.: Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne

**

 Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Dla 81 uczniów klas 6 dziś zabrzmiał ostatni dzwonek w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi.
Uczniowie udali się po odbiór świadectwa ukończenia szkoły.
Dziś zaczyna się dla nich kolejny etap edukacji!

POŻEGNANIE KLAS VI
Uczniowie klas szóstych pożegnali się ze szkołą, do której chodzili przez sześć lat.
Insygnia szkoły przekazali swoim następcą - uczniom klas piątych.
Podczas pożegnalnej akademii z uwagą wysłuchali słów Pani Dyrektor Hanny Rabczyńskiej.
Potem najlepszym uczniom wręczono nagrody i dyplomy, a rodzicom współpracującym ze szkołą – podziękowania i listy gratulacyjne.
Do Grona Pedagogicznego powędrowały zaś podziękowania i kwiaty od uczniów i ich rodziców.
Na zakończenie szóstoklasiści zaprezentowali pożegnalny program artystyczny:
"W podzięce za dar najpięknięjszy,
za wiedzę i serce."
 
   

21 czerwca 2013r w naszej szkolespan style="mso-spacerun:yes">  odbyła się III edycja konkursu „MAM  TALENT”.
Uczniowie po raz  kolejny  mieli okazję wykazania się swoim talentem wokalnym, tanecznym i recytatorskim. Atmosfera konkursu była wesoła, dostarczyła wykonawcom  i  widowni  wiele radosnych przeżyć  w szczególności  tym  uczniom, którzy  po raz   pierwszy  miały możliwość  uczestnictwa. Oklaski publiczności przyjmowały z ogromną dumą i wzruszeniem.
W klasach I- III  zwycięzcą został  Oskar Sobiegraj, II miejsce zdobyła  Amelia  Kuta, a III miejsce  Zuzanna  Małecka i duet: Nikola Kuczera i  Martyna Trela.
W klasach IV- VI  zwyciężyła Karolina Wydrzyńska, II miejsce zdobyła Julia  Siewiera, a III -Joanna Bremek.  Wszyscy występujący  otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczyła pani dyrektor i zachęciła wszystkich uczniów do rozwijania swoich talentów, wiary w swoje  możliwości i wytrwałości w dążeniu  do spełniania  swoich marzeń.  
EC , SK , EG , KT.
          
       
 
 W dniu 12.06.2013 roku odbył się LETNI TURNIEJ PLASTYCZNY „ZŁOTY OŁÓWEK”, którego organizatorkami były panie Magdalena Ciepielewska i Grażyna Iglikowska-Plewniak.
W turnieju uczestniczyli uczniowie 3 tyskich szkół – w sumie ponad 70 dzieci z klas 1-6. Zadaniem młodych artystów było narysowanie postaci stojących lub siedzących. Modelami byli uczniowie naszej szkoły. Poziom prac był bardzo wyrównany.
Nie wszyscy mogli wygrać ale liczyła się przyjazna atmosfera i dobra zabawa.
       
       

Dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz  uczniów klas I nauczyciele bibliotekarze przygotowali imprezę czytelniczą z okazji  XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dziecim  (1-8 VI). W tym roku w ramach tego ogólnopolskiego święta czytano wiersze Juliana Tuwima. W naszej szkole były to:  „Rzepka”, „Słoń Trąbalski”, „Lokomotywa”. Dziewczynki z kl. IVd recytowały „O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci” oraz „Ptasie radio”. Na zakończenie spotkania uczniowie rozwiązywali zagadki o bohaterach wierszy J.Tuwima oraz otrzymali zakładki do książek i ulotkę na temat akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.


W ramach XII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dziecim,  5 czerwca, uczniowie klas IIa i IId  uczestniczyli w spotkaniu w Filii nr 13 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci wysłuchały wiersza J. Tuwima w wykonaniu p. Agnieszki Skrzypczyk redaktorki Radia eM oraz opowieści o pracy w radio.
Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję udzielenia wywiadu na temat ulubionych książek.


Jesteśmy w Finale Mistrzostw Polski!
Dziewczęta z klasy sportowej VIc wspólnie z koleżankami z SP-18, reprezentując barwy MOSM Tychy w piłce ręcznej zdobyły awans do turnieju finałowego Mistrzostw Polski.
Turniej półfinałowy został rozegrany w dniach 31.05.2013 – 02.06.2013 w Łaziskach Górnych z udziałem drużyn z Grodkowa, Legnicy, Łazisk i naszego zespołu.

Wyniki spotkań MOSM Tychy:
MOSiR Łaziska Górne 12:24, UKS Olimp Grodków 24:15 i UKS Dziewiątka Legnica 13:13.
Turniej wygrały piłkarki ręczne z Łazisk Górnych.
Najlepszą bramkarką turnieju wybrano Agatę Latocha z MOSM Tychy.
Dziewczęta reprezentujące MOSM Tychy to uczennice klasy sportowej VIc z SP-18: Oliwia Albingier, Sandra Branicka, Patrycja Januszyk, Katarzyna Kula, Agata Latocha, Jagoda Spychała, Marta Tetiuk /kapitan zespołu/
oraz uczennice klasy sportowej VIc z SP-35: Oliwia Chwedczuk, Natalia Czarnecka, Natalia Kmieć, Emilia Kowalik /zdobyła najwięcej bramek dla zespołu-15/, Katarzyna Stachura, Julia Szubert, Nicole Szulc, Weronika Wesołowska, Ewa Żyłka.
Zespół przygotował duet trenerski: Barbara Frączek i Stanisław Loska.
Finał odbędzie się w dniach 19.06.2013 – 22.06.2013 w Kępnie z udziałem najlepszych 16 zespołów z Polski.
Nasza drużyna spotka się w grupie z zespołami z: Karczewa, Szczecina i Olkusza.
Życzymy powodzenia

         Dnia 31 maja 2013 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu połączony z Dniem Dziecka. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, w ramach, których grali  w „Dwa ognie”, „Do pięciu podań” i pokonywali tor przeszkód.  Wszyscy byli zwycięzcami i dobrze się bawili. Na zakończenie imprezy złożono dzieciom życzenia z okazji ich święta i wręczono słodki poczęstunek i soki.  E.C, B.M-D
       


W dniu 24.05.2013 uczniowie naszej szkoły brali udział jako widzowie w turnieju siatkówki chłopców w ramach akcji Stowarzyszenia Alchemia Sportu - promującego sport dziecięcy i młodzieżowy.
Całej akcji patronuje i był obecny w tym dniu na hali MOSiR pan Jerzy Buzek - były premier rządu Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1997-2001 oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.
Nasi uczniowie i nauczyciele mieli możliwość porozmawiania z panem premierem oraz zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.
Premierowi towarzyszył prezydent miasta Tychy pan Andrzej Dziuba.


   Podczas ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja w naszej bibliotece szkolnej odbył się cykl imprez pod hasłem: „Rycerze i zamki warowne”. Uczniowie klas II – III rozwiązywali zagadki oraz brali udział w konkursie plastycznym. Na uczniów klas IV –VI czekały krzyżówki i quiz rycerski na komputerze. W klasach IV –V  czytano legendę „Król Artur i rycerze Okrągłego Stołu”.
        Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa w czytelni, na której między innymi zaprezentowano kopie strojów rycerskich, dworskich, elementów uzbrojenia (rękawiczka łucznicza, karwasz, kusza, rękawica rycerska,tarcze) oraz przedmiotów codziennego użytku. Wystawę zwiedziło ponad 400 osób.

   Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyło się spotkanie z panem, który należy do Bractwa Rycerskiego Ziemi Pszczyńskiej oraz wypożyczył eksponaty na wystawę. Podczas spotkania uczniowie zobaczyli jak wyglądał rycerz w pełnej zbroi.
      Odbyła się także prezentacja tańców dworskich XV – XVI w. w wykonaniu zaproszonych dziewcząt z  Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca Historycznego „Capella Nicopolensis” z Mikołowa oraz muzyki renesansowej zaprezentowanej przez panią Wronę wraz ze szkolnym zespołem fletowym „Muzykalni”.
R.
P.


W dniu 15.05.2013 r. uczniowie z klasy V d, V a oraz VI a mieli okazję zwiedzić Ogród Doświadczeń oraz Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.
Muzeum Inżynierii Miejskiej gromadzi eksponaty związane z rozwojem komunikacji miejskiej, elektrowni, gazownictwa, gospodarki komunalnej oraz zabytki historii techniki.
Natomiast Ogród Doświadczeń to pierwszy sensoryczny park edukacyjny w Polsce.
Na dydaktyczną ekspozycję plenerową składają się urządzenia, konstrukcje i modele, pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody, w tym:
• prawa fizyki związane z oddziaływaniem siły (huśtawki, elementy ukazujące działanie siły grawitacji),
• prawa fizyki związane z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina),
• prawa fizyki dotyczące zjawisk drgań i fonii,
• prawa fizyki związane z działaniem wody (turbiny wodne),
• prawa świata przyrody związane ze zmysłami (dotykiem, słuchem, węchem).
Uczniowie przyjemnie spędzili czas łącząc zabawę z edukacją.
J.K.
       


