.: Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne

**
21 czerwca 2014 w hali MOSiR w Tychach odbył się turniej piłki ręcznej z okazji 35-lecia istnienia naszej szkoły. Ponad 100 dziewcząt z Żor, Pietrowic Wielkich, Łazisk Górnych, Grodkowa i z naszego miasta /SP-18 i SP-35/, rozgrywając 20 emocjonujących meczów uczciło 35-lecie istnienia naszej szkoły.
W kategorii rocznika 2003 zwyciężyły dziewczęta z klasy IVc /MOSM SP-35 Tychy/, kolejne miejsca zajęły: PSP Grodków, MOSM SP-18 Tychy, MTS Żory i II zespół MOSM SP-35.
"Królową strzelczyń" w tym roczniku została Klaudia Florek zdobywając 18 bramek.
Wyróżnione zostały: Wiktoria Leżańska, Martyna Trela, Nikola Smolka, Patrycja Rząp, Natalia Jastrzębska i Magda Mazur
Natomiast w kategorii rocznika 2002 nasze dziewczęta z klasy Vc zdobyły II miejsce, przegrywając w finale z UKS Start Pietrowice Wielkie. Kolejne miejsca zdobyły: Polonia MOSiR Łaziska Górne, MTS Żory i PSP 3 Grodków.

Najlepszą zawodniczką turnieju w tej kategorii wiekowej została uznana Nadia Bury
Wyróżnione zostały: Martyna Frańczak, Paulina Kulik i Oliwia Bocheńska.
Sponsorami turnieju były: Wielobranżowy Zakład Usługowy Czak - Antoniego Czarneckiego i City Baner - Tomasza Bąka, natomiast patronem medialnym była Telewizja Katowice - bardzo dziękujemy.
Podziękowania za pomoc w organizacji turnieju kierujemy także do rodziców klasy IVc i Vc naszej szkoły i kl. IV SP-18
St.L.
     

Warownia w Byczynie to nie muzeum to gród średniowieczny, gdzie można poczuć prawdziwą atmosferę minionych wieków. Rzemieślnicy w warsztatach wyrabiają hełmy, zbroje i miecze, w stajni stoją konie, a w podgrodziu obozują woje.W byczyńskim grodzie nie można się nudzić. Członkowie Opolskiego Bractwa Rycerskiego oraz gospodarze mają dużo różnych propozycji i z pewnością każdy zainteresowany znajdzie coś ciekawego dla siebie.
17 czerwca do Byczyny zawitali uczniowie klas 6A, B i D.
Spośród wielu propozycji skorzystaliśmy z lekcji fechtunku na różnego rodzaju broń białą, nauki otrzymywania papieru czerpanego, warsztatów wyrobu świec woskowych. Ci, którzy na rzucanie toporem czy strzelanie z łuku nie mieli ochoty mogli zrobić zakupy w średniowiecznym kramiku lub pooglądać wystawy o tematyce historycznej.  J.K.
     
     

12 czerwca z okazji 35 lecia szkoły odbył się
FESTYN SZKOLNY
-  zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć
 
 

 
 
    Dnia 11 czerwca w stołówce szkolnej odbyło się spotkanie z Arkadiuszem Milikiem - naszym byłym uczniem, reprezentantem polski w piłce nożnej, obecnie zawodnikiem klubu AJAX-AMSTERDAM. 
O wydarzeniu napisali:
http://www.tychy.pl/2014/06/11/arek-milik-wrocil-sp-nr-35/
http://tyskiflesz.pl/arek-milik-wrocil-do-sp-nr-35/
       

W poniedziałek 9.06.2014 r. odbył się koncert muzyczny, którego tematem były instrumenty strunowe.
     
 

Z okazji XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom i 80- lecia nadania praw miejskich Tychom Miejska Biblioteka Publiczna zorganizowała  czytanie w 80 miejscach miasta tzw. „Rozczytanych Zakątkach”.
5 czerwca gościliśmy w naszej szkole panią Katarzynę Kurasiewicz z Filii nr 13 MBP oraz policjanta asp. Damiana Tywonka,  który przeczytał uczniom z klas Ic i IIc fragment książki „Detektyw Pozytywka” oraz opowiedział niezwykłe historie ze swojej pracy.
 
Nasza szkoła otrzymała certyfikat nr 56 oraz miano  „Rozczytanego Zakątka”, w którym „najmłodsi bajania słuchali”.
R.P.


spotkanie uczniów z misjonarkami z Afryki
         

W ramach "przygody z lekturą " uczniowie klasy V B przygotowali plakaty na podstawie powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy".
Zobaczcie ich dzieło:

   
     
Natomiast klasy piąte b i d wykonywały projekt gry planszowej w oparciu o losy bohaterów lektur, pierwsze miejsce zajęli:
Łukasz Sieka z kl. V B- zaprojektował grę, w której gracze idą drogą Stasia i Nel,
a Julia Siewiera z V D przygotowała planszę w stylu Ani z Zielonego Wzgórza.
Imponujące! Sami zobaczcie... Grę Łukasza przetestowaliśmy na zajęciach dodatkowych.
Chętnych zapraszamy w przyszłym roku szkolnym;) J.F.


5 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „1 z 10”, dla uczniów klas piątych. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów szkół tyskich. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą nie tylko z matematyki ale i z przyrody.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz pięknie ilustrowane książki. Zwycięzcami okazali się:

 I miejsce Natalia Jaworska  - SP 35

II miejsce Antonina Lazar   - Szkoła Muzyczna

III miejsce Wiktoria Żelazna   - SP 40

Gratulujemy uczestnikom i zapraszamy za rok.
 B. T.


Dnia 30 maja br. odbyły się uroczystości w ramach Święta Szkoły.  
Część oficjalna szkolnej gali miała miejsce w budynku szkoły. Na wstępie uczniowie klas I-VI obejrzeli przedstawienie artystyczne przygotowane przez uczniów klas V  pod kier. p. Joanny Lewickiej.
Do tradycji należy uhonorowanie Przyjaciela Szkoły, osoby udzielającej uczniom i szkole  największego wsparcia, statuetką Matki Teresy z Kalkuty. W tym roku statuetkę otrzymał księdz Prałat Józef Szklorz.
Ten ważny w życiu szkolnej społeczności dzień zakończył się w kościele pw. Benedykta Opata.
  Podczas szkolnego festynu, który odbędzie się 12 czerwca 2014 r. będziemy sprzedawać muffinki.
Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz dzieci z sierocińca w Ugandzie. Ów sierociniec 20 maja br. stracił głównego sponsora, dlatego chcemy pomóc. W związku z tym szukamy chętnych osób, które mogą upiec dowolną ilość muffinek na 12 czerwca.
Wszystkie osoby, które chcą nam pomóc prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Turczynowicz i p. Edyty Sulik
Klasy sportowe o profilu piłki ręcznej dziewcząt - IVc i Vc wzięły udział 23 maja 2014 r. w Ogólnopolskiej akcji "Szczypiorniak na Orlikach" promującej dziecięcą piłkę ręczną na otwartych boiskach.
Organizatorem tej akcji jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwo Sportu, a sponsorem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo /PGNiG/.
Eliminacyjny turniej odbył się na tartanowym boisku Szkoły Podstawowej nr 7, a wzięły w nim udział w kolejności zdobytych miejsc: SP-7, SP-35 VC, SP-35 IVc i SP-18.
Wszystkie startujące dziewczęta otrzymały pamiątkowe koszulki od sponsora akcji podobnie jaki wszystkie inne zespoły startujące w Polsce.

