.: Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne

**

"Dzisiejsze spotkanie jest ostatnim wspólnie przeżywanym w murach tej szkoły.
Za parę chwil staniemy się absolwentami Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach.
Spędziliśmy razem sześć lat.
Tu przeżywaliśmy radość pierwszych sukcesów i gorycz porażek.
Tu znaleźliśmy przyjaciół, wspólnie poznawaliśmy otaczający świat.
Dziś kończy się pewien etap naszego życia.
Dlatego z głębi serc chcemy podziękować naszym nauczycielom, którzy poświęcili nam sześć lat swojej pracy, ucząc nas i wychowując,
Nie mówimy żegnajcie, mówimy:...
Do zobaczenia!"

uczniowie klas 6
           

"Strasznie" zakończył się rok szkolny klas czwartych i piątych.
Salę gimnastyczną wypełniły duchy, a niewielką dekorację można było nazwać tylko jednym słowem: RUINA.
Co do duchów, na szczęście okazały się przyjazne, między innymi Duch Optymizmu i Duch Przygody do towarzystwa z Aniołem Stróżem.
Na scenie zagościł także Duch Prerii z lassem i w towarzystwie zespołu tanecznego, który ożywił duchem muzyki country ostanie chwile udręczonej uczniowskiej braci. Całość koszmarnego przedstawienia dopełnił straszliwie muzykalny chór pod batutą p. Aleksandry Wrony i wreszcie z ostatnim dzwonkiem wkroczyło z pieśnią na ustach SŁONECZNE LATO.
zatroskani pozostali MAMA I ANIOŁ STRÓŻ:

MAMA
Tyle DUCHÓW w wakacje serca rodziców przeraża
Choć przygody ciekawe, to wciąż coś zagraża.
W gąszczu złych przeczuć, niebezpieczeństw i burz
Zawsze ma co robić nasz dobry ANIOŁ STRÓŻ.
ANIOŁ STRÓŻ
Oj to prawda - wakacje to czas prawdziwych mozołów,
Dla nas, stróżujących przy dzieciach Aniołów.
No bo nie zawsze jest grzecznie, bywa też niebezpiecznie.
Lepiej być w przyjaźni z nami a wakacje spędzać …
Z dobrymi duchami.
Przyłączając się do duchów, życzymy Wam bezpiecznych pełnych przygód wakacji!!!
J.F.
       

 Nasza pierwsza wspólna wycieczka….

W dniu 24.06.2015r. klasa Ie wraz z innymi klasami pierwszymi wybrała się na pieszą wycieczkę nad Jezioro Paprocańskie.
Wędrując, podziwialiśmy krajobraz najbliższej okolicy. Pogoda dopisywała, dlatego nasi uczniowie bardzo aktywnie spędzali tam czas korzystając z placów zabaw, statku pirackiego oraz grając wspólnie w gry.
Był to dzień pełen miłych wrażeń.
M.CH.

Wycieczka do wioski indiańskiej w Jaworznie
22 czerwca 2015 r uczniowie klasy I c wybrali się na długo oczekiwaną wycieczkę do wioski indiańskiej w Jaworznie. Długo zastanawialiśmy się, czy deszcz nie pokrzyżuje nam planów, ale jak się okazało niepotrzebnie. Już rano zaświeciło słońce i my spokojnie mogliśmy udać się na naszą przedwakacyjną wyprawę.
Wioska indiańska, do której w końcu dotarliśmy, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Przede wszystkim rozstawione indiańskie namioty, które nazywają się tipi, ogromny namiot, w którym pomieścić się może nawet 50 osób, zwany tio – tipi. Pani przewodnik i pan przewodnik ubrani w stroje indiańskie, pokazywali dzieciom różne przedmioty codziennego użytku i opowiadali o ich przeznaczeniu. Widzieliśmy wierną replikę strojów indiańskich, koszule wojenne, tomahawki, noże, torby z surowej skóry, pióropusze, etniczne instrumenty oraz wiele innych przedmiotów. Oprócz zwiedzania tipi na dzieci czekały również inne atrakcje. Wszystkie miały możliwość strzelania z prawdziwego łuku do tarczy, dzieci chodziły po równoważni, brały udział w zawodach „jaszczurka”, jak również bawiły się w „kręciołka”.
Przepiękne miejsce, otoczone dużą ilością drzew leśnych, zachęcało uczniów do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. A jak pysznie wtedy smakowało jedzenie, szczególnie kiełbaski pieczone przy ognisku. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do szkoły. Na pamiątkę zostały nam piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia i postanowienie, że jeszcze tam wrócimy.
E.C. I.S.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi Ogólnopolski Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować"
Fundacja postanowiła w tym roku szkolnym przekazać najaktywniejszym uczestnikom Programu tekturowe walizeczki-apteczki.  Apteczki to piękne kolorowe pudełka wykonane przez firmę Stora Enso, tej samej, która na styczniowy Finał WOŚP przygotowuje orkiestrowe skarbonki. 
W przekazanej przez WOŚP apteczce znajdą się najbardziej podstawowe rzeczy, takie jak rękawiczki, maseczka o prowadzenia resuscytacji, bandaż i koc termiczny. Zostanie tam jednak trochę miejsca na dodatkowy prezent np. na opatrunki, plastry, chusty czy dodatkowy bandaż. Będzie to prawdopodobnie pierwsza osobista apteczka ucznia, która będzie jednocześnie fantastycznym prezentem na zakończenie roku. 
W związku z tym, że w naszej szkole uczniowie klas I-III  aktywnie uczestniczą w/w akcji w formie warsztatów, nasza szkoła również otrzymała takie apteczki. Ich przekazanie będzie miało miejsce podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.
Instrukcję składania apteczki znajdziemy na stronie https://www.youtube.com/watch?v=7Ps0wr1YLnc&feature=youtu.be
Z.Ś.
W dniu 23.06.2015 r. uczniowie klasy I A i I B przedstawili uczniom klas I - III inscenizację pt. "Ratujmy naszą Ziemię"
Celem było:
- kształtowanie świadomości ekologicznej,
- poszerzenie wiadomości na temat ochrony środowiska,
- rozwijanie zainteresowań przyrodą, jej różnorodnością, bogactwem i pięknem, - wdrażanie do współpracy w zespole,
- czerpanie radości z efektów wspólnej pracy
Oprócz recytacji i śpiewu uczniowie przedstawili prośby Ziemi i zaapelowali do zebranych, aby włączyli się w ochronę środowiska.
Występujących nagrodzono brawami.
B. A. i H. R.

Cooltura Książki na Paprocanach
Dnia 19 czerwca klasy 4A, 5 B i 6 C wybrały się na imprezę czytelniczą Cooltura Książki.
W pierwotnym zamyśle organizatorów miał to być piknik czytelniczy na Paprocanach z licznymi atrakcjami dla młodych czytelników. Niestety aura nie dopisała i ostatecznie spotkaliśmy się z autorami książek dla dzieci w sali gimnastycznej SP 40. Nie było to może najszczęśliwsze miejsce dla tego typu imprezy, ale 4 A postanowiła się nie zrażać i przystąpiła do zadań dziennikarskich jakie zaproponowano uczestnikom. Zaczęto od wywiadu z przemiłym autorem opowiadań dla młodszych dzieci o sympatycznym Panu Kuleczce. Patrząc na pisarza nie sposób oprzeć się wrażeniu łudzącego podobieństwa autora i bohatera- ten sam melonik i muszka! Z żalem opuszczano miłego gawędziarza, któremu dzieci zadawały mnóstwo pytań. Drugim zadaniem było wykonanie ilustracji z panią Joanną Olech -pisarką i ilustratorką, autorką "Dynastii Mizołków". Na końcu, kto wytrwał, mógł pisać zakończenie powieści pod okiem literata -Marcina Pałasza autora min. "Wszystko zaczyna się od marzeń". Przy okazji spotkania z pisarzami można było zakupić książki otrzymać autografy. Dodatkową atrakcją było skorzystanie z bookcrossingu, co też skwapliwie uczyniono. J.F.
     

W Gliwickiej Palmiarni
W dniu 19.06.15r. uczniowie klasy II a i II c odwiedzili Palmiarnię w Gliwicach.
Dzieci mogły zobaczyć i poznać wiele egzotycznych roślin i zwierząt.
Na zakończenie klasy otrzymały certyfikat ukończenia ścieżki wiedzy o roślinach egzotycznych.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
E.H, B.M
     

    Wycieczka do lasu
18 czerwca uczniowie klasy I d i I f wybrali się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Katowicach.
Leśniczy opowiadał ciekawe historie związane z lasem: jakie zwierzęta i roślinność znajdziemy w lasach, kiedy powstała sala edukacyjna oraz czemu ma ona służyć. Uczniowie zwiedzili: ścieżkę edukacyjną z roślinami, kwiatami i ziołami oraz ul w kształcie wiatraka, w którym obserwowali jak chroniona jest królowa pszczół. Mali przyrodnicy odwiedzili także sale edukacyjne, w których znajdowały się między innymi: pnie drzew, kora, futra zwierząt letnich i zimowych. Mogli dotykać różnych eksponatów np.: kły dzika, poroże jeleni, kość drzewa dębu i sosny oraz wiele innych. Naprawdę warto było pojechać do Nadleśnictwa Katowice i dowiedzieć się ciekawych informacji o życiu zwierząt oraz jak ważną funkcję spełniają lasy w naszym życiu.
J.K.

    Akademia z okazji Dnia Mamy i Taty
12 czerwca odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki i Ojca.
Dzień Matki obchodzony jest 26 maja, natomiast Dzień Ojca 23 czerwca.
Święta te są wyrazem wdzięczności dzieci, szacunku i miłości do rodziców.
Uczniowie klas I d i I f w szczególny sposób złożyli życzenia i podziękowania swoim rodzicom organizując dla nich wspólną akademię. Przygotowany specjalnie na tę okazję program artystyczny zachwycił i wzruszył zgromadzonych gości.
J.K.

11 czerwca w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs pod hasłem „Matka Teresa z Kalkuty-Misjonarką Miłości”.

W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas VI z siedmiu tyskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VI c
Kinga Kawa oraz Natalia Woźna, które zajęły I miejsce.

Miejsce II-SP nr 40, miejsce III-SP nr 2.
Gratulujemy!

A.M K.S.
   
Tenis w SP 35
8 czerwca nasi najmłodsi podopieczni mieli okazję wypróbowania swoich sił w tenisie ziemnym.  Po krótkim zaznajomieniu się z podstawami techniki gry, uczniowie wzięli udział w rozgrzewce, a następnie kilkoro uczniów wypróbowało swoich sił w grze.
Kto wie, może wśród naszych dzieci znajdą się następcy wielkich polskich tenisistów?
Więcej informacji na stronie: www.tenis10.pl
J.K.

Międzyszkolna Sportowa Spartakiada Integracyjna
W tej wspaniałej zabawie uczestniczyli uczniowie klas 1 tyskich szkół integracyjnych – SP nr 5, SP nr 22, SP nr 35 i SP nr 40.
Zmagania rozpoczęły się od zabawy w rytmie muzyki, następnie odbyły się wyścigi w rzędach i bitwa na papierowe kule.
W mniejszych grupach dzieci indywidualnie sprawdzały swoje siły m.in. w rzucaniu do celu, chodzeniu na szczudłach, czy nartach letnich.
Dzięki życzliwości Fundacji „Cicha Nadzieja” dzieci miały okazję obejrzeć wnętrze karetki pogotowia oraz pokaz czynności resuscytacyjnych. 3 czerwca oprócz wygranej, liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, współpraca, tolerancja, akceptacja, umiejętność dawania wsparcia i przyjmowania pomocy.
J.K.
     
