącym jej szkolnym zespołem instrumentalnym w składzie: flety proste Julia Orszulak, Wiktoria Kołodziejska, Martyna Nowak i Hanna Grzelka oraz skrzypce Amelia Dzedzyk.
A.W.


Uczymy się udzielać pierwszej pomocy
W styczniu, w naszej szkole odbyły się kolejne zajęcia z zakresu udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem spotkania było przypomnienie uczniom (tym razem z klasy II f) zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Część praktyczna zajęć polegała na ćwiczeniach na fantomie. Uczniowie na zajęciach byli bardzo zaangażowani, chętnie brali udział w zajęciach praktycznych.

J.K. M. SZ.
       

Planeta Energii
Uczniowie klasy I E wzięli udział w programie edukacyjnym „Planeta Energii” opracowanym przez Grupę Energa.
Jego celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej, w tym o jej bezpiecznym i rozsądnym użytkowaniu oraz kształtowanie odpowiedzialnych postaw. W ramach realizacji zadań, wynikających z programu, uczniowie mieli okazję m.in. zapoznać się ze źródłami energii oraz samodzielnie zbudować obwód elektryczny, poznać dawne i współczesne rodzaje oświetlenia oraz urządzenia gospodarstwa domowego. Uczniowie przeprowadzili również szereg doświadczeń związanych z działaniem magnesu oraz elektryzowaniem się ciał.
Udział w programie zakończyły zajęcia na temat racjonalnego korzystania z energii oraz praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy m.in. poprzez udział w akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”.

A. Sz.
       

27 stycznia uczniowie klas Ve, VIa i VId wzięli udział w internetowej transmisji lekcji pt. „Stacja im. Henryka Arctowskiego – kawałek Polski w Antarktyce”.
Połączyliśmy się z Polską Stacją Antarktyczną, której pracownicy opowiedzieli nam o swojej pracy i życiu na dalekim południu świata.
K.C.22 stycznia progi naszej szkoły odwiedziło liczne grono babć i dziadków uczniów klasy IId.

Wnukowie przedstawili przygotowany program artystyczny i zaprosili do wspólnej zabawy przy piosence.
Następnie dziadkowie mogli podziwiać swoje portrety autorstwa wnucząt i skorzystać z przygotowanego dla Nich poczęstunku.
B.K
.

Dzień Babci w klasie 1A
W ten dzień zarówno wnuczętom jak i babciom towarzyszyło wiele emocji: przejęcie pierwszym wspólnym występem, wzruszenie i radość składania życzeń. Były wierszyki, były piosenki, były własnoręcznie zrobione prezenty. Na tym jednak się nie skończyło. Kolejna atrakcją spotkania były krótkie warsztaty artystyczne, podczas których babcie wraz ze swoimi wnuczkami przygotowały coś naprawdę słodkiego. Wszystko jak zwykle możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach.
M.M, D.M
       

19 stycznia odbyło się kolejne spotkanie uczniów klasy II f biorących udział w projekcie eTwinning "Od misia do niedźwiedzia" - cel wspólnie napisać opowiadanie o misiu.
Wcześniej zastanawialiśmy się jakie cechy powinien mieć miś - teraz postanowiliśmy stworzyć własnego bohatera.  Uczniowie przez głosowanie wybrali misia oraz jego imię. A potem po wybraniu maskotki powstał nasz miś -Bieluś.

Kiedy bohater był już "gotowy" zaczęliśmy pisać opowiadanie, do którego uczniowie kolejno dodawali zdania. Powstała piękna opowieść o "Misiu Bielusiu - detektywie". W pewnym momencie postanowiliśmy przerwać pisanie ponieważ chcemy, aby nasi partnerzy je dokończyli. Jesteśmy ciekawi, jakie dopiszą zakończenie?
Niektórym uczniom tak spodobało się pisanie opowiadań, że następnego dnia kilku  przyniosło nam swoje "prace" :)

     

Tego samego dnia postanowiliśmy wykorzystać przyniesione przez dzieci misie - maskotki.
Uczniowie wraz z nimi ćwiczyli na zajęciach z wychowania fizycznego. Oprócz ćwiczeń pojawiły się również zabawy rytmiczno - ruchowe.  Na zakończenie zajęć uczniowie wraz z misiami przenieśli się do krainy relaksacji.
J.K.

     

Wielkie wydarzenie sportowe z udziałem klasy Ve i VIc
W dniach 15.01.-31.01.2016 r. w naszym kraju odbywają się MISTRZOSTWA EUROPY W PIŁCE RĘCZNEJ MĘŻCZYZN
z udziałem reprezentacji Polski. Turniej rozgrywany jest w czterech miastach:
Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku.  Nasza drużyna gra w Krakowie.
W dniu 17.01.2016 r. dziewczęta z klas sportowych Ve i VIc pojechały do Katowic, by w hali widowiskowo-sportowej "Spodek" podziwiać świetne mecze piłki ręcznej pomiędzy: Białorusią i Islandią oraz Chorwacją i Norwegią.
Zobaczyliśmy zagrania techniczno-taktyczne na najwyższym poziomie oraz mogliśmy uczestniczyć w niezwykle kulturalnym dopingu z udziałem kibiców z tych krajów jak i licznie zgromadzonej publiczności polskiej. St.L.
       

Wystawa prac uczniów klas VI:  
"Układ słoneczny widziany okiem dziecka".
 
Każdego roku klasy VI-te poznają na lekcjach przyrody sekrety Wszechświata.
Mają też okazję dać upust swojej fantazji i pokazać jak wyobrażają sobie Układ Słoneczny.
Te zdjęcia ukazują efekty ich pracy.

Spotkanie z hokeistą

            Uczniowie klasy I C i I E poznając sporty zimowe, w dniu 14.01.2016, wzięli udział w spotkaniu z hokeistą, panem Marcinem Szkołą, zawodnikiem STH Tychy Wolves. Uczniowie mieli okazję poznać strój hokeisty oraz zasady gry w hokeja. Ważną częścią spotkania była również rozmowa na temat aktywnego trybu życia oraz zdrowego odżywiania. A.Sz.

     


 Na kolejne spotkanie projektu eTwinning "Od misia do niedźwiedzia" uczniowie klasy II f przynieśli swoje ulubione książki,  których bohaterami są misie.
Mali recenzenci odczytywali najciekawsze fragmenty ze swoich książek prezentując ukochanych bohaterów.

Później uczniowie pracując w grupach (za pomocą metody projektów) tworzyli sylwetkę idealnego bohatera - misia.
Następne spotkanie zapowiada się równie ciekawie - będziemy tworzyli opowiadanie, które prześlemy uczniom z partnerskich szkół. Mamy nadzieje, że pomogą nam ją dokończyć i wspólnymi siłami stworzymy fantastyczną opowieść.

J.K.

