.: Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne

**
 

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Dziś zabrzmiał ostatni dzwonek roku szkolnego 2011/2012.
Uczniowie udali się po odbiór świadectwa szkolnego.
Dziś zaczynają się wakacje!

POŻEGNANIE KLAS VI
Uczniowie klas szóstych pożegnali się ze szkołą, do której chodzili przez sześć lat.
Akademia rozpoczęła się pięknie zatańczonym polonezem. Uczniowie w galowych strojach dostojnym krokiem przemierzali salę gimnastyczną, wywołując wzruszenie wśród zebranych nauczycieli i rodziców.
Szóstoklasiści z uwagą wysłuchali słów Pani Dyrektor Hanny Rabczyńskiej.
Do Grona Pedagogicznego powędrowały podziękowania i upominki od rodziców.
Podczas uroczystości zostały przekazane insygnia szkoły uczniom klas piątych.
Wręczono najlepszym uczniom nagrody i dyplomy, a rodzicom współpracującym ze szkołą – podziękowania i listy gratulacyjne.
Na zakończenie szóstoklasiści zaprezentowali pożegnalny program artystyczny.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego w klasach IV - V

O godzinie 10.30 rozpoczęło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas IV - V.
Na początku Pani Dyrektor Sabina Cieciora Prostak skierowała słowa powitalne do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców. Następnie przyszedł czas na wręczenie nagród uczniom wyróżniającym się w nauce, w zachowaniu i w osiągnięciach sportowych. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas: IV a, IV b pod kierunkiem wychowawców. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom wspaniałych wakacji!

Uroczystość zakończenia roku szkolnego w klasach I - III
Uroczystość zakończenia roku szkolnego dla klas I-III rozpoczęła się o godzinie 1200.
Na początku była część artystyczna przygotowana przez klasy IIIa i IIId, po której nastąpiło wręczenie dyplomów uczniom klas III za osiągnięcia w nauce, kończących I etap nauki w szkole podstawowej oraz podziękowań rodzicom trzecioklasistów za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły. Na koniec Pani Dyrektor A. Drożdż życzyła wszystkim uczniom udanych wakacji.

Po oficjalnym apelu wszyscy uczniowie klas I-III udali się do swoich sal lekcyjnych, by spotkać się z wychowawcą i odebrać świadectwa.
B.M-D., D.M., M. L


W dniu 28 czerwca 2012 r. odbyło się integracyjne ognisko uczniów klasy IV d.
Było to pożegnalne ognisko kończące rok szkolny 2011/2012. Uczniowie z radością pożegnali ten przydługi czas nauki. Pogoda tego dnia była wyjątkowo udana - rozpogodziło się, pojawiło się słońce, było ciepło lecz nie upalnie. To wszystko sprawiło, że zabawa była wspaniała, a przysmaki z ogniska wyjątkowo smaczne. Uczniowie czas spędzili na grach w siatkówkę, piłkę nożną oraz grając w badmintona.
Czas spędzony w Ośrodku Polskiego Związku Wędkarskiego nad Jeziorem Paprocańskim upłynął szybko i przyjemnie.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Elżbiety Gajos, która tego dnia uczestniczyła z nami jako drugi opiekun grupy.
J.K.


Kto z nas, choć raz w życiu nie bawił się w Indian i nie marzył o tym, by zostać piękną Pocahontas lub dzielnym wodzem Winnetou? Przecież Indianie to jeden z najbardziej lubianych motywów dziecięcych zabaw i opowieści. Marzenie, by choć na chwilę znaleźć się wśród rdzennych Amerykanów, spełniło się dla uczniów klas Ic i IIId 28 czerwca.
To właśnie tego dnia pojechaliśmy na wycieczkę do wioski indiańskiej w Jaworznie stylizowanej na obozowisko Indian z Wielkich Równin Ameryki Północnej.
Na miejscu powitał nas przewodnik w oryginalnym stroju indiańskim wykonanym ze skór oraz w okazałym pióropuszu. Pierwszym punktem naszej wycieczki był namiot tipi – przenośny dom Indian Prerii, w którym zgromadzone zostały misternie wykonane przedmioty. Podziwialiśmy tu bogatą kolekcję indiańskiego rękodzieła – chłopcy zainteresowani byli głównie bronią, dziewczynki zachwycały się biżuterią i strojami.
I choć w dużej mierze przedmioty te były kopiami i replikami oryginalnych wyrobów, i tak zrobiły na nas duże wrażenie. Podczas prezentacji kolekcji przewodnik opowiedział nam o kulturze, wierzeniach i zwyczajach panujących wśród Indian. Kolejną atrakcją były gry i zabawy na świeżym powietrzu. Mieliśmy okazję zmierzyć się ze sobą w różnych konkurencjach indiańskich – strzelaliśmy z łuku, przeciągaliśmy linę, braliśmy udział w indiańskim torze przeszkód i w „wyścigu żółwi”. W sklepiku z indiańskim rękodziełem kupiliśmy piękne ozdoby – naszyjniki i bransoletki. Na zakończenie pobytu piekliśmy kiełbaski przy ognisku.
Wizyta w wiosce indiańskiej to połączenie zabawy i nauki.
W pięknej scenerii, wśród indiańskich namiotów tipi mieliśmy niepowtarzalną okazję poznania tej fascynującej kultury i posmakowania indiańskiego życia. 
E.C., B.M-D., M.L., B.Ż.


Dnia 27 czerwca grupa 35 uczniów z klas: 4B, 5B, 6A, 6B, 6C, 6D wybrała się na wycieczkę do Parku Rozrywki i Edukacji w Ochabach. W czasie jazdy autokarem wszyscy nie mogli się doczekać mających nastąpić atrakcji. I nie zawiedli się!
Pogoda dopisała. W górze błękit, słońce, droga wiodąca krętymi drogami wśród pól z widokiem na Zalew Goczałkowicki, w oddali na horyzoncie widok gór Beskidu Śląskiego. Zapachniało wakacjami.
W towarzystwie Pani przewodnik  uczniowie zaczęli od zwiedzenia Parku Miniatur i Doliny Dinozaurów.

Zapoznali się z informacjami o najciekawszych budowlach świata oraz zyskali wiedzę o gatunkach dinozaurów i przyczynach ich wyginięcia. Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie multimedialnego Oceanarium Prehistorycznego. W okularach 3D mogliśmy podziwiać pływające stworzenia, jakie prawdopodobnie żyły na Ziemi przed milionami lat. Kulminacyjnym momentem pobytu w oceanarium było mrożące krew w żyłach spotkanie z atakującym rekinem – na szczęście skończyło się na krzyku i podwyższonej adrenalinie!
Hitem wycieczki okazał się linowy tor przeszkód, w którym można było sprawdzić swoją sprawność w pokonywaniu nadrzewnej trasy na wysokości 6 metrów nad ziemią! Kino 6D, plac zabaw, kule sferyczne czy nadmuchane zjeżdżalnie zapewniły uczestnikom wycieczki świetną zabawę podczas całego pobytu w parku. Czuliśmy się jakby to już były wakacje! Do domu wróciliśmy zadowoleni, uśmiechnięci, szczęśliwi i ...opaleni.
M. Nowicka, A. Wrona

 

27 czerwca odbyła się III Sportowa Spartakiada Integracyjna dla klas IV – VI zorganizowana przez nauczycieli Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Szkoły Podstawowej Nr5 w Tychach. W tym roku mieliśmy trzynastu reprezentantów naszej szkoły. Uczniowie biorący udział w imprezie mogli sprawdzić swoje możliwości w konkurencjach indywidualnych np. bieg na 60 m, rzut piłką lekarską, "zręczny kelner", jak i grupowych np. przeciąganie liny, rzuty do kosza. Każdy uczeń miał szansę przeżyć sukces - nie było pokonanych. Udział w spartakiadzie dawał możliwość wspólnego przeżywania pozytywnych emocji i wspaniałej zabawy podczas aktywności ruchowej, przez dzieci o różnej sprawności fizycznej i intelektualnej. 
Ostatecznie w grupowych konkurencjach sportowych reprezentanci naszej szkoły zajęli III miejsce.
W konkurencjach indywidualnych: Laura Wróbel i Denis Duda z klasy IV d otrzymali wyróżnienie za aktywną i sportową postawę na spartakiadzie.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

   
M.CH. E.G


W dniu 26.06.2012r odbyła się II edycja szkolnego konkursu talentów.
W tym roku konkurs odbył się na dwóch poziomach:  klas  I-III  i  IV–VI. Uczniowie  mieli  możliwość zaprezentowania swoich możliwości  wokalnych, tanecznych, recytatorskich  kabaretowych i innych. Udział w konkursie sprawił dzieciom wiele radości i wiary we własne  możliwości i umiejętności. Wszystkie dzieci czuły się ważne i docenione. Atmosfera konkursu była bardzo miła i serdeczna. 
      W kategorii  klas  młodszych I miejsce zdobyła Wiktoria Knieć  (I a, taniec), II miejsce  Oliwia  Spodzieja (I c, skrzypce) i III miejsce zdobyli: Daniel Fluder (II b, akordeon) i Julia Siewiera (III d, recytacja).
      W kategorii klas starszych  I miejsce zdobył Mateusz Migdalewicz (V d, taniec), II miejsce Jakub  Mazur (IV b, recytacja wiersza własnego) i III miejsce zdobyli Daria Chrobok (IV b)  i Wiktoria Chrobok (VI a, gra na gitarze i śpiew piosenki własnego autorstwa).
Konkurs uświetnił występ kółka teatralnego i śpiew uczniów klasy III a i III d.
Zwycięzcy  II edycji konkursu szkolnych talentów zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami, które wręczyła p. dyrektor szkoły.
     E. Cywińska, S. Krzyszycha, K. Turczynowicz, E. Gajos


  Dnia 22.06.2012r. klasy II a i II d pojechały na wycieczkę do ZOO w Chorzowie.
  Pogoda dopisała!
  Wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali przewodnika, który opowiadał o życiu egzotycznych zwierząt.
  Najbardziej podobał się słoń, małpki, tygrys i lew.
  Po wycieczce w ZOO były zakupy pamiątek i zabawy na placu zabaw. Wyprawa była bardzo pouczająca i udana.
  B.K.
     


W dniach 18-23 czerwca 2012r. w nadmorskim Dźwirzynie rozegrano Puchar Związku Piłki Ręcznej w Polsce Dziewcząt (impreza o randze Mistrzostw Polski). Wśród 19-tu najlepszych w Polsce drużyn rocznika 1999’ piłkarki ręczne MOSM Tychy osiągnęły życiowy sukces: zdobyły brązowe medale!
Droga do medalu:
MOSM Tychy – UKS Dziewiątka Legnica 22 - 16 

MOSM Tychy – UKS Olimp  Grodków     24 - 17
MOSM Tychy – MKS Ochota Warszawa  22 - 10
MOSM Tychy – MTS  Kwidzyn              19 - 6

Ćwierćfinał: MOSM Tychy – KPR MOS Jelenia Góra 23 - 22
Półfinał: MOSM Tychy – UKS Varsovia Warszawa 20 - 23

Mecz o „brąz”: MOSM Tychy – UKS PR Ruch Chorzów 29 – 21 

Złote medale zdobyła UKS Varsovia Warszawa pokonując 29 – 27 MTS Kwidzyn.