Spartakiada sportowa
Dnia 3.06.2015 r. odbyła się XII Międzyszkolna Spartakiada Integracyjna dla klas IV – VI zorganizowana przez nauczycieli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tychach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vb.
Uczniowie biorący udział w imprezie mogli sprawdzić swoje możliwości w konkurencjach indywidualnych m. in. w rzutach do celu, podbijaniu piłeczki rakietką, kręceniu hula – hopem czy przejściu przez tor przeszkód z kubkiem wypełnionym wodą. Uczestnicy Spartakiady, dzięki życzliwości Fundacji „Cicha Nadzieja, mogli zobaczyć wnętrze karetki pogotowia oraz uczestniczyć w pokazie czynności resuscytacyjnych. Każdy uczeń miał szansę przeżyć sukces - nie było pokonanych. Udział w spartakiadzie dawał możliwość wspólnego przeżywania pozytywnych emocji i wspaniałej zabawy podczas aktywności ruchowej.
E.G. A.C.
       

W Dniu Dziecka na przedszkolaki czekało mnóstwo atrakcji. Wybraliśmy się na wycieczkę do wioski indiańskiej w Jaworznie.
Aby każdy dowiedział się jak najwięcej o pięknej kulturze Indian zwiedzanie wioski odbywało się z przewodnikiem. Powitał nas w oryginalnym języków Siouxów! Razem z nim zbudowaliśmy tipi. Zaprowadził nas do najbardziej tajemniczych miejsc, gdzie według wierzeń indiańskich wojownicy rozmawiali z dobrymi duchami. Opowiedział o wielu ciekawych eksponatach: do czego służyły z czego są wykonane, kto je robił i kiedy były wykorzystywane. Mogliśmy usłyszeć dźwięki indiańskich instrumentów i zagrać na nich, a przy dźwiękach indiańskiego fletu posłuchaliśmy legend i mitów, dowiedzieliśmy się skąd wziął się ‑łapacz snów i jak używać ‑łapacza kłamstw…
Druga część naszego pobytu w wiosce przeznaczona była na zabawę. Dzieci próbowały swych sił w grach sprawnościowych, pokazały jak celnie strzelają z łuku, czy rzucają włócznią. Pokonały tor przeszkód.
Pełni pozytywnych wrażeń, zmęczeni lecz zadowoleni, wróciliśmy do Tychów, a na twarzach pozostały ślady po malowaniu
E.M.
III MIEJSCE SP 35 w Tychach w FINALE WOJEWÓDZKIM IGRZYSK MŁODZIEŻY W PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  W dniu 03.06.2015 w hali sportowej w Tychach został rozegrany Finał Wojewódzki Igrzysk Młodzieży dziewcząt w piłce ręcznej.
  Udział wzięły 4 drużyny:
SP 14 Gliwice, SP Pietrowice Wielkie, SP 14 Częstochowa, SP 35 Tychy.
Zawody były rozegrane w systemie pucharowym, po losowaniu, które odbyło się w obecności kapitanów drużyn.
Uczennice klasy 6c w pierwszym meczu uległy drużynie z Pietrowic Wielkich i w drugim meczu zagrały o trzecie miejsce pokonując wysoko drużynę SP 14 z Częstochowy.
A.ŻJ

Szkolny Festyn "Sport, Zabawa i Bezpieczeństwo"
W dniu 1 czerwca 2015 r. odbył się w naszej szkole Festyn Szkolny z okazji Dnia Dziecka połączony z finałem „Spartakiady Sportowo-Wędkarskiej”.
Dla uczniów klas I-III zorganizowane zostały na boiskach szkolnych rozgrywki i zawody sportowe. Natomiast uczniowie klas IV- VI rywalizowali ze sobą w biegu o Puchar Dyrektora Szkoły. Podczas festynu został rozegrany mecz piłki ręcznej pomiędzy uczennicami klas sportowych a rodzicami i nauczycielami. W tym roku lepszymi okazały się dziewczęta trenujące tę dyscyplinę sportu. Zwycięzcom gratulujemy!
W trakcie trwania imprezy plenerowej nasi uczniowie prezentowali swoje liczne talenty. Mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałego śpiewu, gry na keyboardzie, zobaczyć dopracowane tańce.
Organizację festynu wspomagali harcerze, którzy przygotowali wielką grę planszową opowiadającą o harcerstwie. Druhowie zadbali o kulinarny aspekt festynu- smaczną grochówkę i dania z grilla. Dostępne były również pyszne ciasta upieczone przez mamy naszych uczniów.
Młodsze i starsze dzieci, jak to na Dzień Dziecka przystało, przez cały czas zabawy korzystały z atrakcji w postaci dmuchanego zamku, trampoliny lub zajadały się cukrową watą.
Na festynie odbył się również Finał „Spartakiady Sportowo-Wędkarskiej” zorganizowany przez „Szkółkę Ekologiczno-Wędkarską” Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 76 Fiat- Auto-Poland, której przedstawiciele wręczyli nagrody zwycięzcom poszczególnych konkurencji.
A.M. K.C.
     


Wycieczka klas V do Wieliczki i Krakowa
29 maja 2015 r. uczniowie klas: VA, VB i VD uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki i Krakowa. Zwiedzili kopalnię soli, jeden z najcenniejszych zabytków w Polsce.
Zobaczyli zapierające dech w piersiach podziemne komory, groty, wyrobiska i majestatyczne pomniki solne. Poznali metody wydobywania soli oraz bogatą historię kopalni sięgającą XIII wieku. Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy była idealną okazją, żeby poznać unikatowe, zupełnie niezwykłe, podziemne pejzaże. Chociaż do pokonania na trasie było ok. 800 schodów, to niestrudzeni młodzi turyści udali się w dalszą podróż do Krakowa. Piękna pogoda, widok starych kamienic, ulice pełne kawiarni i kramów oraz miła atmosfera zachęcały do spaceru po mieście.
Kilkugodzinny pobyt pozwolił jedynie na obejrzenie niewielu spośród wspaniałych zabytków miasta,  ale był zachętą, aby powrócić tu na dłużej.
E.G., R.G., J.N-D.
     


„Najmilsza mama, mama kochana, cudowna mama, chcę z Tobą być….”
  Taką wspaniałą piosenką przywitały dzieci z klasy Ie swoje mamy, które przybyły na występ swoich pociech w dniu 27 maja.
Z okazji Dnia Mamy dzieci przygotowały piosenki, wierszyki oraz taniec. Wyśpiewały sto lat, złożyły życzenia i wręczyły wykonane przez siebie obrazki.
Uczniowie bardzo miło wspominają ten dzień.
 
Nauczyciele kl. Ie
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
W środę 27 maja uczniowie klasy II a i II d odwiedzili  Miejską Bibliotekę Publiczną Filia nr 13.
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, dziennikarka Radia eM, pani Agnieszka Skrzypczyk czytała najciekawsze i najśmieszniejsze fragmenty książek dla dzieci.
Potem opowiedziała o swojej niezwykłej pracy i odpowiadała na pytania uczniów.
B. M., Z. Ś.
      

Dnia 27.05.2015r. uczniowie klasy Id, I f oraz II d uczestniczyli w spektaklu prezentującym dorobek artystyczny Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków. W Teatrze Małym w Tychach wystąpiły zespoły taneczne: „Piruet”, „Tyszanie” i „Karolinka” – Marii Ławniczek, „Złota Para” i „Feeling” – Macieja Gruchlika, „Kropa”, „Mini Paka” i „Paka” – Piotra Grzesiaka, „Tip top I” i „Tip top II” – Joanny Sajewicz. Na scenie zaprezentowały się również zespoły wokalne: „Volare” i „Ton Formacja” – Rafała Białasa.
Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się popisom młodych artystów.
J.K. M.Sz
         

ŚWIĘTO SZKOŁY
„Błogosławieni miłosierni…” – pod tym hasłem odbyło się ŚWIĘTO SZKOŁY 25 maja tego roku. Uczennice przedstawiły inscenizację na rozpoczęcie uroczystej Mszy Świętej w parafii pw. św. Benedykta. Przedstawienie nawiązywało do naszej patronki Matki Teresy z Kalkuty, która jako misjonarka miłości uczy nas czym jest miłosierdzie wyrażane słowem, czynem i modlitwą. Przewodnim motywem muzycznym był hymn Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r., w ogłoszonym przez Papieża Franciszka roku miłosierdzia. Na zakończenie Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz Michał Psiuk złożył życzenia Dyrekcji, pracownikom oraz uczniom zapewniając o współpracy.
K. S. A. M.
         

        W dniu 25 maja w klasie II c odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Matki.
Dzieci przedstawiły wiersze, piosenki i zagrały na dzwonkach.
Mamusie wspólnie z dziećmi wzięły udział w wesołych konkursach. Spotkanie było pełne radości i śmiechu.
E.H
     
20 maja uczniowie klasy IV a, b, d i e wyjechali na wycieczkę w okolice zamków Mirów i Bobolice na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Dzieci brały udział w zabawie na orientację pod hasłem "Wielcy Odkrywcy".
Mimo ulewnego deszczu niemal wszystkim udało się odnaleźć ukryte hasło i susząc się w promieniach słońca upiec na ognisku kiełbaski. 
       

VI WIOSENNE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
19 maja 2015r już po raz szósty w naszej szkole odbyły się wiosenne warsztaty artystyczne dla uczniów klas integracyjnych w Tychach pod hasłem
„BO KAŻDE DZIECKO JEST ARTYSTĄ”.
Nadrzędnym celem imprezy jest odkrywanie i rozwijanie dziecięcych talentów oraz integracja uczniów i nauczycieli tyskich szkół integracyjnych.
W warsztatach uczestniczyło 43 uczniów ze Szkół z Oddziałami Integracyjnymi nr 2, 22, 40 i 35 w Tychach.
Zajęcia poprowadziła nauczycielka plastyki pani M. Ciepielewska. Uczniowie wykonywali dwie prace plastyczne.
Pierwsza praca to przedstawienie „Majowej łąki” techniką mieszaną collage. Druga praca wykonywana była techniką decoupage. Uczniowie ozdabiali białe talerzyki i kubeczki motywami wiosennych kwiatów, które wycinali z barwnych serwetek. Po skończonej pracy uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, a po poczęstunku odbyły się zabawy integracyjne. Wszystkie prace uczniów były ciekawe i oryginalne. Organizatorzy zorganizowali piękną wystawę prac, którą wszyscy podziwiali. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik - „mały artysta” otrzymał z rąk pani dyrektor Hanny Rabczyńskiej pamiątkowy dyplom. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom i dostarczyły wielu wrażeń.
E.C,S.K, Z.Ś, J.S.
         

    KAMPANIA „ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ”
    Od maja 2015r. do 26 czerwca 2015r trwa w naszej szkole I etap Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.
W tym roku hasło przewodnie kampanii brzmi „Grajmy w jednej drużynie”.
Uczniowie uczestniczą w różnorodnych przedsięwzięciach:
-warsztatach organizowanych przez wychowawców klas na temat: „Ja, Ty, My” oraz „Warto pomagać,”
- zabawie prowadzonej w klasach I – III pod hasłem „Tajemniczy przyjaciel”,
- szkolnej sondzie „Wyraź swoje zdanie na temat – „Czy warto pomagać innym, jak to robić i jak się czujesz pomagając innym”,
- wspólnym tworzeniu „Drzewka Pomocy”, na liściach którego uczniowie zapisali „Komu i w jaki sposób pomogli”,
- konkursach: plastyczno- literackim nt. „Warto pomagać”, ulotkowym-„Zdrowe zagranie”, fotograficznym - Tymek Tekturka- „Tekturowy ludzik”,
- internetowym badaniu ankietowym dla uczniów klas VI „Młodzi i substancje psychoaktywne”,
Zadania realizowane w toku kampanii wyzwoliły w dzieciach pomysłowość, zaangażowanie i chęć uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach.   M.W.
PRZYGODA Z LEKTURĄ
Dnia 13 maja uczniowie klasy 6 d spędzili lekcję języka polskiego nader pracowicie. Z wielkim zaangażowaniem zajęli się realizacją projektów związanych z lekturą. Stworzyli imponujące makiety zainspirowane "Bajkami robotów Stanisława Lema". Pomysłowość uczniów przeszła najśmielsze oczekiwania. Grupy pracowały zgodnie i niesamowicie twórczo. Między grupami chętnie dzielono się wszystkimi materiałami - dzięki współpracy na szóstkę makiety wyszły wspaniale, o czym możecie się przekonać naocznie, oglądając wystawę po naszej przygodzie z lekturą.
Dodatkową atrakcją są instrukcje obsługi.
Całość dokonań została doceniona nie tylko przez nauczyciela polonistę, ale też przez nauczyciela zajęć technicznych.
J.F.
     