SZÓSTOKLASIŚCI ZAPRASZAJĄ DO TEATRU!
W ramach lekcji języka polskiego poświęconym zagadnieniom teatralnym, uczniowie klasy 6A i uczennice z klasy 6C przez ostatni miesiąc pracowali nad projektem „JESTEŚMY AKTORAMI”. W projekt zaangażowani byli wszyscy uczniowie z obu klas. W każdej klasie wyłoniono kilkuosobowe grupy, na czele których stanęli reżyserowie odpowiedzialni za realizację projektu i ostateczną prezentację efektów pracy każdej grupy. Zadaniem młodych aktorów było zaprezentowanie w teatralnej formie fragmentu znanego dramatu. Były to do wyboru fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego lub „Snu nocy letniej” Williama Szekspira. Warto podkreślić, że uczniowie zajęli się przygotowaniem inscenizacji całkiem samodzielnie, poczynając od rozdzielenia ról, nauczenia się (trudnego!) tekstu na pamięć, po wykonanie dekoracji, kostiumów, charakteryzacji, a w kilku grupach, nawet oprawy muzycznej. Reżyserzy czuwali nad sprawnym przebiegiem prób, a w trakcie przedstawienia aktorzy mogli liczyć na pomoc czujnych suflerów.
W wyznaczonym terminie uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy na „scenie” sali lekcyjnej i choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w prawdziwym teatrze.
Jestem pełna uznania dla aktorów z obu klas; w pełni zaangażowali się w przygotowanie zadania i zachwycili nas profesjonalizmem i talentem. Brawo!!

M.N.
 

JACZYTAM

Dyskusyjne Kluby Edukacyjne
W bieżącym roku szkolnym rozpoczął w szkole działalność Dyskusyjny Klub Edukacyjny – DKE. Klub został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej „Ja czytam”, której celem jest propagowanie mody na czytanie, zgodnie z priorytetami MEN.
Do wstąpienia do klubu zachęceni zostali chętni uczniowie z klas IV – VI. Zajęcia prowadzone są przez nauczycielki języka polskiego – Magdalenę Nowicką i Jolantę Ferdek. Cele główne DKE to rozwijanie czytelnictwa i kompetencji dyskutowania, usprawnienie umiejętności czytania i rozumienia czytanego tekstu, uczynienie czytania i dialogu potrzebą edukacyjną dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych u uczniów szkół podstawowych.
Spotkania Klubowiczów odbywają się raz w miesiącu. Każdy członek klubu przychodzi na spotkanie po przeczytaniu zaproponowanego fragmentu tekstu współczesnych twórców traktujących
o problemach istotnych dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkań uczestnicy dyskutują na wybrany temat, wymieniają się doświadczeniami, ustalają wspólne wnioski. Za materiał ćwiczeniowy służą także filmy związane z omawianym tematem.

Podczas pierwszego spotkania klubowicze dyskutowali o tym, jak sobie radzić, gdy w klasie pojawi się dręczyciel. Uczniowie dzieli się przemyśleniami po przeczytaniu fragmentu książki Elżbiety Zubrzyckiej pt.”Dręczyciel w klasie”. Zgodnie doszli do wniosku, że pomocy potrzebują nie tylko dręczone „ofiary”, ale także uczeń, który dokucza innym i że koniecznie należy poprosić o wsparcie osoby dorosłe: rodziców, nauczycieli, wychowawców.

Podczas spotkania w grudniu obejrzeliśmy film dokumentalny dla młodzieży „Do uszu Ellen”. Bohaterką filmu jest niesłysząca dziewczynka, która marzy o tym, by chodzić do szkoły dla uczniów słyszących. Uczniowie uświadomili sobie, z jakim trudnościami zmagają się na co dzień osoby niesłyszące i jak my, słyszący możemy się z takimi osobami integrować. Świetną zabawą okazało się uczenie alfabetu w polskim języku migowym. Każdy klubowicz nauczył się „migać” swoje imię – okazuje się, że nie jest to takie proste!
M.N.

"To szczęście być obdarowanym, ale większe obdarować."

Klasa 5 A zakończyła akcję charytatywną "I ty zostań świetnym Mikołajem" .

Zebrano gry, zabawki i książki, a dary zostały przekazane dzieciom ze świetlicy
w Ośrodku im. św. Jana XXIII w Tychach.
Od dzieci otrzymaliśmy własnoręcznie wykonaną kartkę
z życzeniami świątecznymi.
J.F.


W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy Id i IId zaprezentowali krótki program artystyczny. Młodzi aktorzy z dużym zaangażowaniem przedstawili trzy, skłaniające do refleksji scenki oraz wyśpiewali kilka kolęd i pastorałek. Na zakończenie swoją interpretację pastorałek zaprezentował szkolny chór, prowadzony przez panią Barbarę Adamczyk.  B.K.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia uczniowie klas IV-V przygotowali wraz z katechetkami inscenizację na świąteczny apel, który odbył się 21 grudnia dla klas IV-VI. W trwającym Roku Miłosierdzia uczniowie ukazali, jak świadczyć miłosierdzie wobec drugiego człowieka, dla którego Jezus przyszedł na świat. Spotkanie zakończone prezentacją o uczynkach miłosierdzia, ubogacone zostało występem chóru szkolnego prowadzonego przez p. Aleksandrę Wronę i występem dziewcząt z klasy VI śpiewających kolędy w j. angielskim, przygotowane przez p. Katarzynę Turczynowicz i p. Edytę Szulik.
A.M i K. Sz

8 oraz 15 grudnia 2015 r, odbyły się kolejne spotkania w ramach projektu eTwinning "Od misia do niedźwiedzia".
Tym razem celem spotkań było "poszukiwanie misia w literaturze". Nauczyciel wymienił i przytoczył kilka wierszy, w których głównym bohaterem jest miś. Zapoznał także uczniów z bajką.: "Złotowłosa i trzy niedźwiadki".
Na kolejnym spotkaniu uczniowie klasy IIf samodzielnie odczytywali znalezione przez nich materiały literackie o tematyce misia.
JK.

17 grudnia  w naszej szkole odbyła się "Świąteczna giełda prac plastycznych uczniów''.
Uczniowie klas I-III przygotowali kiermasz przepięknych prac związanych tematycznie z Bożym Narodzeniem. Można było kupić piękne kartki świateczne, choineczki, szopki, stroiki i inne dekoracje. Wszedzie panował już świąteczny nastrój. Cieszymy się, że rodzice, dziadkowie i inni sympatycy szkoły przybyli bardzo licznie. Dzięki rodzicom, którzy upiekli c
iasta można było się posilić i zasmakować pyszności. Ta impreza była bardzo udana! Dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.  J.K.
       