7 maja odbyło się spotkanie uczniów klas 4 i 5 z przedstawicielem tyskiego koła Polskiego Związku Wędkarskiego, panem Z Kopczyńskim. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z działalnością  koła (zagospodarowaniem i ochroną wód i nabrzeży, racjonalną gospodarką rybacko-wędkarską) oraz uwrażliwienie ich na ochronę przyrody. Zainteresowani uczniowie odebrali deklaracje przystąpienia do szkółki ekologiczno-wędkarskiej działającej przy osiedlowym klubie Orion.

30 kwietnia odbyła się uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Akademia była krótką, artystyczną lekcją historii i wychowania patriotycznego. Została przygotowana przez uczniów klas Vc i Vd.
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali umiejętności aktorskie i wokalne. Swoim występem przybliżyli tło historyczne oraz okoliczności uchwalenia dokumentu, będącego świadectwem dojrzałej myśli patriotycznej i wzorem dla innych narodów Europy. Słowa wypowiedziane w trakcie przedstawienia dobitnie świadczyły o tym, że uczniowie naszej szkoły doceniają wartość działań podjętych przez przodków, są świadomi ceny, jaką musieli oni ponieść. Historię słowem malowaną uzupełniały teksty pieśni patriotycznych.
J.K. I.N.

W kwietniu naszą szkołę odwiedził native speaker Chris Runowski, nauczyciel szkoły BEST, która zasponsorowała dwie lekcje języka angielskiego naszym uczniom.  Chris, który ma polskie korzenie,  urodził się w Kanadzie. W spotkaniu uczestniczyli wybrani uczniowie klas piątych i szóstych, którzy mieli okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat kraju rodzinnego naszego gościa, a także zadać pytania. Atmosfera była bardzo miła. Chris przygotował ciekawe ćwiczenia. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali pytania po angielsku o rzeczy, które ich interesowały. Nasz gość obiecał, że odwiedzi nas również w przyszłym roku szkolnym. Mam nadzieję, że udział w spotkaniu z gościem z zagranicy jest dobrą  motywacją, aby uczyć się intensywnie języka angielskiego.

Opracowała: Grażyna Iglikowska-Plewniak

   Dnia 25 kwietnia uzdolnieni uczniowie naszej szkoły brali udział w XXIII Rejonowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Tychach. Swoje umiejętności zaprezentowali na scenie kameralnej MDK 1 im. Artystów Rodu Kossaków.
    Nasz szkolny chór KANTATA wykonał trzy utwory "Dzień dobry Biały Ptaku...", kanon "Śpiewaj razem z nami" oraz pieśń ludową "Nuty moje nuty".
Swój debiut na pozaszkolnej scenie należał w tym roku oczywiście do najmłodszych chórzystek, które we współpracy ze starszymi koleżankami wyśpiewały wyróżnienie II stopnia.
Tak świętujemy 20-lecie pracy zespołu... To miły prezent!
     W tym roku szkolnym zaistniał w naszej szkolnej rzeczywistości zespół fletów prostych sopranowych "Muzykalni".
W skład zespołu wchodzą uczniowie: Natalia Szczęsnowicz, Adela Moor, Natalia Sokulska i Marzena Sowińska, Jakub Walasek i Daria Chrobok.
Systematyczność i pracowitość oraz niespotykany zapał do pracy zostały nagrodzone.
Flecistki: N. Szczęsnowicz, N. Sokulska, A. Moor, M. Sowińska otrzymały wyróżnienie I stopnia.
Gratulacje dla was wszystkich!!!
opiekun: A. WronaNasze dziewczyny Mistrzyniami Miasta!

Dziewczęta z klasy sportowej 6c reprezentując barwy naszej szkoły zdobyły tytuł Mistrzyń Miasta w piłce ręcznej pokonując w finale Szkolę Podstawową nr 18, wygrały także zawody rejonowe ze Szkołą Podstawową nr 1 w Łaziskach Górnych.
W najbliższym czasie grać będą w półfinale wojewódzkim z drużynami z: Chorzowa, Katowic i Pszczyny.
Zdobyły również tytuł Wicemistrzyń Miasta w koszykówce dziewcząt pokonując w kolejności reprezentacje: SP-1, SP-5, następnie SP-10 i  SP-17. W walce o I miejsce przegrały z zawodniczkami z  SP-19.25 kwietnia klasa III b była w klubie "Olimpia" na spotkaniu z pisarzem Waldemarem Cichoniem.
Autor czytał fragmenty swoich książek dla dzieci "CUKIERKU, TY ŁOBUZIE" oraz "NIE MARTW SIĘ CUKIERKU".
Dowiedzieliśmy się, że pan Waldemar napisał te książki dla swojego syna, żeby zachęcić go do czytania.
Zapraszamy do szkolnej biblioteki po nowe pozycje z dedykacją od autora!  B. M.

Co roku 22 KWIETNIA obchodzimy  ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI – największe ekologiczne święto świata.
W Polsce pierwsze obchody DNIA ZIEMI odbyły się w 1990 r.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się uroczysty apel, w którym wzięli udział uczniowie klas: Vb, VId i VIa.
Podczas przedstawienia przypomnieli oni kilka prostych zasad jak my sami możemy dbać o środowisko naturalne.
Występ młodych artystów uświetnił chór prowadzony przez panią Aleksandrę Wronę.
K .T, A. P, J. N-D, E.G 
12 kwietnia uczniowie klasy II b uczestniczyli w wycieczce do fabryki Danone w Bieruniu. Ubrani w białe fartuchy całą grupą zwiedzili zakład i poznali proces tworzenia jogurtów i produktów mlecznych. Ogromną frajdę sprawiło samodzielne tworzenie  przysmaków z kolorowymi owocami  i barwnikami, a także spotkanie ze znanym z telewizji Małym Głodem. Wszyscy wrócili zadowoleni,  z ogromną torbą smakołyków i upominków. 
 
wych. Barbara Adamczyk

 

Już po raz czwarty uczniowie klas I-V integracyjnych z tyskich szkół nr 22, 40 i 35 spotkali się na warsztatach ceramicznych pod hasłem „BO KAŻDE DZIECKO JEST ARTYSTĄ”. Głównym celem tych warsztatów jest odkrywanie i rozwijanie dziecięcych talentów. Zajęcia poprowadziła p. Magdalena Ciepielewska, która pokrótce zapoznała dzieci z historią ceramiki, pokazała ciekawe wytwory z gliny i zaproponowała temat zajęć: „Wiosna wokół nas” Dzieci z glinki ceramicznej wykonywali motyle, kwiaty wiosenne, drzewa, ptaki i inne wg własnych pomysłów. Dodatkową atrakcją warsztatów było zapoznanie uczniów z techniką decoupage. W tej technice dzieci wykonywali zawieszki na szyję na krążkach z masy solnej. Wszyscy uczestnicy w wielkim skupieniu i starannością podejmowali swoje działania. Wytwory dzieci były pomysłowe i oryginalne, o czym można było się przekonać na zorganizowanej wystawie prac. W przerwie po poczęstunku z inscenizacją p.t. „Przebudzenie wiosny” wystąpili uczniowie z szkolnego kółka teatralnego. Warsztaty ceramiczne bardzo podobały się uczniom. Z radością i entuzjazmem dzieliły się swoimi wrażeniami. Każdy uczestnik na zakończenie otrzymał pamiątkowy dyplom. E.C.
       

Dnia 19.04.2013 szeroko otwarła dla nas drzwi aula Szkoły Muzycznej w Tychach, aby zaczarować nas dźwiękiem i słowem. Przepiękny koncert na głos, skrzypce i fortepian pozwolił zakosztować nam poezji Juliana Tuwima i muzyki Witolda Lutosławskiego. Ten niezwykły spektakl muzyczny, oprócz perfekcyjnych popisów prowadzących artystów, dał upust aktorskim i wokalnym zapędom niektórych uczniów naszej szkoły. Oto bowiem, zaproszeni na scenę , wykonali oni brawurowo utwór pt."Kotek". Podczas koncertu obserwowaliśmy również jak treść wiersza  inspirować może wyobraźnię kompozytora. Poezja Tuwima i muzyka Lutosławskiego zachwycały i bawiły nas równocześnie.Smakowaliśmy atmosferę tego muzycznego spotkania, doceniając delikatność brzmień i chłonęliśmy nasze "prawo do ciszy", nim znów ogarnął nas wielkomiejski zgiełk... oprac. A.W.