Tyszanka Michalina Sawczyk wybrana została do najlepszej siódemki turnieju, a Agnieszka Zioła wyróżniona w drużynie MOSM Tychy. Pozostałe tyskie medalistki: Wiktoria Poś, Weronika Poś, Natalia Kasińska, Sandra Kokot, Marta Kokowska, Klaudia Wilczyńska, Karolina Kawalec, Wiktoria Cyganik (wszystkie SP 7 Tychy),
Wiktoria Bieluń, Wiktoria Kosmowska, Sylwia Szołtysek, Natalia Jastrzębska, Marta Matuszewska i Aleksandra Lisicka (wszystkie SP 35 Tychy).
Trenerzy: Krzysztof Willem i Agnieszka Żogała-Jeglińska.Klasa VIc przesyła serdeczne pozdrowienia z Dzwirzyna z Finału Pucharu Polski.
Na etapie na którym jesteśmy wywalczyliśmy sobie wejście do pierwszej ósemki turnieju,
jutro zaczyna się drugi etap będziemy walczyć o wejście do czwórki.
Trzymajcie kciuki!
Pozdrawiamy  
Mimo, że w ostatnich dniach pogoda bywała kapryśna to uczniowie
 klas IVc i Va zaryzykowali i wraz z opiekunami 19 czerwca  wybrali się na wspólne grillowanie. Udało się! Tym razem pogoda dopisała, humory także. Kije do nordic walkin`gu pomogły w  łatwiejszym wędrowaniu.  Po dotarciu na miejsce wspólnym grom i zabawom nie było końca. Na kolejne takie spotkanie trzeba będzie poczekać do jesieni.
E.G.
   


Dnia 18 czerwca 2012 r. odbył się quiz historyczny klas IV.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4B, 4C i 4D.
 
Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań przeszłością, ugruntowanie wiedzy i umiejętności historycznych, wdrożenie do samodzielnego planowania i organizacji własnej pracy.
Po sprawdzeniu prac oraz podliczeniu punktów następujące miejsca zdobyli:
I miejsce Dominik Cop oraz Konrad Maciejewski   – kl. 4c
II miejsce Weronika Juszczyk –kl. 4c
III miejsce Szymon Koczurkiewicz – kl.4c oraz Bartosz Król –kl. 4d
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję ;) – Joanna Nowak (nauczyciel historii)


        16 czerwca 2012r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach zajęć Indywidualizacji.
Tym razem podopieczni pań: M. Chrapan, A. Jagiełki, J. Kliś i E. Sałagan przyjemnie spędzali czas przy wspólnym grillu.
Ciekawe ćwiczenia ogólno ruchowe na świeżym powietrzu, gry zespołowe np. "Zbijak" dodatkowo uatrakcyjniały sobotnie spotkanie.

Upały dnia złagodziły gry i zabawy integracyjne w chłodnej harcówce.
J.K.

       


Dnia 15 czerwca klasa 3d wzięła udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym
„Ratujemy i Uczymy Ratować”.
Program  powstał dzięki Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka i jest adresowany do uczniów klas I-III.

Podczas zajęć prowadzonych przez p. Z. Średzińską uczniowie uczyli się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Taka forma zajęć, podczas których dzieci ćwiczyły na fantomie udzielanie I pomocy, cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w spotkaniu.

B.M-D
Dnia 13 czerwca 2012 r. odbył się międzyklasowy turniej historyczny- Świat starożytny.
Udział wzięły drużyny z klas Vc, Vd oraz Vb.

Celem konkursu było sprawdzenie i utrwalenie zdobytej wiedzy o świecie starożytnym;
właściwe rozumienie i umiejętne posługiwanie się terminologią historyczną;
ćwiczenie umiejętności pracy w grupie oraz wspólne przeżywanie sukcesów.

Po zaciętym pojedynku zostali wyłonieni zwycięzcy:
I miejsce klasa Vd     (Hubert Przybyszewski, Marcin Derechowski, Przemysław Adamczyk)
II miejsce klasa Vb    (Piotr Szeląg, Mateusz Krawczyk, Konrad Piwko, Mikołaj Pytlarz)
III miejsce klasa Vc   (Daria Domin, Julia Śmiłowska, Jesicca Ponichtera)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję- nauczyciel historii Joanna Nowak
Sezon wycieczkowy w pełni!
11 czerwca uczniowie klasy VA i VB zwiedzali zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Miejsce to (wpisane przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego) odwiedzają ludzie z całego świata. Podczas zwiedzania kopalni uczniowie mieli okazję poznać historię i współczesne oblicze tej wyjątkowej kopalni. Duchem kopalni jest Skarbnik. W Wieliczce znajdują się posągi sławnych ludzi utworzone, wyrzeźbione z soli. Są to postaci Jana Pawła II, Kazimierza Wielkiego, J. Piłsudskiego, M. Kopernika itd. Uczniom bardzo spodobała się Kaplica św. Kingi. Zwiedzanie kopalini zakończyliśmy na głębokości 130 m (poziom 3) i wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Wycieczka okazała się wyjątkowo udana i atrakcyjna.
B.T, J.K, J.N11 czerwca klasy II b i II c były na ciekawej wycieczce w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Muzeum zostało stworzone przez pana Piotra Mankiewicza po to, aby dzieci nauczyły się szacunku do chleba i ludzi, którzy go pieką. Uczniowie poznali proces powstawania chleba oraz eksponaty, które kiedyś służyły jego wytwarzaniu. Jednak największą atrakcją wycieczki było własnoręczne wykonanie bułki, którą po upieczeniu każdy zjadł ze smakiem.
B.M


We wtorek, szóstego czerwca klasy sportowe –V c i V d pod opieką pań: J. Ferdek, J. Nowak i A. Marzec, wyruszyły do krainy deszczowców. Program pod kuszącym tytułem: Pionierskim szlakiem, obejmował zajęcia w terenie. Byliśmy coraz bardziej przygnębieni, kiedy brzuchy chmur wprost ocierały się o dach autokaru. Jednak wycieczkowicze nie tracili ducha. Kiedy zajechaliśmy na miejsce, tzn. do Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku k. Bochni, przywitała nas miła pani animatorka.
Z powodu pluchy ominęła nas leśna przygoda i podchody. Ale…
Chcesz dowiedzieć się co było dalej?  

Obejrzyj prezentację!

Egzamin na kartę rowerową
Dnia 5.06.2012 r. w niezbyt sprzyjajacych warunkach, na terenie boiska szkolnego odbył się egzamin na kartę rowerową.
Egzamin przeprowadzali zaproszeni funkcjonariusze policji z Komendy Miejskiej w Tychach.

Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością przepisów ruchu drogowego oraz zaprezentowali swoje umiejętności w jeździe na rowerze.
Egzamin zakończył się pełnym sukcesem 48 uczniów.
Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom, którym udało się zdać ten pierwszy w życiu egzamin uprawniający do poruszania się po drogach.
Jolanta Kliś, Bartłomiej Cieślak
     

1 czerwca swój Dzień Sportu mieli także uczniowie klas IV-VI.


Dnia 1 czerwca z okazji Dnia Dziecka zorganizowano w szkole Dzień Sportu dla klas I-III.
Uczestnicy mogli popisać się swoimi umiejętnościami w następujących konkurencjach:

KLASY I

1.   
Wyścigi rzędów
2.   
Rzuty na odległość
3.   
Gra „Dwa ognie”

KLASY II
1.   
Gra „Dwa ognie”
2.   
Skoki na skakance
3.    Wyścigi rzędów

Klasy III
1.   
Skoki na skakance
2.    Wyścigi rzędów
3.   
Rzuty do celu

Na zakończenie obchodów Dnia Sportu najlepsi zawodnicy w rzutach na odległość, skokach na skakance i rzutach do celu otrzymali lizaki, a pozostali uczestnicy batoniki.
      
Impreza dla dzieciaków, która planowo miała odbyć się na boisku szkolnym, musiała być przeniesiona do sal gimnastycznych i na korytarz, ze względu na kapryśną pogodę. To jednak nie przeszkodziło wszystkim, by tego dnia świetnie się bawić. Nie miało znaczenia, kto będzie pierwszy, ważna była zabawa i wspaniały uśmiech na buziach uczestników zabawy!
Organizatorami Dnia Sportu dla klas I-III były panie: E. Cywińska, B. Mazur, D. Makowiec i B. Żurawka.


30 maja 2012 r. kl.3a i 3b uczestniczyły w spotkaniu w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.
Spotkanie odbyło się w bibliotece miejskiej na oś.U. Dzielnicowy młodszy aspirant Damian Tywonek przeczytał dzieciom kilka fragmentów interesującej książki pt. „Tatusiada”. Następnie pan policjant udzielił dzieciom kilku cennych wskazówek, jak uniknąć różnego rodzaju niebezpieczeństw, z którymi dzieci mogą się spotkać na co dzień. Największa niespodzianka czekała  pod drzwiami biblioteki, gdzie aspirant Marcin Wojdyła pokazał dzieciom radiowóz policyjny i zdradził tajniki pracy policjanta.
T.W.


22.05.2012 roku w naszej szkole odbył się
Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy "1 z 10” dla uczniów klas V. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów, popularyzacja matematyki i przyrody oraz wdrażanie uczestników konkursu do kreatywnej rywalizacji. Zaproszono przedstawicieli dziewięciu szkół tyskich. Jak zawsze poziom był bardzo wysoki.
Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą matematyczną i przyrodniczą. Dla wszystkich przygotowano wspaniałe nagrody.
I miejsce uzyskała uczennica SP 6 Edyta Bugajska,
II miejsce SP 37 Julia Lipina natomiast
III miejsce uzyskał uczeń naszej szkoły Marcin Derechowski z klasy V d. Gratulujemy!
Organizatorzy: Bernadeta Trajda, Anna Marzec i Jolanta Kliś


W tym roku szkolnym uczniowie z klas trzecich w terminie od 7.05.2012 r. do 21.05.2012 r. przebywali na „zielonej szkole” w ośrodku „Bałtyckie Marzenie”, który znajduje się w Łebie.
Czekały tam na nich liczne atrakcje: uczestniczyły w  wycieczce do Szymbarku, gdzie mogły zobaczyć m.in. „dom do góry nogami”, były też na wycieczce w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie zobaczyły wydmę Łącką i wyrzutnię rakiet oraz  odwiedziły pełen niespodzianek Park Dinozaurów z mini zoo. Ponadto brały udział w konkursie „Mam talent”, w Dniu Sportu, dyskotekach itp.
T.W.  B.M-D.   D.M.    R.G.