       

W grudniu uczniowie uczestniczący w zajęciach KÓŁKA MISYJNEGO przygotowywali się do szkolnego kiermaszu świątecznego. Głównym zadaniem było dekorowanie pierników. W odpowiedzi na rozpoczęty ROK MIŁOSIERDZIA postanowiono, że zebrane pieniądze ze sprzedaży dekoracji bożonarodzeniowych oraz pierników wspomogą osoby potrzebujące. Uczniowie wraz z panią katechetką zakupili rękawiczki i skarpetki, które zostały przekazane potrzebującym, gromadzącym się co sobotę przy parafii św. Franciszka i św. Klara w naszym mieście.
A.M.
 

... czekanie nasze najbardziej jest niecierpliwe,
kiedy zbliżają się święta,
już się unosi w powietrzu
zapach żywicznych gałązek,
już suną na białych sankach choinki,
wiatr szumi kolędy.

Śnieg dymi za oknem,
mróz kwiaty zapala na srebrnych szybach,
a w domu tak pachnie świątecznie
czystością i migdałami.
                      Czesław Janczarski
Dzieci z naszej szkoły rozpoczęły już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Wykonują na lekcjach zajęć technicznych różne ozdoby choinkowe: łańcuchy, aniołki, gwiazdki, bombki.
Jak widać przy pracy nie zabrakło im ciekawych pomysłów i humoru. Każda ozdoba jest inna, piękna i niepowtarzalna...
 

  Uczniowie klasy III c przygotowali i przedstawili uczniom klas I  kukiełkową inscenizację jasełek pt."Nasza szopka".
Dzieci miały okazję zaprezentować swoje aktorskie talenty. Na zakończenie dzieci klas I odgadywały nazwy występujących w przedstawieniu postaci.
Widownia nagrodziła młodych aktorów gromkimi brawami.
 E.H

 "Hej kolęda, kolęda…"
16 grudnia 2015r odbył się w naszej szkole XII Międzyszkolny Konkurs Kolędowania Uczniów Szkół Integracyjnych pod tytułem "Wśród nocnej ciszy”.
W tym roku udział wzięli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów, Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów i Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Łącznie gościliśmy 50 uczestników. Celem konkursu jest prezentacja twórczości muzycznej uczniów klas integracyjnych. Przedstawione przez uczniów kolędy i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przeżyć i tym samym wprowadziły w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pierwsze miejsce zdobył zespół z klasy II f z SP 22 z Tychów za kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, drugie miejsce klasa I d z SP 40 z Tychów za pastorałkę „Nie było miejsca dla Ciebie”,  a trzecie klasa I f z SP 35 z Tychów pastorałkę p.t. „Skrzypi wóz”.  Jury przyznało także wyróżnienia uczniom SP 40 i SP 35.
Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
Poza konkursem wystąpił chór szkolny prowadzony przez panią Aleksandrę Wronę, który wykonał kolędy i pastorałki przy akompaniamencie fletów i gitary Amelii Dzedzyk, która zagrała na skrzypcach kolędy; "Bóg się rodzi" i "Wśród nocnej ciszy” oraz Dominiki Marzec, która zaprezentowała kolędy i pastorałki na keyboardzie.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom za udział w konkursie i przekazała świąteczne życzenia.
E.C.
       

  Z wizytą w Danone
We wtorek 15 grudnia uczniowie klasy III a i III d byli na wycieczce w firmie Danone, gdzie produkowane są pyszne serki i jogurty. Podczas projekcji filmów dowiedzieliśmy się co zawierają jogurty i dlaczego są zdrowe. Dużo frajdy sprawiła nam degustacja serków, ponieważ samodzielnie komponowaliśmy różne smaki. Obserwowaliśmy również linię produkcyjną, na której pracuje dużo maszyn - robotów. Na zakończenie odwiedził nas Mały Głód, z którym zrobiliśmy sobie zdjęcia.
B.M. Z.Ś.

Zapytałam dziecko niosące świeczkę:
 Skąd pochodzi to światło?
Chłopczyk natychmiast ją zdmuchnął.
 Powiedz mi, dokąd teraz odeszło – odparł. 
– Wtedy ja powiem ci, skąd pochodzi.
                                 J. Carroll

Z fizyką pod rękę
15 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbyły się w pracowni przyrodniczej zajęcia otwarte z cyklu „Z fizyką pod rękę” pt.: „Światło – nie tylko słoneczne”. Miały one na celu zaprezentować pomoce dydaktyczne, które kupione w ramach funduszu  "Tyskie Inicjatywy Społeczne". Zajęcia prowadzone były przez nauczycielki przyrody Annę Marzec i Kingę Campr dla uczniów - członków kółek przyrodniczych. Swoją obecnością zaszczycili nas pani Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty Dorota Gnacik oraz wieloletni przyjaciel i darczyńca szkoły pan Antoni Czarnecki.
A.M., K.C.
     

Z wizytą w Izbie Regionalnej

11 grudnia uczniowie klasy III a odwiedzili Izbę Regionalną w SP 37.
Zajęcia poprowadziła pani Jolanta Michta, która ubrana była w tradycyjny śląski strój roboczy. Uczniowie rozmawiali o trudnej i ciężkiej pracy górników.
Spotkanie było również okazją do poszerzenia swojej wiedzy na temat tradycji bożonarodzeniowych związanych z Ziemią Śląską.

B.M.

Szlachetna paczka
Na poczatku grudnia, podobnie jak w ubiegłym roku, cała społeczność szkolna włączyła się w przygotowywanie "szlachetnej paczki" dla wybranej tyskiej rodziny. Wszelkie dary i potrzeby dla konkretnej rodziny zbierane były  do 10 grudnia.
Niedowierzanie, wzruszenie, łzy radości i wdzięczności – taka mieszanka uczuć towarzyszyła Rodzinie w chwili przyjmowania paczki. Z całego serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy przyczynili się do stworzenia wspaniałej Szlachetnej Paczki.
Otrzymaliśmy również podziękowania od Rysia i Wiktorii.
Przeczytaj relację z wręczenia szlachetnej paczki Rodzinie
M.W.

Akademia Bezpiecznego Puchatka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie „Akademia Bezpiecznego Puchatka”.
Jest to ogólnopolski program edukacyjny, który służy poprawieniu bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Wychowawcy klas pierwszych przeprowadzili zajęcia związane z bezpieczeństwem oraz przekazali dzieciom wiedzę o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu. Na podstawie otrzymanych materiałów dzieci z klas pierwszych uczyły się również efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji i rozwijania kreatywności. Na zakończenie programu przystąpili do testu online sprawdzającego ich wiedzę. W ramach testu, pierwszoklasiści odpowiadali na pytania dotyczące bezpieczeństwa, uzyskując bardzo dobre wyniki.
Posumowaniem programu było uzyskanie Certyfikatu „Akademii Bezpiecznego Puchatka”.
D. M.