 
KOMÓRKA NA MISJE
 Stare telefony komórkowe mogą zostać przekazane potrzebującym.
Księża Werbiści prowadzą akcję zbierania komórek dla misji.

Szafki, szuflady, pudła z drobiazgami to najczęstsze miejsca, gdzie trafiają stare, zużyte i niepotrzebne telefony komórkowe. Istnieją jednak instytucje, dzięki którym telefony zyskują drugie życie. Odnowione telefony mogą być ponownie używane. Trafiają przede wszystkim do krajów rozwijających się, zapewniając dostęp do środków komunikacji po najniższej cenie. Telefony, które nie mogą być powtórnie wykorzystane, będą poddane recyklingowi. Zdobyte w ten sposób fundusze, wspomogą działalność misyjną i pomogą potrzebującym w wielu krajach, w których pracują misjonarze Werbiści.
Prosimy, aby nie wyrzucać starych czy niepotrzebnych telefonów komórkowych do kosza, gdyż to odpad niebezpieczny dla środowiska naturalnego.
UWAGA! Wymagana pisemna zgoda rodziców.
Telefony proszę przekazywać Paniom katechetkom.

MAMY JUŻ 21 TELEFONÓW!!!
Zbieramy dalej….i Ty możesz pomóc misjom!!! A.M.


Zbieramy ostemplowane znaczki, wycięte z koperty lub kartki z półcentymetrowym marginesem (nie mogą to być znaczki odklejone jak do klasera). Przesyłane na nasz adres, sprzedajemy je jako tzw. makulaturę filatelistyczną. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczone są na animację misyjną.


Każdego roku dzięki dobrej woli szkół i osób prywatnych z całej Polski docierają do nas dziesiątki a nawet setki kilogramów znaczków. Dzięki pieniądzom ze zbiórki znaczków do wielu szkół mogli pojechać ze swoją katechezą misjonarze. Gorąco zachęcamy do akcji zbierania znaczków na misje.

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti

Zbiórkę znaczków rozpoczęliśmy…
Mamy już ok.700 znaczków

Znaczki proszę przekazywać Paniom katechetkom. A.M.


W piątek 12.04.13r. odbył się w naszej szkole finał konkursu ortograficznego "MISTRZ ORTOGRAFII KLAS III".
W konkursie wzięło udział 11 tyski szkół: SP 2, 3, 5, 7, 8, 18, 22, 35, 36, 37, OSM.
Wszyscy uczestnicy na zakończenie otrzymali nagrody  i dyplomy z rąk pani dyrektor Hanny Rabczyńskiej.    

Zwycięzcami zostali:
1.
Szymon Flis - SP 36
2.
Piotr Marczak  - SP 22
3.
Antoni Simka - OSM
E.H, T.W, B.M


PASYJNA PEREŁKA
Wielki Post jest czasem rozważania męki i śmierci Jezusa Chrystusa.
W tym okresie uczniowie naszej szkoły stworzyli pasyjną perełkę - Drogę Krzyżową.
Autorką tekstu jest Adela Moor z klasy V a, autorem ilustracji jest Jakub Mazur z klasy V b.
Książeczka ta powstała dzięki współpracy z parafią św. Benedykta.

GRATULUJEMY!
Dziękujemy za WASZE świadectwo!  A.M.
            Wielkanoc to czas otuchy i nadziei, czas odrodzenia się wiary w siłę Chrystusa i w siłę człowieka.
W atmosferę tych pięknych świąt społeczność szkolną wprowadził apel, który odbył się 27 marca w naszej szkole przygotowany przez uczniów z klas Ib i IIc. Na apel zaproszeni zostali uczniowie klas 1-3, dzieci z oddziału przedszkolnego, nauczyciele oraz rodzice występujących uczniów.
Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. W centralnym miejscu stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczki z jajkami oraz inne ozdoby wielkanocne. Wokół rozwieszono ilustracje symbolizujące święta: pisanki, baranka, kurkę oraz bazie. Mali aktorzy ubrani odświętnie, zaprezentowali przygotowane i wyćwiczone dużo wcześniej wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Przybliżyli również publiczności tradycje i zwyczaje związane z tymi świętami. Ażeby tradycji stało się zadość na zakończenie występu dzieci, wybrany uczeń - jako dyngusiarz pokropił wszystkich wodą. Tym sympatycznym akcentem wywołał wiele emocji wśród zebranych.
Na koniec spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne. B.M-D, E.C

21 marca 2013 r. z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się apel przygotowany przez klasy IVA i IVD oraz panie Magdalenę Nowicką, Annę Marzec i Annę Powałkę.
Uczniowie stanęli na wysokości zadania i z zapałem witali nadchodzącą porę roku. Wszyscy mamy nadzieję, że usłyszała nasze śpiewy i niebawem zagości w naszej okolicy.
Wiosno witaj! A. M.

      W dniach od 15.03 do 22.03.2013r w ramach „Tygodnia o bezpieczeństwie” uczniowie klas młodszych podejmowali  różne działania mające na  celu przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa w szkole,  w codziennym życiu. Była to już siódma akcja  organizowana w naszej szkole. Wszyscy uczniowie klas I-III zapoznali się z prezentacją multimedialną p.t. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” i zmierzyli się z testem p.t.  „Dzieci na drodze”. Zorganizowano także różne konkursy.  Klasy I przygotowywali pracę plastyczną- plakat na temat: „Bezpieczeństwo na co dzień”. Najciekawszy plakat wykonała klasa I b.  
W klasach  II i III przeprowadzono konkursy wiedzy, w których w jury zasiedli policjanci Komendy Policji w Tychach: aspirant Damian Tywonek i aspirant Marcin Wojdyła.  Najlepszą wiedzą i umiejętnościami  w zakresie bezpieczeństwa wykazali się wśród klas II- uczniowie klasy II c , a wśród klas III- klasa III d. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
Na zakończenie policjanci  Komendy Policji w Tychach przeprowadzili pogadankę na temat  zagrożeń życia codziennego i udzielali odpowiedzi na  nurtujące  problemy dzieci.  E.C. B.M.    
     


          Dnia 25.03.2013 r. w naszej szkole odbył się II międzyszkolny turniej pod nazwą „Tyskie Asy z Trzeciej Klasy”. Uczniowie rozwiązywali zadania z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i środowiskowej. Ponadto rywalizowali w konkurencji sportowej oraz musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania zagadek. Wszyscy uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiadomości. W turnieju udział wzięło 12 dwuosobowych drużyn.

I miejsce zajęły uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 37 (Anna Szcześniak, Aleksandra Antonik)
II miejsce
zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 (Martyna Tatoj, Szymon Gąsior)
III miejsce
należało do reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 3 ( Natalia Grześkowiak i Jan Jakubowski).
Wszystkim laureatom gratulujemy.
  T.W., B.K., D.M.


          21 marca, w pierwszy dzień wiosny, 31 uczniów naszej szkoły z klas III – VI dla których matematyka jest „Królową nauk” przystąpiło do Międzynarodowego konkursu „Kangur matematyczny 2013”. Uczestnicy,  w zależności do kategorii, musieli rozwiązać od 24 do 30 zadań o różnym stopniu trudności. Każdy uczeń zgłoszony do konkursu otrzymał nagrodę uczestnictwa – gra logiczna „Kangur matematyczny”.
Wyniki poznamy dopiero w maju.
Koordynator konkursu Bernadeta Trajda


WIZYTA W RADIU eM
7 marca uczniowie naszej szkoły zostali zaproszenido Radia eM w Katowicach by wziąć udział w audycji „Misja dla każdego” prowadzonej przez panią Dominikę Szczawińską. Uczniowie dzielili się swoim doświadczeniem misyjnego zaangażowania, a szczególnie uczestnictwem w dziele kolędników misyjnych.
A.M. K.Sz
posłuchaj
 
Kolędnicy Misyjni 2013
Dnia 12 lutego uczniowie naszej szkoły włączyli się w misyjną akcję KOLĘDNIKÓW MISYJNYCH.
W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy centrali krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych.
Kolędnicy to uczniowie, którzy należą do kółka misyjnego oraz uczniowie pragnący włączyć się do wspólnego dzieła. Grupa dziesięciu osób wraz z katechetkami odwiedziła osiemnaście rodzin, przynosząc bożonarodzeniową radość, dobre słowo oraz upominek.
Ofiara zbierana podczas kolędowania przeznaczona była na dzieci z Wietnamu. Zebrane ofiary zostały przekazane do centrali Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Warszawie, a stamtąd wysłane do tych placówek, które potrzebują wsparcia w realizowaniu projektów misyjnych.
K.S.