Zwycięzca turnieju - SP-7 weźmie udział w finale wojewódzkim, a najlepsze drużyny z wszystkich województw spotkają się w wielkim finale 10 i 11 czerwca w Częstochowie.
St.L.
Harcerze ze Szkoły Podstawowej nr 35 z OI im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach na Monte Cassino

18 maja 2014 roku minęło 70 lat od momentu gdy na ruinach klasztoru na Monte Cassino żołnierze 2 Korpusu Polskiego, po zaciętych walkach, zatknęli biało- czerwony sztandar.
Harcerze z ZHP od wielu lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech by uczcić pamięć o żołnierzach, którzy przelali swą krew w drodze do Ojczyzny. Tej wiosny na uroczystości 70. Rocznicy Bitwy przybywają ostatni jej świadkowie. To ostanie momenty, aby spotkać bohaterów Armii Generała Andersa oraz wysłuchać ich opowieści.
Wyprawa została zorganizowana przez ZHP wspólnie ze skautami włoskimi z AGESCI i CNGEI. Bez ich rady i pomocy przeprowadzenie tak dużego przedsięwzięcia na drugim końcu Europy byłoby niemożliwe.
14 maja br. z Ośrodka Harcerskiego w Chorzowie wyjechał autokar oznakowany jako A-016 –WIDMO.
To jeden z 21 autokarów, które wyruszyły na drogi Europy, na 16 maja dotrzeć na Monte Cassino.
Załogę autokaru A-016 stanowią 4 zastępy harcerskie reprezentujące: Katowice, Tychy, Piekary Śląskie i Chorzów, w sumie 56 harcerzy, harcerek i kadry instruktorskiej.


* przeczytaj relację z pobytu
  
 
  Dnia 28.04.2014r. klasa II c uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Izbie Regionalnej znajdującej się w  Szkole Podstawowej nr 37 w  Tychach.
Izba ta istnieje już 13 lat po to, aby przybliżyć dzieciom bogatą kulturę i tradycję Śląska. Uczniowie obejrzeli stare przedmioty, których dzisiaj już nikt nie używa. Zobaczyli również dawne stroje śląskie oraz wysłuchały opowieści o tradycjach związanych z życiem w naszym regionie. Podróż do przeszłości bardzo zaciekawiła uczniów, którzy z zainteresowaniem brali udział w tej lekcji historii.
T.W., M.Ch.


15 kwietnia 2014 r. odbyła się w naszej szkole VI edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii " What do you know about Great Britain?".
W konkursie wzięło udział 11 uczniów z sześciu tyskich szkół podstawowych. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat kultury, geografii, tradycji i historii Wielkiej Brytanii.
Wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce - Agnieszka Czapska (SP 40)
II miejsce -  Klaudia Danielczyk (SP 4)
III miejsce -  Michał Ogiński (SP 6)
Wszyscy uczestnicy finału zostali nagrodzeni książkami wydawnictwa Oxford University Press.

Organizatorzy konkursu: K. Turczynowicz, E. Szulik

W dniach  od 07.04.2014r do 14.04.2014r odbył się kolejny „Tydzień  poświęcony zdrowiu” dla  klas  I- III.
Hasłem  tegorocznego  tygodnia  był  ROK  SZKOŁY  W  RUCHU”.  W klasach  II i III  pani  pielęgniarka  przeprowadziła   pogadankę  na  temat: „Wpływu  ruchu na zdrowie  dziecka”. Dla wszystkich  uczniów klas I-III przygotowano  film pt. „Sport to zdrowie”.  Uczniowie  klas I przygotowali  i  zaprezentowali   zestawy  ćwiczeń  porannych, a klasy II pokonywali tor przeszkód  na sali gimnastycznej.  Wiedzę o znaczeniu  sportu dla  zdrowia fizycznego i psychicznego ucznia utrwalali uczniowie  klas III rozwiązując  quizy, krzyżówki, łamigłówki, zagadki. Na zakończenie „Tygodnia o zdrowiu” podsumowano pracę  uczniów, wręczono nagrody i zaproszono do udziału w międzyszkolnym  konkursie  literacko-plastycznym „Woda, piłka, bieg, skakanie to jest sportu uprawianie”
E.C. S. K, B. M. Z.Ś. 


6 kwietnia 2014r już po raz piąty uczniowie klas II-V integracyjnych z tyskich szkół nr 22, 40 i 35 spotkali się na warsztatach ceramicznych połączonych  z techniką decoupage pod hasłem "BO KAŻDE DZIECKO JEST ARTYSTĄ". W tym roku w warsztatach uczestniczyło 46 uczniów.
Głównym celem warsztatów jest odkrywanie i rozwijanie dziecięcych talentów i integracja uczniów szkół integracyjnych. 
Zajęcia poprowadziła p. Magdalena Ciepielewska - nauczyciel plastyki, która po krótce zapoznała dzieci z historią ceramiki, pokazała ciekawe wytwory z gliny i zaproponowała temat zajęć: "Wiosna wokół nas".

Dzieci z glinki ceramicznej wykonywały: motyle, owady, kwiaty wiosenne, ptaki obserwując etapy pracy przedstawione na prezentacji multimedialnej.
Dodatkową atrakcją warsztatów było zapoznanie uczniów z techniką decoupage. W tej technice uczniowie ozdabiali słoiczki motywami wiosennymi. Wszyscy uczestnicy w wielkim skupieniu i starannością podejmowali swoje działania.
Prace dzieci były pomysłowe i oryginalne, o czym można było się przekonać na zorganizowanej wystawie.
W przerwie, po poczęstunku, z inscenizacją o tematyce wiosenno-wielkanocnej wystąpili uczniowie z klasy IIb i IIIc.
Warsztaty ceramiczne bardzo podobały się uczniom. Z radością i entuzjazmem dzieliły się swoimi wrażeniami. Każdy uczestnik na zakończenie otrzymał pamiątkowy dyplom, który wręczyła pani dyrektor Hanna Rabczyńska.
E.C, Z.Ś, S.K.
     


Z myślą o zbliżających się Świętach Wielkanocnych uczniowie klasy II b i III c przedstawili  dla uczniów  klas I-III  inscenizację p.t. „Uśmiechnięte  święta” symbolizującą  radość z nadejścia wiosny i świąt.
Uczniowie przebrani w kolorowe stroje w zabawny  sposób  przedstawili polskie dawne i obecne tradycje, zwyczaje wielkanocne: nadejście wiosny, wykonywanie pisanek, kraszanek  przygotowywanie wypieków wielkanocnych, Śmigus-Dyngus, dzielenie się  jajkiem podczas  śniadania wielkanocnego , otrzymywanie prezentów od zajączka. Pięknej recytacji wierszy towarzyszyły liczne piosenki  przeplatane  tańcami.
Na  zakończenie uroczystego świątecznego apelu pani dyrektor Hanna Rabczyńska  złożyła  uczniom, rodzicom, krewnym uczniów i nauczycielom najserdeczniejsze życzenia  wielkanocne.
E.C. B.M.