Barbórka w izbie regionalnej
8 grudnia klasa IId udała się w odwiedziny do Szkoły Podstawowej nr 37 w Tychach, aby wziąć udział w zajęciach na terenie znajdującej się tam izby regionalnej. Tematem zajęć były tradycje śląskie związane z obchodami Barbórki. Zajęcia stanowiły doskonałą lekcją o regionie i okazję do podzielenia się swoimi historiami rodzinnymi. Szczególną uwagę zwrócono dzieciom na trud pracy górników a także na ogromne jej znaczenie nie tylko w regionie. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, co zostało dostrzeżone i docenione przez prowadząca – panią Jolantę Michtę. W nagrodę zostały poczęstowane śląskimi „kopalniokami” i świeżymi anyżkami.
B.K.


W dniu
10.12.15r. w klasie III c odbyły się zajęcia otwarte z udziałem rodziców.

Dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały ozdoby na świąteczną giełdę prac dzieci. Wszystkim dopisywał świetny humor, ale też rzetelnie pracowali. Dzieci były uradowane obecnością bliskich, a rodzice mogli choć na chwilę wrócić w lata dzieciństwa.
E.H

Klasa II F ciepło wspomina wizytę Mikołaja
"Wieczór Mikołajowy"     D. Gellner
Biały śnieżek, biały – grudniowy.
Piękny wieczór, piękny wieczór – Mikołajowy.
Paczki, paczuszki, woreczki,
papier, sreberka, wstążeczki.
Z paczek lalki i misie wystawiają nosy,
śmieją się do dzieci, śmieją się do dzieci ...
O, słychać ich głosy!
 

Zajęcia otwarte w klasie IID

4 grudnia gośćmi uczniów klasy IId byli rodzice, którzy podczas zajęć otwartych razem z dziećmi przygotowywali ozdoby świąteczne na Świąteczną Giełdę.
Zajęcia rozpoczęła krótka, wspólna zabawa ruchowa „na rozgrzanie rąk”, po czym wszyscy ruszyli do działań. Dopisywały dobre humory i duża ochota do pracy, czego efektem było powstanie wspaniałych prac.
B.K.

Warsztaty chemiczne z wykorzystaniem suchego lodu
Dnia 9.12.2015 uczniowie klasy I E wzięli udział w warsztatach chemicznych „W krainie św. Mikołaja” - eksperymenty z wykorzystaniem suchego lodu. W świat nauk ścisłych i przyrodniczych poprzez niezwykłe doświadczenia na "suchym lodzie" wprowadziła dzieci grupa „Doświadczalnia”. Uczniowie mieli okazję zamienić się w małych chemików i samodzielnie wykonać szereg fascynujących doświadczeń.
A. Sz.

Niech żyje nam górniczy stan!
4 grudnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika, którą przygotowali uczniowie z klasy II e. Uczniowie zaprezentowali wiersze, piosenki oraz zatańczyli górniczego walczyka.
Na zakończenie złożyli życzenia honorowemu gościowi oraz wszystkim Basiom w dniu ich święta.

M.Ch. B.K.

Barbórka
4 grudnia obchodzimy Barbórkę.
Z tej okazji uczniowie klasy IIF w trakcie lekcji dowiedzieli się jak ważną rolę w naszym życiu pełni węgiel. Poznali tradycje związane z obchodami Dnia Górnika oraz elementy stroju górniczego i śląskiego.
Na koniec zajęć uczniowie wykonali czapki górnicze, które nazywamy czako.

M. Sz., J. K.

Dzień Górnika
4 grudnia klasę 1A odwiedził szczególny gość – górnik.
Opowiedział on ze szczegółami o swoim zawodzie. Choć ubrany był odświętnie – w mundur galowy – przyniósł ze sobą również elementy stroju oraz przyrządy potrzebne w codziennej pracy na kopalni. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań, na które otrzymali szczegółowe odpowiedzi. Na pamiątkę tego spotkania otrzymali wielką bryłę węgla.
Na koniec jak zawsze zrobiliśmy zdjęcie.
Jak wam się podobają mali górnicy?

M.M i D.M

Czy miś może być bohaterem?
Pod koniec listopada pierwszaczki przebywające w świetlicy szkolnej brały udział w realizacji projektu „Czy niedźwiedź (miś) może być bohaterem?” Dzieciaki poznały misia Paddingtona, niedźwiedzia Wojtka i misia Uszatka. Fragmenty książek czytali zaproszeni: pani dyrektor Hanna Rabczyńska, pan Bartłomiej Cieślak (nl w-f) i ks. Paweł Czyrnik. Gościem specjalnym była pani Maria Lipok-Bierwiaczonek, która zapoznała nas ze szczególnym niedźwiedzim miejscem w Tychach – parkiem niedźwiadków i trzema sympatycznymi misiami. W ostatni piątek listopada dzieci głosowały na misia bohatera… i wybrały niedźwiedzia Wojtka oraz misia Paddingtona (jednakowa ilość głosów).
K. K.

Warsztaty ekologiczno-artystyczne
W dniu 3.12.2015r. uczniowie klasy IIe uczestniczyli w warsztatach ekologiczno – artystycznych z siana. Zajęcia  prowadzone były przez Panią Danutę Gałuszkę zajmującą się rękodziełem ludowym ze Stryszawy. Uczniowie wykonywali ozdoby świąteczne, odpowiednio formując siano. Powstawały piękne choinki, bałwanki, stajenki, aniołki. Warsztaty ćwiczyły zręczność manualną uczniów, ubogacały artystycznie oraz wniosły wiele radości.
M.Ch. B.K.

Turniej rycerski
W dniach od 3 do 27 listopada uczniowie z klasy III c z wykorzystaniem metody projektu realizowali tematykę historyczną o Polsce. Dzieci zdobywały i utrwalały wiedzę biorąc udział w Turnieju Rycerskim. Turniej obejmował wiedzę historyczno - polonistyczną, matematyczno - społeczną i sportowo - muzyczną. Nauka przez zabawę była bardzo przyjemna i prostsza oraz przyniosła dzieciom wiele radości i satysfakcji. E.H.
       

Zajęcia w terenie.
Uczniowie klasy I F otrzymali mapę skarbów. Zadaniem dzieci było odczytanie i poruszanie się w terenie zgodnie z wskazówkami zaznaczonymi na mapie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem i ciekawością podeszli do zadań. Poruszając się z godnie z wytyczoną trasą na mapie dotarli do pierwszego punktu, gdzie czekał na nich list z zadaniami. Dzieci losowały karteczki z poszczególnymi ćwiczeniami ruchowymi, które miały wykonać, żeby mieć możliwość kontynuowania poszukiwań skarbu. Zadania, które uczniowie wykonywali to: ćwiczenia równoważne, przysiady, pajacyki, podskoki na jednej nodze, zabawa ruchowa do wiersza pt.: „Gimnastyka”. Dzieci były bardzo podekscytowane poszukiwaniem skarbu, starały się poprawnie wykonać wszystkie ćwiczenia. Towarzyszyło im zdziwienie, zaciekawienie i radość. Wypowiadały się spontanicznie na temat co może być ukrytym skarbem. Po wykonaniu zadań ruchowych uczniowie przeszli do odszukania kolejnego punktu zaznaczonego na mapie, były to zagadki na temat warzyw i owoców. Po odgadnięciu poszczególnych zagadek ruszyli wytyczoną trasą. Towarzyszył im śmiech i odrobina rywalizacji kto pierwszy zobaczy skarb. Poruszając się zgodnie ze strzałkami wielką radością i przeżyciem było odnalezienie skarbu (kosz z jabłkami). W nagrodę za dotarcie do celu każdy dostał jabłko. Wszyscy wracali do szkoły zadowoleni i pytali się kiedy wyruszymy na kolejne poszukiwania skarbu.