    
Dnia 5 lutego uczniowie z klas Vb i Vc obejrzeli w klubie „Orion” spektakl pt. „O pniokach, krzokach i ptokach”, który zaprezentowała grupa teatralna „Bombon” ze Szkoły Podstawowej nr 37. Opiekunem grupy, autorką scenariusza oraz reżyserem przedstawienia jest pani Agata Cichy. „Pnioki” to Ślązacy z dziada pradziada, „krzoki” to ci, którzy przybyli przed wielu laty z innych regionów Polski i wrośli w środowisko, a „ptoki” to określenie osób nowoprzybyłych na Śląsk. Mali aktorzy w śląskiej godce przedstawili relacje szkolne, konflikty wynikające z pochodzenia, przekonywali, że warto walczyć ze stereotypami, że są wartości wspólne dla wszystkich. Widzowie gromkimi oklaskami podziękowali za niezwykle ciekawy spektakl, który przypomniał nam wszystkim mieszkającym na Śląsku, że, ważne jest kultywowanie regionalnych tradycji.  R.P. i  M.N.
        W dniach 5, 19 i 21 marca uczniowie klas 1 odbyli niecodzienne lekcje. W związku z przystąpieniem szkoły do Szkolnych Kas Oszczędności (SKO), pierwszoklasiści odwiedzili Bank PKO BP w Tychach. W czasie zajęć uczniowie mieli okazję uporządkować wiadomości o oszczędzaniu. Poznali historię pieniądza i jego funkcje, podstawowe zadania banku i uświadomili sobie korzyści płynące z oszczędzania w banku.
Pracownicy banku przygotowali dla uczniów różnorodne zadania: krzyżówki, rebusy, łamigłówki. Uczniowie uczestniczyli w konkursie plastycznym pod hasłem „Mój własny banknot”. Następnie z wykorzystaniem różnorodnych kamyczków, muszelek i koralików, robili drobne zakupy, wymieniając je na jabłuszka. Na zakończenie zajęć uczniowie zwiedzili inne pomieszczenia w banku, w tym gabinet dyrektora oraz zapoznali się z innymi pracownikami banku.
Żegnając się uczniowie serdecznie podziękowali pracownikom banku za gościnę i pouczające zajęcia. 
B.M-D, T. W, D. M.

   W dniu 8 marca klasa III c  zwiedzała wystawę malarstwa St. Mazusia w MDK nr 1 w Tychach.
Potem dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych utrwalających omawianą tematykę związaną z malarstwem.
E.H.

W dniu 19.03.13r. klasa III c odwiedziła schronisko dla zwierząt w Tychach. Dzieci zapoznały się z pracą schroniska oraz dowiedziały się wielu ciekawostek na temat opieki nad psami i kotami.Na zakończenie dzieci przekazały w darze karmę oraz posłania dla zwierząt. E.H.

    

„Z wizytą na Olimpie”

           Dzień Otwarty szkoły okazał się dobrym pretekstem do zaprezentowania szerszej publiczności umiejętności i zainteresowań części naszych uczniów. Z tej okazji członkowie kółek historycznego i recytatorsko – teatralnego, pod opieką Pań: Joanny Nowak – Dei i Magdaleny Nowickiej, połączyli swe siły i przygotowali przedstawienie pt.: „Zapraszamy na Olimp”. Gospodarzami „imprezy” byli Zeus i Hera, którzy uwielbiają spędzać wolny czas przy biesiadowaniu w gronie rodziny i przyjaciół. Rzadko można oglądać za stołem tak szlachetne grono; na uczcie pojawili się więc: rodzeństwo Zeusa – Hades, Posejdon, Hestia i Demeter; dzieci – Atena, Artemida i Apollo oraz przyjaciółka Hery, którą bogini poznała na plaży – Afrodyta. Pośród kojących dźwięków greckiej muzyki bogowie zaznawali rozkoszy podniebienia, jednak bogini zemsty Eris, której nie zaproszono, wywołała straszną kłótnię między dostojnymi boginiami, rzucając pośród nich złote jabłko, z napisem „Dla najpiękniejszej”. Znawcy greckiego mitu wiedzą, że w wyniku decyzji Parysa, ten zaszczytny tytuł przypadł Afrodycie, a całą tę historię opowiedziała swej wnuczce Michalince, Alicja z VB, która wcieliła się w postać znającej mity babci.
Współpraca dwóch kółek zainteresowań okazała się niezwykle owocna – czekamy na więcej! M.N. J.N-D
Zobacz film z przedstawienia    

       

        Dnia 5 marca 2013r. o godz. 17 nasza szkoła przeprowadziła Dzień Otwarty Szkoły.
Rodzice i Dzieci spotkali się z Wróżką Literką, która przygotowała dla nich wiele niespodzianek. Dzieci  poznały zakamarki Akademii weszły do tajemniczego pokoju fantazji, zdobyły niezwykłe umiejętności, zagrały w gry sportowe, zobaczyły przedstawienie i wysłuchały krótkiego koncertu naszego chóru.
W tym czasie rodzice spotkali się z p. Dyrektor, pracownikiem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Tychach i pracownikami szkoły.

          Dnia 8.03. 2013r. w godz. od 9 do 13 odwiedzili naszą szkołę rodzice wraz z pociechami.  Zobaczyli oni  naszą placówkę podczas codziennych zajęć. D.M.

       
       
       
       

     Dnia 5 marca uczniowie naszej szkoły już po raz trzeci uczestniczyli w ogólnopolskim programie edukacji medialnej „Lekcja w kinie”, opracowanym przez Centrum Edukacji Filmowej. Na czas trwania lekcji „kinem” stała się scena Teatru Małego w Tychach, a temat tegorocznej lekcji brzmiał: „Tajniki zawodów filmowych”. Uczniowie zapoznali się z obowiązkami najważniejszych członków ekipy filmowej, takich jak: producent, scenarzysta, reżyser, aktor, operator, kostiumolog, charakteryzator; dowiedzieli się, czym różni się scenariusz od scenopisu, co to jest adaptacja filmowa? Jak zwykle treści prezentowane przez zawodowego aktora były obrazowane fragmentami filmów, co pomogło uczniom dobrze zrozumieć temat. Kiedy na widowni zgasły światła, mogliśmy poczuć się, jak w prawdziwym kinie – z niekłamaną przyjemnością obejrzeliśmy pełnometrażowy film pt.: „Tom i Huck”, na motywach powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”. Tomek – chodzący kłopot, utrapienie mieszkańców i miasteczka, i jego zbuntowany przyjaciel Huck muszą odnaleźć mapę z lokalizacją skarbu piratów, by zapobiec skazaniu niewinnego człowieka – treść filmu oddają dobrze słowa: "Dzieciaki czasem wpadają w kłopoty..., tych dwóch kłopoty wymyśla…". M. N.  28 stycznia na lekcji języka polskiego w klasie 4 b odbył się Sąd na bohaterem literackim z powieści C. Collodiego - Pinokiem. Na posiedzeniu sądu zgromadzili sie obrońcy, oskarżyciele oraz świadkowie: Dżepetto, Lis i Kot, Gadający Świerszcz, Wróżka oraz dyrektor Teatru Marionetek. Po niezwykle długich obradach i emocjonującej rozprawie sędzia Justyna Kliś wydała wyrok skazujący Pinokia na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat. Sędzina uzasadniła swój wyrok:

" (...) Pinokio włożył wiele trudu, aby stać się z drewnianego pajaca prawdziwym chłopcem. Próbował stać sie lepszy i dzięki zaangażowaniu innych udało mu sie zmienić. Jednak nie możemy zapomnieć o tym, że są czyny, których nie można naprawić. Sąd przestrzega wszystkich, aby postępowanie Pinokia było przestrogą dla innych (...)"


         Kolejny raz uczniowie klas 4, 5 i 6 mieli okazję zapoznać się z materiałami (filmami: "Owce w sieci") przygotowanymi przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach akcji: "Promocja bezpieczeństwa w sieci”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie. Celem kampanii było również pokazanie, że stosowanie kilku prostych zasad pozwala na zwiększenie ich bezpieczeństwa w sieci. Po prelekcji uczniowie mogli zrobić sobie "zimowe zdjecia".

zobacz inne filmy: www.sheeplive.eu 


 

24 i 25 stycznia w kl. I - III odbyły się spotkania ze Strażą Miejską w Tychach. Dzieci zapoznały się i utrwalały zasady bezpiecznego zachowania się w czasie ferii zimowych. Każdy uczeń otrzymał książeczkę do kolorowania dotyczącą omawianych zagadnień.
E.H.