   APEL O POMOC!
Wiktoria chce wrócić do zdrowia!
Wiktoria Wolańska ma 12 lat i jest uczennicą klasy 5C, sportowej. Trenuje piłkę ręczną. Niestety od pół roku nie chodzi razem ze swoją klasą na treningi, ani na inne lekcje. W wrześniu zeszłego roku została potrącona przez samochód.
Niedawno znów zaczęła samodzielnie chodzić, ale przed nią wciąż długa rehabilitacja.
Rokowania co do powrotu Wiktorii do zdrowia są obiecujące. Nie uda się to jednak bez rehabilitacji. Dlatego mama Wiktorii za pośrednictwem redakcji "Twoje Tychy" postanowiła zwrócić się o pomoc do wszystkich, którzy chcieliby pomóc Wiktorii w powrocie do sprawności.
Każdy, kto chce i może udzielić pomocy, może się skantaktować z Wiktorią i jej mamą przez e-mail: wiktorka24@interia.pl

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.  Są to również urodziny jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena.  Z tej okazji klasa Ia odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną. Dla uczniów przygotowano wiele niespodzianek związanych z bajkowymi postaciami, ale najciekawszą zabawą okazały się kalambury. Uczniowie za pomocą gestów pokazywali tytuł wylosowanej bajki. Dziecięca wyobraźnia nie miała granic Spotkanie zakończono wspólną puentą „Jeśli czytać lubisz, nigdy się nie nudzisz!”.
B. M.
       
   
W dniu 8 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy III d wzięli udział w edukacyjnym happeningu "Czyste trawniki dla tyskich dzieci".
Na zajęciach w szkole przygotowaliśmy transparenty, chorągiewki z hasłami, rekwizyty- a wszystko po to, żeby maszerując ulicami naszego miasta zachęcić właścicieli psów do sprzątania po swoich czworonogach. Pod przewodnictwem animatorów projektu "Skupmy się na sprawie" i w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Miejskiej, wraz z przedszkolakami i licznie zgromadzonymi uczniami tyskich szkół wyruszyliśmy z Parku Miejskiego pod "Żyrafą" i przemaszerowaliśmy na Skwer Niedźwiadków. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do tego, że właściciele piesków będą po nich sprzątać i zaczną bardziej dbać o czystość naszego otoczenia.
H.R.
 
     

W dniu 3 kwietnia klasa I c odwiedziła Straż Pożarną.
Dzieci zwiedziły remizę, zapoznały się ze sprzętem i pracą strażaka.
Wiele radości było kiedy dzieci wkładały hełmy strażackie, siedziały w wozie i próbowały lać wodę korzystając z węża strażackiego.
Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. E.H
.
       

W ramach Światowego Dnia Zdrowia, na lekcjach wychowawczych prowadzone były z uczniami rozmowy dotyczące ich zdrowia.
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia i stwarza możliwość podjęcia wielu działań, których efektem jest poprawa stanu zdrowia ludzi.
W tym roku tematem przewodnim są choroby przenoszone przez wektory.
Wektory to organizmy, które są przenosicielami patogenów lub pasożytów. Poprzez wędrówkę i kontakt z otoczeniem przenoszą groźne drobnoustroje na inne organizmy, często na ludzi. W ten sposób mogą wywołać choroby, które zagrażają życiu lub zdrowiu człowieka. Przykładem wciąż groźnej choroby pasożytniczej jest malaria. Do innych chorób przenoszonych przez wektory zaliczamy między innymi Gorączkę Zachodniego Nilu, chikungunyę, odkleszczowe zapalenie mózgu, czy boreliozę.W miesiącu marcu uczniowie klas 6 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Straży Miejskiej w Tychach.

Dwu godzinne zajęcia, których tematem była "Przemoc i agresja" prowadził starszy inspektor Zygmunt Zorgiel.
Dnia 27.03.2014r. w naszej szkole po raz trzeci  odbył się  międzyszkolny "Turniej Asy z III klasy".
Wzięło w nim udział dziewięć dwuosobowych drużyn reprezentujących tyskie szkoły.
I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 22, II miejsce drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2, a III miejsce drużyna 
Szkoły Podstawowej nr 37.
T.W, D.M, R.G, M.Ch, B.K
   


W piątek, 21 marca 2014 roku nasi uczniowie odwiedzili Gimnazjum nr 5.
Szóstoklasiści odbyli przygotowane specjalnie z myślą o nich krótkie lekcje historii, matematyki oraz języka angielskiego. Uczestniczyli także w wypełnionych zabawą zajęciach sportowych i informatycznych. Wśród najbardziej aktywnych rozdzielono upominki. Wizyta bardzo nam się spodobała.

J.K.

       W dniu  20 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spektaklu „Tajemnice iluzji”, przedstawionym przez ukraińskiego iluzjonistę Aleksandra Tkacza. Spektakl był przygotowany z myślą o dzieciach i młodzieży. Forma spektaklu była bardzo atrakcyjna, dopasowana do poziomu percepcji uczniów, pobudzała ich aktywność. Poprzez sztukę iluzji dawała nowy, ciekawy pogląd na matematykę, fizykę. Spektakl przeniósł nas w świat magii, fantazji i czarów. Zdziwieniom nie było końca, kiedy nasi koledzy "czarowali” razem z mistrzem. Pan Aleksander Tkacz pokazał nam również, jak zamienić papierek od cukierka na banknot 1 dolarowy. Spróbowaliśmy wszyscy, ale niestety, nam się nie udało. Iluzjonista zdradził nam również pewne zaklęcie, za pomocą którego z dziennika znikają wszystkie złe oceny.
Zaklęcie brzmiało: TRZEBA SIĘ UCZYĆ!
Po spotkaniu z mistrzem aż trudno nie wierzyć, że czary naprawdę istnieją…

W poniedziałek 24 lutego 2014 w Gimnazjum nr 6 odbyła się druga edycja konkursu interdyscyplinarnego EUREKA JUNIOR.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszych szóstoklasistów z Tychów, oraz kształtowanie zdrowej rywalizacji i integracji z młodszymi uczniami. Uczniowie uczestniczyli w trzech etapach konkursu: pierwszy obejmował 30 minutowy test zawierający wiedzę ogólną z wszystkich przedmiotów, drugi etap obejmował znajomość języka angielskiego, natomiast ostatni z etapów konkursu to część sprawnościowa i plastyczna.
 W trakcie pisania zadań przez drużyny, kibice wzięli udział w quizie geograficznym "Atrakcje turystyczne" oraz w quizie ,,Znani ludzie".
Nasi reprezentacji Bartosz Król, Dawid Moczygęba i Kamil Nabożny otrzymali wyróżnienia za włożony wysiłek i ciężką pracę.

J.K.Dnia 26 lutego 2014r.
w Szkole Podstawowej nr 35 z OI w Tychach, odbyły się Dni Otwarte.
Rodzice wraz z pociechami spotkali się z Wróżką Literką, która otworzyła dla nich Akademię Umiejętności i przygotowała wiele niespodzianek.   
Dzieci wraz z rodzicami posługując się mapką poznały zakamarki Akademii, weszły do tajemniczego pokoju fantazji, spotkały się z zuchami, oglądały zajęcia komputerowe, językowe, plastyczne. Po zwiedzaniu szkoły rodzice spotkali się z Panią dyrektor i psychologiem szkolnym, a dzieci wróciły do „aktywnych sal”, by zdobyć nowe umiejętności i zagrać w gry sportowe.
D.M.

W dn.27.02.14r. uczniowie kl. I c i I d odwiedzili klub "Magdalena".
Wzięli udział w przedstawieniu ekologicznym teatrzyku "Małgo" z Częstochowy
 pt. "Zielonym być".