M.L., S.K.

Andrzejkowe Wróżby

30 listopada uczniowie klasy If i IIId zostali zaproszeni na Andrzejki do klubu Magdalena. Podczas zabawy było wiele wróżb w tym wróżenie z wosku.
Wszyscy w dobrym humorze wrócili do szkoły.  Z.Ś.

"Od misia do niedźwiedzia"
Klasa I c oraz II f przystąpiły do pracy nad realizacją projektu eTwinning - "Od misia do niedźwiedzia". Projekt realizowany jest na teranie Polski i obejmuje uczniów z klas I, II i III, ze szkół podstawowych w Tychach, Krakowie, Zabierzowie Bocheńskim oraz Zakopanem.

Celem programu jest rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Główną postacią, bohaterem tej literatury bedzie Miś. Uczniowie będą poznawać dzieje misia maskotki - pierwszego przyjaciela dziecka, poszukiwać misia w poezji dziecięcej, uczestniczyć w zabawach muzyczno-ruchowych, czytać i słuchać książki o Kubusiu Puchatku oraz gromadzić informacje popularno-naukowe o niedźwiedziach.

J.K.            

W listopadzie rozpoczęliśmy realizację projektu eTwinning - "Selfie with my town"
Temat obejmuje zagadnienia historyczne, przyrodnicze, geograficzne. Językiem projektu jest angielski. Biorą w nim udział uczennice z klasy Ve oraz członkowie kółek przyrodniczych. Założeniem projektu jest lepsze poznanie własnego miasta, szczególnie jego historii i architektury, przyrody oraz wymiana tych informacji ze szkołami partnerskimi. Uczniowie będą poszukiwali informacji o ciekawych obiektach w swoim mieście oraz historycznych zdjęć tych obiektów w internecie. Kolejny zadaniem będzie odnalezienie tych obiektów na planie miasta oraz w terenie i wykonanie selfie z danym obiektem. Zebrane materiały zostaną przedstawione partnerom w formie prezentacji w programie graficznym oraz na platformie twinspace. Podsumowaniem projektu będą komentarze uczniów wszystkich szkół partnerskich.To pomysły na nasze logo i zdjęcia części naszych partnerów:
     

Koncert umuzykalniający

Dnia 25 listopada w naszej szkole gościliśmy muzyków zespołu KONTRA. To kolejne cykliczne spotkanie z muzyką dostarczyło wszystkim  niezapomnianych wrażeń. Wzięli w nim udział uczniowie z klas I-VI. Muzycy w ciekawy sposób opowiadali o instrumentach perkusyjnych, wykonywali  na nich różne utwory, a nawet zaprosili chętnych uczniów do wspólnego muzykowania. Zabawa była na sto dwa…

       

Dzień Pluszowego Misia
26 listopada w klasie II f odbyły się zajęcia, na których zawitały nasze pluszowe misie.
Tego dnia wysłuchaliśmy historii pluszowego misia (prezentacja multimedialna) oraz wykonaliśmy ilustracje do klasowego albumu pluszowego misia. W albumie znalazły się również nasze rymowanki.
Wszystkie wydarzenia zamieszczono również na stronie internetowej eTwinning Live.

J.K.
         

         Żywa lekcja przyrody
24 listopada podczas "żywej lekcji przyrody" uczniowie klasy V i VI spotkali się oko w oko z przedstawicielami świata gadów, płazów, pajęczaków i egzotycznych owadów.
Emocji było sporo;-)


W klasie I F odbyły się zajęcia pt.: „Smacznie–zdrowo-kolorowo, warzywa i owoce na co dzień”.
W tym dniu uczniowie ubrani byli w pięciu grupach kolorystycznych warzyw i owoców.  Każdy uczeń otrzymał kolorową opaskę, która nawiązywała do tematu zajęć. Celem lekcji było promowanie zdrowego odżywiania. Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radosnych przeżyć.

M.L., S.K.

Tydzień Tolerancji - "Wszyscy jesteśmy tacy sami!"

„O tyle świat  będzie lepszy, o ile nauczymy się, że los ludzi jest wspólny,
że jednocześnie jesteśmy rożni i tacy sami”                        (Leszek  Kołakowski)

W dniach od 16.11  do 20.11.2015r w naszej szkole odbył się kolejny Tydzień Tolerancji. 
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy  Dzień Tolerancji, który  ustanowiony został  przez Organizację Narodów Zjednoczonych  jako święto  szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.
Hasłem  tegorocznego  Tygodnia Tolerancji w naszej szkole  było: „Wszyscy jesteśmy tacy sami”
Uczniowie klas I  uczestniczyli w zajęciach integrujących z kolegami i koleżankami z klasy oraz oglądali film edukacyjny p.t. „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji.”

Uczniowie klas II, III, IV, V i VI uczestniczyli w losowaniu krajów Europy, Azji, Afryki i Ameryki, a potem bogacili wiedzę o kulturze danego kraju, grupach etnicznych, gospodarce oraz wyszukiwali ciekawostki. Następnie wspólnie z wychowawcą tworzyli plakat metodą projektu promujący wylosowany kraj.
20 listopada na zakończenie Tygodnia Tolerancji na sali gimnastycznej odbył się  "Festiwal Narodów", podczas którego  prezentowano projekty, scenki, tańce, piosenki, język  wylosowanych krajów.

Spotkanie zakończone zostało przy dźwiękach piosenki  Majki Jeżowskiej „Bo wszystkie dzieci nasze są”, podczas której uczniowie poprzez  podanie sobie rąk wyrazili swoją akceptację do wszystkich ludzi, narodów.
Wszystkie prezentacje klas były barwne i ciekawe. Dostarczyły uczniom wielu przeżyć.
E.C. J.K.     