 

16 stycznia 2013 roku odbył się międzyszkolny konkurs historyczno- przyrodniczy klas VI pod tytułem
„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
”.

Konkurs zorganizowały; p. Joanna Nowak – Deja ( nauczyciel historii) oraz p. Anna Marzec (nauczyciel przyrody).
Celem konkursu było:
poszerzanie wiadomości o historii i krajobrazach Polski,
- kształtowanie postawy Polaka - miłośnika przyrody i kultury i historii ojczystej,
- zachęcanie do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji,
- rozwijanie umiejętności porządkowania zdobytych informacji,
- kształcenie umiejętności pracy w zespole,
- zachęcanie do zdrowej rywalizacji,
- integracja klasy poprzez wspólną pracę i zabawę.

W konkursie, który podzielony był na 3 rundy- wzięło udział 6 szkół podstawowych. Uczniowie zmagali się między innymi z: rozpoznawaniem na zdjęciach najważniejszych zabytków  oraz zwierząt Polski, wskazywaniem na mapie  głównych rzek, gór Polski , miejscowości gdzie miały miejsce ważne wydarzenia historyczne czy rozpoznawanie na podstawie opisu konkretnego władcy naszego kraju. Rywalizacja była zaciekła, która zakończyła się następująco:

  I miejsce SP nr 6
 II miejsce SP 18

 III miejsce SP 35
(w składzie Marcin Derechowski kl. VI D, Klaudia Peśla kl. VI C)

 IV miejsce SP nr 37
 V miejsce SP nr 22
 VI miejsce SP nr 5

Zakończenie konkursu zostało uświetnione występem szkolnego chóru, pod kierunkiem p. Aleksandry Wrony, który zaśpiewał i zagrał najpiękniejsze kolędy. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
J.N-D, A.M

II półrocze

18 grudnia 2012r odbył się w naszej szkole IX Międzyszkolny Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych pod  hasłem „Wśród  nocnej  ciszy”
    W konkursie  udział  wzięli uczniowie Szkół z Oddziałami Integracyjnymi:  nr 5, 22, 40, 35 z Tychów i Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi z Lędzin.
    Na wstępie głos zabrała pani dyrektor Hanna Rabczyńska, która bardzo serdecznie powitała uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszystkim życzyła sukcesu i wielu wrażeń.
    Nadrzędnym celem tej  imprezy było stworzenie atmosfery radości, głębokich przeżyć, a w szczególności tym dzieciom, które po raz pierwszy miały możliwość uczestniczenia w takim konkursie. Wszystkie dzieci poczuły się ważne, najważniejsze.  Pięknie śpiewały kolędy i pastorałki,  grały na instrumentach. Oklaski przyjmowały z ogromną dumą i radością.
   W części artystycznej konkursu wystąpił zespół instrumentalny i chór prowadzony przez  panią  Aleksandrę Wronę.     

I miejsce zdobyli uczniowie klasy II  Szkoły Podstawowej nr 5,
II miejsce Szkoły Podstawowej nr 22,
a III miejsce klasa I Szkoły Podstawowej
  nr 35.

    Jury przyznało także dwa wyróżnienia uczniom  klasy II Szkoły Podstawowej nr 1 z Lędzin  i  uczniom klasy III  Szkoły Podstawowej nr 40 w Tychach.  
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Występy dzieci sprawiły ogromną radość rodzicom. Świąteczna  sceneria i nastrój dodatkowo wpłynęły na radosne przeżycia.
W końcowej części imprezy pani dyrektor Hanna Rabczyńska podziękowała wszystkim za udział w konkursie i złożyła świąteczne życzenia.   E. C.  

 

 
W związku z zajęciami o tematyce historycznej w kl. III c odbył się turniej rycerski.
Cztery królestwa rywalizowały ze sobą w różnych dziedzinach. Dzieci poczuły się jak rycerze i damy z dawnych czasów. Zabawowa forma zajęć pozwoliła na lepsze przyswojenie zdobytej wiedzy.

E.H
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia kl. III c przygotowała dla kl. I i przedszkolaków przedstawienie kukiełkowe pt.: "Nasza szopka".    Ewa H.
   

    Wycieczka do Parku Św. Mikołaja w Zatorze
       5 grudnia 2012r uczniowie klasy II wyruszyli w od dawna wyczekiwaną podróż. Celem było spotkanie ze świętym Mikołajem. Czekało tam wiele atrakcji na dzieci. Po przybyciu na miejsce u bram posiadłości czekał na nas pomocnik Mikołaja – elf, który zaprowadził nas bajkową ścieżką do zamieszkiwanego przez niego domku. Podróż po bajkowej krainie rozpoczęła niezwykła wędrówka ścieżkami bajek, gdzie każde dziecko mogło znaleźć coś, co sprawiło, że przeżyło chwile wzruszeń i radości. Po drodze mogli obejrzeć domki znanych postaci z bajek: Calineczki, Jasia i Małgosi oraz wielu innych. Wszystko to było w scenerii tysięcy światełek oświetlających cały park. Potem dzieci napotkały diabła. Inną atrakcją były dzwoneczki aniołka, bardzo spodobały się one dzieciom i sprawiło im wielką radość gdy mogły nimi dzwonić. Na bajkowej ścieżce dzieci zobaczyły również przywiezione z Rosji ”Matrioszki”.
W domku Św. Mikołaja odbyła się najbardziej wyczekiwana przez dzieci część wycieczki – otrzymanie prezentu od Św. Mikołaja. W trakcie zwiedzania parku dzieci ogrzały się w karczmie River Park, gdzie zjadły śniadanie i  napiły się ciepłej herbatki. Następnie wzięliśmy udział w paradzie bajkowych ulubieńców naszych milusińskich, w trakcie której dzieci miały niepowtarzalną okazję przywitać się z nimi, a nawet się do nich przytulić i zrobić zdjęcie. Dużą atrakcją dla dzieci był taniec u boku tańczących goryli przy afrykańskich rytmach. Byliśmy również w kinie 3D, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w różnego rodzaju quizach.
Dzieci bawiły się wyśmienicie.
Zmęczeni ale pełni wrażeń powrócili do domu.   E.C, E.G.

       

             
              30.11 2012r. Samorząd Uczniowski kl. I-III zorganizował dla uczniów klas młodszych wróżby andrzejkowe.
„Salon Wróżb” odwiedziło wielu uczniów, którzy chętnie uczestniczyli w zabawie („chcieli poznać swoją przyszłość”).
Były: wróżby z kart, ręki, zapałek, szpilek; numerologia; tradycyjne przekłuwanie serc z imionami chłopców i dziewczynek i inne. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział.
M.Ch.

       


       
Nasza szkoła, przy współpracy z PKO Bankiem Polskim SA Oddział 1 w Tychach, we wrześniu tego roku przystąpiła do programu SKO – Szkolnych Kas Oszczędności, który dedykowany jest uczniom w wieku od 6 do 13 lat. Program SKO umożliwi dzieciom dostęp do wiedzy ekonomicznej oraz udział w konkursach organizowanych przez Bank.
Aby uczeń mógł zostać członkiem SKO:
– rodzic /opiekun prawny musi wyrazić zgodę na przystąpienie dziecka do programu SKO wypełniając i podpisując „Oświadczenie Rodzica”, które przekazuje wychowawcy dziecka lub opiekunowi SKO,
- rodzic/opiekun prawny może złożyć wizytę wraz z dzieckiem w Oddziale PKO BP SA gdzie dopełni formalności otwarcia SKO Konto dla Ucznia.
  
Nie ma żadnych opłat  związanych z rachunkiem SKO, uczeń uzyskuje bezpieczny dostęp do bankowości internetowej dla dzieci oraz oprocentowanie rachunku SKO w wysokości  5 %  z kapitalizacją tygodniową.
Każdy z Państwa może samodzielnie sprawdzić funkcjonalność nowego SKO na stronie internetowej
www.pkobp.pl w zakładce Uczniowie i studenci, podmenu Szkolne Kasy Oszczędności.
       Na stronie serwisu internetowego SKO  https://sko.pkobp.pl/ zamieszczone jest DEMO.
Książeczka "Przygody Kuby Pieniążka i żyrafy Lokatki, - czyli dziecięcy przewodnik po świecie pieniędzy" przybliza dzieciom podstawowe pojecia z zakresu edukacji finansowej. Jej elektroniczna wersja, która zawiera m.in.: grę edukacyjną "Sklep" i kolorowanki dostępna jest pod adresem: http://www.pkobp.pl/sko/lokatka/
Gwarantujemy, że SKO to świetna zabawa dla dziecka i nauka oszczędzania.
Zapraszamy!