9 maja 2012 r w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tychach odbył się Finał Mistrzostw Śląska w piłce ręcznej dziewcząt młodszych /rocznik 2000/ w których zawodniczki z klasy Vc reprezentując barwy MOSM Tychy zdobyły II miejsce i tytuł Wicemistrzyń Śląska. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna MOSM SP-18 Tychy a trzecie zespół UKS PR Ruch Chorzów.
Nasze dziewczęta wygrały z Chorzowem 14:9 i minimalnie, bo jedną bramką /9:10)przegrały z SP-18.
Bramki dla zespołu zdobyły: Natalia Czarnecka - 6, Julia Szubert - 4, Nicole Szulc - 4, Weronika Wesołowska - 4, Katarzyna Stachura - 3, Daria Domin - 1, i Aleksandra Krawczyk - 1.
Za bardzo dobrą grę zostały wyróżnione: Natalia Kmieć, Natalia Czarnecka, Nicole Szulc i Weronika Wesołowska
St.L.
     

Spotkanie z native speakerem
Nie często nadarza się okazja do spotkania rodowitego mieszkańca Australii i porozmawiania z nim w języku angielskim. Tymczasem, 17 maja br. uczniowie klas piątych oraz szóstych naszej szkoły mieli możliwość praktycznej nauki języka angielskiego dzięki spotkaniu z native speakerem.
Pan Terry Hart, który na co dzień jest lektorem w Best Centrum Języków Obcych, zapoznał naszych uczniów z podstawowymi wiadomościami na temat Australii. Pan Terry przygotował prezentację multimedialną, która poprzez zdjęcia oraz komentarz przybliżyła uczniom klimat, kulturę oraz ciekawostki z życia w kraju, który z odczuciu Polaków jest odległy i egzotyczny.  Uczniowie zaciekawieni lekcją aktywnie w niej uczestniczyli oraz zadawali liczne pytania. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i w całości było prowadzone w języku angielskim.  Wszyscy liczą na kolejne tego typu zajęcia z native speakerem w następnym roku.
Organizatorami spotkania były panie: Katarzyna Turczynowicz oraz Jadwiga Kozioł, nauczycielki języka angielskiego.


Przygody z lekturą
Lektury nie muszą być nudnym obowiązkiem, mogą być też inspiracją do ciekawego spędzenia czasu z kolegami, rodzeństwem a nawet z rodzicami. Do niedawna mogliście podziwiać malarskie dzieła klasy V c i V d po lekturze "W pustyni i w puszczy". Jeszcze ciekawiej spędzili czas uczniowie po przeczytaniu przygód Robinsona Crusoe. Chłopcy z V d w lesie samodzielnie zbudowali szałasy, a w domu przy współpracy rodzinnej wykonali wspaniałe makiety wyspy Robinsona. Efekty możecie podziwiać na wystawie w szkolnym holu na parterze. Jestem pod wrażeniem różnych technik modelarskich i bogatej wyobraźni. Życzę wszystkim czytelnikom wielu pomysłów, których źródłem mogą być ciekawe powieści przygodowe. Nie zapomnijcie jednak zawsze skonsultowac sie z kimś starszym , żeby było ciekawie ale i bezpiecznie.
Na czas lata polecam lektury z dreszczykiem emocji "Wakacji z duchami" Adama Bahdaja, "Władcę Lewawu" Doroty Terakowskiej. J.F.

"Czysta woda, czysta energia, czyste powietrze."
Żyjemy w świecie szybkiego rozwoju cywilizacji i takie pojęcia jak ochrona środowiska i ekologia nabierają coraz większego znaczenia. Ważną rolę w dziele ratowania środowiska powinna spełniać edukacja, a nawyki ekologiczne powinny być kształtowane od wczesnego dzieciństwa.
Aby uratować naszą planetę musimy odpowiednio wcześnie wychować i uwrażliwić na problemy ekologiczne przyszłe pokolenia.
Dlatego też 16 maja uczniowie klas 2, 4 i 5 wzięli udział w zwiedzaniu tyskiej oczyszczalni ścieków.
Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób przebiega proces oczyszczania ścieków, a także co nalezy robić, aby niepotrzebnie nie zanieczyszczać wody.
Komunikat dla dzieci grzecznych!
Nie wrzucajcie do kanalizacji  rzeczy niebezpiecznych!
J.K.

Piłkarki ręczne klasy V c awansowały do Finałów Mistrzostw Śląska w kategorii dziewcząt młodszych /rocznik 2000/. W eliminacjach odniosły komplet 12 zwycięstw z zespołami Sośnicy I Gliwice, Sośnicy II Gliwice i UKS Start Pietrowice Wielkie.

Finał odbędzie się 19 maja /sobota/ od godziny 10.00 Udział biorą: UKS PR Ruch Chorzów, MOSM I SP-18 Tychy i MOSM II SP-35 Tychy
St.L.

Dnia 8 maja pięcioro uczniów ze szkolnego kółka recytatorsko-teatralnego wystąpiło na scenie Młodzieżowego Domu Kultury w Tychach, biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie „EKO-KABARET”, organizowanym przez Międzygminne Przedsiębiorstwo  Gospodarki Odpadami „MASTER” oraz Miejski Zarząd Oświaty w Tychach. Konkurs miał charakter zespołowej prezentacji scenicznej o tematyce ekologicznej i nosił tytuł: „Jak chronić świat przed odpadami?”.
W skład kabaretowej grupy z naszej szkoły weszli: Weronika Juszczyk (4C), Konrad Maciejewski (4C), Wiktoria Chrobok (6A), Patrycja Kurek (6A), Natalia Olszewska (6A).  Na tle muzyki z filmu „Gwiezdne wojny” przenieśliśmy się do miasta przyszłości, opanowanego przez Śmieci, które urządziły sobie bal na wysypisku w środku miasta. Co robić, by ta mrożąca krew w żyłach scena nie stała się rzeczywistością? Rozwiązaniem jest „Recykling”, czyli segregacja odpadów. Warto zapamiętać refren piosenki, którą razem z występującymi nuciła publiczność:

Szkło bezbarwne- siup do białego!
A kolorowe – do zielonego!
Plastik, metal – hop, do żółtego!
Makulatura – do niebieskiego!

Uczestnikom dziękujemy za udany występ. Wszystkich zachęcamy do segregowania odpadów i dbania o naszą planetę!
M. Nowicka


       Dnia 30 kwietnia odbyła się interdyscyplinarna, czyli międzyprzedmiotowa wycieczka dookoła Jeziora Paprocańskiego.
Uczniowie klas piątych  sportowych stanęli przed licznymi i trudnymi zadaniami, by zaliczyć kolejne etapy- przystanki naukowe
, między innymi; PRZYJACIELE NATURY: marsz połączony ze  sprzątaniem okolic jeziora i segregacja znalezionych śmieci PIKNIK EKOLOGICZNY- degustacja  zdrowej żywności, PRZYGODA Z LEKTURĄ -V d robinsonada, a V c na Zielonym Wzgórzu, NA TROPACH HISTORII  wygłoszenie referatów na temat promnickiego zameczku myśliwskiego. Wycieczka upłynęła dosłownie w gorącej atmosferze, w trakcie marszu  szukaliśmy przede wszystkim cienia.
      Jestem pod wrażeniem wielkiego zaangażowania  się uczestników szczególnie jeśli idzie o  ochronę przyrody-  dzika plaża została dokładnie uprzątnięta po weekendowych gościach, a nasze spostrzeżenia o amatorach pięknego pleneru są dalekie od wyrozumiałości. Przysłowie mówi:  zły to ptak co własne gniazdo kala, a wielu  tyszan  swoje miasto brudzi bezmyślnie i masowo.
Po krótkiej pogadance na temat celowości segregowania odpadów pomaszerowaliśmy w głąb lasu po przygodę. W ciągu godziny  tam  urocze i ciekawe miejsca związane z lekturami. Po lesie krzątały się romantyczne Anie i pomysłowi Robinsonowie. Wszystko w zgodzie z naturą i kulturą (na ile to oczywiście możliwe). Po  podsumowaniu leśnych warsztatów  urządziliśmy sobie ekologiczny  piknik pod zameczkiem w Promnicach. Zdrowo odżywieni (o dziwo żadnych chipsów, coca-coli tudzież innych wiercibrzuszków!) wysłuchaliśmy  referatów o tym historycznym miejscu. Pozostał nam już tylko czas na ukoronowanie pracowitej ekspedycji porcją lodów i wręczeniem Certyfikatów przyjaciela przyrody i eksperta historii regionu.  Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do domów. J.F.


30 kwietnia  uczniowie z klas IIb, IIc i IIIa  byli na spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską w klubie „Orion”.
Pisarka opowiadała o swoich książkach i czytała fragmenty z  książek „Nie ma nudnych dni” oraz „Dziadek na huśtawce”.
Potem dzieci zadawały pytania, np. Czy ma pani jakieś zwierzęta? Pani Piątkowska odpowiedziała, że ma wielkiego biszkoptowego goldena retrievera, z którym bardzo lubi spacerować oraz konia. Poza pisarstwem jej wielką pasją są właśnie konie. One też będą bohaterami jej następnej książki. Na zakończenie spotkania dzieci mogły zakupić książki pisarki oraz otrzymać jej autograf.  R.P.


         Dnia 28 kwietnia 2012r. w ramach Zajęć Indywidualizacji - podopieczni pań: M. Chrapan, A. Jagiełki, J. Kliś i E. Sałagan mieli okazję przeżyć niezapomniane przygody podczas wycieczki nad Jezioro Paprocańskie. W tym dniu uczniowie stoczyli zacięty bój m.in. w grze "Dwa ognia", poznali ciekawe wiadomości nt. pobliskiej fauny i flory oraz spędzili miło czas na świeżym powietrzu. 
J.K.

  

Już po raz ósmy w dniach od 23.04.- 27.04.2012r odbył się „Tydzień poświęcony zdrowiu”  dla  klas I- III, którego przewodnim hasłem było: „MOJE ZDROWIE I HIGIENA KAŻDEGO DNIA”.  Uczniowie uczestniczyli w różnych zajęciach i wykonywali ciekawe prace, których głównym celem było przypomnienie i utrwalenie wiedzy na temat higieny na co dzień oraz dbania o zdrowie.
Uczniowie klas I wzięli udział w konkursie plastycznym na temat: „Jak dbam o swoje zdrowie”.
Klasy II przygotowywali i prezentowali zestawy ćwiczeń gimnastyki porannej.
W klasach III odbył się konkurs wiedzy p.t. „Jak zdrowo żyć ”.
Wśród wielu zadań, dzieci musiały wykazać się wiedzą w zakresie udzielania pierwszej pomocy przed medycznej.
Wszyscy uczniowie klas I-III uczestniczyli w prezentacji multimedialnej na temat: „Wybieram zdrowie i zdrowe odżywianie”.
Na zakończenie „Tygodnia o zdrowiu” pani pielęgniarka przeprowadziła prelekcję p.t. „Starzenie i zdrowie”.
Wszyscy uczniowie klas I- III  z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań.
Najciekawsze prace i najlepsze zespoły zostały nagrodzone dyplomami i upominkami. E.C.