Uczniowie brali również udział w konkursie wiedzy za co otrzymali nagrody, słodycze i książeczki o ekologii.
E.H.,Z.Ś, St.K.
     
W dn.21.02.14r. naszą szkołę odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 5.
Dzieci bawiły się z uczniami kl. I c i II c.
Wzięły udział w  zabawach integracyjnych
, pokazie tablicy interaktywnej.
Zobaczyły też pracownię komputerową, salę gimnastyczną i  salę zabaw.
To był wyjątkowy dzień dla uczniów i przedszkolaków.

E.H., T.W, M.Ch.

Gala w  Teatrze Małym zorganizowana z okazji 35 lecia szkoły
Dzień 12 lutego 2014 roku był wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej. Tego dnia na deskach Teatru Małego w Tychach odbyła się uroczysta gala, zorganizowana dla uczczenia 35-lecia istnienia naszej szkoły.
Dyrektor szkoły – mgr Hanna Rabczyńska zachęciła zaproszonych gości do odbycia podróży w przeszłość; przenieśliśmy się w czasie o 35 lat, do dnia 1 września 1979 roku, gdy po raz pierwszy w murach Szkoły Podstawowej nr 35 w Tychach zabrzmiał dzwonek szkolny.
          Historia szkoły, to historia ludzi, którzy ją tworzyli. Dyrektorów zarządzających placówką, nauczycieli, którzy nie tylko przekazywali wiedzę,  ale i wkładali serce w pracę z kolejnymi pokoleniami młodzieży; pracowników niepedagogicznych, rodziców, a przede wszystkim uczniów – Absolwentów i tych, których śmiech nadal rozbrzmiewa na szkolnych korytarzach. Tę historię tworzyli również założyciele i członkowie
35 szczepu Związku Harcerstwa Polskiego imienia Bohaterów Wieży Spadochronowej, który nadal aktywnie działa w szkole.
          Podziękowania, gratulacje, wspomnienia… niejeden z nas przeżył moment wzruszenia, sięgając wstecz pamięcią do przeszłości szkoły, o której opowiadali kolejni goście.
          I wreszcie nadszedł punkt kulminacyjny gali: na scenie teatralnej pojawili się uczniowie – aktorzy, którzy jako absolwenci naszej szkoły spotkali się po 35 latach, wspominając lekcje, zawody, konkursy – zdarzenia, które składają się na codzienny rytm życia każdej podstawówki. Dzięki magii wspomnień, dwie przyjaciółki – Ala i Dorota, przeniosły się w przeszłość, do momentu, gdy jako dwunastoletnie uczennice SP 35 w Tychach brały udział w występie szkolnego chóru. Wraz z dźwiękiem dzwonka rozpoczynały się kolejne lekcje: treningi piłkarek ręcznych, które pod przewodnictwem swego trenera, Bogusława Wętki zdobyły Mistrzostwo Świata; występy laureatów konkursy recytatorskiego; wystrzałowe pokazy uczestników konkursu „Mam talent”, w którym, jak w naszej szkole, tradycja przeplatała się z nowoczesnością.
Teatralne retrospekcje doprowadziły widzów do daty, od której wszystko się zaczęło: w roku 1979 dwie pierwszoklasistki, Ala i Dorotka, pod opieką mam, zjawiły się w nowo wybudowanej szkole nr 35, mając nadzieję, że czas spędzony w szkole będzie wart wspomnień i być może da początek długiej przyjaźni… My już wiemy, że tak się właśnie stało. Wraz ze słowami piosenki „Najwspanialsza szkoła w świecie!” pojawili się na scenie wszyscy uczniowie, którzy uświetnili swym występem tą szczególną uroczystość. Wśród nich –  uczennica w przebraniu Matki Teresy z Kalkuty, patronki naszej szkoły.
          Najlepszym dowodem sympatii i przywiązania do szkoły i nauczycieli jest moment, gdy po latach wracają do niej byli uczniowie. Na uroczystości 35 – lecia nie zabrakło występu byłej Absolwentki naszej szkoły, Pani Małgorzaty Wojciechowskiej, która uświetniła galę w teatrze krótkim koncertem skrzypcowym. Bo, jak sama stwierdziła: „To w 35 – tce spędziła najmilsze szkolne chwile”.
I każdy z nas, kto kiedyś był uczniem pewnie zgodzi się z treścią wiersza, który usłyszeliśmy podczas tej wyjątkowej uroczystości:

Szkoła jest dla nas powodem do dumy, mamy dla niej serce, nie tylko rozumy (…).
Choć o szkole każdy myśli co innego, to wszyscy wnet dojdą do wniosku jednego:      
Że choć w szkole nudno i źle bywa może, to bez niej sto razy i nudniej, i gorzej…
Bo szkoła to miejsce takie najdziwniejsze, które z lat upływem staje się piękniejsze,     
I najcudowniejszą mają ją w pamięci, nie ci, co tu chodzą – ale Absolwenci!

                                                         Tekst przygotowała: Magdalena Nowicka
 

Gala w  Teatrze Małym z okazji 35 lecia szkoły -  galeria zdjęć  
 
zobacz film na
 


zobacz film na  

Napisali też o nas: Twoje Tychy nr 326;  "Urodziny Szkoły"
 
 
W czwartek – 13 lutego uczniowie z klas 4A, 5A, 5B, 5C, 5D, 6B i 6C wzięli udział w warsztatach organizowanych w szkole w ramach ogólnopolskiego projektu „KinoSzkoła”. To Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej”, którego zasadniczym celem jest wzrost świadomości i kompetencji medialnych wśród uczniów i nauczycieli. „Warsztaty Medialne dla uczniów” to zajęcia składające się z części teoretycznej i praktycznej. Aktualne zajęcia przebiegały pod hasłem: „Adaptacja filmowa dzieła literackiego”. Uczniowie dowiedzieli się czym się różni książka od filmu, porównali jak różni reżyserowie „widzą” ten sam tekst literacki, wcielili się w rolę rysowników, przenosząc na plakaty własne wyobrażenia postaci literackiej, na podstawie przeczytanego opisu książkowego. Zajęcia prowadził filmoznawca, autor programów edukacji filmowo-medialnej, Pan Marcin Skorek. Udział w warsztatach okazał się świetną zabawą!
Z niecierpliwością czekamy na następne.

TAŃCE, KONKURSY, ZABAWY
W środę 5 lutego po raz kolejny odbył się bal przebierańców.
Stroje dzieci były piękne, kolorowe, a przede wszystkim bardzo pomysłowe.
Przy wesołej i porywającej muzyce wszyscy bawili się świetnie.
W trakcie balu organizowane były konkursy i różne zabawy.
B.M.


 
 
                         Kolędnicy Misyjni

  11 stycznia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły włączyli się w dzieło KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci.
Grupę tworzyli członkowie KÓŁKA MISYJNEGO, SZKOLNEGO EUCHARYSTYCZNEGO RUCHU MŁODYCH, jak również sympatycy misji.  Uczniowie wraz z katechetkami odwiedzili siedemnaście rodziny.  
Celem kolędowania było wspólne radowanie się tajemnicą  narodzenia Jezusa oraz przyjęcie ofiar na rzecz dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Zebrane pieniądze zostały przekazane do centrali Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Warszawie, a stamtąd wysłane do tych placówek, które potrzebują wsparcia w realizowaniu projektów misyjnych.
DZIĘKUJEMY wszystkim RODZINOM, które zaprosiły KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH do swoich domów!
Aleksandra Miler, Klaudia Sznapka
           

OGŁOSZENIA RADY SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO

W dniach od 10.02-13.02 Rada Samorządu organizuje
Pocztę Walentynkową.
Chcesz przekazać komuś miłą wiadomość, pozdrowienia, podziękowania, wyrazy miłości napisz je na  kartce i wrzuć ją do skrzynki. (pamietaj o padaniu nazwiska i klasy osoby do której piszesz!)
Skrzynka umieszczona będzie w okolicach woźniówki.
Kartki przekazane będą w piątek 14 lutego.