"Dziewczęta z klasy 5c Wicemistrzyniami Śląska w piłce ręcznej"
Świetny występ piłkarek ręcznych z klasy 5c, które reprezentując barwy Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego /MOSM/ w Tychach
zdobyły II miejsce i tytuł Wicemistrzyń Śląska w piłce ręcznej w kategorii dziewcząt młodszych /rocznik 2003/.
Zawody odbyły się w Rudzie Śląskiej - 16.05.2015 r.
Wyniki spotkań naszego zespołu:
MOSM I Tychy /SP-18/ - 20:10,
MTS Żory - 15:15
i KS Zgoda Ruda Śląska - 11:15.
Kolejność zespołów:
1.KS Zgoda Ruda Śląska,
2. MOSM /SP-35/ Tychy,
3. MTS Żory,
4. MOSM /SP-18/ Tychy
     
Najlepszą zawodniczką finałów uznano Wiktorię Grela z SP-35
Wychowawczynią klasy jest Bernadeta Trajda, trenerem Stanisław Loska
"SP-35 w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt"
Klasa sportowa 6c reprezentując naszą szkołę wygrała zawody półfinałowe Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłce ręcznej dziewcząt w Mysłowicach w dniu 15.05.2015 r..
Nasza szkoła zagra 3 czerwca 2015 r. w hali sportowej MOSiR w Tychach o tytuł najlepszej drużyny wśród szkół podstawowych w województwie śląskim.
Dziewczęta najpierw pokonały SP-21 z Chorzowa 18:15 a następnie w meczu decydującym o awansie z SP-6 z Mysłowic 23:6.
Wyróżnienia indywidualne:
najlepsza zawodniczka półfinałów - Oliwia Bocheńska, najlepsza bramkarka - Martyna Frańczak, najlepsza zawodniczka drużyny - Weronika Kieras.
       
Trenerem i wychowawczynią klasy jest Agnieszka Żogała-Jeglińska.
W dniach od 27.04.2015r do 05.05.2015r w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach odbył się kolejny „Tydzień o zdrowiu” dla uczniów klas I-III pod hasłem „RAZEM PRZECIW AGRESJI”.
Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na problem agresji coraz bardziej powszechny wśród dzieci. Miał on pokazać uczniom niebezpieczeństwa wynikające z zachowań agresywnych, nauczyć jak zapobiegać wszelkim objawom agresji i właściwie na nie reagować.
Celem było także skłonienie do zastanowienia się uczniów nad własnym zachowaniem i dokonanie jego zmian.

Tydzień przeciwdziałania agresji w naszej szkole rozpoczął się od przeprowadzenia zajęć przez wychowawców w formie warsztatowej dotyczących przeciwdziałania agresji i przemocy.
Uczniowie klas I wykonywali plakat w kształcie słońca, a na promykach zamieszczali wymyślone hasła na temat dobrego zachowania wobec innych i zapobiegania agresji.

Uczniowie klas II tworzyli prace plastyczne p.t. „Mój wymarzony świat bez przemocy i agresji”, a klasy III układały rymowanki na temat: „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe” i ilustrowały je.
Z najciekawszych prac uczniów zorganizowano wystawę na korytarzu szkolnym.
Zaproszono funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Tychach st. inspektora Zygmunta Zorgiela i mł. inspektor Honoratę Bończak, którzy przeprowadzili ciekawą i pouczającą prelekcję na temat; „Czy złość i agresja może łączyć?

Uczniowie klas II i III uczyli się poprawnych zachowań oglądając filmy edukacyjne: „Nie daj się!” i „To nie żart”.
W trakcie trwania tygodnia „RAZEM PRZECIW AGRESJI” na korytarzu wystawiono „skrzynkę przeprosin”. Wszyscy, którzy czuli potrzebę przeproszenia kolegi, koleżanki mogli to zrobić wrzucając liścik z przeprosinami, który będzie dostarczony adresatowi.
Mamy nadzieję, że po tak głęboko poruszonym problemie agresji i przemocy i tak dużym zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, właśnie taka „Wielka przyjaźń” a przede wszystkim szacunek i zrozumienie zapanuje pomiędzy uczniami naszej szkoły.
E.C. S.K. Z.Ś. B.M. M.L.

Dnia 30 kwietnia odbył się w naszej szkole uroczysty apel zorganizowany z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Ten krótki, ale bardzo pouczający występ przygotowali uczniowie klas VI D oraz VI A wraz z wychowawcami, a także szkolny chór prowadzony przez panią Aleksandre Wronę. Na zakończenie apelu młodzi aktorzy zwrócili się do widzów w podniosłych słowach, których fragment warto przytoczyć:
"Dzięki tej żywej lekcji historii dzień 3 maja 1791 roku dla żadnego ucznia nie powinien być pustą, nic nie znaczącą datą.
Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie,
ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu!"

Warto o tych słowach na co dzień pamiętać.
M.M.

Klasa 4 A bierze udział w Grze czytelniczej organizowanej przez GWO.
W czwartek, 30 kwietnia grupy pracowały nad 3 zadaniem - projektem miejsca przyjaznego czytaniu w naszym mieście.
Uczniowie w dwóch zespołach przygotowali pomysłowe makiety.
  Makieta I to zadaszona ławka na przystanku - z obu stron kolorowa biblioteczka z książkami, można wcale nie chcieć odjechać najbliższym autobusem.  Makieta II ławka z biblioteczką i wygodną podpórką.
 
Tę ławkę projektant poleca umieścić na środku szerokich szkolnych korytarzy lub w holu dworcowym.
J.F.      
27 kwietnia uczniowie klasy I c uczestniczyli w programie edukacyjnym „Pierwsza wizyta” organizowanym przez Klinikę Pięknego Uśmiechu DentalCare w Tychach. Celem programu jest poprawienie stanu zębów dzieci poprzez zapoznanie ich z całkowicie nowym dla nich miejscem i nauką prawidłowych nawyków higienicznych, żywieniowych. Ma on pomóc dzieciom przezwyciężyć strach przed dentystą i przyzwyczaić je do regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w rożnych zabawach. Odbyła się JAZDA WINDĄ, dzięki której dzieci zapoznały się z fotelem stomatologicznym i jego funkcjami. Panie higienistki stomatologiczne zademonstrowały działanie strzykawko-dmuchawki stomatologicznej poprzez zabawę w PODLEWANIE KWIATKÓW, DMUCHANIE W BALONY. Następną zabawą było POJENIE SŁONI czyli zaznajomienie uczniów z ssakiem i ślinociągiem stomatologicznym. Potem wszyscy zostali zaproszeni na film edukacyjny p.t. „PRZYGODA PANA ZĄBKA” Po filmie pani doktor Magdalena Patrycja Pniok zaprosiła kolejno dzieci na badanie stomatologiczne na wesoło i lakowanie zębów. Każdy uczeń otrzymał pisemną informację o swoim stanie zębów. Dzieci były dzielne i odważne. Na zakończenie odbył się qiuz sprawdzający wiedzę dziecka o higienie jamy ustnej i zębów. Uczniowie otrzymali kolorowe naklejki oraz PASZPORT DZIELNEGO PACJENTA, który będzie dla nich dodatkową motywacją do kolejnych odwiedzin w gabinecie stomatologicznym DentalCare.
E.C.
         


Z radością informujemy, że nasza szkoła wzbogaci się o nową pracownię matematyczno-przyrodniczą.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby

Projekt realizowany w ramach Priorytetu VIII Infrastruktura edukacyjna Działanie 8.2 Infrastruktura placówek oświaty Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


NAZWA PROJEKTU: „Wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz języków obcych w szkołach miasta Tychy”

W dniu 28.04.15r. w naszej szkole odbył się finał międzyszkolnego konkursu ortograficznego "Mistrz ortografii klas III".
W konkursie wzięli udział reprezentanci 8 tyskich szkół: SP 4, 6, 7, 8, 10, 35, 36, 40.
Zwycięzcami zostali:
                         I miejsce - Filip Basierak - SP 7
                        II miejsce - Kacper Kapinos - SP 4
                       III miejsce - Konrad Pietrzyk - SP 40
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
E.H, B.M
"Rozżarzone emocje"
27 kwietnia odbyła się II edycja Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Szkolną we współpracy z nauczycielami języka polskiego. Przedstawiciele klas czwartych i piątych, rzec można najlepsi z najlepszych, rywalizowali o mistrzowski tytuł lektora. Na pozór prosta sprawa jak czytanie już na starcie przysporzyła uczestnikom problemów technicznych. Jak wystąpić przed wymagającym aczkolwiek życzliwym Jury pamiętając o wszystkich kryteriach? Była płynność, ale ekspresowe tempo niekorzystnie odbijało się na dykcji; była wspaniała dykcja, ale brakowało ekspresji wyrazu. Okazało się trudną sztuką połączenie technicznej poprawności z koniecznością oddania emocji zawartych we fragmentach czytanych tekstów. Jury z niekłamaną przyjemnością wysłuchało wszystkich uczestników podczas eliminacji i w czasie rundy finałowej.
I miejsce zajął Grzegorz Studniarz z klasy IV a, na drugim miejscu znalazła się Julia Markowska z Va, a na trzecim Nikola Kuczera reprezentantka klasy V c. Finaliści otrzymali nagrody książkowe i szóstki z języka polskiego, a wszyscy uczestnicy dyplomy udziału i pochwały za zaangażowanie w kulturalne życie szkoły. Za rok znowu będzie okazja do spotkania z żywym słowem :)
J.F. R.P.
Ogólnopolski Turniej piłki ręcznej dziewcząt w Łukowie

W dniach 17-19.04.2015 uczennice klasy 6c po raz drugi uczestniczyły w Ogólnopolskim Turnieju piłki ręcznej w Łukowie zajmując 3 miejsce.
Dziewczęta  pokonały w pierwszej fazie drużyny z Radzymina (16:15), Łukowa (20:10), Lubicza (14:10), Białegostoku (25:2),
w kolejnym etapie uległy gospodyniom (13:17), natomiast w ostatnim meczu przegrały z Radzyminem (7:19).