DZIECI MAJĄ GŁOS!
Często w szkole  piszemy wypracowania,  analizujemy teksty i opracowujemy lektury. Czasem  okazuje się, że przeczytana książka pobudzi nas do ważnych refleksji, zwróci uwagę na  problemy aktualnie nas dotyczące. Tak stało się po lekturze "Księgi dżungli" R. Kiplinga podczas rozważania o odpowiedzialności człowieka  za świat przyrody i o przyjaźni ludzi i zwierząt. Często chcielibyście małego pupila kotka, świnkę morską czy pieska.
Czy jesteście na niego gotowi?
Czy możecie zostać przyjaciółmi zwierząt?
A oto jak widzą to uczniowie klasy V b -Kacper i Mikołaj. koniecznie przeczytaj!
J.F


W dniu 24 kwietnia klasy: IV d i V b przygotowały dla uczniów klas IV – VI apel z okazji obchodów Dnia Ziemi oraz Światowego Dnia Zdrowia. Najpierw uczniowie obejrzeli fragment filmu HOME– SOS ZIEMIA, który prezentował skutki działań człowieka na przyrodę i na całą planetę. Zaskoczeniem dla wielu było zakończenie filmu, które napawało optymizmem i pokazało co człowiek już zrobił aby ratować świat i czego potrzebuje w przyszłości – TO MY DOPISZEMY CIĄG DALSZY TEJ HISTORII – RAZEM.

Następnie uczniowie klasy IV d i V b wystąpili w przedstawieniu pt: „Dbajmy o naszą planetę”.
Podsumowaniem spotkania była prezentacja na temat zdrowego odżywiania się, z hasłem przewodnim: DOBRY STAN ZDROWIA OŻYWIA NA LATA!!!
B.T. J.K.


   Dnia 23.04 2012 r. odbył się w naszej szkole kolejny Szkolny Konkurs Recytatorski "Wiersze które lubimy". W tym roku uczniowie recytowali wiersze różnych poetów.
Celem konkursu było:

- wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego
- kształtowanie wyrazistej wymowy i przekazanie gotowego tekstu
- pobudzanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły
- propagowanie kulturalnego spędzania czasu wolnego

Do konkursu przystąpiło 24 uczniów klas I – III. Ocenie podlegały: pamięciowe opanowanie tekstu, dykcja, donośność głosu, modulacja, tempo mówienia, umiejętność gospodarowania oddechem i ogólne wrażenie artystyczne. Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: Klasy I, II i III.
Jury uznało, iż tegoroczny konkurs był na wysokim poziomie, dlatego też wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni, otrzymali nagrody i dyplomy.
H. Rychter, B. Adamczyk, B. Żurawka


Kolejny muzyczny koncert już za nami. Dnia 20.04. gościliśmy w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Tychach. Tym razem artyści scen krakowskich przygotowali dla nas program,który pozwolił nam zasmakować w tanecznych rytmach. Wielobarwne, tradycyjne stroje tancerzy zdawały się pląsać w takt polskich tańców narodowych: mazurków, polonezów, kujawiaków, oberków i rzecz jasna krakowiaków. Akompaniament fortepianu i skrzypiec doskonale potęgował nastrój poszczególnych fragmentów koncertu. Tancerze prezentowali nam kolejne kroki i figury taneczne, a komentarz pani prowadzącej dopełniał całości. Szczególnie ciepło przyjęliśmy grę delikatnej i kruchej skrzypaczki, która z powodzeniem czarowała nas muzyką w rytmach szalonego oberka czy siarczystego mazura.
Następne koncerty w przyszłym roku szkolnym! Zapraszamy!     oprac.A. Wrona

19 kwietnia uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w ŻYWEJ LEKCJI PRZYRODY. Zajęcia były bardzo interesujące, a okazy zwierząt egzotycznych imponujące.
Na początku  pokazu uwagę  zebranych przyciągnęły drobne ale groźne groźne okazy pajęczaków,dzieci mogły zobaczyć  w terrarium   jadowitą dwugłową stonogę , później  pająka ptasznika,Przez środek sali gimnastycznej przespacerował się skorpion. Potem wystąpili przedstawiciele płazów -pojawiła się tłusta żaba z wielkim apetytem oraz żaba nadrzewna przyssana do podłoża rzekotka . Wśród gadów pojawiły się dwa żółwie  -tradycyjny powolny amator sałaty i wężogłowy mięsożerny  sprinter. Jednak największą frajdę sprawiły oglądającym potężne węże-np. pyton tygrysi albinos o żółto-białej aksamitnej i chłodnej skórze czy kolorowa, strojna iguana. Właściciel egzotycznej menażerii  zaczarował słuchaczy niezwykłą gawędą o swoich pupilach i ich zwyczajach. Pokaz  zakończyła sesja zdjęciowa z wężem.   J.F.Przed szóstoklasistami trudny wybór: muszą zdecydować do jakiego gimnazjum będą uczęszczać przez najbliższe 3 lata. W marcu i kwietniu uczniowie klas 6 mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną wielu tyskich gimnazjów.
        18 kwietnia w naszej szkole gościli przedstawiciele tyskiej szkoły muzycznej. Nauczyciele i uczniowie w bardzo ciekawy sposób, urządzając mini koncert muzyczny, próbowali zachęcić  naszych uczniów do podjęcia nauki w ich szkole.

J.K."Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".

Pod takim hasłem 2 kwietnia br. w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony kolejnej rocznicy śmierci bł. Jana Pawła II.
Uczniowie "spotkali się" z przedstawicielami różnych ras, narodów i zawodów, którzy przedstawili fragmenty nauczania papieża Jana Pawła II.

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom zorganizowanego w klasach I - III konkursu plastycznego: "Jan Paweł II - niestrudzony pielgrzym" i konkursu wiedzy o życiu i nauce Jana Pawła II w klasach IV - VI.
K.Sz.

TURNIEJ Sparingowo - szkoleniowy !!

W czwartek, 5 kwietnia 2012r., do Tychów przyjechał przygotowujący się do startu w turnieju Lajkonik Cup i Pucharze ZPRP Dzieci Mistrz Małopolski Dziewcząt 99', czyli drużyna SKS Kusy Kraków pod wodzą trenera-dyrektora Wojciecha Miodońskiego, by rozegrać towarzysko-sparringowy mecz z zespołem MOSM I Tychy SP.35(trenerka Agnieszka Żogała-Jeglińska).
W emocjonującym, rozegranym w trzech tercjach, przedświątecznym spotkaniu wygrał śląski zespół MOSM I Tychy SP. 35 42:36 (17-18, 13-8, 12-10). Zawody, w ramach szkolenia i samodoskonalenia, sędziowały uczestniczki aktualnie trwającego kursu sędziowskiego ŚlZPR: Kamila Gretka, Aleksandra Abramowicz i Anna Jankowiak wspomagane przez Alinę Burnos.


„BO KAŻDE DZIECKO JEST ARTYSTĄ” pod tym hasłem odbyły się 29.03.2012r III Międzyszkolne Warsztaty Ceramiczne dla uczniów klas I-V integracyjnych w Tychach. W warsztatach uczestniczyło 52 uczniów ze szkół: nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi, nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi i nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi. Poprowadziła je pani mgr M. Ciepielewska, która zapoznała uczniów z krotką historią ceramiki, urządzeniami ceramicznymi i wytworami z gliny. W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, prowadząca zaproponowała wykonanie ozdób świątecznych: zajączków, baranków, kurczątek, pisanek itd. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje prace. Uwieńczeniem warsztatów było zorganizowanie wystawki prac uczniów z poszczególnych szkół. Wytwory dzieci były pomysłowe i oryginalne. Pięknie przystroją i ozdobią stół wielkanocny. Na zakończenie pani dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy i zaprosiła za rok na kolejne warsztaty.
E.C.
     

Dnia 28 marca w Zespole Szkół nr 1 w Tychach odbyły się VII Międzyszkolne Igrzyska Ortograficzne „Korrida – Corrida”. Z dumą informujemy, że reprezentacja naszej szkoły w składzie: Natalia Olszewska (VI A), Marta Matuszewska (VI C)
i Aleksandra Szuba (VI C), zajęła III miejsce!
Jak co roku, poziom Igrzysk był bardzo wysoki. Uczestnicy musieli bezbłędnie napisać trzy dyktanda, przytoczyć odpowiednie zasady ortograficzne oraz rozwiązać skomplikowaną ortograficzną krzyżówkę. W zmaganiach brali udział uczniowie z 11 szkół podstawowych.
Naszym Ortograficznym Torreadorkom serdecznie gratulujemy!
M.N.DNI OTWARTE SP 35
       
       
       


Szczypiornistki z SP 35 – Wicemistrzyniami Miasta Tychy!


      Dnia 19.03.2012 odbył się Mecz Reprezentacji SP 35 i SP 7 o Mistrzostwo Miasta Tychy w Piłkę Ręczną Dziewcząt.
Mecz był bardzo ekscytujący, walka zacięta, po upływie regulaminowego czasu gry wynik był remisowy co nie pozwoliło wyłonić zwycięscy, sędzia prowadzący mecz zarządził 5-cio minutową dogrywkę (zgodnie z regulaminem rozgrywek), która również zakończyła się remisem, dopiero rzuty karne rozstrzygnęły losy spotkania, niestety na korzyść reprezentacja SP 7!
Ostateczny wynik to 20:18.

Gratulujemy i dziękujemy naszym wspaniałym szczypiornistkom!
Dziękujemy walecznej SP 7 za wspólny mecz.
Wspaniale spisali się też kibice z obu szkół (hala wypełniona była po brzegi).
Szkolny zespół taneczny ZUMBATOMIC z SP 7 zatańczył w przerwie meczu.
Impreza zorganizowana była w związku z ogólnopolską akcją Kibicujemy Fair Play w ramach Szkoły bez przemocy.
Tuż przed meczem odczytany został Kodeks Kibicowania Fair Play, który kibice stosowali w czasie zagrzewania swoich zespołów do walki.