Opiekunowie SKO

  W tym roku szkolnym uczniowie klas I wstąpili do
Klubu Bezpiecznego Puchatka.
W związku z tym uczestniczyli w programie obejmującym zajęcia, podczas których Puchatek uczył Pierwszoklasistów, jak być
bezpiecznym na drodze, w szkole i w domu.
 
Ponadto dzieci otrzymały książeczki, a ich rodzice broszury informacyjne. Program Klub Bezpiecznego Puchatka organizowany był wspólnie z Komendą Główną Policji i patronowały mu Kuratoria Oświaty. Na zakończenie programu uczniowie musieli się zmierzyć z Ogólnopolskim Testem Wiedzy o Bezpieczeństwie, aby szkoła mogła otrzymać
certyfikat.
T.W., D.M.,B.M


 

Dnia 22 listopada do naszej szkoły przyszły z wizytą przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Tychach.

Dzieci były bardzo  ciekawe tego, co czeka je w szkole.

Zajęcia z dziećmi rozpoczęły się w harcówce, wspólnymi zabawami i pląsem. Ponieważ zbliża się "Światowy Dzień Pluszowego Misia" głównym bohaterem zabaw był miś.

Potem przedszkolaki zobaczyły małą salkę gimnastyczną i salę komputerową. Na koniec w sali klasy III dzieci wspólnie wykonały pracę plastyczną.

Spotkanie było udane i nawiązały się małe przyjażnie między przedszkolakami, a uczniami klasy III.

D.M B.K 

  

Uczniowie wszystkich klas I-III byli zaproszeni do Pizza Dominium w Tychach.

Podczas wizyt dzieci poznały historię powstania pizzy, zobaczyły i nauczyły się jak robić ten "smakołyk"
oraz mogły poczęstować się pizzą.
Dzieciom bardzo podobały się takie zajęcia.
B.K.

       
     
           

   16 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Tolerancji – szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to dzień, który skłania do refleksji nad postawami wobec innych. Promocja tolerancji stała się motorem do działań podjętych w naszej szkole.
   W ramach Tygodnia o Tolerancji” samorząd uczniowski przygotował gazetkę pt.: „Czym jest tolerancja?”
Uczniowie  klas  I-VI  uczestniczyli w zajęciach  na temat:  Tolerancja wobec osób niepełnosprawnych”. Podsumowaniem zajęć w klasach starszych była ankieta na temat: „Czy jesteś tolerancyjny?”. W ramach zajęć z  religii realizowano tematykę: „Tolerancja wobec różnic wyznaniowych”. Ponadto w naszej placówce ogłoszono konkurs na plakat, gazetkę pt.: „Zilustruj zasady tolerancji”. Uczniowie klas II  i III uczestniczyli w projekcji filmu o przyjaźni, dobroci pt.: „Dzwonnik z Notre Dame”. Podczas omówienia filmu dzieci otrzymały kolorowanki z postaciami z filmu i ciekawe zadania.

      Na zakończenie Tygodnia o  Tolerancji uczniowie klas starszych obejrzeli film dokumentalny o wielkiej pasji niepełnosprawnej, tyskiej pływaczki Karoliny Hamer: „Przełamując fale”.
Pani Dyrektor mgr Hanna Rabczyńska wręczyła dyplomy i nagrody zwycięskim klasom za plakaty.   Najciekawsze prace wykonały klasy : II c, VI c, I b, V b, III a, i IV c. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem wykonywali swoje zadania.
Mamy nadzieję, że Tolerancja będzie towarzyszyła uczniom  w ich życiu. Staną  się otwarci na drugiego człowieka, bo pomimo różnic każdy z nas ma prawo żyć, uczyć się, bawić, kochać, realizować swoje marzenia i cele życiowe.  E.C. J.K


                    W miesiącu listopadzie Samorząd Uczniowski kl. I-III zbierał w klasach młodszych żywność dla zwierząt ze schroniska.
Uczniowie wykazali się dużą aktywnością - przynieśli sporo żywności, zabawki dla zwierząt. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.
Od 4.12. 2012r. rusza akcja świąteczna pt. „PROMYK RADOŚCI”, mająca na celu pomoc potrzebującym dzieciom z naszej szkoły. Zbierać będziemy słodycze, aby zrobić paczki. Prosimy wszystkich uczniów klas I-VI o aktywny udział w tej akcji.
„I Ty możesz zostać Św. Mikołajem….”. Podaruj coś komuś.
M.Ch.W dniach 16-18 listopada braliśmy udział w IV Memoriale im. Franciszka Wolaka w piłce ręcznej dziewcząt w Nowym Sączu. Z tego względu, że był to IV turniej to i dziewczęta postanowiły zająć strong>czwarte miejsce i tak też się stało. Historycznym momentem było pierwsze spotkanie z drużyną zagraniczną, którą reprezentowały dziewczęta z Presova /Słowacja/. Słowaczki pokazały nam jak się gra w piłkę ręczną i uzmysłowiły ile jeszcze pracy nas czeka aby osiągnąć przyzwoity europejski poziom sportowy.

Kolejność zespołów: Presov, Nowy Sącz, SP-18  Tychy, SP-35 Tychy, Gliwice, Żory.
Najlepszą zawodniczką SP-35 została uznana Emilia Kowalik. Emilia zdobyła także najwięcej bramek dla naszego zespołu.

Skład drużyny /w nawiasie ilość zdobytych bramek/: Natalia Kmieć /bramkarka/, Kasia Stachura - kapitan zespołu /3/, Oliwia Chwedczuk, Natalia Czarnecka /7/, Emilia Kowalik /19/, Jesica Ponichtera /3/, Julia Szubert /13/, Nicole Szulc /7/, Ola Szymanowska, Julia Śmiłowska, Ewa Żyłka /2/.
St.L.


Muzycznych koncertów ciąg dalszy........
16 listopada klasy IV-VI uczestniczyły w kolejnym koncercie muzycznym w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach. Na zaproszenie krakowskiego biura Preludium poddaliśmy się dobrowolnie tzw. kindersztubie. Artyści z Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu powitali nas dźwiękami muzyki renesansowej wykonanej na instrumentach z epoki. Ku naszemu zaskoczeniu członkowie zespołu co rusz popełniali towarzyskie gafy, powołując naszą szkolną społeczność na ekspertów do spraw dobrych manier.
Szybko upłynął czas przy tańcach i muzyce dawnej. Młodzi widzowie mogli obejrzeć w krzywym zwierciadle satyry rażące zachowania towarzyskie, które, nie tylko w dawnych czasach, dyskredytowały w towarzystwie tych, którzy nie przestrzegali zasad kultury. Ochotnicy z naszych skromnych szkolnych progów śmiało sobie poczynali na scenie w ukłonach i dygach, budząc podziw dworskim obyczajem. Nagrodzeni zostali szczerymi oklaskami i szczyptą zazdrości. Wyszliśmy z przesłaniem: pamiętaj o dobrych manierach, bo jak Cię widzą, tak Cię piszą...Niektórym przesłanie rozpłynęło się po drodze w mglistej i pięknej jesieni, niektórzy donieśli je chwilę dalej .... a jeszcze inni wyryli w sercu, by zapisać się w poczet członków elitarnego kręgu kultury.
                   
 Tekst:J.Ferdek

 

14 listopada, tym razem w naszej szkole, znowu rozbrzmiewały dźwięki muzyki. W godzinach rannych młodsze klasy żwawo wkroczyły na salę  gimnastyczną w poszukiwaniu niesamowitych wrażeń. Napięcie maluchów rosło w miarę oczekiwania na rozpoczęcie wyjątkowego koncertu. Niecierpliwie zerkały w stronę dziwnych instrumentów.
I kiedy wreszcie wszystko się zaczęło muzycy z zespołu odkryli  przed nimi krok po kroku tajemnice instrumentów dętych z grupy saksofonów, które w XX wieku zrobiły oszałamiającą karierę.
Dzieci (a niewątpliwie również Panie) bawiły się świetnie! Poznały budowę klarnetu, saksofonu a nawet elektroniczną odmianę saksofonu EWI i przekroczyły barierę instrumentów akustycznych. Było miejsce również na wspólne muzykowanie. Ochotników nie brakowało! Zadowolone, w takt muzyki do bajki o Koziołku Matołku czy Różowej Pantery, nawet "pierwszaki" rozpoznawały brzmienie saksofonów altowych i sopranowych. To spotkanie było niewątpliwie dla wszystkich kolejną okazją do odkrywania różnorodności dźwięków otaczającego świata i  piękna w muzyce i muzykowaniu.
Do zobaczenia na kolejnych koncertach...


Tekst:A.W.