A.Ż.J
Dzień Ziemi
       

Dnia 17.04.2015 r. w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty odbył konkurs „Tyskie Asy z III Klasy”.
Siedem drużyn dwuosobowych – uczniów klas III tyskich szkół wykazało się wiadomościami i umiejętnościami praktycznymi w pięciu kategoriach.
W tym roku najlepszą była SP nr 8, II miejsce zajęła SP 7, a III miejsce SP nr 10.
Gratulujemy wyników!
B. K, D.M, M. Ch, R. G
5 kwietnia 2015 r. uczniowie klasy I c i III b wybrali się na wycieczkę do gabinetu weterynaryjnego EMVET w Tychach.
Celem spotkania było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie postaw humanitarnych w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia.
Uczniowie dokładnie obejrzeli gabinet weterynaryjny, dowiedzieli się na czym polega praca weterynarza. Lekarz weterynarii, pan Wiesław Jadanowski opowiedział o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Z wielkim zaciekawieniem oglądały wszystkie pomieszczenia kliniki.
Pan weterynarz Wiesław Jadanowski opowiedział uczniom do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Ogromne wrażenie zrobiła na uczniach profesjonalna sala operacyjna dla zwierząt.
Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pan weterynarz podkreślił konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami.
Na zakończenie wizyty dzieci miały okazję zobaczyć „salon fryzjerski", w którym klientami są zwierzęta. Zobaczyły jak wygląda stolik, na którym stoją strzyżone zwierzęta oraz obejrzały katalog z różnymi fryzurami dla naszych pupili.
E.C. B.M.
         „W pewnej norze ziemnej mieszkał sobie pewien hobbit”...
To zdanie napisane przez J.R.R. Tolkiena dało początek historii, która dziś jet znana na całym świecie milionom czytelników.
Dnia 13 kwietnia uczniowie klas 5A, 5C, 6A, 6B, 6C i 6D mogli obejrzeć w Multikinie w Tychach spektakl oparty na motywach powieści „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Aktorzy z Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu zabrali nas do świata przygód Bilba, Gandalfa i Thorina, którzy podczas wędrówki do Samotnej Góry musieli stawić czoła niezwykłym istotom, takim jak: gobliny, Gollum, smok Smaug czy wielkie pająki z Mrocznej Puszczy. Piękne kostiumy, scenografia i oryginalne przedstawienie historii Bilba długo zostanie nam w pamięci, a może niejednego młodego widza skłoni do sięgnięcia po książkę?
M.N.

Dzień 15.04.15r. był wyjątkowy dla uczniów z klasy IIc.
Dzieci wybrały się na pięciu statkach w rejs dookoła świata. Każdy statek miał swoja nazwę i banderę, a dzieci pełniły na nich różne funkcje.
W czasie rejsu dzieci poznawały nazwy mórz, oceanów oraz kontynentów i wykonywały m.in. marynarskie czapeczki i kapoki wykorzystując technikę origami - story.
E.H
         

13 kwietnia 2015 r. w naszej szkole, odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego klas I – III pt. „Las wita Was”.
W konkursie, który jak zawsze cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów, wzięło udział kilkunastu recytatorów z poszczególnych klas.
Celem konkursu było: wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego, kształtowanie wyrazistej wymowy i przekazanie gotowego tekstu, pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, propagowanie kulturalnego spędzania czasu wolnego.
Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, które wręczyła dzieciom pani dyrektor.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
B.A.H.R.
W dniu 08.04.2015r uczniowie klas: I c, I a, I d, I f, II c, II d i III b uczestniczyli w zajęciach dotyczących profilaktyki pogryzienia przez psa.
Akcja edukacyjna prowadzona była przez Wolontariuszy Fundacji Ewy Naworol na pokładzie specjalnie przystosowanej naczepy ciężarówki Freightliner.
Uczniowie podczas prelekcji oglądnęli film edukacyjny p.t. „My Nie Gryziemy”, na którym poruszano tematykę profilaktyki pogryzień i ataków przez psy, zasady bezpiecznego kontaktu z psem w domu i na zewnątrz, pokazano także prawidłową pozycję i bezpieczne zachowanie w trakcie ataku psa. Przypomniano na czym polega prawidłowa opieka nad psem i kotem, jak należy ich żywić i obowiązki właścicieli psów i kotów.
Każdy uczestnik prelekcji od Fundacji Ewy Naworol otrzymał książeczkę edukacyjną z dyplomem uczestnictwa oraz upominek.
To były ciekawe i wielce pouczające warsztaty.
       
E.C. B.M. E.H.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych.
Uczniowie z klasy 1 f w ostatnich dniach przed świętami wykonali piękne koszyczki, do których zostały włożone wesołe jajka wielkanocne (kogucik i malowana pisanka) oraz wesołe zajączki. Każdy uczeń zabrał swoją pracę do domu. Koszyczki będą piękną dekoracją świątecznego stołu.
J.K.
  Natomist uczniowie klasy 1 e, uczęszczający na zajęcia specjalistyczne z Wielozmysłowego Poznawania Świata, wykonywali świąteczne kartki wielkanocne. Praca nad nimi doskonaliła manipulację oraz małą motorykę.
 

Zbliżają się Święta Wielkanocne.
Dlatego uczniowie klasy II a i II c przygotowali krótkie przedstawienie, w którym zaprezentowane zostały najważniejsze tradycje i zwyczaje wielkanocne.
Z okazji świąt życzymy:
zdrowia, szczęścia i radości
niech wam uśmiech w sercach gości,
a zajączek piękny, biały
niech przyniesie koszyk cały
jajek złotych, kolorowych
i miłości cały worek.

B. M. E. H.
       

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK
W marcu w naszej szkole odbyła się akcja Ogólnopolskich Wyborów Książek, w której wzięli udział uczniowie. W wyborach wybrano ponad 100 tytułów książek (część z nich jest do wypożyczenia w naszej bibliotece).
Powstała lista, która wraz ze sprawozdaniem została mailowo przesłana do miesięcznika „Biblioteka w Szkole” - organizatora akcji. Na podstawie nadesłanych sprawozdań z różnych szkół, opracowane zostaną wyniki i przekazane Pani Minister Edukacji Narodowej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.
Ankieta posłuży do dostosowania księgozbiorów bibliotek szkolnych do aktualnych zainteresowań czytelniczych uczniów.
Dziękujemy uczestnikom za udział w wyborach i zapraszamy do biblioteki szkolnej.
R.P. A.K.
A.W.
    W czwartek 26 marca klasy IIIA, IIIB i IIIC udały się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Uczniowie mieli okazję poznać proces i historię wypieku chleba. Sami własnoręcznie wykonali po małym bochenku. Wszyscy wysłuchali ciekawej i mądrej prelekcji na temat szacunku do chleba, prowadzonej przez właściciela muzeum.
Dodatkową atrakcją było zwiedzanie dawnej klasy szkolnej. Oprócz obejrzenia eksponatów, można było m.in. usiąść w starej drewnianej ławce, czy spróbować pisania rysikiem na tabliczce kamiennej.
M.Sz.

W czwartek 26 marca uczniowie klasy II a i II d uczestniczyli w klubie "Magdalena" w warsztatach o tematyce ekologicznej prowadzonych przez aktorki Teatru Gry i Ludzie – Anię Kandziorę i Sabinę Małek – Karaudę.
Spotkanie miało na celu uporządkowanie zasadniczej wiedzy z zakresu segregacji śmieci, a także rozbudzenie wyobraźni, kreatywności i twórczego podejścia do przedmiotów uważanych za zbędne. Dzieci doświadczyły, że wesoła atmosfera nie jest zależna od drogich zabawek. Butelki ze sztucznego tworzywa, doniczki, tekturowe pudełka czy rolki posłużyły jako elementy konkursowych zabaw. Dzieci odpowiadały na tematyczne zagadki, brały udział w zawodach zręcznościowych, używały zmysłu dotyku do rozszyfrowania tajemniczych przedmiotów.
Posumowaniem warsztatów było wspólne tworzenie „śmieciowych” instrumentów, które wykorzystane zostały w czterdziestoosobowej orkiestrze składającej się z uczniów obu klas.
B.M.
       

W ramach zajęć "Przygoda z lekturą" uczniowie 4 A zaprojektowali tematyczną grę planszową na podstawie "Przygód Tomka Sawyera".
Projekty przeszły najśmielsze oczekiwania; piękna grafika, zaskakujące pomysły i solidne wykonanie zrobiły na wszystkich jak najlepsze wrażenie.
Nie trzeba było nikogo namawiać, by gry wypróbować, spędziliśmy ten czas (90 minut, gra+ koleżeńska ocena projektów) w naprawdę życzliwej atmosferze. Dodajmy, że pani polonistka, zaproszona na jedną rundkę, nie odważyła się się zaryzykować pytań o większym stopniu trudności... autorzy gry byli nie do pokonania! Projektując grę planszowa do lektury, lekcji przyrody czy historii możesz stać się ekspertem.
Warto spróbować :)  J.F.
     

Sukces drużyny SP35 w Tychach w finale klubowych Mistrzostw Śląska!

Dziewczęta z klasy 5c (klasa sportowa o profilu piłki ręcznej) reprezentując barwy Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Tychach wywalczyły awans do Finałów Mistrzostw Śląska w kategorii dziewcząt młodszych (rocznik 2003). Mimo, że do rozegrania pozostał jeszcze jeden turniej eliminacyjny już po dwóch turniejach zapewniliśmy sobie możliwość walki o tytuł najlepszej drużyny w tej kategorii wiekowej na Śląsku. Dziewczęta dwukrotnie pokonały zespoły: Sośnicy I Gliwice 22:6 i 21:17 oraz Sośnicy II Gliwice 32:5 i 18:8.
W finale gramy z drużynami: KS Zgoda Ruda Śląska, MS Żory i MOSM I Tychy (SP-18)
Trenerem drużyny jest p.Stanisław Loska

W środę 25 marca pięcioro uczniów z klas I-III uczestniczyło w III warsztatach ekologiczno-integracyjnych „Zamień śmieci w fajne rzeczy” organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 40 w Tychach. Zostaliśmy ciepło przyjęci, mieliśmy okazję poznać nowe osoby, dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych.
Za zaproszenie i miło spędzony wspólnie czas ślicznie dziękujemy!
M.Sz.

MIĘDZYNORODOWY KONKURS MATEMATYCZNY KANGUR 2015
Dnia 19 marca 2015 roku uczniowie zainteresowani matematyką oraz posiadający wszechstronną wiedze w tej dziedzinie, mogli spróbować swoich sił w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR 2015, którego celem jest popularyzacja matematyki wśród uczniów. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Rozgrywany jest w kilku kategoriach.
W szkole podstawowej to: Maluch dla klas III i IV oraz Beniamin dla klas V i VI. W tym roku 29 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami wymagającymi logicznego i abstrakcyjnego myślenia matematycznego. W czasie 75 minut uczniowie rozwiązywali zadania o zróżnicowanym stopniu trudności. Czy był trudny? … okaże się za 5 tygodni gdy przyjdą wyniki.
Już dziś wszystkim odważnym uczestnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w zdobywaniu tajników matematyki.
A za udział w konkursie uczniowie dostali układankę „Magiczny Wąż”.
Koordynator konkursu B. Trajda
W piątkowe przedpołudnie 20.03 my – dzieciaki z klas ID i IF udaliśmy się na spacer w poszukiwaniu Pani Wiosny.
W tym celu zaglądaliśmy do ogródków działkowych znajdujących się w pobliżu szkoły, poznaliśmy nazwy pierwszych wiosennych kwiatów, obserwowaliśmy pąki na drzewach i krzewach. Również tego dnia byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia przyrodniczego jakim jest zaćmienie słońca.
Tyle ciekawych rzeczy poznaliśmy.   M.Sz.

WIOSNA TUŻ, TUŻ!
Ale to był dzień! Większość z nas wzorowo odrobiła zadanie domowe z języka polskiego. Należało ubrać się na zielono.
Był to warunek, by odbyła się dziś ZIELONA LEKCJA. W ruch poszły zielone długopisy i flamastry. W zeszytach przedmiotowych pojawiły się kolorowe kwiaty i motyle, a wyobraźnia buszowała poza oknem w poszukiwaniu zwiastunów wiosny. Na koniec odbył się międzyklasowy turniej wiosennej rymowanki. Efekty zobaczycie na wiosennej gazetce przed salą nr 9.
Jesteśmy przygotowani na pierwszy dzień wiosny, który gości w sercach, na szkolnych korytarzach, ogródkach i w naszym kalendarzu.
Gorąca atmosferę podgrzewał fakt częściowego zaćmienia słońca, które oglądaliśmy pod opieką pań z przyrody.

aaaaaaa

                                                                                           Zdjęcie zaćmienia słońca wykonała Demetria Makowska.