Z wizytą w fabryce Danone
     We wtorek 17 listopada uczniowie klasy 1G i 2C wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do fabryki „Danone” w   Bieruniu. To jedna z dwóch, obok Warszawy fabryk tej firmy produkujących znakomite serki i jogurty.
     Nasza przygoda z Danone zaczęła się od prezentacji multimedialnej, z której dowiedzieliśmy się wielu pożytecznych rzeczy na temat żywności, ze szczególnym uwzględnieniem produktów mlecznych. Po prezentacji uczniowie degustowali w nieograniczonych ilościach różne serki i jogurty firmy Danone.
     Następnie ruszyliśmy na zwiedzanie fabryki, podczas którego nie zabrakło również pytań dotyczących produkcji oraz ciekawych dyskusji na temat misji i wartości, którymi kierują się pracownicy podczas codziennej pracy.
Następnym punktem wycieczki było spotkanie z Małym Głodem. Uczniowie z ogromną radością i zaskoczeniem powitały gościa, z którym chętnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
     Na zakończenie naszej wizyty przed wyjściem czekała na nas kolejna niespodzianka – prezenty od firmy Danone, mnóstwo sympatycznych gadżetów.
    Bardzo dziękujemy przedstawicielom fabryki Danone za możliwość odbycia tak przyjemnej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
E.C, B.M-D.


Tydzień o Bezpieczeństwie
W dniach od 9  do 16 listopada uczniowie klas I II i III uczestniczyli w kolejnym Tygodniu o Bezpieczeństwie pod hasłem „BEZPIECZEŃSTWO CODZIENNIE, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA - KAŻDY O TYM PAMIĘTA” z udziałem policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Tychach: st. asp. Marcina Wojdyły i st. asp. Damiana Tywonka.
       Uczniowie klas pierwszych oglądali film edukacyjny p.t. „Bezpieczna droga do szkoły” i utrwalali sobie wiedzę o bezpiecznym zachowaniu w drodze do szkoły ze szkoły. Aktywnie włączyli się do konkursu plastycznego na znaczek odblaskowy. Wykonane przez pierwszoklasistów prace były pomysłowe i twórcze, a najciekawsze zostały wyróżnione.
       I miejsce zdobył Jakub Pietrzak z klasy Ia,
      II miejsce Anna Śliwa z klasy Ie,
     III miejsce Wanda Zielińska z klasy Ig.

Dnia 12 listopada uczniowie klas II i III uczestniczyli w XII edycji konkursu o bezpieczeństwie.
Celem konkursu było przypomnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, życiu codziennym. Najlepszą wiedzą teoretyczną i praktyczną wykazał się zespół z klasy IIc, a wśród klas III, zespół klasy IIId.
Zwycięzcy konkursów: plastycznego i wiedzy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor i policjanci.
Spotkanie uczniów zakończyło się prelekcją z policjantami, którzy udzielali odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania.
E.C; B.M-D; S.K; M.L; K.Dz.


Uczniowie klasy 1A z wykorzystaniem warzyw oraz swojej wyobraźni stworzyli „Cudaczki Warzywniaczki”.
Podczas konstruowania warzywnych ludzików powstało wiele ciekawych patentów, a wszystko odbyło się w wesołej atmosferze. Efekt można zobaczyć na zdjęciu.
D.M i M.M

11 listopada - Święto Niepodległości
       
       10 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyła się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Po 123 latach zaborów dopiero zakończenie I wojny światowej otworzyło przed Polską drogę do odzyskania niepodległości. W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. 11 listopada ustępująca Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem, a trzy dni później rozwiązała się, przekazując mu resztę uprawnień. To jednak był dopiero początek drogi do wolności. Dwadzieścia lat później znowu pojawiło się zagrożenie.
      To właśnie tym ważnym historycznym wydarzeniom została poświęcona uroczystość przygotowana przez uczniów klas VIB, VID, która odbyła się w przeddzień obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.
Punktem wyjścia stało się święto 11 listopada i postać Marszałka. Wszyscy wysłuchali piosenek, które
zaśpiewał niezawodny szkolny chór.
J. N-D, E. G


  Z wizytą na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ
W sobotę 7 listopada 2015 r. przed naszą szkołą zebrała się grupa uczniów i uczennic z klasy VI A i III A, która razem z p. Anną Marzec odwiedziła Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Odbywała się tam LVI MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA I GIEŁDA MINERAŁÓW, SKAŁ I SKAMIENIAŁOŚCI. Wśród eksponatów znalazły się minerały z Sudetów, Gór Świętokrzyskich, okolic Olkusza oraz te pozyskiwane drogą wymiany na giełdach w Europie, czy osobiście przywiezionych z odległych miejsc świata przez kolekcjonerów. Największym powodzeniem cieszyły się gwiazdy z nieba, czyli meteoryty. Była też okazja do małych zakupów. Młodzi kolekcjonerzy nabyli okazy agatów, opali, krzemieni, gipsów, kwarców i wielu innych minerałów.   A.M.

Jesienny spacer do lasu.
W piątek 30 października klasy 2a i 2f wybrały się na pieszą wycieczkę do lasu. W tym dniu zarówno pogoda, jak i humory dopisały. W trakcie spaceru uczniowie obserwowali zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie, przypomnieli sobie jakie są rodzaje lasów, utrwalili nazwy warstw lasu, rozpoznawali i nazywali drzewa. Każdy uczeń zabrał na pamiątkę wybrany dar lasu – kolorowy liść, kasztan czy też żołędzia.

M. Sz., J. K.

       


Przygoda z lekturą
Skończyła się już nasza wędrówka z Pinokiem.
Lektura bardzo nam się podobała. Podczas lekcji zorientowaliśmy się, że to nie tylko baśń, ale pouczająca opowieść o życiu niejednego współczesnego chłopca (a może i niejednej dziewczynki?).
Tak naprawdę, to chyba wszyscy jesteśmy Pinokiami ;)
Klasa 4d
 

   
Dnia 27 października odbyła się premiera kukiełkowego przedstawienia „Na straganie” Jana Brzechwy.
Sztukę wystawił szkolny Teatrzyk Na 35 Kółkach, w skład którego wchodzą uczniowie klas drugich i trzecich.
Aktorzy samodzielnie wykonali kukiełki oraz dekoracje.
Na spektakl zostali zaproszeni uczniowie klas pierwszych.
M. Sz.


 

Dzień Edukacji Narodowej
      
Dnia 15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.   Uczniowie klas IV b, IV c oraz V b pieśnią, słowem oraz tańcem uświetnili ten wyjątkowy dzień.  
Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za wychowanie, codzienny trud pracy, poświęcenie, czujność i  troskę.
   
Po części artystycznej głos zabrała pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi za pracę i zaangażowanie w życie szkoły.   Na zakończenie delegacja uczniów w imieniu całej społeczności uczniowskiej rozdała wszystkim nauczycielom słodkie upominki.
M.CH. A.M.


WŚRÓD BOGÓW OLIMPIJSKICH
Klasy piąte rozpoczęły fascynującą przygodę z mitologią grecką. Mimo, że bohaterowie mitów pełni są okropnych wad i dopuszczają się okrutnych czynów, nie zraziło to młodych czytelników. Uczniowie wcielili się w mitologiczne postaci, tworząc (pewnie nawet rodzinnie) imponujące charakteryzacje. Wielu uczestników tej wyjątkowej lekcji przygotowało bardzo ciekawe prezentacje, niektórzy nawet bez zerkania na ściągę! Otrzymali za to gromkie brawa. Nie trzeba dodawać, że dzięki takiemu wysiłkowi zdobyto dobre oceny, ale przede wszystkim poznano w ciekawszy niż zwykle sposób wiele postaci i mitów. Nauczyciele polskiego są pod wielkim wrażeniem Waszych zdolności.
J.F., M.N.
         