Skład zespołu ( klasa 6c) :

Bieluń Wiktoria, Ciuśniak Sandra, Chuchmacz Sandra, Jastrzębska Natalia, Matuszewska Marta, Kosmowska Wiktoria, Lisicka Aleksandra, Mazurczyk Adrianna, Noszczyka Agnieszka, Polańska Karolina, Sikora Patrycja, Smolińska Agata, Trzebiatowska-Jutrzenka Sara, Węgrzynowicz Oliwia, Szołtysek Sylwia, Szuba Aleksandra, Szymanowska Marta, Zieleniewska Patrycja.
Wychowawca klasy oraz trener: Agnieszka Żogała-Jeglińska

prezentacja zdjęć dziękiPhoto Flipbook Slideshow Maker

Glitterfy.com - Photo FlipbooksW dniu 15.03.2012 odbyło się spotkanie dzieci z klasy II b (wych. B. Markiewicz) oraz II d (wych. Z.Średzińska i St.Krzyszycha) w klubie Magdalena z panem Stanisławem Grząba. Jest on wytrawnym i zapalonym turystą wędrującym  po całym kraju od 50  lat,  animatorem turystyki ,organizatorem wielu wypraw, zawsze z aparatem fotograficznym. Założyciel i opiekun Koła Turystycznego Wędrowne Misie, z którym przemierzył setki kilometrów turystycznych tras,  inicjator wielu krajoznawczych eskapad młodzieży. Swoją pasję do wędrówek wszczepił tym najmłodszym i starszym dzieciom. Autor wielu wystaw fotograficznych. 
Z.Ś


Wiosna z lekturą.
Chłopcy z Vd wykonali nie tylko dobrą robotę jako ilustratorzy powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy", ale także wykazali sie jako krytycy sztuki. Sami dokonali koleżeńskiej oceny przez głosowanie na obraz, który był wg. nich najlepszą ilustracją przygód Stasia i Nel.
I miejsce w klasowym rankingu zajął obraz Marcina Derechowskiego i Grzegorza Papaja.
Obrazy macie okazję podziwiać na tymczasowej wystawie przed salą nr 9.
J.F.


MIĘDZYNARODOWY KONKURS "KANGUR MATEMATYCZNY 2012"

Dnia 15 marca 2012 roku o godzinie 900 uczniowie zainteresowani matematyką oraz posiadający wszechstronną wiedze w tej dziedzinie, mogli spróbować swoich sił w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”. Celem jego jest popularyzacja matematyki wśród uczniów. Konkurs ma charakter jednorazowego tekstu. Zadania oraz termin są ustalane przez międzynarodowe stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu.
W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie klas III, IV, V i VI pisząc w dwóch katygoriach: „Maluch” i „Beniamin”.

Test, jak zawsze, nie był łatwy ale nagrodą za udział dla wszystkich uczestników był prezent w postaci łamigłówki przestrzennej z grupy Radosnych Sześcianów!

Lista uczestników konkursu:
1. Daniel Pyka III a
2. Kamil Piwko III a
3. Daniel Stor III b
4. Jakub Boduch III b
5. Nadia Bury III b
6. Weronika Kościelniak III c
7. Weronika Kołodziejska III c
8. Michał Sikora III c
9. Natalia Jaworska III d
10.Dawid Moczygemba IV b
11. Konrad Piwko V b
12. Mateusz Krawczyk V b
13. Mikołaj Pytlarz V b
14. Michał Grabowiec V b
15. Piotr Szeląg V b
16. Jessica Ponichtera V c
17. Aleksandra Szymanowska V c
18. Patryk Grabowski V d
19. Adrianna Grabowska VI d
20. Dawid Boduch VI d
Koordynator konkursu Bernadeta Trajda.
 
 
 

      Ich patronką jest bł. Matka Teresa z Kalkuty i chcą ją naśladować.
Mowa o dzieciach ze szkoły podstawowej nr 35 w Tychach. Dlatego wraz z katechetami i rodzicami uczniowie zorganizowali loterię fantową, a cały dochód przeznaczyli na potrzeby noclegowni, które prowadzą katowickie siostry Misjonarki Miłości.

Dziś delegacja szkoły przyjechała do Katowic do sióstr Matki Teresy i przekazała to, co udało im się uzbierać. Z katechetką Klaudią Sznapką i dziećmi rozmawiała nasza reporterka, Agnieszka Skrzypczyk.
     Siostry Misjonarki Miłości w Katowicach prowadzą noclegownię dla bezdomnych, oprócz tego codziennie dożywiają ponad sto osób.
Warunkiem, jaki bezdomni muszą spełnić, aby skorzystać z pomocy, jest udział we wspólnej modlitwie.

Wysłuchaj  "wywiadu"

K.Sz.

01 marca 2012r odbyła się VIII edycja konkursu o bezpieczeństwie z udziałem  Policji w Tychach: mł. asp. Piotra Anteckiego i mł. asp. Damiana Tywonka.  Hasłem  przewodnim konkursu wiedzy dla uczniów klas III było: „Chociaż mam   mało lat, bezpiecznie poznaję świat”.  Zespoły klasowe wykazywali się wiedzą i umiejętnościami, które na celu miały przypomnienie i utrwalenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym  i w życiu codziennym.  Najlepszą bystrością umysłu wykazał się zespół z klasy III d,  który zwyciężył uzyskując maksymalną liczbę punktów.  Uczniowie klas I uczestniczyli w konkursie plastycznym p.t. „Bezpiecznie i przyjemnie  spędzam czas w szkole”. Najciekawsze  prace wykonali: W. Frankowska, J. Szota  i  W. Błażusiak.   
Zwycięzcy konkursu wiedzy i konkursu plastycznego nagrodzeni  zostali pamiątkowymi dyplomami i  upominkami.  
Na zakończenie policjanci udzielali  odpowiedzi na zadawane im przez uczniów pytania dotyczące zachowania bezpieczeństwa na co dzień. 
E.C. Z.Ś


Kółko recytatorsko-teatralne w akcji!
   
Z okazji konkursu dla uczniów klas III zorganizowanego przez Panie bibliotekarki na temat bohaterów książki pt.: „Dzieci z Bullerbyn” zaprezentowały się dziewczynki z kółka recytatorsko-teatralnego.
  
Konkurs rozpoczął się ciekawym wywiadem z autorką książki o dzieciach z Bullerbyn – Astrid Lindgren. „Pisarka” odpowiadała na pytania dociekliwej dziennikarki, opowiadając o swoim dzieciństwie, pracy i inspiracjach.
   
Słuchając recytacji wiersza pt.: „Pippi nasza Pippi” słuchacze mogli przypomnieć sobie postać innej bohaterki książek A. Lindgren – Pippi  Pończoszanki. Jej szalone wyczyny młode aktorki zaprezentowały w humorystycznej scence: „Pippi idzie do szkoły”. Publiczność bawiła się do łez, słuchając opowieści Pippi o walce z wężem czy historii o szkołach w Argentynie.
     
Członkinie kółka pracują już nad przygotowaniem kolejnych występów, widać, że daje im to wiele radości! M.N.
   


Po półrocznej przerwie 28.02.2012r. Fundacja Razem wznowiła zajęcia z dogoterapii w naszej szkole. W zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy IId  (wych. Z Średzińska i St. Krzyszycha).
Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze:-)
Głównym bohaterem była suka Lena rasy golden retriver. Wszystkie dzieci były bardzo grzeczne i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Na koniec zajęć tradycyjnie każdy uczestnik otrzymał odcisk psiej łapy na swojej... rączce:-))
Do zobaczenia na następnych zajęciach:-)
Z.Ś.

 
Dnia 28.02.2012r. w naszej szkole odbył się finał miejskiego konkursu pt. "Tyskie Asy z trzeciej Klasy".
Wzięło w nim udział jedenaście dwuosobowych drużyn reprezentujących tyskie szkoły.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3, drugie miejsce należało do drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 7, a trzecie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 10.
Wszystkim laureatom gratulujemy!
       28 lutego klasa II c odwiedziła Urząd Miasta Tychy.
Uczniowie spotkali się z Prezydentem Miasta - panem Andrzejem Dziubą.
Po spotkaniu otrzymali materiały promocyjne dotyczące naszego miasta. Następnie zwiedzili salę obrad i Urząd Stanu Cywilnego. Ta wizyta była bardzo ciekawa i pouczająca.
E.H.Dnia 27.02.2012 uczniowie klasy IV D zaprezentowali znakomite kreacje aktorskie i ogromne poczucie humoru przedstawiając wersję retro bajki "Kopciuszek", autorstwa Wandy Chotomskiej. Uczniowie mieli okazję wcielić się nie tylko w rolę aktorów, ale również stać się choć na moment reżyserem, scenografem bądź rekwizytorem. Tak udanego debiutu czwartoklasistów dawno nasza szkoła nie widziała!
J.K.

Z niecierpliwością oczekujemy dnia 14 marca, kiedy to wszyscy uczniowie klas 4 – 6 zamienią sale klasowe na widownię Teatru Małego w Tychach i wezmą udział w „Lekcji w kinie”.
Już po raz trzeci będziemy mogli zdobywać wiedzę o kinematografii w ten nietypowy sposób. Temat tegorocznej lekcji w kinie brzmi: „Małe porządki w świecie filmu - poznajemy rodzaje filmowe".
Lekcję zakończy projekcja trzech filmów krótkometrażowych pt.: „Kamera! I akcja!”, „Piotruś i Wilk” oraz „Gramy do końca!”.

 
Już nie możemy się doczekać!


       Dnia 28 lutego o godzinie 13.30 odbędzie się w naszej szkole Międzyszkolny Turniej "Tyskie Asy z Trzeciej Klasy".
Turniej "Asy z Trzeciej Klasy", to turniej podumowujący pierwszy etap nauki w szkole podstawowej. Celem konkursu jest integracja tyskich szkół podstawowych oraz stworzenie możliwości sprawdzenia wiadomości uczniów klas III.
Wszystkie szkoły, które zgłosiły swój udział w Turnieju zapraszamy we wtorek.
       W ramach projektu UNICEFU „Wszystkie Kolory Świata” zapraszamy do obejrzenia galerii laleczek, które zaprojektowali i wykonali uczniowie klas I-III. Zachęcamy zarówno dzieci jak i osoby dorosłe do włączenia się w akcję pomocową UNICEF. Każdy może zaopiekować się wybraną przez siebie laleczką, przekazując podczas licytacji darowiznę na rzecz dzieci z Sierra Leone.
Cena wywoławcza każdej laleczki wynosi 10 zł. Licytacja odbędzie się dnia 8.03.2012r o godzinie 13.30 w jadalni szkolnej.
SSERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!

Zobacz laleczki
M.L.

We wtorek 21 lutego odbyło się niecodzienne przedstawienie.
Uczniowie klas VA i VB zaprezentowali przedstawienie teatralne "Umazaniec - po naszymu czyli po śląsku".
Na widowni zasiedli uczniowie klas IV i V by obejrzeć bajkę o Kopciuszku w ślaskim tłumaczeniu.
W przedstawieniu pojawiły się  najdziwniejsze śląskie wyrazy, z którymi, o dziwo, młodzi aktorzy nie mieli zbyt wielu problemów. Któż by nie wiedział, że delówka to podłoga, gardiny- firanki, a hajcować, to palić  w piecu. Przedstawienie pieknie wzbogacił chór śpiewając śląskie pieśniczki.
B. Trajda, J. Kliś

Zapraszamy uczniów na koncert muzyczny
Biuro Organizacji Koncertów "Preludium" organizuje koncert muzyczny dla uczniów naszej szkoły pt. POLSKIE TAŃCE NARODOWE.
Koncert odbędzie się 20 kwietnia 2012r (piatek) w Szkole Muzycznej.
Klasy IV-VI godzina 8:45
Klasy I-III godzina 10:15
Cena biletu 12 zł
A.W.