  Dnia 16 marca dziewiętnaścioro uczniów klas piątych i szóstych spotkało się, by rywalizować o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii.
Jak zwykle uczestnikom kibicowała sympatyczna Ortożabka-maskotka naszego konkursu.
Uczniowie, którzy otrzymają maksymalną ilość punktów utworzą drużynę, która będzie reprezentować szkołę w tyskim konkursie ortograficznym Korrida-corrida. Przypomnijmy, że w naszej gablocie  dwa lata z rzędu gościło trofeum konkursowe - statuetka  pokonanego przez naszych reprezentantów  byka. Miejmy nadzieję, że i w tym roku będzie  komu chwycić byka za rogi! 
Czy dyktando zadania były trudne? Możecie się sami przekonać. W załączniku podajemy test, a  chętni niech próbują swych sił, szczególnie w zadaniach, w których pomocą jest znajomość reguł poprawnej pisowni.
Pamiętajcie, że wszyscy  jesteśmy odpowiedzialni za język ojczysty.
Kiepski to naród, gdy nie potrafi pisać i mówić we własnym języku...Oby te słowa nie odnosiły się do nas!
J.F.
Lekcja otwarta w klasie IIC
W
dniu 6 marca rodzice uczniów klasy II c wzięli udział w zajęciach otwartych na temat "Od źródła do morza". Goście mieli okazję zobaczyć jak dzieci uczą się na zajęciach z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i metod aktywnych.
E.H

     
W dniu 2.03.15r. w związku z realizacja zajęć związanych z naszym miastem klasa II c odwiedziła Urząd Miasta Tychy.
Uczniowie spotkali się z zastępcą Prezydenta Miasta panią Darią Szczepańską.
Następnie przewodnikiem po sali obrad była pani Katarzyna Pytlarz, a po Urzędzie Stanu Cywilnego pani Jolanta Mucha.
Na pamiątkę wszyscy otrzymali gadżety związane z naszym miastem.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.
E.H.
   

          W dniu 27.02.15r. kl. II c i kl. III c zwiedziły fabrykę DANONE.
Dzieci poznały proces tworzenia produktów mlecznych oraz ich walory odżywcze. Wzięły również udział w warsztatach tworząc serki o rożnych smakach. Niespodzianką było spotkanie z maskotką Małym Głodem.
Na koniec dzieci otrzymały prezenty.
To była pouczająca i "smaczna" wycieczka.
E.H, M.L, B.Ż.
       


           Dnia 25 lutego 2015r. w Szkole Podstawowej nr 35 z OI w Tychach, odbyły się Dni Otwarte.
Rodzice wraz z pociechami spotkali się z Wróżką Literką, która otworzyła dla nich Akademię Umiejętności i przygotowała wiele niespodzianek.
Dzieci wraz z rodzicami posługując się mapką poznały zakamarki Akademii, weszły do tajemniczego pokoju fantazji, spotkały się z zuchami, oglądały zajęcia komputerowe, językowe, plastyczne. Rodzice spotkali się również z Panią dyrektor i psychologiem szkolnym.
D.M.
       
       

         Od kilku lat tradycją naszej szkoły jest wyjazd wszystkich uczniów klas szóstych do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
W tym roku pierwszy raz mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce zimą, bowiem nasza wycieczka odbyła się 20 lutego.
Mimo panującego  na zewnątrz zimna zostaliśmy ciepło przyjęci przez pracowników Obserwatorium Astronomicznego i Stacji Klimatycznej.
Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudził dwugodzinny seans, podczas którego można było podziwiać nocne niebo w poszczególnych porach roku lub w iście magiczny sposób znaleźć się nocą na równiku lub biegunie północnym.

A.M.

       

           28 i 29 stycznia 2015 r. w naszej szkole odbyła się wystawa  prac uczniów klas VI pt. „Układ Słoneczny widziany okiem dziecka”
oraz uczniów klas IV pt. „Skąd wieje wiatr?” 
Uczniowie stanęli na wysokości zadania i bardzo sumiennie wykonali swoje projekty, wykazując się pomysłowością i wielkim zaangażowaniem.
Prace budziły podziw i zainteresowanie u zwiedzających wystawę rodziców, uczniów i nauczycieli.
A.M. K. C.
       


 BEZPIECZNE FERIE!
  Pod takim hasłem odbyły się spotkania uczniów klas I – III z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Czas zimowego wypoczynku dostarcza radosnych i niezapomnianych wrażeń.
Pamiętać jednak należy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
Nie wchodź na zamarznięte rzeki i jeziora!
Baw się daleko od ulicy!
Wybieraj sztuczne lodowiska!
Nie przyczepiaj sanek do samochodów!
Nie otwieraj obcym drzwi!
Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych!  B.M.


      23.01.2015 r. chętni uczniowie klas IV E, VA, VB i VID uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych zorganizowanych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Na początku nasi uczniowie obejrzeli wystawy tematyczne Muzeum Wydziałowego, dzięki czemu poznali ewolucję życia na Ziemi oraz ewolucję człowieka. W muzealnych gablotach zobaczyli „gości z kosmosu” czyli kolekcję meteorytów.
     Podczas naszej wycieczki młodzi naukowcy mieli również okazję zwiedzić uniwersytecki Ogródek Meteorologiczny, gdzie zapoznali się z urządzeniami badającymi pogodę a nieco później w sali wykładowej dzielnie ćwiczyli odczytywanie map synoptycznych.
Z uśmiechami i głowami pełnymi ciekawych pomysłów wszyscy radośnie pożegnali stojącego przed uniwersyteckim budynkiem Tyrannosaurusa rexa i wrócili do Tychów!
A.M. K.C.

    24 stycznia 2015 r. w parafii pw. św. Benedykta odbyło się KOLĘDOWANIE PRZY ŻŁÓBKU.
Spotkanie rozpoczął występ KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH.
Uczniowie prezentowali swoje wokalne i muzyczne talenty wykonując znane kolędy i pastorałki.
Każdy uczestnik kolędowania otrzymał pamiątkowy dyplom.
A.M. K.S.
  Już za kilka dni długo wyczekiwany przez wszystkich czas ferii i zimowego odpoczynku.
Nasz szkolny chór KANTATA kończy czas pracy artystycznej w I półroczu pięknymi sukcesami. W piątkowe popołudnie 23.01.,wykonaniem pastorałki "W Małym Cichym", wyśpiewał III miejsce w I Rejonowym Konkursie Kolęd organizowanym przez SP nr 6 w Tychach -Czułowie.
Chórzystka naszego zespołu Amelia Kuta w kategorii solistów, z pastorałką "Gdy pierwsza gwiazdka...", zdobyła miejsce II.
Dyplomy i nagrody dla wszystkich uczestników zostały wręczone w niedzielę 25 I podczas uroczystego Koncertu Galowego.
G R A T U L A C J E !!!
opiekun chóru: Aleksandra Wrona
 Pędzą wnuki ulicami
z ogromnymi laurkami.
Te laurki pełne kwiatków
są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
już czekają przed domami.
Przez lornetki patrzą w dal
wystrojeni jak na bal.
   
22 stycznia uczniowie klasy IIa uhonorowali święto babci i dziadka.
Z tej okazji dla swoich bliskich przygotowali program artystyczny i wiele miłych niespodzianek. Były wiersze, piosenki i tańce- również w języku angielskim. Swoimi występami "mali aktorzy" dostarczyli wielu wrażeń i osobistych wzruszeń. Babcie i dziadkowie z zadowoleniem i nieskrywaną dumą oklaskiwali swoich milusińskich.

B.M.
 
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku. Uczniowie klasy II d upamiętnili to wydarzenie 21 stycznia, goszcząc w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Uczniowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom.
To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować.
Na zakończenie uczniowie wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.
Z.Ś.
   
W dnia 22 stycznia br. w klasie II c odbyło się uroczyste spotkanie okazji Dnia Babci i Dziadka. Dzieci z wielkim przejęciem zaprezentowały wiersze i piosenki z tej okazji i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wyjątkowi goście oglądnęli również salę w której uczą się ich wnuczęta i zdjęcia z życia klasy zaprezentowane z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Spotkanie było wesołe, wzruszające i bardzo udane.
E.H.

   
17 stycznia już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci. Grupa kolędników odwiedzała rodziny głosząc Dobrą Nowiną z radością i kolędową nutą, przypominając, że święta Bożego Narodzenia mogą trwać cały rok, szczególnie wtedy, gdy obdarowujemy innych dobrocią i miłością.
W tym roku kolędnicy misyjni zbierali ofiary na dzieci z Indii. Wszystkim, którzy nas przyjęli i z nami wspólnie kolędowali DZIĘKUJEMY!

K.S A.M.
         W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi 16.01.2015r. uczniowie klasy II d spotkali się z byłym mistrzem świata w siatkówce, trzykrotnym srebrnym medalistą mistrzostw Europy (1975, 1977, 1979), olimpijczykiem z Moskwy (1980), odznaczony dwukrotnie srebrnym i dwukrotnie złotym Medalem za wybitne osiągnięci sportowe panem Wiesławem Czają.

        W czasie spotkanie podzielił się z dziećmi wrażeniami z mistrzostw świata w Meksyku, opowiadał o swoich sukcesach namawiając przy tym dzieci, aby już od najmłodszych lat uprawiały sport i realizowały swoje marzenia. Na zakończenie pan W. Czaja przeprowadził z uczniami krótki quiz z nagrodami.
Z.Ś


Dzieci z kółka rozwijającego zainteresowania czytelnicze przygotowały zajęcia "Dzieci czytają dzieciom''.
Najpierw same ćwiczyły czytanie fragmentów książek, a potem czytały bajki dzieciom z naszego przedszkola.
Przedszkolaki słuchały starszych kolegów i koleżanki z wielkim zainteresowaniem.
B.K
   
Dnia 14 stycznia odbył się finał V edycji Konkursu Szkolnych Talentów uczniów klas IV-VI.
Utalentowani uczniowie naszej szkoły, wyłonieni podczas eliminacji, prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne oraz recytatorskie.
W finale uczestniczyło 7 uczniów z klas IV – VI.
I miejsce - Amelia Kuta
II miejsce - Jakub Kuśnierz
III miejsce - Wiktoria Knieć
Uczestnicy finału otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu konkursu Pani Aleksandrze Wronie.
Organizatorzy: K T, E G, E Sz.

Dnia 19 stycznia 2015 roku uczniowie klasy II B wystąpili z "Jasełkami''
  dla rodzin z Hospicjum im.Św.Kaliksta w Tychach.
Wszystkim zebranym bardzo podobały się "Jasełka'' w wykonaniu małych artystów.
Dzieci życzyły wszystkim "Szczęśliwego Nowego Roku''!
B.K, K.Sz, A.W.


   
PRZYGODA Z LEKTURĄ
16 stycznia klasa 6 B na zajęciach języka polskiego przygotowała autorskie projekty robotów.
Inspiracją były fantastyczne opowiadania Stanisława Lema -mistrza gatunku polskiej literatury SF.
Uczniowie z zaangażowaniem i kosmiczną fantazją montowali makiety bohaterów.
Kiedy dołączą opisy swoich dzieł, przedstawią niebawem swoje dzieła młodszym kolegom.
J.F.


Dnia 16 grudnia 2014r. odbyła się HARCERSKA WIGILIA. Uczestniczyli w niej harcerze, zuchy i kadra I Szczepu ZHP działającego przy naszej szkole.

     
Dzieci klas I - III również spotkały się przy wigilijnym stole. Było dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i wyciąganie prezentów spod choinki.
Wychowawcy klas I - III.


19 grudnia, ostatni raz w 2014 roku, uczniowie klasy 4 a spotkali się wraz z wychowawcą przy wigilijnym stole.
Pod choinką znalazła się moc prezentów, a na stole pojawiły się smakołyki.
Spotkanie rozpoczęliśmy od tradycyjnego podzielnia się opłatkiem. Czas szybko upłynął podczas pałaszowania słodkości i radości z otrzymanych upominków.
Nie obyło się bez wpadek, ale uczymy się jak być odpowiedzialnym i starać się sprawiać innym więcej radości niż przykrości.
J.F.