Dzisiaj byliśmy (uczniowie klasy 3B) w urzędzie naszego miasta.
Zwiedziliśmy Urząd Stanu Cywilnego, salę w której odbywają się sesje Rady Miasta oraz biuro dowodów osobistych.
Jednak najważniejszym punktem wycieczki było spotkanie z panem prezydentem  Andrzejem Dziubą, który chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek - lizak. B. M.

     

      Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej nr 35 w Tychach  wzięła udział w akademii, która odbyła się 9 listopada. 
 Akademia ta, to lekcja patriotyzmu, to głęboka nauka skierowana do dorosłych i dzieci, jak być Polakiem - patriotą w obecnych czasach.
 Jest to ważne dla całej społeczności szkolnej - dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Ta data to
okazja do przypomnienia tragicznych losów naszej ojczyzny, jej drogi do odzyskania wolności. To okazja do przypomnienia ludzi, którzy o nią walczyli i przekazania elementarnych zasad patriotyzmu.
Wystąpili w niej uczniowie klas VB oraz VID, przygotowani przez nauczyciela języka angielskiego panią Katarzynę Turczynowicz  i nauczyciela historii  panią Joannę Nowak.
 Uczniowie zainscenizowali  wydarzenia dotyczące rozbiorów Polski,  opowiadali  o pierwszych radosnych, ale też niełatwych dniach odrodzonej Polski. Akademię uświetniły piosenki  „Rota”, „Legiony” w wykonaniu chóru szkolnego, prowadzonego przez panią Aleksandrę Wronę, a uczniowie mieli przypięte kotyliony w polskich barwach narodowych.
J.N.

       

7 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyła się wystawa  pt. „Układ Słoneczny widziany okiem dziecka”. Autorami prezentowanych modeli Układu Słonecznego byli uczniowie klas VIC i VID, którzy wykazali się pomysłowością i wielkim zaangażowaniem w wykonanie zaproponowanego projektu. Prace budziły podziw i zainteresowanie u zwiedzających wystawę rodziców, uczniów i nauczycieli.
 Oto kilka zdjęć ukazujących to wydarzenie…

 Anna Marzec
       

„Z wizytą w teatrze”
      
Dnia 30 października część uczniów z klas 4-6  wybrała się z wychowawcami do Teatru Małego, by obejrzeć spektakl Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia pt.: „Teatralne ABC”.  
Z uwagą śledziliśmy początek spektaklu, gdy nagle z widowni zaczęły rozlegać się głośne komentarze pod adresem aktorów, ktoś machał rękami, przeszkadzał! Mieliśmy nadzieję, że wezwana przez organizatorów ochrona  rozwiąże ten problem, ale niesforny widz nie miał zamiaru przestać. Za karę, na naszych oczach został wciągnięty do „wnętrza” spektaklu i … w taki niezauważalny dla nas sposób rozpoczęła się przygoda głównego bohatera tej ciekawej sztuki. Chłopiec spotyka znane z historii teatru i baśni postaci, zauroczony wyjątkowością i różnorodnością miejsca, w którym się znalazł zaczyna doceniać ciężką pracę ludzi teatru, staje się mądrzejszy i pokorniejszy.
      Wspólnie z bohaterem mogliśmy zapoznać się z różnymi formami teatralnymi: od teatru lalek, poprzez teatr cieni, pantomimę, do aktora w żywym planie. Szczególną frajdę sprawił publiczności ”teleturniej” po spektaklu, w którym odważniejsi z widzów mogli sprawdzić swoją pamięć i przypomnieć słuchaczom znaczenie terminów teatralnych, pojawiających się w sztuce.
      Podobnie jak dla głównego bohatera, także dla nas czas spędzony w tyskim przybytku Melpomeny nie był czasem straconym.
      
M. Nowicka

Teatr to jest takie miejsce,
W którym mocniej bije serce.
Jeszcze nim się rozpocznie przedstawienie, panuje wielki ruch na scenie: jedni budują dekoracje, drudzy wnoszą rekwizyty (bywa, że solidnie zmachają się przy tym).

   

A potem, zanim podniesie się kurtyna, serce aktora prędzej bić zaczyna. Gong. Światła. Słychać pierwsze słowa… Już aktor tremę opanował. A na widowni,
w czwartym rzędzie z lewej strony siedzisz Ty, uroczysty i wzruszony.

    

Wstrzymujesz oddech i
w sekundzie ciszy – gdy milknie aktor – własne serce słyszysz.

 „Takie miejsce”
              M. Głogowski

       

29 października klasa III b odwiedziła tyską komendę policji. Podczas spotkania uczniowie mieli możliwość obejrzenia sprzętu, którego funkcjonariusze używają w trakcie różnych akcji. Chłopcy z ciekawością przymierzali kamizelki, hełmy i tarcze.
Przypomniane zostały również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasady zachowania w przypadku napotkania agresywnego psa. Dużo emocji wzbudził pokaz umiejętności służbowego psa i obejrzenie z bliska policyjnego radiowozu.
Pomimo pierwszego śniegu, wycieczka była udana.
B. M.


  

              Dnia 26.10.2012r. uczniowie klasy IIIa, byli z wizytą u dzieci z Przedszkola nr 5 w Tychach. Przedszkolaki zaprezentowały przygotowane przez siebie przedstawienie, które bardzo się wszystkim podobało. Potem w grupach dzieci wykonały prace "Jesienne drzewo". Wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem i aktywnością. Efekty pracy

można było podziwiać na wystawce prac. Wizyta była bardzo udana. Teraz czekamy na wizytę przedszkolaków w szkole.

B.K       Poniedziałek – 22.10.2012 – na długo pozostanie w pamięci uczniów klas 5D i 6B. W tym dniu odwiedził nas Stefano - native  speaker -  który urodził się w Republice Południowej Afryki. Podczas swojego spotkania z młodzieżą Stefano opowiedział o swoim kraju a także o Afryce. W ciekawy sposób przekazał informacje na temat zagrożonych zwierząt Afryki, tak zwanej „Wielkiej piątki” – The Big 5. Uczniowie poznali również hymn RPA.  Dzieci nie tylko miały okazję posłuchać „żywego” angielskiego, ale również zadawały pytania, stosując w praktyce wiedzę, nabytą  podczas lekcji angielskiego.
Lekcja była bardzo ciekawa a uczniowie wyszli z niej zadowoleni.   G.I-P.


         Z okazji Tygodnia Przyjaciół Zwierząt, który przypada na miesiąc październik  zorganizowano w  Klubie „Magdalena” spotkanie dzieci ze znaną w Tychach entuzjastką i przyjacielem zwierząt Panią Anną Kałamałą. Pani Ania odwiedziła nas ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi. Dzieci z klasy IIId integracyjnej oraz z klasy IIIb miały okazję nie tylko do bezpośredniego kontaktu z psami trzech różnych ras, ale dowiedziały się jak bezpiecznie obcować z  psami, na czym polega opieka nad nimi i jak wiele pożytecznych, ważnych ról mogą spełniać. Dzieci zadawały wiele pytań, same dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. 
Z.Ś.
     


 

19 października 2012 r. to pamiętna data dla naszych Pierwszoklasistów.
W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I.
O godzinie 930 – uczennica klasy 5 - powitała przybyłych gości: Panią Dyrektor i Panią Wicedyrektor, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klas I, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w programie artystycznym prowadzonym przez uczniów klas starszych 4-6.
Śpiewali piosenki, odgadywali zagadki, tańczyli pląs, recytowali wiersz i pokonywali przeszkody.
Tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania.

„Obiecuję być dobrym uczniem.
Zawsze przestrzegać zasad klasowych i szkolnych.”

Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor "wielkim ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Uczniowie klas I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych.
Rodzicom gratulujemy wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.
B.M-D., D. M., T. W. M.CH.