        Karnawał to czas radości, szalonych zabaw i tańca. Już od dawna w tradycji tej uczestniczą także dzieci naszej szkoły.
Dnia 13.02.2012r. po zajęciach lekcyjnych o godzinie 16.00, uczniowie klas I-III zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie przy dźwiękach muzyki rozpoczął się bal karnawałowy. Zabawę prowadził wodzirej, który od samego początku rozgrzewał dzieci do wspólnej zabawy i tańców. Mogliśmy podziwiać księżniczki, a obok nich w równym szeregu stanęli rycerze, czarodzieje i wróżbici.
Na bal przybyły również wiedźmy, wampiry i przerażające potwory. Ale nie było się czego bać, bo nad bezpieczeństwem bawiących się czuwali dzielni policjanci, strażacy i bohaterowie kreskówek.

       
26 i 27 stycznia 2012r. wszyscy uczniowie i ich nauczyciele mieli okazję zapoznać się z materiałami (filmami: "Owce w sieci") przygotowanymi przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach akcji: "Promocja bezpieczeństwa w sieci”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi dzieci mają lub mogą mieć kontakt w Internecie. Celem kampanii było również pokazanie, że stosowanie kilku prostych zasad pozwala na zwiększenie ich bezpieczeństwa w sieci.

zobacz inne filmy: www.sheeplive.eu 


Dnia 25.01.2012r. w jadalni odbyła się prelekcja dla rodziców nt.
"Internet, zagrożenia w sieci"
.

Spotkanie poprowadziła Pani Alicja Jendrasik - pracownik poradni psychologiczno-pedagogicznej w Tychach.


J.K.

Delegacja uczniów naszej szkoły 24.01.2012 r. przekazała podopiecznym  Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach pieniądze uzyskane z loterii fantowej zorganizowanej przez Radę Rodziców z inicjatywy katechetek. Siostra przełożona z radością przyjęła dar uczniów wraz z portretem założycielki Misjonarek Miłości - patronki naszej szkoły Matki Teresy z Kalkuty wykonanym przez uczennicę Patrycję Kurek. W kaplicy siostra opowiadała o swoim powołaniu, pracy zgromadzenia i wręczyła każdemu książeczki wraz z prośbą o modlitwę w ich intencji. Po spotkaniu uczniowie mieli okazję podzielić się wrażeniami z redaktorką radia eM i z robić pamiątkowe zdjęcie.
       W środę 25 stycznia, na jadalni szkolnej odbyło się spotkanie klas IV-VI z misjonarzem z Zambii, ks. Tomaszem Koryciorzem.
W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o życiu i pracy misjonarzy, którzy przebywają w wielu, nawet najbardziej odległych, miejscach świata, szerząc naukę chrześcijańską i pomagając tamtejszej ludności w organizowaniu placówek medycznych i edukacyjnych. Misjonarz przybliżył nie tylko swą pracę, ale też sytuację społeczną i warunki gospodarcze panujące w Zambii.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się opowieści dotyczące fauny i flory a także kultury i zwyczajów mieszkańców Zambii. Zwyczaje te okazały się nie tylko bardzo odmienne od naszych, ale przede wszystkim różnorodne i wyjątkowo ciekawe.
Słowa misjonarza potwierdzały zdjęcia, które uczniowie widzieli na prezentacji.
Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze, a na koniec uczniowie serdecznie podziękowali bratu Tomaszowi za wizytę.

Uczniowie klasy VI D wybrali się wczoraj na wycieczkę. Niedaleko, niedługo, a jednak baaardzo ciekawie...
Sami przeczytajcie jak spędzili czas. Oto nagrodzone sprawozdania napisane dziś na lekcji języka polskiego.

         Dnia 25.01.2012 byliśmy z całą klasą w wielkim i pięknym Planetarium w Chorzowie. Moi koledzy zrobili ogromne zapasy jedzenia, na które składały się: chipsy, cukierki, żelki, gumy i napoje. Jednakże byli rozczarowani, kiedy dowiedzieli się, że nie wolno wchodzić z jedzeniem na salę. Była ona wielka, a my mieliśmy szczęście, ponieważ byliśmy tam jedyną klasą. Na środku okrągłego pomieszczenia widniał duży projektor składający się ze 120 mniejszych projektorów dzięki którym można oglądać określone obiekty (m. in. planety, Słońce, Drogę mleczną i Księżyc). Czuliśmy się jak pod gołym niebem, kiedy pracownik planetarium wyłączył światła. To były niesamowite wrażenia. Gwiazdozbiory, które zaobserwowałem to: Orion, Duży Wóz, Wielka Niedźwiedzica itp.
Po wyjściu z budynku planetarium, poszliśmy do stacji klimatologicznej, gdzie poznaliśmy takie urządzenia jak : termometr, barometr, deszczomierz, wiatromierz itd.
Według mnie odwiedziny w planetarium były fascynujące, jestem pewny, że nie zapomnę tej wycieczki. Bardzo dużo się na niej nauczyłem i na pewno nie zmarnuję tej wiedzy.
Michał Tywonek VI d

          Dnia 25.01.2012 razem z całą klasą i opiekunami wyjechaliśmy na wycieczkę do Planetarium w Chorzowie.
Wyjechaliśmy o 9:00 i za około pół godziny dojechaliśmy na miejsce. Weszliśmy do wielkiego pomieszczenia, gdzie kupiliśmy bilety i czekaliśmy aż będziemy mogli wejść na salę. Gdy była już nasza kolej zajęliśmy miejsca z tyłu i czekaliśmy aż się zacznie seans. Patrzyliśmy na wielki sufit, gdzie ogromne planetarium wyświetlało obrazy. Były one bardzo realistyczne. Wydawało się, że znajdujemy się pod gołym niebem i podziwiamy gwiazdy. Byliśmy tam jedyną grupą, dlatego nikt nam nie przeszkadzał. Poznaliśmy tam różne ciekawe gwiazdozbiory oraz planety w układzie słonecznym. Było to bardzo fascynujące. Dowiedzieliśmy się też jak szkodliwe jest światło dla obserwacji nieba. Wszystko działo się bardzo szybko. Pan opowiadał nam różne, starożytne historie o powstaniu gwiazdozbiorów. Po oglądaniu jedliśmy zrobione przed wyjazdem zapasy.
Następnie pani zaprowadziła nas do stacji klimatologicznej, gdzie poznaliśmy wiele przyrządów do pomiaru pogody. Były one bardzo dokładne. O godz. 13:00, gdy była pora sprawdzenia pomiaru, wyszliśmy do ogródka meteorologicznego, gdzie pracująca w stacji badawczej pani zapisywała dokonane pomiary. Były to pomiary temperatury i wilgotności powietrza. Po dokonaniu pomiarów, pora była wracać.
Zajęliśmy miejsca w busie. Po upływie około pół godziny, byliśmy pod szkołą i wracaliśmy do domów. Bardzo mi się tam podobało i chciałbym tam zostać dłużej, ale na szczęście zostały mi wspaniałe pamiątki.
Dawid Boduch VI d

SPORTOWY  KARNAWAŁ KLAS VC I VD
12 STYCZNIA  odbyła się kolejna impreza klas sportowych dziewcząt i chłopców. W programie mieliśmy towarzyski mecz siatkówki, a po meczu poczęstunek przy muzyce. Przed spotkaniem w obu klasach dały się słyszeć przechwałki w sprawie wyniku i kondycji drużyn. Dodajmy, że  obie klasy miały słabą praktykę i mgliste pojęcie o siatkówce, ponieważ  jedna  z drużyn  to koszykarze, a druga to piłkarki ręczne. W roli sędziego zgodził sie wystąpić pan Olek Ditmer. Kiedy drużyny wkroczyły na salę, rozpoczęły intensywną rozgrzewkę. Od razu było widać, że to nie amatorzy. Na mało bezpiecznych miejscach dla kibiców umiejscowiły się wychowawczynie obu klas - panie J. Ferdek i J. Nowak. No i się zaczęło. Pierwszy set należał  do Vc. Drugą połowę spotkania wygrali chłopcy. Jak przystało  na mecz towarzyski, pogodził  drużyny szlachetny remis. Widać jednak było, że nie wszystkim przypadł  gustu. Humory znacznie się poprawiły przy muzyce i ciasteczkach. Co odważniejsi ruszyli w tany. Rej wodziły dziewczyny, potem i chłopcy się ośmielili. Nie wszyscy praktykowali "kulturę stołu" ale większość zadbała by nie pozostawiać skutków takiego stanu rzeczy.  Czas szybko upłynął i pora się było rozstać. Następnego dnia znowu szkolny dzwonek, chociaż już czujemy, że półrocze ma się ku końcowi.


11 stycznia b. r. w naszej szkole odbyło się spotkanie opłatkowe Hospicjum św. Kaliksta w Tychach.
Podopieczni Hospicjum po Mszy św. odprawionej w kościele p. w. św. Benedykta z zainteresowaniem obejrzeli  świąteczny występ przygotowany przez uczniów kl. II a. Na zkończenie przedstawienia nie mogło zabraknąć życzeń złożonych przez młodych aktorów w imieniu Dyrekcji, nauczycieli i uczniów naszej szkoły. W podziękowaniu za ubogacenie spotkania uczniowie otrzymali słodką niespodziankę.
B. K. i K. Sz.


Hej   kolęda , kolęda … 
5 stycznia 2012r w pięknej świątecznej scenerii odbyło się szkolne kolędowanie uczniów klas integracyjnych p.t. „Wśród nocnej ciszy”
W magiczny, pełen wzruszeń nastrój wprowadziła klasa I c i  III d z występem p.t. „Kolęda  na ziemi”.  Po jasełkach kolędowali kolejno uczniowie klas  I-VI.  Pięknym śpiewom pastorałek i kolęd  uczniów klas młodszych towarzyszyło przebranie.  Uczniowie klas starszych kolędowali przy dźwiękach organ i gitary.
    Po występach uczniów głos zabrała p. dyr. H. Rabczyńska, która podkreśliła, że śpiewanie  kolęd to piękny, stary zwyczaj, o którym w dzisiejszych czasach się zapomina. Jest tak wzniosły i niezwykły, iż należy go kultywować. Pani dyrektor podziękowała nauczycielom za przygotowanie uczniów, rodzicom za uświetnienie imprezy oraz wszystkim występującym za piękny śpiew i zaprosiła za rok. 
Na koniec aniołki obdarowały wszystkich uczniów słodkościami.
E.C.B.M-D.
     Z okazji świąt klasa II a zaprezentowała program artystyczny pt. "Boże Narodzenie".

Wystąpiły też nasze przedszkolaki z piosenką pt. "Choinka"

Piękne kolędy w języku angielskim zaśpiewali uczniowie z kółka języka angielskiego.

Świąteczne życzenia wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom złożyła Dyrektor Szkoły Hanna Rabczyńska

K.Sz. B.K.
     