Rada Samorządu Uczniowskiego zaprasza wszystkich uczniów klas IV-VI na dyskotekę walentynkową, która odbedzie się 19 lutego od godziny 16.30-18.30, w jadalni.
Wstęp 1zł, wymagana zgoda rodziców.

  Okres Bożego Narodzenia to czas wspólnego śpiewania kolęd.
12 stycznia b.r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Parafialnym Kolędowaniu w kościele św. Benedykta w Tychach. Rozpoczęło się ono od występu Kolędników Misyjnych z naszej szkoły.
Wszystkie występujące osoby, które wykonały kolędę otrzymały pamiątki ufundowane przez Ks. Prob. Michała Psiuka.
AA.M. i K.S.


W klasie I c przy okazji rozmowy o zwierzętach domowych dzieci wykonały kukiełki zwierząt
 i w grupach przedstawiały krótkie scenki dramowe.
Było dużo śmiechu i radości.
E.H

BEZPIECZNE FERIE!

Pod takim hasłem odbyły się spotkania uczniów klas I – III z funkcjonariuszem Straży Miejskiej Anną Szlązak.
Czas zimowego wypoczynku dostarcza radosnych i niezapomnianych wrażeń.
Pamiętać jednak należy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Na sankach zjeżdżaj daleko od ulicy!
Wybieraj sztuczne lodowiska!
Nie dołączaj sanek do samochodów!
Uważaj na sople!
Noś odblaski - świeć przykładem!

B.M
.
     

    13 stycznia uczniowie klasy VIA i VIB udali się do Klubu Osiedlowego Orion na przedstawienie "Śląskie straszki". Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 37 i ich opiekuna p. Agatę Cichy.  Celem przedstawienia było przypomnienie postaci z baśni i podań śląskich. W przedstawieniu pojawili się Utopiec, Południca, Panny Wodne, Skarbnik i tajemniczy Bebok.
Ciekawa i szybka akcja przedstawienia, tajemnicza muzyka, efekty świetlne i piekny język śląski to kolejne atrakcje tego przedstawienia.
Dziękujemy.

Próbny Sprawdzian Szóstoklasisty z OPERONEM to coroczna akcja edukacyjna organizowana dla uczniów szóstych klas, w której rok rocznie nasza szkoła bierze udział.

Tegoroczna edycja odbędzie się w czwartek 9 stycznia 2014r., sprawdzian rozpoczyna się o godz 9.00.
Uwaga!
Wszystkich uczniów klas VI obowiązuje strój galowy, powinniście również mieć legitymację szkolną, koniecznie czarny długopis (lepiej dwa na wszelki wypadek ;) i potrzebne przybory matematyczne. Uczestnictwo w próbnym sprawdzianie umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i mobilizuje do efektywnej nauki.
Powodzenia!

 8 stycznia w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Historyczno-Przyrodniczy "Piękna nasza Polska cała".
Wzięło w nim udział pięć tyskich szkół podstawowych: SP 22, SP 23, SP10, SP 7, SP 35.
Po trudach 3 rund zmagań  wyłonili się zwycięzcy konkursu.
I miejsce zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 23, II miejsce Szkoła Podstawowa nr 35, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 22.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy obszernej wiedzy i zapraszamy w przyszłym roku.
 A.M.
 
Dnia 06.01.2014 dobiegł końca zorganizowany przez MULTISTAGE objęty patronatem Dyrekcji Miejskiego Zarządu Oświaty w Tychach - konkurs piosenki świątecznej.
Szczegółowe wyniki konkursu podane są na stronie Multistage. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą zabawę biorąc udział w głosowaniu (190 lajków)i przyczynili się do zdobycia dla naszej szkoły 7 miejsca w tej rywalizacji.
Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy!!!
  Niebo atłasem zasłane
Gwiazdkami obsypane
Zima mroźna, bielutka
Choinka zielona, malutka
Bombki śmieszne, kolorowe
Dzieci wesołe, zdrowe
Stół jadłem zastawiony
Pięknie siankiem wyścielony
Matka i ojciec kolędę śpiewa
Za oknem szumią stare drzewa
Pod drzewkiem Mikołaj Święty
Dzieciom rozdaje prezenty
Nikt w ten wieczór nie zaśnie
Święta, Wilia już właśnie
Spokojnych, zdrowych, radosnych świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w serdecznym gronie rodzinnym
oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2014 Roku
życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne.
W dniu 20 grudnia w klasie I c odbyło się wigilijne spotkanie. W świątecznej atmosferze dzieci składały sobie życzenia, śpiewały kolędy, a na koniec kolorowały choinkę.
E.H. 
 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia - czas radości i nadziei. Czekamy cały rok na te dni wypełnione wspólnym kolędowaniem i rodzinnym ciepłem.

Z tej okazji dnia 19 grudnia 2013r. uczniowie klasy III b i III d przygotowali apel „Bajkowe jasełka”.
Na scenie stanęły dzieci – aktorzy, które wcieliły się w role znanych postaci bajkowych, przybywających z pokłonem do dzieciątka i Jego Matki. Występ dzieci uświetniły piękne stroje oraz dekoracja sceny. Poszczególne kwestie przeplatały się ze śpiewaniem kolęd i pastorałek.

B. Adamczyk, H. Rychter, B. Żurawka

„Hej kolęda, kolęda…”
18 grudnia 2013r odbył się w naszej szkole X Międzyszkolny Konkurs Kolędowania Uczniów Szkół Integracyjnych „Wśród nocnej ciszy”.
W tym roku udział wzięli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr1 z Oddziałami integracyjnymi z Lędzin, Szkoły Podstawowej nr1 z Oddziałami Integracyjnymi z Bierunia Starego, Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów, Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów i Szkoły Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Łącznie gościliśmy 51 uczestników.

Celem nadrzędnym konkursu jest prezentacja twórczości muzycznej uczniów klas integracyjnych. Prezentowane przez uczniów kolędy i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przeżyć i tym samym wprowadziły w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Pierwsze miejsce zdobył zespół z klasy III z SP35 z Tychów za pastorałkę „Trzej królowie”, drugie miejsce klasa II z SP 22 z Tychów za pastorałkę „Kolędnicy, wędrownicy”, a trzecie klasa I z SP1 z Bierunia za kolędę „Wśród nocnej ciszy”.
Jury przyznało także dwa wyróżnienia: klasie I z SP1 z Lędzin i klasie I z SP40 z Tychów.
Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.
Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom za udział i przekazała świąteczne życzenia.
E.C, J.K.
          XIX KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
       21 listopada 2013 r w naszej szkole odbył się XIX KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ dla szkół podstawowych –etap rejonowy.
Uczniowie klas IV-VI z dziewiętnastu szkół mieli możliwość wykazania się znajomością Ewangelii według świętego Mateusza.