Dnia 19 grudnia 2014 roku klasa II B wprowadziła uczniów klas I-III w świąteczny nastrój.   Dzieci wystąpiły z "Jasełkami'' i przedstawiły historię Bożego Narodzenia.
Tego dnia wystąpił też chór klas I-III śpiewając kolędy i pastorałki.
Na koniec dzieci życzyły wszystkim zebranym; rodzicom, dziadkom, nauczycielom i uczniom "Wesołych Świąt''  i Szczęśliwego Nowego Roku!
B.K, K.Sz.
   

 

"Międzyszkolny Konkurs Religijny"

16 grudnia 2014 r. odbyło się w naszej szkole podsumowanie międzyszkolnego konkursu religijnego "Trzy razy T" przybliżającego sylwetki świętych.
Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach:
- dla klas II - III konkurs plastyczny: "Święci przyjaciele drogowskazem do nieba" czyli "Ten, który kocha; ten, kto służy; ten, który jest święty”.
  - dla klas IV - VI konkurs plastyczno-literacki „Trzy razy T”- św. Teresa z Avila, św. Teresa z Lisieux, bł. Matka Teresa z Kalkuty. Terezjańskie drogi do świętości”.
Wręczenie nagród poprzedziło przedstawienie krótkiej scenki związanej z tytułowymi bohaterkami konkursu.
K.Sz.

„Wśród  nocnej  ciszy… ”
16 grudnia 2014r odbył się w naszej  szkole XI Międzyszkolny Konkurs Kolędowania  Uczniów Szkół Integracyjnych  w Tychach  p.t. „Wśród nocnej ciszy”.
W tym roku udział wzięli  uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 5 z  Oddziałami integracyjnymi  w Tychach, Szkoły Podstawowej  nr 22  z Oddziałami Integracyjnymi  w Tychach,  Szkoły Podstawowej nr 40  z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów  i Szkoły Podstawowej nr 35  z Oddziałami Integracyjnymi  w Tychach. Łącznie kolędowało 50 uczestników.   
Gościnnie wystąpił Filip Kowalski, który  zagrał  kilka pięknych  kolęd  na keyboardzie.  Wielu wzruszeń dostarczył chór szkolny, który  zaprezentował wiązankę kolęd  i pastorałek prowadzony  przez panią Aleksandrę Wronę. 
 Celem nadrzędnym konkursu jest prezentacja twórczości muzycznej uczniów klas integracyjnych. Prezentowane  przez uczniów  kolędy i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przeżyć i tym samym wprowadziły w  nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. 
 Pierwsze  miejsce  zdobył zespół z klasy I z SP22 z Tychów za pastorałkę „Mikołajki”, drugie  miejsce klasa  I z SP 35 z Tychów za pastorałkę „W grudniową noc”, a trzecie  klasa  II z  SP 35 z Tychów  za kolędę „Pan Jezus  króluje”. 
Laureaci  i uczestnicy otrzymali  dyplomy i nagrody.
Na zakończenie pani dyrektor  podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom za udział i przekazała świąteczne życzenia.
E.C.
         

W poniedziałek 15 grudnia uczniowie i rodzice tłumnie odwiedzili
Kiermasz Świąteczny zorganizowany w naszej szkole.
Kiermasz został przygotowany przez uczniów klas I - III.
Na odwiedzających czekały stoiska, na których można było podziwiać oraz kupić bożonarodzeniowe ozdoby wykonane przez naszych podopiecznych.

Wszystkie słodkości, apetyczne ciasta i słodkie pierniczki, przygotowali rodzice uczniów.

Wydarzenie uświetniły występy uczniów.
J.K.
Uczniowie z klasy I f przygotowali się na zajęciach technicznych do Kiermaszu Świątecznego. Dzieci wykonywały ozdoby z masy solnej. Formowały i ozdabiały je, a następnie, z myślą o sprzedaży, pięknie pakowały. Dla uzyskania pięknego efektu dzieci użyły masy solnej barwionej farbami, kolorowych cekinów oraz różnych ziaren (grochu, kawy itp).
J.K.

 


Rozstrzygnięty został konkurs techniczny na wykonanie bombki bożonarodzeniowej.
Najciekawsze prace wykonały: Martna Groborz (klasaIVC) - I miejsce,
Wiktoria Lisiatyńska (klasa VC) - II miejsce
Agata Korotusz (klasa VB) - III miejsce.
M.Ch. J.K.


W dniu 09.12.2014r odbył się finał  IV edycji  szkolnego konkursu talentów w klasach I- III.  
Uczniowie  mieli  możliwość zaprezentowania swoich możliwości  wokalnych, tanecznych, recytatorskich  kabaretowych i innych.
Udział w konkursie sprawił dzieciom wiele radości i wiary we własne  możliwości i umiejętności. Wszystkie dzieci czuły się ważne i docenione. Atmosfera konkursu była bardzo miła i serdeczna.  
W  klasach  młodszych I miejsce zdobył Oskar  Sobiegraj (III a taniec), II miejsce  Dominika  Marzec  (II a, gra  na keyboardzie ) i III miejsce zdobyła Amelia  Dzedzyk  (III a, gra na  skrzypcach).  Konkurs uświetnił występ uczniów  klasy III d  w  strojach  śląskich, którzy zatańczyli  „Trojaka” i  zaśpiewali  piosenkę „Szła  dzieweczka”.  Wszyscy  obecni  wysłuchali  także pięknej  recytacji  wiersza  w języku angielskim  ucznia  klasy szóstej  Jakuba  Kuśnierza i  piosenki, którą zaśpiewała  uczennica  klasy czwartej  Amelia  Kuta. Zwycięzcy  IV edy
cji konkursu szkolnych talentów zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami, które wręczyła p. dyrektor szkoły. 
 E. C, S. K, B. Ż


Jak co roku, 6 grudnia, do wszystkich grzecznych dzieci przychodzi Św. Mikołaj. Ponieważ w Szkole Podstawowej nr 35 w Tychach są same grzeczne dzieci to i w tym roku odwiedził nas ten wyjątkowy Gość z dużym workiem wypełnionym prezentami.
Dzieci z niecierpliwością czekały na przybycie gościa.
Uczniowie klasy I f przygotowały pod okiem p. M. Szyroki oraz J. Kliś krótki występ artystyczny. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się wspaniale, a Mikołaj był zachwycony.
J.K.
Dnia 6.12.2014 roku w klasie II b rodzice wraz z dziećmi, wykonywali prace plastyczne na świąteczną giełdę.
Warsztaty plastyczne prowadziła mama- artysta plastyk.
To były bardzo udane zajęcia.
Wszyscy świetnie się bawili, a prace wykonane prace można było zobaczyć na giełdzie.
W tym też czasie dzieci odwiedził św.Mikołaj.
B.K.


   


W dniach 1, 2, 11, 12grudnia br. odbyły się spotkania uczniów kl. I - III ze Strażą Miejską w ramach zajęć profilaktycznych nt. "Bezpieczeństwo dziecka w szkole i w domu w różnych sytuacjach". W trakcie pogadanki dzieci otrzymały książeczkę do kolorowania, a na koniec odblaskowe breloczki z zaznaczonymi najważniejszymi numerami ratunkowymi.
E.H
W poniedziałek 8 grudnia w sali rozpraw nr 9 na lekcji języka polskiego odbył się sąd nad Pinokiem. Ława przysięgłych, po długim i zawiłym procesie, nie mogła dojść do porozumienia. Prokurator Przemek starał się pogrążyć niepoprawnego pajaca -Grzesia (ukrytego pod oryginalnym papierowym przebraniem), ale obrońca Martynka nie ustępowała w tropieniu dobrych stron klienta. Liczni świadkowie zostali wzięci w krzyżowy ogień pytań. Sędzia po wysłuchaniu wszystkich stron okazał się łaskawy i wydał przychylny wyrok. Pinokio mógł pozostać chłopcem, tak jak chciał autor i chyba większość czytelników. Wprawdzie prokurator był niepocieszony, ława przysięgłychpodzielona w opiniach, ale klasa 4 A nieźle się bawiła, zwłaszcza, że uczniowie całkiem dobrze przygotowali się do swoich ról.       J.F.

  "Akademia Pana Kleksa" stała się inspiracją dla uczniów klasy 4c do wykonania makiet słynnej akademii.
Martyna Grobosz, Weronika Kiliańska, Konstancja Maciejewska, Martyna Pytlarz i Jan Szota wykazali się wyobraźnią i zdolnościami technicznymi.
Nagrodzeni zostali ocenami celującymi z j.polskiego i zajęć technicznych.
I.N.
   


01 i 02.12br uczniowie klas I spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej. Celem zajęć było uświadomienie uczniom potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi, bezpieczeństwa w domu i w szkole. Podobne zajęcia odbędą się 11 i 12  grudnia dla uczniów klas II I III.
M.W.


      W dniu 05.12.br. odbyły się warsztaty dla kl. VI c, VI d  nt. „Jak sobie radzić ze stresem nie tylko przed sprawdzianem kompetencji”. Spotkanie prowadziła Pani Aleksandra Kopiec, pedagog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tychach. Podczas zajęć uczniowie rozmawiali na temat przyczyn stresu.
Uczyli się rozpoznawać symptomy stresu u siebie i innych osób, poznali sposoby radzenia sobie ze stresem.
Zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w wielu życiowych sytuacjach.
M.W.

09.12.br. pedagog i psycholog szkolny rozpoczęli cykl zajęć psychoedukacyjnych w klasach IV nt. „Złość, agresja, przemoc”. Zajęcia poprzedzone są badaniami ankietowymi diagnozującymi klimat i atmosferę w klasach IV. Podczas zajęć uczniowie poznają nie tylko znaczenie tych pojęć, ale  uczą się je rozróżniać, a co najważniejsze skutecznie reagować w sytuacji złości, agresji, przemocy.
M.W.


                         Uwaga młodzi autorzy !
Ogłaszam IV edycję szkolnego  konkursu literackiego    „Moja opowieść wigilijna”.
Tematem pracy jest wyjątkowa historia związana z Wigilią Bożego Narodzenia.
Pomysł ma być autorski i oryginalny (praca samodzielna, a historia powstała w wyobraźni autora).

zobacz regulamin konkursu


Andrzejki w klasach młodszych oraz w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Tychach.
        

Samorząd Uczniowski kl. I-III zorganizował dla uczniów wróżby andrzejkowe. Był to czas wspaniałej zabawy. Uczniowie z zaciekawieniem i humorem brali udział we wróżbach, które prowadziły wróżki Leokadia i Xenia. Były wróżby z wosku, kart, serca, kości, zapałek, szpilek itp.
Wszyscy dobrze się bawiliśmy i miło ten dzień wspominamy.
        
Samorząd zorganizował również warsztaty andrzejkowe dla wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Tychach. Wróżki poprzez „czarowanie” zachęcały dzieci do wspólnej zabawy, w której one chętnie uczestniczyły.
W radosnej, miłej atmosferze pożegnaliśmy się. M.Ch.Po raz drugi piłkarki ręczne z klasy Vc uczestniczyły w Ogólnopolskim Mikołajkowym turnieju w piłce ręcznej w Kępnie - w ubiegłym roku zajęły drugie miejsce przegrywając w finale jedną bramką, tym razem były czwarte, przegrywając znowu jedną bramką /11:12/ mecz o brązowy medal z gospodyniami turnieju zespołem
KKS Polonia Kępno. Zawody stały na wysokim poziomie sportowym, uczestniczyło w nich 12 zespołów z całej Polski.
Dziewczęta zwyciężyły z: Dobrzeniem Wielkim, Ruchem Chorzów, Varsovią Warszawa i Łukovią Łuków.
Przegraliśmy z Gnieznem i Rudą Śląską /pierwszą i drugą drużyną turnieju/.
Świetny turniej, wspaniałe wspomnienia, dużo emocji, trochę łez i złości sportowej ale także bagaż doświadczeń.
St.L.