KLASOWE SPOTKANIE OPŁATKOWE VC I VD
22 grudnia odbyło się, gromadne  spotkanie opłatkowe klas sportowych: Vc i Vd. Klasy przygotowały poczęstunek, pod choinką pojawiła się imponująca góra prezentów. Imprezę  rozpoczęliśmy tradycyjnym opłatkiem.  Wydawało się, że nie będzie końca życzeniom, bo marzeń i życzeń  mają dzieciaki  mnóstwo. Gwoździkiem programu był konkurs wiedzy o Bożym Narodzeniu. Losowo wybrane składy drużyn  mieszanych rywalizowały przy gorącym dopingu  publiczności, która sama paliła się do odpowiedzi.  W jury sprężały się panie J. Ferdek i J. Nowak. Jako siła wspierająca wystąpił trener Vd, pan A. Ditmer.  W międzyczasie z muzycznym programem kolędowym wystąpiły: Asia Bremek na skrzypcach i Ola Szymanowska na keyboardzie.  Grały solo i w duecie, a koleżanki i koledzy nagrodzili je brawami. Po  artystycznych przeżyciach można było połasować. Dla  odświętnie ubranych gości zastawiono tzw. stół szwedzki - jedyne rozwiązanie w tych "ciasnych" warunkach. Ciasta i ciasteczka rozpływały się w ustach. Nie tylko mamy uczestniczyły w świątecznych wypiekach. Babeczki i ciasta upiekły i dziewczynki i jeden z chłopców.  Zdolne dzieciaki ! No i doczekaliśmy się. Nadeszła pora prezentów. W trakcie rozdawania paczek i paczuszek odkryto, że i  pochodzą one prawdopodobnie od Dzieciątka, ponieważ nie zostały podpisane, a jak wiemy dzieciątko to stadium rozwoju niepiśmienne. To jednak nie koniec niespodzianek. Na imprezę klasową wtargnęli kolędnicy pod przywództwem niezawodnej pani Oli Wrony i zaśpiewali  dla nas góralską kolędę. Tym miłym i tradycyjnym akcentem zakończyliśmy spotkanie. A potem rozeszliśmy sie do domów, by z bliskimi cieszyć się Radosną Nowiną o Bożym Narodzeniu. Serdecznie dziękujemy za pomoc rodziców w przygotowaniu tego wydarzenia.
J.F.

 


Spotkania opłatkowe odbywały się też w innych klasach; tu uczniowie klasy VA przy wigilijnym stole


19.12.2011r.odbyła się "Giełda prac plastycznych uczniów".

Każda z klas I-III prezentowała wykonane przez uczniów prace plastyczne tematycznie związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Imprezę uświetniały występy dzieci,które śpiewały kolędy.

Licznie przybyli rodzice,dziadkowie,sympatycy szkoły.Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tej imprezie.
Nauczyciele klas I-III


WIELKIE TYSKIE DERBY PIŁKAREK RĘCZNYCH
Ten mecz trzeba było zobaczyć!
            Wielkie tyskie derby na szczycie tabeli śląskiej ligi piłki ręcznej dziewcząt rocznika 1999’ przyniosły spodziewane emocje!
Po świetnej grze MOSM I. SP 35 Tychy, a szczególnie Sylwii Szołtysek, pierwsza połowa zakończyła się ich prowadzeniem 15:12.
Po przerwie długo utrzymywała się 2-3 bramkowa przewaga zawodniczek MOSM I. SP 35 Tychy. Było to efektem zarówno słabszej gry zawodniczek MOSM II. SP 7 Tychy, jak i skutecznym zneutralizowaniem jednej z najlepszych kołowych w tym roczniku w Polsce – Klaudii Wilczyńskiej przez Wiktorię Kosmowską, a także znakomitej gry obronnej obu zespołów.
Na 5 minut przed końcem nastąpił przełom: dwie zabójcze kontry wyprowadzone przez MOSM II. SP 7 Tychy doprowadziły do wyrównania stanu meczu 17:17.
Ostatnie 4 minuty meczu to prawdziwy horror! W tym okresie gry padła tylko jedna bramka!
Jej autorką była Weronika Poś z MOSM II. SP 7 Tychy, tym samym to właśnie ta drużyna cieszyła się zwycięstwem 18:17.
Wielkie emocje, godne meczu na szczycie! Zadecydowało minimalne większe doświadczenie zawodniczek MOSM II. SP 7 Tychy – srebrnych medalistek niedawnego „Festiwalu Piłki Ręcznej PGNiG Dzieciom”.
CCieszy fakt, że w tej kategorii wiekowej MOSM Tychy ma dwie znakomite drużyny na poziomie wojewódzkim i nie tylko!
MOSM II. SP 7 Tychy – MOSM I. SP 35 Tychy 18-17 (12-15)
Bramki dla MOSM I. SP 35: Lisicka Aleksandra 6, Matuszewska Marta 3, Szołtysek Sylwia 8
Bramki dla MOSM II. SP 7: Poś Weronika 6, Poś Wiktoria 4, Sawczyk Michalina 6, Wilczyńska Klaudia 2

Po pierwszej rundzie rozgrywek ligowych Śląskiego Związku Piłki Ręcznej samodzielnym liderem tabeli jest MOSM II. SP 7 Tychy z kompletem 16 punktów, na miejscach 2-4 są: MOSM I. SP 35 Tychy, UKS PR Ruch Chorzów i UKS Romi Jastrzębie Zdrój – wszystkie po 12 punktów.
Start II. rundy 10 stycznia 2012r.
Zapraszamy!!!


     Dnia 9 grudnia odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski: Poezja Czesława Miłosza.
Temat wybrano dla upamiętnienia 100 rocznicy urodzin polskiego poety, laureata Nagrody Nobla. Nasze uczennice (tak uczennice, bo żaden z chłopców nie odważył się na poetyckie uniesienia) niezrażone powagą i trudnością poezji, licznie zgłosiły się do udziału w konkursie.
Przed jury wystąpiło 16 uczennic z klas czwartych, piątych i szóstych. Wiele dziewczynek stanęło na wysokości zadania dając dowód wrażliwości na poetyckie słowo. Szczególnie ujmowały swoim wdziękiem i artystycznym zapamiętaniem w recytacji czwartoklasistki. Szlachetne oblicze patrona łagodnie uśmiechało się podczas lirycznych zmagań.
Kiedy jury (pani Magda Nowicka i pani Jola Ferdek) naradzało się, uczestniczki wysłuchały wierszy śpiewanych przez popularnego Czesława, który śpiewa (specyficznie) na przykład Miłosza. Jak? Oto próbka dla dociekliwych: http://www.youtube.com/watch?v=0NKWZHMn1i8

W wyniku burzliwej narady wyłoniono laureatki, które zajęły następujące miejsca:
pierwsze- Wiktoria Chrobok z klasy VI a
drugie- Weronika Juszczyk z klasy IV c
trzecie- Patrycja Kurek z klasy VI a
Wszyscy otrzymali dyplomy uczestnictwa natomiast laureatki uhonorowano nagrodami książkowymi.
Gratulacje!
J.F.
"... O ich święcie pamiętamy
i życzenia dziś składamy,
tak gorące jak żar w piecach
jak dwa węgle co się świecą
w oczach synka albo córki
Dla górników - od Barbórki."
 Uroczysty apel z okazji święta górników przygotowała klasa II b i klasa II c.
B.M.
KONIEC AKCJI:
I ty zostań ŚWIETNYM MIKOŁAJEM!
Dziękujemy serdecznie tym , którzy przynieśli dary  dla Świetlicy Środowiskowej przy parafii  Benedykta.
Zebrały  3 się pokaźne worki i duża paczka zabawek i gier .
Po raz kolejny zasłużyliście sobie na tytuł Świetnego Mikołaja.
Tytuł należy się przede wszystkim organizatorkom -klasie V C w oraz uczniom z klasy V B.
Macie okazje jeszcze wykazać się dobrym sercem i umiejętnością dzielenia się z innymi w szkolnej akcji PROMYK RADOŚCI!
J.F.
Dziewczęta z klasy Vc uczestniczyły w VI Ogólnopolskim Mikołajkowym Turnieju piłki ręcznej dziewcząt w Kępnie (woj.wielkopolskie) w dniach 02.12.-04.12.2011, zajmując wysokie 4 miejsce.

Do najlepszej siódemki turnieju została wybrana: Julia Szubert
Najlepsza zawodniczką drużyny została uznana: Weronika Wesołowska


Do udziału w zimowej sesji ogólnopolskiej olimpiady „Olimpus” z historii zakwalifikowali się następujący uczniowie:

 • Jakub Mazur – IV B
 • Adela Moor – IV A
 • Dawid Moczygęba – IV B
 • Dominik Cop – IV C
 • Aleksandra Krawczyk – V C
 • Marcin Derechowski – V D
 • Przemysław Adamczyk – V D
 • Hubert Przybyszewski – V D
 • Sandra Ciuśniak – VI C
 • Oliwia Węgrzynowicz – VI C
 • Natalia Olszewska VI A
 • Paweł Nowakowski VI A
 • Patrycja Kurek VI A
 • Adrianna Grabowska VI d
 • Ewelina Bonisławska VI D

Do udziału w zimowej sesji ogólnopolskiej olimpiady „Olimpus” z języka polskiego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

 • Jakub Mazur – IV B
 • Sara Cincio – IV A
 • Dawid Imiela – IV D
 • Dominik Cop – IV C
 • Bartosz Król – IV D
 • Jesica Ponichtera – V C
 • Mikołaj Pytlarz – V B
 • Adrianna Grabowska – VI D
 • Mateusz Pańkowski – VI B
 • Natalia Olszewska – VI A

„PROMYK  RADOŚCI”
W dniach od 01.12.2011r. do 16.12.2011r. odbędzie się w klasach I – VI akcja „ Promyk radości”, mająca na celu pomoc dzieciom potrzebującym z naszej szkoły. Zbieramy słodycze, aby zrobić dla nich świąteczne paczki.
Prosimy wszystkich uczniów i nauczycieli o przyłączenie się do tej akcji.

Klasa VId z wychowawcą

Dżungla, dżungla jak piękna dżungla!
W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza okazało się świetną lekturą na listopadowe dni. Gorące  przygody bohaterów, nasze wirtualne  podróże po Afryce za pomocą Map Google rozgrzewały wyobraźnię.  Żeby ten żar nie minął,  klasa V B postanowiła utrwalić tropikalne klimaty. Znakomicie się spisali w grupowej pracy na warsztatach plastycznych - zgodna współpraca, pomysłowość  zrobiły na mnie jak najlepsze  wrażenie. Sami popatrzcie :) J.F.
       