Honorowy patronat objęli Biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej, częstochowskiej, gliwickiej, katowickiej, sosnowieckiej.
Laureaci konkursu:
 I miejsce Rafał Bartusiak SP nr 6
 II miejsce Bartosz Król SP nr 35
 III miejsce Paweł Janik ZSP nr 2
 IV miejsce Surdej Józef SP nr 22
 V miejsce Jeliński Adam OSM (Muzyczna)
 V miejsce Stawowski Dawid SP nr 6
 VI miejsce Mizera Julia SP nr 3
 VII miejsce Szymon Agata SP nr 10
Wszystkim uczestnikom gratulujemy
Osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca przechodzą do etapu diecezjalnego.
A.M.K.Sz
     
 
W dniu 10.12 br klasy V d, VI b, VI c oraz VI d uczestniczyły w przedstawieniu pt. "BETLEJEM POLSKIE" wg Lucjana Rydla w Teatrze Małym w Tychach. Dla naszych podopiecznych spektakl był nie tylko wyjątkowym spotkaniem przy kolędach ale i widowiskiem patriotycznym. Wśród postaci pielgrzymujących do małego Jezusa pojawiły się: Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty, lwowskie Orlątko, mały Powstaniec warszawski, Harcerze-Obrońcy wieży spadochronowej w Katowicach, Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko, Dziewięciu Górników z Wujka. Całość zwieńczyła Modlitwa Matki Boskiej Piekarskiej. Nie zabrakło pięknych kolęd w wykonaniu chóru Cantate Deo z Czułowa.
J.K.
W dniach 06.- 08.12. 2013 r. dziewczęta z klasy IV c, reprezentując barwy naszej szkoły i MOSM- u Tychy
zajęły II miejsce w VIII Ogólnopolskim Mikołajkowym turnieju piłki ręcznej dziewcząt w Kępnie.
W meczu o złoty medal przegraliśmy w dogrywce 6:7 w drużyną KPR Jelenia Góra po świetnym, emocjonującym meczu.
Wcześniej wygraliśmy z:
Polonią Kępno 8:3, Kowalewem Pomorskim 5:4,
Dobrzeniem Wielkim 6:1 i SP-18 Tychy 13:1.
Najlepszą bramkarką turnieju została wybrana Karolina Kwiatkowska, natomiast do najlepszej "siódemki" zawodów wybrane zostały: Klaudia Florek i Wiktoria Leżańska
S.L.
       
 Kiedy za oknami jest szaro i ponuro, pada deszcz, to w naszej szkole i tak jest wesoło!
Lubimy spędzać czas razem i świetnie się bawimy w sali zabaw.
Widać to na zdjęciach.
Klasa IB
       
Mikołaj w naszej szkole
Idzie, idzie Mikołaj z długą siwą brodą,
a dwaj aniołowie za ręce go wiodą.
Niosą w wielkich koszach:
słodziutkie pierniki, ciastka i cukierki,
lalki, żołnierzyki.
Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,
idą i szukają samych grzecznych dzieci.
 
 Małe "Mikołajki", przedszkolaki, z wizytą
u pani dyrektor 
 
Mikołaj grzeczne dzieci odwiedził w klasie I a
i wręczył im prezenty. 
6 grudnia nasza klasa - I B, czekała z niecierpliwością na odwiedziny Mikołaja.
Najpierw pokolorowaliśmy jego portrety. Potem Mikołaj rozdał nam paczki.
Byliśmy bardzo zadowoleni z prezentów.
Dziękujemy Ci Mikołaju! Do zobaczenia za rok!
B.K.
W dn. 6.XII.13r. dzieci z klas I - III bardzo ucieszyła wizyta Mikołaja, który wraz z Diabłem i Aniołem rozdawał paczki z prezentami i słodycze.
W kl. I c po krótkiej rozmowie Mikołaj rozdał słodycze, a dzieci pokolorowały obrazek.
W tym dniu panował w szkole prawdziwie "mikołajkowy" nastrój.
E.H

IV KONKURS SZKOLNYCH TALENTÓW
Po raz IV, w dniu 5 grudnia 2013r, odbył się Konkurs Szkolnych Talentów uczniów klas I-III. Spośród 14 prezentacji w I etapie jury wybrało 6.
Uczestnicy prezentowali swoje wybitne umiejętności w śpiewie, tańcu, recytacji i grze na skrzypcach.
Zwycięzcą IV edycji Konkursu Szkolnych Talentów klas I-III został Oskar Sobiegraj z klasy IIa, który przedstawił taniec freestyl.
Drugie miejsce jury przyznało zespołowi z klasy I d w składzie: Małgorzata Jafernik, Dominika Kubera, Oliwia Czaja, Aleksandra Jesionek i Mateusz Skutela, a trzecie Amelii Kuta z klasy III b. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Na zakończenie pani dyrektor Alicja Drożdż pogratulowała zwycięzcom i zachęciła uczniów do rozwijania swoich talentów, wiary w swoje możliwości i wytrwałości w dążeniu do celu.           
E.C. B.Ż, S.K.


       Dnia 5 grudnia odbył się finał IV edycji Konkursu Szkolnych Talentów uczniów klas IV-VI.
Młodzi utalentowani uczniowie naszej szkoły, wyłonieni podczas eliminacji, prezentowali swoje umiejętności wokalne, taneczne, muzyczne oraz recytatorskie.
W finale uczestniczyło 7  uczennic z klas IV – V.
I miejsce - Martyna Trela kl. IV c (taniec)
II miejsce - Nikola Kuczera kl. IV c (taniec)
III miejsce - Zuzanna Małecka (śpiew).
    
Uczestnicy finału otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy: Katarzyna Turczynowicz, Elżbieta Gajos, Edyta Szulik.
Dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu konkursu Pani Aleksandrze Wronie.

       

  DZIEŃ GÓRNIKA  to uroczystość, która wpisana jest w kalendarz wydarzeń naszej szkoły. Jesteśmy mieszkańcami Śląska, dlatego kładziemy szczególny nacisk na pielęgnowanie tradycji związanych z obchodami Dnia Świętej Barbary patronki górników. Z tej okazji 4 grudnia uczniowie klasy 2a i 2c zaprezentowali program artystyczny. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki przybliżając innym trud pracy górnika.
T.W. D.M.

PROGRAM EDUKACYJNY „KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA”
W roku 2013/2014 odbyła się już V edycja programu. Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczyli się, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole i domu. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań. Każdy uczeń otrzymał bezpłatnie specjalne materiały edukacyjne, na podstawie których realizowane były zajęcia o tematyce bezpieczeństwa. Dodatkowo, w ramach tej edycji, w listopadzie odbył się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. 
Na zakończenie programu szkoła otrzymała Certyfikat potwierdzający zaszczytny tytuł przynależności do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”.
Program „Klub Bezpiecznego Puchatka” organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty, a patronat medialny sprawuje: telewizja TVN, Polskie Radio Program Trzeci, MiastoDzieci.pl oraz eDziecko.pl. W programie wzięło już udział 600 000 dzieci. T.W.
W dniach 11 i 12 grudnia w naszej szkole odbyła się wystawa prac uczniów klas 4 i 6 pod tytułem: "Skąd wieje wiatr" i "Układ słoneczny widziany okiem dziecka".
Uczniowie w wykonanie swoich pra włożyli wiele pracy wykazując się przy tym dużą pomysłowością.
Modele wiatromierzy i układów słonecznych budziły zainteresowanie zwiedzających wystawę rodziców, uczniów i pracowników szkoły.
A.M.
 