Dnia 26 listopada uczniowie klas 4B, 4D, 4E, 5B i 5D z uwagą obejrzeli przedstawienie pt. "Gniazdo, czyli początki państwowości polskiej" wystawiane przez aktorów Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Uczniowie przenieśli się w przeszłość, w której spotkali się z odważnymi: Lechem, Czechem i Rusem, legendarnym królem Krakiem, sprytnym szewczykiem Dratewką, niezłomną Wandą, okrutnym Popielem i gościnnym Piastem. Wydarzenia tak odległe, że niemal mitologiczne ożyły na scenie w barwnych obrazach, które dzięki zaskakującym zabiegom fabularnym, szybkiej akcji i interesującym rozwiązaniom scenograficznym rzuciły nowe światło na ginące w mrokach historii prapoczątki państwowości polskiej. Okazało się, że przesłanie kryjące się w legendach polskich jest ponadczasowe, a prezentowane tam problemy i postawy ludzi zaskakująco aktualne.  M.N.

Dnia 21 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Tychach odbyła się impreza biblioteczna dla uczniów klas III p.t. "Ocean życzliwości". W ramach tej imprezy został przeprowadzony międzyszkolny konkurs, którego celem było promowanie i kształtowanie wśród uczniów kulturalnego zachowania, właściwych postaw społecznych wobec innych osób, przyjaźni i szacunku do drugiego człowieka. 
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIB Igor Sołtyk i Igor Szydłowski. 
Uczniowie odpowiadali na pytania ustnie bądź pisemnie. 
Nasi uczniowie wykazali się największą wiedzą i umiejętnościami i zajęli I miejsce w konkursie. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i słodkości.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.  B. M-DDziś uczniowie klasy 4 A wraz z wychowawcą odwiedzili świetlicę środowiskową Benedictus. Przekazano prezenty, które zostały zebrane w szkolnej akcji "I TY ZOSTAŃ ŚWIETNYM MIKOŁAJEM". Dobrze trafiliśmy, ponieważ właśnie dziś urządzano tam mikołajki.   To szczęście być obdarowanym, ale większe obdarować!
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom (rodzicom i dzieciom) za hojność wobec podopiecznych Benedictusa
klasa 4 A z wychowawcą
J.F.


"Dwa niedźwiadki, co za wielka heca, Baba Jagę wsadziły do pieca..."
Nie, to całkiem nie tak...nasze misie kochane jechały razem z nami do lasu podśpiewując i podskakując.Szybowały w górę wysoko nad nami i wracały szczęśliwie do naszych rączek. Razem z nami tańczyły i świetnie się bawiły. Dnia 25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, wszystkie te zabawy, zagadki, niespodzianki i kolorowanki czekały na nas w szkolnej bibliotece.Tam poznaliśmy ile różnych misiów i niedźwiadków mieszka w książkach, bajkach i na całym świecie. Dowiedzieliśmy się również kto i kiedy wymyślił tę maskotkę. Kiedy wreszcie razem z Kubusiem Puchatkiem udało nam się znaleźć i przyczepić ogon Kłapouchego nasze miłe spotkanie zakończyło pamiątkowe zdjęcie.
A.W. R.P.
       

 
  W dniach 17-21.11.2014r w naszej szkole odbył się kolejny TYDZIEŃ TOLERANCJI, w którym uczestniczyły klasy I-VI. Przewodnim celem tegorocznego tygodnia było uwrażliwienie uczniów na osoby niepełnosprawne: niedowidzące, niewidome.
Wychowawcy klas I-III przeprowadzili zajęcia na temat: „To, co widzę i czuję”, natomiast w klasach IV-VI realizowano temat: „Opisz to co widzisz, a nawet niewidomy zobaczy”.
Zajęcia wzbogacano o prezentacje multimedialne dotyczące dysfunkcji wzroku.
Uczniowie klas I-III przygotowywali pracę plastyczną z zachowaniem przestrzennej perspektywy p.t. „Dotknąć jesieni”, a klasy IV-VI wspólnie z wychowawcą wykonywali „DRZEWO TOLERANCJI”.
Samorząd uczniowski przygotował gazetkę z okazji Światowego Dnia Tolerancji.
E.C. J.K.
 
     20.11.2014r w stołówce szkolnej odbyło się spotkanie z osobą niedowidzącą i niewidomą: Martyną i Pauliną, które poprowadziła prezes Polskiego Związku Niewidomych oddział w Tychach pani Dorota Moryc. Pani prezes zapoznała uczniów z problemem niedowidzenia, niewidzenia, zaprezentowała specjalistyczny sprzęt, który służy tym osobom w codziennym życiu. Pokazała książki, czasopisma zapisane alfabetem braille’a i przeczytano fragment bajki dzieciom. Spotkanie to było bardzo ciekawe i dostarczyło wielu wrażeń.
21.11.2014r uczniowie klas I-III oglądali filmy edukacyjne: „N jak niewidomy czyli jak pomóc osobie z dysfunkcją wzroku” i „Integracja. Osoby z niepełnosprawnością wzrokową.
Na zakończenie TYGODNIA TOLERANCJI zorganizowano wystawę prac plastycznych uczniów klas I-III „Dotknąć jesieni” i Drzew Tolerancji uczniów klas IV-VI.
E.C. J.K.


Dnia 19 listopada, podczas jesiennego koncertu muzycznego w naszej szkole, odbyliśmy egzotyczną podróż do źródeł pulsującej rytmami muzyki afrykańskiej. Poznaliśmy brzmienie różnych typowych i rzadkich instrumentów perkusyjnych takich jak: konga, bongosy, timbalesy, kozi bęben –jako przykłady membranofonów, cabasa, tubili- bambo, kastaniety, marakasy, kalimba, cowbell - oraz różnego rodzaju grzechotki i terkotki należące do grupy instrumentów afrykańskich.
Po gorących rytmach odpoczęliśmy przy kojącym brzmieniu wibrafonu, instrumencie o niezwykle zróżnicowanych możliwościach.
Na zakończenie, niektórzy z nas wspólnie z muzykami, wykonali utwory muzyki polskiej- inspirowane gorącą muzyką afrykańską, po czym rozkołysani i roztańczeni jak jesienne liście wpłynęliśmy do klas...
A.W.


W dniu 20 listopada br. uczniowie klasy III a uczestniczyli w pierwszej części warsztatów psychoedukacyjnych nt. „Jak mądrze się kłócić”.
Zajęcia prowadzone były przez pedagoga Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tychach Panią Hannę Kubicę.


III miejsce w II Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej z okazji nadania Sztandaru Zespołowi Szkół nr 6 w Żorach w dniach 14 – 15. 11.2014 r.

Dziewczęta z klasy sportowej VI c, uczestniczyły w kolejnym turnieju piłki ręcznej.
W pierwszym dniu w fazie grupowej pokonały wszystkich swoich rywali zajmując I miejsce w grupie.
W drugim dniu turnieju w półfinale spotkały się z drużyną Łazisk Górnych i po bardzo zaciętej walce uległy minimalnie rywalkom wynikiem: MOSM Tychy – Łaziska Górne 8:10
O trzecie miejsce drużyna spotkała się z gospodarzem turnieju MTS I ŻORY, po dobrej i konsekwentnej grze w obronie oraz skutecznym ataku mecz zakończył się wynikiem : MOSM Tychy – MTS I ŻORY 12:9.
Najlepszą bramkarką Turnieju uznano Martynę Frańczak, natomiast najlepszą zawodniczką naszej drużyny została Oliwia Bocheńska.  
Zespół prowadziła trenerka Agnieszka Żogała – Jeglińska.

W dniach 24 listopada do 5 grudnia 2014r. po raz kolejny bierzemy udział w akcji "GÓRA GROSZA".
Celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka. Uświadamiamy dzieciom, że najdrobniejsze monety (o nominałach od 1gr do 5zł) zebrane w dużej ilości mogą stworzyć fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie pomoc dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.
AAkcja ma również charakter konkursu. Zgodnie z regulaminem nagrodzona zostanie szkoła/przedszkole, które zbierze najwięcej sztuk groszy w całej Polsce oraz w każdym województwie.

          Memoriał Wolaka
      Dziewczęta z klasy sportowej VIc, wspomagane piłkarkami ręcznymi z klasy Vc zajęły II miejsce w VI Międzynarodowym Memoriale imienia Franciszka Wolaka w piłce ręcznej dziewcząt w Nowym Sączu w dniach 08.-10.11.2014 r.
Po raz pierwszy w karierze nasze zawodniczki zagrały mecz przeciw drużynie zagranicznej – pokonując zdecydowanie swoje rywalki, którymi były Słowaczki z zespołu Bemaco SSK Presov w stosunku 18:3.
W innych meczach zanotowano następujące wyniki:
UKS Dwójka Nowy Sącz – 15:11,     MTS Żory – 18:8,      Roxa Lublin – 11:6,      Tor Dobrzeń Wielki – 27:3.
W meczu o I miejsce przegraliśmy minimalnie bo 11:12 z SPR Olkusz.
Najlepszą bramkarką Memoriału uznano Martynę Frańczak, natomiast najlepszą zawodniczką naszej drużyny została Kinga Kawa.
Zespół prowadziła trenerka Agnieszka Żogała – Jeglińska, II trenerem był Stanisław Loska.W listopadzie odbyły się badania przesiewowe słuchu wszystkich uczniów klas I. Badania przeprowadziła Pani D. Kowalewska, psycholog Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tychach. Celem badań było wyłonienie dzieci, którym rozumienie mowy w nieco gorszych warunkach akustycznych, np. w szumie sprawia trudność, co pogarsza ich funkcjonowanie szkolne i może powodować trudności dydaktyczne typu dyslektycznego.


11 listopada przypada Święto Odzyskania Niepodległości. Jest ono okazją do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności. Kiedy to po 123 latach zaborów dopiero po zakończeniu I wojny światowej Polska odzyskała niepodległość.
Z tej okazji społeczność uczniowska naszej szkoły wzięła udział w akademii, która odbyła się 7 listopada br. Wystąpili w niej uczniowie klas VD i VB przygotowani przez wychowawców. Dzieci zainscenizowały wydarzenia dotyczące rozbiorów Polski, opowiadały o pierwszych radosnych, ale i niełatwych chwilach odrodzonej Polski. Na zakończenie został zorganizowany mini konkurs z uważnego wysłuchania przekazanych treści. Akademię uświetniły piosenki m.in „Rota”, „Legiony” w wykonaniu chóru szkolnego, prowadzonego przez panią Aleksandrę Wronę.
J.N-D, E.G


8 listopada 2014 r. grupa uczniów z klasy VA razem z p. Anną Marzec odwiedziła w Sosnowcu Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
W czasie zajęć uczniowie mieli okazję poznać historię pochodzenia człowieka i zobaczyć różne minerały w Wydziałowym Muzeum Mineralogicznym. Była też okazja do małych zakupów. Młodzi kolekcjonerzy nabyli okazy agatów, opali, granatów, gipsów, kwarców, lepidolitów i wielu innych minerałów.
A.M.

W naszej szkole w klasach IV realizowany jest projekt edukacyjny „Życie lasu” prowadzony przez nauczycieli przyrody, plastyki, muzyki.  W ramach projektu klasy IVd i IVe 28 października 2014 r. odwiedziły rezerwat Żubrowisko w Pszczynie-Jankowicach i spotkały się z panem leśniczym Zygmuntem Kwapisem. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jesienny las, posłuchać snutej o nim opowieści i spotkać króla pszczyńskiej puszczy-żubra.
Zobaczcie zdjęcia z tej wyprawy…

A.M.