Zobacz prezentację zdjęć

       Nasza szkoła utrzymuje ożywione kontakty ze światem artystycznym! Tak, tak.
Niespodziewanie już w połowie września otrzymaliśmy bardo miłe zaproszenie z Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach na lekcję umuzykalniającą. Wizyta naszych uczniów w sali koncertowej szkoły muzycznej zaplanowana została na dzień 17 października. Młodzi artyści, nasi rówieśnicy, przedstawili zgromadzonej publiczności repertuar wykonany na różnorodnych instrumentach. Mogliśmy posłuchać utworów między innymi na fortepian, trąbkę, werbel, klarnet, skrzypce, gitarę a nawet akordeon. Wsłuchiwaliśmy się w skoczne melodie i wesołe rytmy mniej i bardziej znanych kompozycji.
Szczególnie gorąco przyjęliśmy występy klasy II, która wykonała piosenkę "Do-re-mi" z musicalu "Dźwięki muzyki".
Pięknie przygotowany koncert zakończył pokazowy taniec - interpretacja utworu "Musette" Jana Sebastiana Bacha - w strojach z epoki Baroku, w zabawnym układzie choreograficznym. Młodym artystom dziękowaliśmy gromkimi brawami. Życzymy im wszystkim wytrwałości w żmudnych ćwiczeniach i wielu wspaniałych sukcesów!
A.W.
      Uczniowie klas III biorą udział w zajęciach na basenie. Uczą się pływać, bawią się w wodzie i mile spędzają czas. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu przez jedną godzinę. Każda klasa ma zajęcia według ustalonego harmonogramu. Zajęcia potrwają do końca maja.
Dzieci są bardzo zadowolone, zdrowo i na sportowo spędzają czas na basenie.
B.K  


D
zień Edukacji Narodowej
wypada w tym roku w niedzielę, dlatego  w szkolnym kalendarzu imprez dziś (12 października) wypadło nam "świętować " i na chwilę zatrzymać szkolny zegar.
Żeby podziękować, pożartować i wyrecytować to i owo.
Dziś odpowiadały  śpiewająco i jak z nut  dziewczęta z VI c w ramach przedstawienia: Szkolne wpadki i przypadki.
Koncertowo wystąpił szkolny chór. Opinie były jednogłośne: nie było nudno!  A i publiczność stanęła na wysokości zadania i to siedząc po turecku - a to wyczyn nie lada !!!

Przypuszczalnie rozpoznaliście w swoich  koleżankach postacie ze świata literatury, a także  bohaterów swoich lektur. Na pewno zazdrościcie dzieciom z Australii szkoły, o której opowiedziała Wam Weronika w roli  Pipi. Kto by nie chciał Pani, skaczącej po ławkach bardziej niż inni ?! A może woleliście pohasać z Murzynkiem Bambo (przyznajcie, że Julia  wypadła w tej  roli efektownie) i wybrać się do Afryki w ramach wymiany uczniów. Pierwszą lekcję języka tanzańskiego macie za sobą  (nie domyśliliście się pewnie)? Native speakerami  były nasze chórzystki pod batutą niezastąpionej Pani  Aleksandry  Wrony.

Niech ten świąteczny dzień rozświetli drogę wśród szkolnych trudów i uciążliwości,
niech nasza wspólna praca przyniesie słodkie owoce wiedzy i umiejętności,
a przede wszystkim niech rodzi w naszych w sercach  dobro i zrozumienie ,
bez których życie byłoby nieznośnym ciężarem ...

     
Do obejrzenia filmów potrzebna jest wtyczka Windows Media Player


Per aspera ad astra ... Przez cierpienia do gwiazd.
Gwiazdy przysporzyły niejednemu amatorowi niebieskiego sklepienia cierpień. Astronomia jest nauką rozległą  jak galaktyki. Trudne nazwy i kosmicznie dalekie obiekty intrygowały zastępy naukowców-odkrywców. 11 października 2012  szóste klasy mogły się zapoznać z obrazem nieba (nie tylko na Śląsku)  w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Udaliśmy się tam  na wycieczkę naukową w ramach lekcji przyrody.  Posłuchaliśmy ciekawej pogadanki  połączonej z demonstracją pracy w obserwatorium astronomicznym. Odwiedziliśmy stację klimatologiczną, gdzie zdobyliśmy informacje na temat:  pomiarów i obserwacji składników pogody, przyrządów pomiarowych. Zobaczyliśmy jak prowadzi się dziennik spostrzeżeń meteorologicznych, jak przygotowuje się prognozę i jak wygląda  mapa pogody. Na koniec odwiedziliśmy ogródek meteorologiczny. Prowadzący zajęcia pracownik stacji cierpliwie i bardzo ciekawie odpowiadał na wszystkie, nawet najdziwniejsze pytania. Z wyprawy wracaliśmy o niebo mądrzejsi :) A nad Śląskiem wreszcie się rozpogodziło co było przewidziane w prognozie pogody "na żywo".


Pomóż i dołącz do akcji:
„Zdrowie za zakrętkę”

Zbierając plastikowe zakrętki pomagasz uzbierać pieniążki na leczenie i rehabilitację małej Natalki Majchrzak- chorej na zespół Aperta.
Zespół Aperta – co to za choroba?
Jest to rzadkie schorzenie genetyczne, które dotyka średnio jedno na 160 tys. dzieci.

Zespół Aperta zalicza się do grupy wrodzonych wad układu kostno-szkieletowego. Charakteryzuje się on przedwczesnym zrastaniem kości czaszki, wklęsłą środkową częścią twarzy i zrośniętymi palcami. Schorzenie to występuje na skutek spontanicznej mutacji genów. Mimo tak ewidentnych objawów, zdarza się, że zespół Aperta pozostaje nierozpoznany przed narodzinami dziecka. Dziecko z tym zespołem wymaga wielu skomplikowanych operacji min: powiększenie i modelowanie czaszki wraz z oczodołami, wieloetapowe rozdzielanie palców rąk i nóżek, rekonstrukcja szczęki oraz nosa.
Jak można pomóc?
Rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę plastikowych nakrętek.
Zbieramy plastikowe nakrętki po sokach, napojach, mleku a także po kawie, płynach itp. (bez względu na rozmiar zakrętki).

Prosimy o przynoszenie i wrzucanie ich do przygotowanego przy „woźniówce” pudła kartonowego.
Za 1 kilogram nakrętek firma skupująca wypłaca 1 zł.
Więcej informacji dotyczących małej Natalki, jej choroby, postępów w leczeniu można znaleźć na stronie internetowej www.natalkamajchrzak.pl
Anna Marzec

          W dniu 8.10.2012 r. uczniowie klasy II b i II d odwiedzili Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Dzieci uczestniczyły  w zajęciach teatralnych, których głównym celem było zapoznanie z całym ogromnym procesem powstawania przedstawienia. Zwiedzając teatr uczniowie mieli możliwość  dokładnego zapoznania się z przestrzenią sceniczną. Oglądały nie tylko samą scenę, ale także zapadnie, kulisy, stanowisko suflera i inspicjenta oraz podziemia teatralne (orkiestron). Następnie zobaczyły teatralną garderobę oraz magazyn rekwizytów.  Po zwiedzeniu pracowni znajdujących się na terenie teatru dzieci miały możliwość uświadomienia sobie, jak wiele zawodów związanych jest  z teatrem. Uczestnicząc w warsztatach teatralnych, poprzez własne doświadczenia poznały etapy tworzenia sztuki teatralnej. Program warsztatów obejmował: obsadę, podział ról, próby czytane – praca nad tekstem, a wreszcie próby sytuacyjne na scenie. Największe emocje budziła możliwość prezentowania swoich zdolności aktorskich na deskach Teatru Śląskiego w maskach. Uczestnictwo dzieci w warsztatach przyczyniło się do poszerzenia wiedzy o teatrze, a być może zainspirowało niektórych uczestników do aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym.
Udział uczniów w „lekcji teatralnej” wyzwolił olbrzymie emocje u dzieci i ich kreatywność.
Barbara Adamczyk, Halina Rychter, Bożena Żurawka


Dnia 2.10.2012r. klasy IIIa i III d były na wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie.

Uczniowie spotkali się z założycielem  muzeum, który opowiedział o historii powstania tego miejsca. Dzieci mogły też zobaczyć jak wyglądała dawniej sala lekcyjna i posiedzieć w ławkach z przeszłości. Było wiele ciekawych eksponatów, które wzbudzały ciekawość i zainteresowanie uczniów. Wycieczka była pouczająca i udała się.

B.K, Z.Ś, S.K

       

  Od 12.09.2012 do 18.09.2012 odbyła się kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego.
  5 osób startujących w wyborach przygotowało plakaty z obietnicami wyborczymi.
  Dnia 19.09.2012 odbyło się głosowanie.
  Uczniowie klas IV-VI oddawali głosy na swoich kandydatów.

  Wybrano Samorząd Uczniowski w składzie:
  przewodnicząca: Natalia Szczęsnowicz klasa Va
  z-ca – Peśla Klaudia klasa VIc
  z-ca – Kowalik Emilia klasa VIc
  Uczniowie i nauczyciele życzą wybranym przedstawicielom Samorządu
  Uczniowskiego owocnej pracy na rzecz społeczności szkolnej. 

Nauka odmładza duszę, 
łagodzi gorycz samotności,
gromadzi mądrość,
która będzie Twym 
drogowskazem do dorosłości.
  
Dnia 3 września 2012 roku uczniowie klas V c i V d przygotowali uroczystą akademię rozpoczynającą Nowy Rok Szkolny 2012/2013
ROK SZKOLNY 2012/2013

GÓRA