 Lekcja filmowa      
    Większość z nas lubi kino. Czy jednak rozumiemy język jakim przemawiają do nas reżyser i aktorzy? Na to pytanie usiłowali znaleźć odpowiedź uczniowie klas piątych wraz z uczniami klasy 6A podczas tegorocznej lekcji filmowej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina, która odbyła się w Multikinie Tychy 9 października. Tematem lekcji był „Język filmu”.
Uczniowie dowiedzieli się, że na swoisty alfabet kina składają się elementy, takie jak: kadr, ujęcie, scena czy sekwencja scen. Poznali różne rodzaje planu filmowego, rodzaje perspektyw, zyskali wiedzę o roli światła i koloru w filmie. Po lekcji mogli wykorzystać nowo zdobytą wiedzę podczas projekcji filmu pt. „Łapcie tę dziewczynę”. Z zapartym tchem śledzili przygody Maddy i jej dwójki przyjaciół, którzy realizują ryzykowny plan, by zdobyć pieniądze na leczenie chorego ojca dziewczynki. Czy częściej można było zobaczyć aktorów z żabiej, czy ptasiej perspektywy?
Zainteresowanych odsyłam do informacji z lekcji.
M.N.

W rezerwacie przyrody
W ramach projektu „Życie lasu”, dnia 8 października, uczniowie klasy IV A i IV C odwiedzili rezerwat przyrody „Żubrowisko” w Pszczynie-Jankowicach. Uczniowie spotkali się  z panem leśniczym Zygmuntem Kwapisem, który zabrał ich na spacer do jesiennego lasu. Czwartoklasiści mieli okazję posłuchać snutej o nim opowieści i obserwować króla pszczyńskiej puszczy-żubra. Uczniowie poznali zwyczaje tych zwierząt, ich upodobania i ich rodowody. 
Zobaczcie zdjęcia z tej wyprawy…
K.C, A.M.

       


Wizyta w Urzędzie Miasta Tychy   
         W dniu 02.10.2015r. odbyła się wycieczka do Urzędu Miasta Tychy, w której uczestniczyli uczniowie klasy Ig i IIc. Głównym celem wizyty było spotkanie z Panią Wiceprezydent Darią Szczepańską.  
         
Na początku spotkania Pani Wiceprezydent bardzo serdecznie powitała uczniów i zaprosiła do gabinetu Prezydenta Miasta Tychy. Przedstawiła swoich współpracowników sekretariatu i panią rzecznik. Pani Prezydent opowiedziała uczniom o Urzędzie, herbie Tychów, największych osiągnięciach miasta Tychy.  Pokazała, umieszczone w gablotach, zdobyte puchary, nagrody i dyplomy. Uczniom najbardziej podobał się prezydencki gabinet, a w nim fotel, na którym każdy uczeń spróbował zasiąść. Uczniowie byli bardzo ciekawi, co robi Prezydent. Zadawali liczne pytania na temat pracy Prezydenta, jego obowiązków, a nawet życia prywatnego.
          Potem pani Prezydent zaprosiła uczniów do sali obrad, gdzie uczniowie zasiedli w ławach, które na co dzień zajmują tyscy radni i w ciekawy sposób przybliżyła uczniom działalność Rady Miejskiej.  
          Następnie uczniowie przeszli do Pałacu Ślubów w Tychach i odbyli spotkanie z panią kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, która w interesujący sposób opowiedziała o swojej pracy.
         Na koniec wizyty wszyscy uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Panią Wiceprezydent, która obdarowała uczniów drobnymi upominkami.
        Po podziękowaniach za bardzo mile spędzony czas uczniowie wrócili do szkoły.
E. C, B. M-D

       


Nasz szkolny ogródek
Uczniowie klas IV - VI rozwijają swoje zainteresowania na kółkach przyrodniczych prowadzonych przez panie Annę Marzec i Kingę Campr w nowocześnie wyposażonej pracowni przyrodniczej oraz dzielnie pracują w powstającym przy szkole ogródku. Teren przygotowany, płotek gotowy, posadzone już kwiaty cebulowe - czekamy na wiosnę i kolorowe efekty naszych wysiłków!
K.C., A.M.

   

29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania – uczniowie klasy IIF zasłuchani w opowiadania z książki Małgorzaty Musierowicz „Hihopter”.

M.Sz, J.K


   

Spotkanie z pisarzem.
W czwartek 8 października, w ramach XII Tyskich Dni Literatury, uczniowie klasy IIA i IIF wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Łukaszem Wierzbickim.
Spotkanie było bardzo ciekawe. Dzieci poznały wiele interesujących historii. Jedną z nich była historia niezwykłego żołnierza, który brał udział w bitwie o Monte Casino - niedźwiedzia Wojtka.

M.Sz., J.K., H.R.


 Pasowanie na czytelników
Jak co roku, u progu jesieni, uczniowie klas drugich wkraczają w tajemniczy świat książek.
Dnia 2 i 5 października wczesnym rankiem królewski herold ogłosił, że oto odbędzie się pasowanie i każdy prawdziwym czytelnikiem zostanie! Uczniowie składali uroczystą przysięgę zanim przybędą do biblioteki wypożyczyć księgę!
Nad wszystkim czuwała królewska para -Król Czytelnik i jego żona. Królowa Książek, a Koszałek i wesoły Pinokio podarowali dzieciom kolorowe zakładki.  

JESIEŃ  Helena Bechler

Chodzi po lesie
pogodna jesień,
rozchyla niskie gałęzie.

Liczy na ścieżkach
spadłe orzeszki,
liczy na dębach żołędzie.

I na mchu siada,
z klonami gada,
gdzie jest orzeszków najwięcej.

Patrzy ciekawie,
ile na trawie
spadłych się liści ściele.

Ile rydzyków
niosą w koszyku
Kasieńska i Marcelek.
     
  Jesienne prace uczniów
klasy IIF

J.K. M.Sz.
                        

XII Tyskie Dni Literatury

Dnia 5 października uczniowie klasy Ia i Ie, w ramach Tyskich Dni Literatury, udali się do  Szkoły Muzycznej na spektakl "Skradzione mądrości" w wykonaniu Teatru Maska z Krakowa. Bajka ta promująca czytelnictwo, pokazała jak ważną rolę spełniania literatura w życiu każdego człowieka, a gra aktorska sprawiła, że wybuchom śmiechu dzieci podczas spektaklu nie było końca.

Wyjście na przedstawienie uczniowie poprzedzili poszukiwaniem oznak jesieni w parku miejskim.

D.M, M.M., A.Sz.