W dniach 27-31.10.2014r w szkole odbył się Tydzień o bezpieczeństwie dla klas I-III.
Celem nadrzędnym jego było:
• utrwalenie przepisów ruchu drogowego oraz zasad zachowania się na drogach;
• przygotowanie dzieci do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym;
• pomoc w opanowaniu umiejętności zachowania się dzieci w sytuacjach zagrożenia;
• wyrabianie nawyków związanych z wzywaniem służb alarmowych;
• udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym.
Uczniowie klas II i III oglądali filmy edukacyjne p.t. „Bezpieczna droga do szkoły” i „Włącz ostrożność”, które przypomniały im zasady poruszania się po drogach i bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.
Dnia 29.10.2014r. przedstawiciele klas II i III uczestniczyli w szkolnym konkursie wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu drogowym pod hasłem „Ostrożny ja, przezorny ty, bezpieczni my” z udziałem policjantów z KMP w Tychach: starszego aspiranta Piotra Jonkisza i Piotra Anteckiego.
Konkurs poprzedzono krótkim przedstawieniem dotyczącym wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu drogowym, przygotowanym przez uczniów klasy IIIb.
Podczas konkursu zespoły wykonywały zadania, bądź odpowiadały na pytania dostosowane do realizowanych treści programowych.
W konkursie na poziomie klas II:
I miejsce zdobyła klasa IIa,
II miejsce - klasa IId,
III miejsce - klasa IIb,
IV miejsce - klasa IIc.
Natomiast wśród uczniów klas III:
I miejsce zajęła klasa IIIb,
II miejsce - klasa IIIc,
III miejsce - klasa IIIa.
 
W dniach 30-31.10.2014r. przedstawiciele Straży Miejskiej w Tychach: młodszy inspektor Honorata Bończak i stażystka Magdalena Góra przeprowadziły ciekawe zajęcia dla uczniów klas I na temat bezpieczeństwa w życiu codziennym i na drodze. W nagrodę za aktywny udział podczas zajęć każdy pierwszak otrzymał książeczkę „Kodeks dla najmłodszych”. Po zajęciach wśród uczniów klas I ogłoszono konkurs plastyczny p.t. „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”. Uczniowie klas I wykonali interesujące prace plastyczne.
Jury przyznało:
I miejsce Karolinie Pytel i Olafowi Radzimirskiemu z klasy Ic,

II miejsce Hannie Hajduk z klasy Ib,
III miejsce Marcie Rosołek z klasy If i Barbarze Nowak z klasy Ib,
Wyróżnienie otrzymała Julia Celler z klasy Ic.
Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Tydzień o bezpieczeństwie pod hasłem „Ostrożny ja, przezorny ty, bezpieczni my” był pełen atrakcji i na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów.
Organizatorzy: E. C., S.K., B. M-D., Z. Ś., M. L.

W dniu 29.10.14r. klasa II c przedstawiła klasom I inscenizację wiersza "Warzywa" J. Tuwima. Widowni bardzo spodobał się ten warzywny teatrzyk, a szczególnie kostiumy małych aktorów.
E.H.

W dniach 17 – 18 października 2014r. Krąg Instruktorski I Szczepu ZHP im. Bohaterów Wieży Spadochronowej działający przy SP nr 35 zorganizował biwak z okazji „Święta pieczonego ziemniaka”.
W czasie biwaku zuchy i harcerze przenieśli się do „Krainy  Pieczonego Ziemniaka”, gdzie czekały na nich: zabawy, konkursy i niespodzianki. Uczestniczyli w biegach z ziemniakami, startowali w konkursie na najdłuższą obierkę, rozwiązywali ziemniaczana krzyżówkę, poznali historię ziemniaka. Zuchy przygotowały przedstawienie pt.”Jak powstała frytka”, a harcerze „Odę do Ziemniaka”. W „krainie Pieczonego Ziemniaka” musieli  przygotować sałatkę ziemniaczaną i otworzyć „Harcerska Fabrykę Frytek”, w której wyprodukowali frytki na obiad.
 
Impreza okazała się wspaniałą zabawą, która zintegrowała środowisko zuchów i harcerzy naszego Szczepu.
D.M.
       


       
Pasowanie na ucznia

             Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej    

KLASOWY DZIEŃ LATAWCA
      W pogodną sobotę, dnia 11 października uczniowie klasy 4A wraz z rodzinami (nawet z babciami i dziadkami) oraz  wychowawcą spotkali się na górce, przy osiedlu K  na niecodziennej imprezie plenerowej.
      Piękne październikowe słońce było prezentem od natury. Każdy uczestnik miał przygotowany latawiec (głównie własnego projektu). W programie przewidziano konkurs w dwóch konkurencjach:
  -najładniejszy latawiec,
  -puszczanie latawca.       
Latawce były przepiękne, a twórcy bardzo pomysłowi - wykorzystano różne materiały: folię bąbelkową, folię zwykłą, papier pakowy i  ozdobny oraz  tradycyjną bibułę. Wszyscy z niepokojem wypatrywali wiatru. Większość uczestników debiutowała w dziedzinie puszczania latawców, więc nie obyło się bez awarii i małych katastrof. Była radość i łzy, wzloty i upadki. Na szczęście wiatr, chociaż  kapryśny,  pozwolił paru latawcom poszybować.  Nasze zawody latawcowe miały też swoją publiczność, bo też było na co popatrzeć! 

      W obydwu konkurencjach I miejsce zajęła Zuzia Sobczyk - jej bąbelkowy  latawiec, wybrany głosami rodziców  szybował bez przeszkód. II miejsce na projekt latawca zajęła Marysia Rudzka, a trzecie Kamila Rzyska. Zwycięzcy odebrali słodkie nagrody, a pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy udziału.
Jesteśmy gotowi spotkać się za rok i mamy nadzieję, że będzie nas więcej. 
J.F.

       

  Tradycyjnie w październiku w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych odbyły się różnorodne imprezy biblioteczne, w tym roku szkolnym poświęcone twórczości Wandy Chotomskiej z okazji 85 rocznicy urodzin pisarki.
Dnia 7 października uczniowie klas drugich zostali pasowani na czytelnika. Z krainy książek przybył do dzieci Król Czytelnik wraz ze swoja żoną Królową i baśniowym orszakiem. Podczas krótkiej inscenizacji w wykonaniu uczennic klas V i VI oraz wesołej zabawy z sympatycznym Pinokiem, nastąpił moment złożenia uroczystej przysięgi. Na zakończenie dzieci otrzymały zakładki i zaproszenie do „świata książek”.


  29 września, w ramach dni otwartych, uczniowie naszej szkoły odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Tychach Urbanowicach.
Uczniowie w czasie wycieczki mogli dowiedzieć się jakie procesy są wykorzystywane przy oczyszczaniu ścieków i co dzieje się z powstającym osadem ściekowym, jak zmienia się ściek pod wpływem kolejnych etapów oczyszczania. Uczniowie zadawali wiele ciekawych pytań. Oprowadzający zwracali szczególną uwagę na problem środków chemicznych i higienicznych wrzucanych do kanalizacji; środki te utrudniają proces oczyszczania. Na koniec wizyty uczniowie wpisali podziękowania do Księgi Gości.

odwiedź stronę:
http://www.rcgw.pl/sciezka/


We wrześniu  odbyły się zajęcia integracyjne dla uczniów klas IV. Celem zajęć było umożliwienie  uczniom  poprzez różnorodne zabawy bliższego, wzajemnego poznania się, budowania klimatu życzliwości, szacunku, stworzenie klasowego logo w formie tortu,  którego cząstka jest każdy uczeń danej klasy. Zajęcia prowadzone były przez pedagoga i psychologa szkolnego.


SP 35 na Paprocanach biegała i medale zdobywała.

Najważniejsze, że tylu chętnych było do rywalizacji sportowej na nowej trasie biegów organizowanych przez MOSIR TYCHY. Prawie 40 uczniów od klas pierwszych do szóstych reprezentowało naszą szkołę. Wszyscy wytrwali swój bieg i pokonali całą trasę. Najmłodsi biegali 400m (kl. 1-2), natomiast starsi (kl. 3-6) mieli do pokonania 800m. Z kronikarskiego obowiązku warto odnotować, że Nadia Bury (6c), Kacper Wolański (4b) oraz Eryk Toporczyk (kl.2) zajęli w swoich biegach drugie miejsca. Natomiast Bruno Toporczyk (5d), brat Eryka, zajął 3 miejsce startując z rok starszymi rywalami.

6 października uczniowie klas I - III mieli okazję uczestniczyć w musicalu, opartym na motywach powieści Juliusza Verne'a „W 80 dni dookoła świata”,  pt.: „Niesamowita przygoda Passepartout i Phileasa Fogga”.
Fabuła musicalu dotyczyła dżentelmeńskiego zakładu pomiędzy głównym bohaterem – Panem Foggiem a towarzyszami z londyńskiego klubu „Reforma”.
Zakład ten jest początkiem wyprawy, w której bardzo liczy się czas…
Autorem musicalu był Teatr Moich Marzeń z Chorzowa.J.K.


 
W poniedziałkowy poranek 29 września 2014r. na obiektach sportowych im. Alfreda Potrawy odbył się turniej piłki nożnej organizowany przez stowarzyszenie kibiców "Tyski Fan". Wystąpiło w nim 6 drużyn szkolnych, które rywalizowały między sobą o prymat najlepszej.
Chłopcy z SP 35 okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając wszystkie swoje mecze. Gra była miła dla oka a zwycięstwa okazałe.
W całym turnieju nasi uczniowie strzelili aż 33 bramki, tracąc tylko dwie. Drużyna zasłużyła na największe pochwały. W nagrodę czeka ich wyjazd na finały, które odbędą się już za niecałe dwa tygodnie w Warszawie.
Dodatkowo nagrodę indywidualną otrzymał Radek Szafrański, który z 13 golami został królem strzelców turnieju.
Gratulacje dla zawodników, którzy wystąpili w takim oto składzie: Biesiadecki Kacper (BR) - Bąk Kamil, Gawron Jakub, Toporczyk Bruno, Szafrański Radek (kpt.), Żelazowski Kacper, Błaszczyk Łukasz.

21 września
uczniowie naszej szkoły brali udział w XIX Międzynarodowym Tyskim Biegu Ulicznym.
Zawody odbyły się przy Hali Miejskiej na przeciwko SP35. Brawa dla każdego uczestnika, który zdecydował się biegać. Byliście świetni! W nagrodę każdy
otrzymał medal. Niektórym uczniom naszej szkoły do miejsca na podium zabrakło niewiele. Ta sztuka udała się jednak Paulinie Kulik z klasy 6c, która zajęła drugie miejsce. Warto odnotować, że w biegu na 1000 metrów trzecie miejsce wywalczyła nasza absolwentka Natalia Jastrzębska.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszych występów.


2 i 3
października w naszej szkole gościliśmy pisarza Waldemara Cichonia.
Autor książek: "Cukierku, ty łobuzie!", "Nie martw się, Cukierku.", "Popraw się, Cukierku.",
"Jak się masz, Cukierku?"
na spotkaniu z uczniami w zabawny sposób zaprezentował przygody kota Cukierka.
„Cukierku, ty łobuzie!” oraz jej kontynuacje to książki przeznaczone dla młodego czytelnika. Pierwsza książka z tej serii ukazała się trzy lata temu, na bazie opowiadań, które autor pisał dla swojego syna Marcela.  Inspiracją serii stał się kot Cukierek, którego autor jest właścicielem. Podczas spotkania uczniowie mogli zakupić książkę i zdobyć autograf pisarza. J.K.


1 września 2014r. zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2014/2015.
W nowym roku naukę rozpoczęło 588 dzieci w 26 oddziałach szkolnych i 1 oddziale przedszkolnym.
Do 6 klas pierwszych uczęszczać będzie 123 uczniów.
       

ROK SZKOLNY 2014/2015

GÓRA