"Układ słoneczny widziany okiem dziecka"

i

"Skąd wieje wiatr"

Jak co roku, w listopadzie, w naszej placówce miał miejsce Tydzień Tolerancji.
Tematem przewodnim była Tolerancja w przyjaźni.
Klasy starsze omawiały problem tolerancji we współczesnym świecie na lekcjach wychowawczych i plastyce. Na zajęciach wychowawczych uczniowie brali udział w scenkach dramowych rozwiązując sytuacje problemowe, na plastyce natomiast ilustrowali tolerancję w przyjaźni.
Klasy młodsze na zajęciach nauczania zintegrowanego udowadniały, że różnice nie przeszkadzają w nawiązywaniu przyjaźni a mogą ją również cementować. Uczniowie wykonywali również wspólnie plakaty, które były oceniane przez dyrekcję szkoły.
Nagrodzone klasy to: klasa Id, II b, III c, II c i III a.
Podsumowaniem Tygodnia Tolerancji był apel, na którym uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę: „Różni, ale tacy sami ".
Zostały rozdane nagrody dla zwycięzców.
Mamy nadzieję, że ten wyjątkowy tydzień na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

E.C, J.K.

   


 
Już po raz X w listopadzie uczniowie klas I –III uczestniczyli w „Tygodniu o bezpieczeństwie” z udziałem Policji w Tychach: aspiranta sztabowego Piotra Anteckiego i starszego aspiranta Piotra Jonkisza.
Hasłem przewodnim tegorocznego tygodnia było: „Bezpieczeństwo w szkole, domu i na drodze”.
Uczniowie klas I wykonywali plakat na temat „Bezpieczeństwo na drodze”. Najciekawsze plakaty wykonały klasy: Ic, Id i Ia.
W klasach II i III przeprowadzono konkursy wiedzy. Zespoły klasowe wykazywały się wiedzą i umiejętnościami, które na celu miały przypomnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szkole i w życiu codziennym. Najlepszą bystrością umysłu wśród klas II wykazał się zespół z klasy IIb, potem klasy IIa i klasy IIc.
W klasach III pierwsze miejsce zajęła klasa IIIb, drugie klasa IIIc, trzecie klasa IIIa i czwarte klasa IIId.
Zwycięzcy konkursu wiedzy i konkursu plastycznego nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i upominkami.
Na zakończenie policjanci udzielali odpowiedzi na zadawane im przez uczniów pytania dotyczące zachowania bezpieczeństwa na co dzień.
E.C. B.M. Z.Ś . S. K
25 XI 13r. w Światowym Dniu Pluszowego Misia klasa I c wraz z klasową maskotką - Kubusiem Puchatkiem odwiedziła bibliotekę.
Panie bibliotekarki opowiedziały dzieciom historie pluszowego misia. Potem były konkursy, zabawy i zagadki oraz nagrody.
Było bardzo ciekawie i wesoło.  E.H.W piątek 08 listopada wybraliśmy się (klasa Id) na wycieczkę do lasu.
W lesie rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią.

Za pomocą kompasu wyznaczaliśmy kierunki świata, przez lupę podglądaliśmy życie owadów, lornetki umożliwiły nam oglądanie przyrody z bliska.
Z wycieczki wróciliśmy z licznymi skarbami jesieni.
Z.Ś.S.K

  22.11.2013r. uczniowie klasy Id odwiedzili przychodnię dla zwierząt.
Mieli okazję z bliska zapoznać się z odpowiedzialną pracą lekarzy weterynarii oraz poszczególnymi pomieszczeniami w przychodni. Z zaciekawieniem słuchali
dr W. Jadanowskiego, który opowiadał im o swojej pracy i najciekawszych przypadkach.

Z.Ś, S.K
 
8 listopada 2013 roku odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z matematyki z Elementami Przyrody.
Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych i przyrodniczych oraz wyłonienie talentów matematycznych. Zadania obejmowały materiał z matematyki i przyrody w zakresie szkoły podstawowej. Do konkursu przystąpiło jedenaścioro uczniów z klas szóstych oraz jedna uczennica klasy V d Natalia Jaworska, która uzyskała największą liczbę punktów ze wszystkich uczestników. 35 zdobytych punktów nie gwarantowało jej przejście do II etapu rejonowego, jednak tak wysoki wynik uczennicy klasy piątej jest ogromnym sukcesem.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Bernadeta Trajda
W piątek 15.11.13r. kl. I c odwiedziła przychodnię weterynaryjną. Dzieci miały okazję zapoznać się z pomieszczeniami lecznicy dla zwierząt i pracą weterynarza oraz utrwalić wiadomości o zwierzętach domowych. W prezencie dzieci otrzymały broszurkę na temat opieki nad zwierzętami domowymi.
Była to bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka.
E. H.
     
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
       
 
  18.10. uczniowie klasy Id (wych. Z. Średzińska, S. Krzyszycha) uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Agnieszką Lipską.
Spotkanie przerodziło się szybko w warsztaty literacko-teatralne, do których nikogo nie trzeba było zachęcać.
Autorka „Anioła i tęczy” czy „Pomocnika Świętego Mikołaja” podzieliła się własnymi sposobami na tworzenie ciekawych opowieści.
Z.Ś.
 
W czwartek 31 października wybraliśmy się na wycieczkę do lasu.
Piękna jesienna pogoda sprzyjała spacerom, zabawom i nauce.
W lesie rozmawialiśmy o zmianach zachodzących w przyrodzie, za pomocą kompasu wyznaczaliśmy kierunki świata, a na kartkach odrysowywaliśmy fakturę kory drzew. Jednak najwięcej radości sprawiło nam podglądanie przez lupę najmniejszych mieszkańców lasu. Z wycieczki wróciliśmy ze skarbami jesieni, uśmiechnięci i pełni wrażeń.
B.M.
     

Warsztaty optyczne
Dnia 31 października byliśmy z klasą na warsztatach pt. "Jak zrobić zabawkę optyczną?".
Na samym poczatku warsztatów pan prowadzący bardzo ciepło nas przywitał. Zaczął mówić o tym, że wie wszystko o filmach, jak się je robi i czego potrzeba, aby taki film powstał. Niestety on sam nie robił filmów. Potem zaczął nagradzać diamencikami tych, którzy poprawnie odpowiadali na jego pytania.
 Atmosfera na warsztatach była miła, a pan miał poczucie humoru. W końcu doczekaliśmy się sedna zajęć. Prowadzący pokazywał nam krok po kroku, jak zrobić zabawkę optyczną. Najładniej i najdokładniej zrobione były nagradzane. Na koniec pan pokazał nam złudzenia optyczne i pierwsze filmy, które powstały.
Warsztaty były ciekawe i w pewnych momentach śmieszne. Najmilej wspominam moment, gdy robiliśmy zabawkę optyczną i jak oglądaliśmy filmy.
Po warsztatach poszliśmy na lekcje.
Ten dzień uważam za udany!
Natalia Szczęsnowicz, uczennica klasy VIA
     


     
Październik, to czas szkolnych koncertów muzycznych. I tak klasy młodsze I-III miały okazję rozkoszować się dźwiękami muzyki w wykonaniu muzyków z Agencji Muzycznej Kontrast 16 października. Spotkanie odbyło się w sali gimnastycznej naszej szkoły. Koncert był jak zwykle doskonałą okazją do świetnej zabawy. Tym razem towarzyszyły nam instrumenty strunowe. Klasy starsze natomiast 25 października gościły w auli Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Rybickiego w Tychach, korzystając z zaproszenia Biura "Preludium" z Krakowa. W programie koncertu pt."Wielkie osobistości i zwykli ludzie" prowadzący ukazał nam wpływ życia na twórczość geniuszy muzycznych w powiązaniu z tłem literacko-historycznym. Mieliśmy okazję podziwiać wirtuozerię gry m.in. na fortepianie i flecie poprzecznym. Ozdobą koncertu był śpiew operowy dla niektórych jednak nieco zabawny... Oprac. A. W.