Z wizytą w Muzeum Chleba
           
W dniu 1 października uczniowie klasy III a i III c odwiedzili Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Dzieci poznały historię chleba i dawne oraz współczesne urządzenia związane z jego wypiekiem.
Każdy uczeń wykonał też swoją plecioną bułeczkę.
Wszyscy mieli również możliwość zwiedzenia klasy szkolnej z dawnych lat.
Wycieczka była bardzo ciekawym i pouczającym sposobem utrwalenia wiadomości zdobytych w szkole.
E.H., B. M.

Z wizytą w Gliwickiej Palmiarnii
     30 września uczniowie klasy II a i II b  pojechali na wycieczkę do Palmiarni w Gliwicach.  Głównym celem wycieczki było pogłębienie wiedzy przyrodniczej poprzez bezpośrednią obserwację oraz rozbudzanie zainteresowań związanych z przyrodą.    Uczniowie  zwiedzili cztery pawilony tematyczne, w których poza egzotycznymi roślinami znajdowały się również: terraria z gadami, akwaria z żółwiami, egzotyczne papugi i kanarki. Atrakcją było podziwianie roślin  i ryb w oczkach wodnych z piętra palmiarni.
Wycieczka sprawiła, że uczniom miło upłynął dzień, a jednocześnie umożliwiła zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż z książek i ilustracji.
Uczniowie zdobyli Certyfikat ukończenia ŚCIEŻKI WIEDZY O ROŚLINACH EGZOTYCZNYCH.
B.A., H.R.


 Jesienny spacer  
29 września uczniowie klasy II d wybrali się na spacer do pobliskiego parku, aby obserwować zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Ze spaceru uczniowie przynieśli materiały przyrodnicze do klasowego kącika.  Podczas spaceru klasa na chwilę zatrzymała się na skwerku, aby wysłuchać fragmentu książki czytanej przez wychowawcę i w ten sposób przyłączyć się do obchodzonego w tym dniu Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.   B.K.


Z wizytą w drukarni Gazety Wyborczej
Jak dzisiaj powstają gazety?- aby znaleźć odpowiedź na to pytanie uczniowie klasy IIA i IIB wybrali się na wycieczkę do Gazety Wyborczej w Tychach.
Tam zobaczyli i dowiedzieli się:
• Jak pracują dziennikarze?
• Co robią graficy komputerowi?
a także-
• Co dzieje się w drukarni?
Uczniowie zobaczyli kolejne etapy powstawania gazety- dowiedzieli się: co się dzieje zanim gazeta jest wydrukowana. Mogli na własne oczy zobaczyć skomplikowane maszyny i urządzenia wykorzystywane w procesie tworzenia gazety.
Dzieci zobaczyły już gotowe - czyli wydrukowane gazety, które są paczkowane, a następnie transportowane do punktów sprzedaży i do odbiorców.
Po wycieczce uczniowie klasy IIA i IIB - już wiedzą jak powstają gazety.
To była bardzo ciekawa i interesująca wycieczka- nie tylko zdaniem nauczycieli, ale także –zdaniem uczniów.   B.A, H.R.

III miejsce piłkarek ręcznych
W dniach 25-27.09.2015 r. dziewczęta z klasy VIc brały udział w XXXIX Ogólnopolskim turnieju piłki ręcznej w Kępnie, zajmując III miejsce w roczniku 2003.
Nasze zawodniczki zwyciężyły w meczach z KPR Jelenia Góra, MKS Leszno oraz MOSM SP-18 Tychy,
przegrały natomiast z drużynami z Kępna i Rudy Śląskiej.
Były brązowe medale, pamiątkowe koszulki, dużo emocji i jeszcze więcej boiskowego doświadczenia.
St.L.

Warsztaty chemiczne
18 września uczniowie klasy II d wzięli udział w warsztatach chemicznych prowadzonych przez Grupę Carbonium, zajmującą się prowadzeniem zajęć z zakresu nauk ścisłych dla dzieci.
Dzieciom poprzez zabawę zaprezentowano prawa natury. Zajęcia objęły pokaz tajemniczo brzmiących doświadczeń: płonącej piany, pasty słonia, chemicznego wahadła, kwiatu zmieniającego kolor, przekazania tajnej wiadomości. Drugą część stanowiły warsztaty, podczas których dzieci wykonały szaszłyk z balonika, badały odczyn substancji, poznały niezwykłą ciecz nienewtonowską oraz odkryły, jak działa filtr wody.
Zajęcia dostarczyły niesamowitych wrażeń! B.K.

Spotkanie przy ognisku
W dniu 14 września dzieci z klasy III c wspólnie z rodzicami i wychowawczynią wzięły udział w spotkaniu integracyjnym przy ognisku. Było pieczenie kiełbasek, zabawy, gry i występy dzieci. Na zakończenie harcerskim zwyczajem wszyscy zaśpiewali "Pieśń pożegnalną" i puścili "iskierkę". To było bardzo udane, wesołe i pełne wrażeń popołudnie.
E.H
       

Wizyta na poczcie
W piątek 4.09.15 r. uczniowie klasy 2a i 2f wybrali się na wycieczkę do pobliskiego urzędu pocztowego. Celem wyjścia było ustalenie zakresu działań poczty oraz rozmowa o pracy ludzi na poczcie. Każda klasa wypisała i wysłała kartkę pocztową z pozdrowieniami do szkoły. W czasie tego wyjścia przypomnieliśmy sobie również zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. M.Sz. J.K.
       

Wspomnienie bł. Matki Teresy z Kalkuty

5 września delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej Mszy św. sprawowanej w kościele Wniebowzięcia N.M.P. w Katowicach.  Eucharystii przewodniczył Ks. Bp Adam Wodarczyk.
Po Mszy św. Pani Wicedyrektor Małgorzata Abramowicz z delegacją uczniów wręczyła Siostrom Misjonarkom Miłości pracę przygotowaną przez ucznia klasy VI b Kamila Trzópka.
K.Sz.

Rozpoczęcie roku szkolnego    2015/2016

WRACAMY
-Do widzenia, lesie zielony,
-do widzenia, rzeko plusząca,
-do widzenia, szpaki i wrony
żeglujace wysoko do słońca.
Spakowany plecak, walizka,
odjeżdżamy już jutro rano.
Mrok zapada. Brzozo srebrzysta
i dabrowo złota-dobranoc!
Świtem skrzypną stalowe koła,
pociąg, gwiżdżąc, z nami popędzi.
Już tam czeka nas -nasza szkoła
w bieli ścian -jak w puchu łabędzim.
Powitają nas srebne dzwonki,
uśmiechnięte, lśniące tablice.
-Do widzenia, rzeki i łąki
pod okrągłym jak grosz księżycem.
-Witaj, szkoło, oto wracamy.
-Żegnaj, piasku nad sinym morzem.
Już ze ścian białymi skrzydłami
sfruwa do nas nasz szkolny orzeł.
                    Tadeusz Kubiak
     
     
     
     

POWRÓT