22.10.2013r. klasa III b i III d wybrała się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie, gdzie poznaliśmy historię chleba, jego pochodzenie i tradycje z nim związane,  a także proces produkcji pieczywa. Podczas pobytu w muzeum wzięliśmy udział w lekcji w dawnej klasie szkolnej.
Mieliśmy okazję zasiąść w dawnych drewnianych ławkach szkolnych, przy których znajdowały się kamienne tabliczki, po których pisaliśmy rysikiem.

Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zobaczyć  sprzęty, które niegdyś używane były w domach.

Najważniejszym punktem były samodzielne warsztaty z ciastem, z którego formowaliśmy plecionki „warkocze”.
W tym dniu nikt nie narzekał, że coś jest niesmaczne, ponieważ każdy samodzielnie przygotowywał swoją bułeczkę.

14 października odbyło się ważne wydarzenie w życiu szkoły - pasowanie na ucznia.
Do braci szkolnej przyjęto uczniów klas pierwszych. Najpierw wszystkich zebranych powitała pani dyrektor Hanna Rabczyńska. Potem na scenę wkroczyła wróżka, która przygotowała dla dzieci różne zadania.  Nie było łatwo, ale zdolni pierwszoklasiści zaliczali kolejne próby bezbłędnie: śpiewali piosenkę, odgadywali zagadki, recytowali wiersz i pokonywali przeszkody. Niezapomnianym momentem było ślubowanie oraz pasowanie przez panią dyrektor "wielkim ołówkiem". Na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał dyplom i legitymację szkolną.
B. M., B. K., E. H., Z. O., S. K.
 Uczennica klasy IVc Natalia Jastrzębska reprezentując zespół Akademii Piłki Nożnej GKS Tychy zdobyła srebrny medal w XVIII edycji Ogólnopolskiego turnieju im.  M. Wielgusa o puchar prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej pana Zbigniewa Bońka, będącego Mistrzostwami Polski chłopców i dziewcząt w piłce nożnej do lat 11.
W finałowym meczu tyszanki przegrały z zespołem z Warszawy w rzutach karnych.
Turniej odbył się w Policach w dniach 20-22.09.2013 r.
Trener zespołu: Jarosław Ziemba.

Od kilku lat tradycją naszej szkoły jest jesienny wyjazd wszystkich uczniów klas szóstych do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Tegoroczna wycieczka odbyła się 16 października. W czasie dwugodzinnego seansu uczniowie mieli okazję zaobserwować skutki ruchu obiegowego i obrotowego Ziemi. Przybliżono również zagadnienie czasu, pór roku oraz stosowanego na naszej planecie kalendarza. Po seansie młodzież udała się wraz z opiekunami do obserwatorium astronomicznego, gdzie pracownik planetarium zaznajomił ich z budową i funkcjonowaniem największego w Polsce refraktora (lunety soczewkowej). Następnie uczniowie zwiedzili ogródek meteorologiczny założony przy Stacji Meteorologicznej działającej przy Planetarium Śląskim.
W dobrych humorach i z głową pełną wiedzy wszyscy szczęśliwie powrócili do szkoły.

Dzień Edukacji Narodowej
11 września w jadalni naszej szkoły odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas czwartych i piątych zaprezentowali montaż poetycki.
Chór zaśpiewał kilka piosenek. Instrumentalistki zagrały na fletach i gitarze.
Nauczycielom wręczone zostały laurki z życzeniami i podziękowaniami za pracę:
"Prosimy z uśmiechem na nas patrzeć,
Bo, co złego - to nie my.
Przynosimy dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut:
Słowo - miłość za Wasze troski,
Słowo - wdzięczność za Wasz trud." SAMORZĄD UCZNIOWSKI ORGANIZUJE ZBIÓRKĘ ODZIEŻY UŻYWANEJ:
o CIUCHY
o BUTY
o MATERIAŁY TEKSTYLNE (POŚCIEL, FIRANY, ZASŁONY, DYWANIKI)
o MATERIAŁY BAWEŁNIANE
Ø Miejsce zbiórki - ciuchy zapakowane w worki proszę zostawiać u pani woźnej
Ø Termin do 31.10.2013r.

Wycieczka do fabryki "Danone".
W środę 2 października 2013 roku klasy 2b i 3c wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do fabryki „Danone” w Bieruniu.
To jedna z dwóch, obok Warszawy fabryk tej firmy produkujących znakomite serki i jogurty.
Nasza przygoda z Danone zaczęła się od prezentacji multimedialnej, z której dowiedzieliśmy się wielu pożytecznych rzeczy na temat żywności, ze szczególnym uwzględnieniem produktów mlecznych. Kolejną atrakcją był quiz, sprawdzający wiedzę naszych uczniów.
Po prezentacji uczniowie degustowali w nieograniczonych ilościach różne serki i jogurty firmy Danone.
Następnie w specjalnych strojach ochronnych ruszyliśmy na zwiedzanie fabryki, podczas którego nie zabrakło również pytań dotyczących produkcji oraz ciekawych dyskusji na temat misji i wartości, którymi kierują się pracownicy podczas codziennej pracy.
Następnym punktem wycieczki było spotkanie z Małym Głodem. Uczniowie z ogromną radością i zaskoczeniem powitały gościa, z którym chętnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.
Na zakończenie naszej wizyty przed wyjściem czekała na nas kolejna niespodzianka – prezenty od firmy Danone (oczywiście jogurty, serki i mnóstwo sympatycznych gadżetów)!
Bardzo dziękujemy przedstawicielom fabryki Danone za możliwość odbycia tak przyjemnej wycieczki, która na długo pozostanie w naszej pamięci.
B.M-D, E.C.

W dniu 23.09.2013r. uczniów klasy I c odwiedziła Pani Jesień ze swoimi darami: jabłkiem, gruszką i śliwką.
Dzieci powitały gości i odpowiadały na pytania oraz zaprezentowały inne dary jesieni.
Na koniec Pani Jesień poczęstowała ich śliwkami.
E.H.
                  W poniedziałek 2 września 2013r po przerwie wakacyjnej  rozbrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole!
Uroczystość powitania nowego roku szkolnego 2013/2014 rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Benedykta, opata.  
Z radością uczniowie  w towarzystwie rodziców i nauczycieli po Mszy Św. przybyli na uroczystą akademię do szkoły.
Pani Dyrektor, Hanna Rabczyńska  wygłosiła inauguracyjne przemówienie witając szczególnie ciepło i serdecznie najmłodszych i nowych uczniów naszej szkoły.     
Uczniowie mieli  zaszczyt wysłuchać również życzeń na nowy rok szkolny od  przedstawiciela Rady Rodziców.  
Uroczystość uświetnił występ klasy IIIa i IIIc.  
W radosnym rytmie piosenki pt. „Witaj nasza dobra szkoło"  dzieci pomaszerowały do klas na pierwsze spotkanie z  wychowawcami.
E.C. B. K.
       
ROK SZKOLNY 2013/2014

GÓRA