Dnia 9 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w muzycznym spotkaniu z cyklu koncertów muzycznych w szkole.
W listopadowe przedpołudnie część klas zasłuchała się w literaturze muzycznej z zakresu historii polskiej pieśni. Muzycy zespołu KONTRA w oryginalny sposób przeprowadzili nas przez zawiłości historycznych przemian w tej dziedzinie, okraszając całość wspaniałą grą aktorską i znakomitym wyczuciem pulsującego nastroju zgromadzonej publiczności. Przebrnęliśmy wdzięcznie z pomocą muzyków przez historyczny śpiew chorału gregoriańskiego w doskonałym wykonaniu, psalmy renesansowe mistrza Mikołaja Gomółki, pieśni Chopina inspirowane twórczością ludową kończąc niesamowitą podróż w klimacie piosenki współczesnej (tu w wykonaniu zbiorowym gości i słuchaczy). Ta aktywność (biegające po scenie duchy...) była gwarancją poznania wątków historii naszej muzyki polskiej w atmosferze doskonałej zabawy! A.W.

16 listopada obchodzony był w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do tego święta poprzez różne działania, które miały na celu kształtowanie postaw tolerancyjnych wobec „innych”. Dzieci klas I-III uczestniczyły w zajęciach na temat: „Ludzie są różni…” i „Jestem dzieckiem tego świata”. Oglądały baśń H. Ch. Andersena p.t. „Brzydkie kaczątko ”. Wykonywały prace plastyczne na temat: „Pomagam osobom niepełnosprawnym” i „Jestem dzieckiem tego świata”. Pięknie wyuczyły się piosenki p.t. „Różni, ale tacy sami”. W klasach IV-VI wychowawcy na godzinie wychowawczej omawiali temat „ Dlaczego ważna jest tolerancja?” Uczniowie klas starszych zapoznali się z piosenką S. Sojki „Tolerancja” i nauczyli się jej śpiewać. Chętni uczniowie tworzyli wiersze, rymowanki o akceptacji, przyjaźni, rozumieniu. Samorząd uczniowski zaprojektował i wykonał piękną i wymowną dekorację poświęconą tolerancji. Podsumowaniem działań uczniów był liczny udział w dniu 16.XI. w Światowy Dzień Tolerancji w „Marszu tolerancji”. Chłopcy i dziewczęta maszerując z plakatami, hasłami i donośnym śpiewem wyrazili swój szacunek, akceptację i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie. E.C.
link do filmu Tydzień tolerancji

"Nie potrafimy robić wielkich rzeczy. Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością.
Matka Teresa z Kalkuty
Zapraszamy do wzięcia udziału w loterii fantowej organizowanej w naszej szkole od 21.11. do 30.11. Chętne dzieci z klas I – VI proszone są o przynoszenie katechetkom do 18 listopada maskotek lub innych drobiazgów, które zostaną wykorzystane w szkolnej loterii. Pieniądze uzyskane z losów (losy po 1zł i 2 zł) przekazane zostaną podopiecznym Sióstr Misjonarek Miłości w Katowicach.
Akcja organizowana jest przez Samorząd Uczniowski i Radę Rodziców.
Odpowiedzialnymi za przeprowadzenie akcji są katechetki: Agnieszka Matyaszczyk i Klaudia Sznapka.


Jak co roku obchodziliśmy Narodowe święto Niepodległości. Jako dzieci uczycie  się dopiero historii naszego kraju. Dzieje się to nie tylko na lekcjach, ale także w czasie świąt. Tak było i tym razem.
10 listopada odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczennice klasy VI c pod opieką pani Agnieszki  Żogały-Jeglińskiej. Przedstawienie oparte było na pomyśle lekcji historii -pozwoliło to uczniom, zwłaszcza młodszym, przypomnieć okoliczności odzyskania niepodległości. Scenki poprzeplatane  były pieśniami patriotycznymi  ilustrującymi przedstawione wydarzenia. Pieśni, zawsze wzruszające, z tajemniczą mocą "świętej  miłości kochanej Ojczyzny" zaśpiewał niezawodny szkolny chór Kantata pod dyrekcją Pani Aleksandry Wrony.

Dnia 9 listopada odbył się międzyszkolny konkurs przyrodniczo-historyczny  pt. „Piękna nasza Polska cała”
Konkurs adresowany był do uczniów klas VI. Konkurs miał na celu propagowanie polskiej historii i przyrody wśród dzieci poprzez:  poszerzanie wiadomości o historii i krajobrazach Polski, kształtowanie postawy Polaka - miłośnika przyrody, kultury i historii ojczyzny,  zachęcanie do samodzielnego korzystania z różnych źródeł informacji oraz  rozwijanie umiejętności porządkowania zdobytych informacji.
W zmaganiach konkursowych wzięły udział cztery 2-osobowe drużyny ze szkół podstawowych nr 5, 18, 35 i 37.
Po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła SP nr 5, II miejsce SP 18, III miejsce SP 35.
Konkurs przygotowały panie Anna Marzec, Joanna Nowak oraz Kinga Campr.


„Wchodzimy na scenę” – pierwszy występ młodych aktorów.
           9 listopada, w ramach konkursu czytelniczego dla klas IV pt.: „Niezwykłe przygody Pippi”, po raz pierwszy miały okazję zaprezentować się większej publiczności członkinie szkolnego kółka recytatorsko-teatralnego.
Nawiązując do tematyki konkursu, którego główną postacią była Pippi Pończoszanka – bohaterka książki Astrid Lindgren, młodzi aktorzy przygotowali scenki z życia tej niezwykłej dziewczynki. Występ zakończyła entuzjastyczna recytacja wiersza Pani Elżbiety Pałasz pt.: „Pippi, nasza Pippi!”.
Wcielenie się w postać Pippi i jej przyjaciół przyniosło wiele radości występującym i spotkało się z żywym oddźwiękiem u zgromadzonej publiczności. Mamy nadzieję, że kolejne występy będą równie udane! M.N.

W dniu 05.11.2011r. odbył się rajd górski z udziałem uczniów naszej szkoły. Chęć uczestnictwa w rajdzie zgłosiło 10 uczniów.
O godzinie 7.50 dzieci wraz z opiekunami wyjechały na rajd do Bielska Białej.
Celem grupy było zdobycie szczytu w Beskidzie Śląskim – Kozia Górka. Po prawie dwugodzinnym marszu zielonym  szlakiem wszystkim udało się wyjść na szczyt, który wynosi  686 m n p m. Na szczycie uczniowie  rozpalili ognisko, upiekli kiełbaski, a także  brali udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Następnie, żółtym szlakiem, zeszliśmy do dworca PKP w Bielsku Białej Leszczynach i pociągiem wróciliśmy do domu. Do Tych dotarliśmy  wszyscy zdrowi i zadowoleni, bo dopisała nam pogoda. Organizatorem rajdu był Samorząd Uczniowski. A.Ć.


W Tygodniu Misyjnym uczniowie klas III przygotowani przez katechetkę Klaudię Sznapka przedstawili 28 października b. r. na Mszy św. szkolnej w kościele św. Benedykta scenkę ukazującą problemy z jakimi borykają się mieszkańcy pięciu kontynentów oraz wskazówki jak zostać misjonarzem w swoim środowisku.
Po Mszy św. zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
K.Sz.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 w Tychach we współpracy  z Domem Parafialnym bł. Karoliny o nazwie:
„Niosąc Dobrą Nowinę… Jan Paweł II – niestrudzony pielgrzym”.
W kategorii klas I – III nasza uczennica z klasy III b: Anna Stryczniewicz zdobyła III miejsce. Rozwiązanie konkursu odbyło się w Domu Parafialnym  21.10.br. Uczestnicy konkursu poza wręczeniem nagród zobaczyli przedstawienie o Janie Pawle II, zwiedzili salkę misyjną i zobaczyć film biograficzny  o Karolu Wojtyle.
K.Sz.Zwiedzanie Telewizji Katowice w dniu 25.10.2011 r. przez uczniów klasy II d.  
Uczniowie mogli zobaczyć duże studio, studio S1, reżyserkę oraz małe studio, pomieszczenia z kostiumami, meblami, scenografią do programów. 
Osobą oprowadzającą był Pan Stefan Chrupała – wieloletni pracownik – kierownik działu techniki TVP.
Gościnnie uczestniczył redaktor Marek Omelan – prowadzący Prognozę pogody i Narciarski weekend.
Z.Ś.

   

Klasy VIB oraz VIc pokusiły się o zaprojektowanie okładki dla swojej ulubionej lektury - "Ten obcy" Ireny Jurgielewiczowej:

J.L.

       


Na początku  października, zamiast tradycyjnej klasówki  odbył się konkurs mitologiczny w klasach piątych.
26.10. 2011r. na tablicy ogłoszeń pojawiły się wyniki. W chwilę później nieco zaskoczeni  zwycięzcy odebrali nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Tytuł "Przyjaciela Zeusa" otrzymał Marcin Derechowski z klasy V d.
J.F.


    Wycieczka na Olimp.
Na szczyty wiedzy mogą się wspinać tylko nieliczni wybrańcy bogów. I tak było w klasach Vb i Vd.
Mimo, że zadanie poznania mitologii greckiej i przedstawienia wybranej postaci wzbudziło początkowo radosny entuzjazm, to w dniu prezentacji wyłoniła się wątła reprezentacja miłośników antyku. Koledzy oklaskami nagradzali albo wiedzę, albo pomysłowość swoich kolegów. Garstka jeno, połączyła wiedzę z pomysłowością. Dostąpili zaszczytu zaistnienia oceny bardzo dobrej popartej dużym plusem. Przed zajęciami wnieśli powiew antyku na korytarzach szkolnych przemykając w tunikach i wywijając boskimi atrybutami. Ciekawe czy odgadniecie, kogo przedstawiają postacie na fotografiach:

14 października odbyło się pasowanie klas pierwszych, czyli przyjęcie ich do wspólnoty szkolnej. Był to pierwszy sprawdzian dla rodziców i ich pociech.
Uczniowie klas pierwszych bardzo przeżywali ten szczególny dzień. Przedstawili z tej okazji program artystyczny złożony z wierszy i piosenek.
Przed całą szkołą odważnie złożyli ślubowanie.
Po ślubowaniu każdy uczeń z klasy był osobiście pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor. Otrzymał również  z tej okazji pamiątkowy dyplom  oraz legitymację szkolną.
Z całą pewnością dzień ślubowania - przypuszczalnie jednego z najbardziej pamiętnych wydarzeń z życia szkolnego każdego ucznia – był dla wszystkich niezwykły. W szczególności zaś dla nowoprzyjętych pierwszoklasistów, którzy od tej chwili stali się oficjalnie uczniami naszej szkoły. Niewątpliwie był to dla nas interesujący dzień i niezapomniane, wyjątkowe przeżycie. Dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej. B.K.       14 października obchodzony jest w Polsce jako Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie klas V c i V d wraz ze szkolnym chórem przygotowali przedstawienie. Było bardzo urozmaicone. Uroczystość rozpoczęto od dowcipnej prelekcji o drastycznych różnicach psychofizycznych pomiędzy uczniami i nauczycielami. Po co?
Gdy dostosujesz się do moich wskazówek, zawsze bezbłędnie wytropisz nauczyciela w szkole. Co może ci się przydać, bo nie ma nic gorszego niż podejść do ucznia, zacząć z nim gadać o szkolnej beznadziei , umówić się na wagary i dopiero wtedy zauważyć, że to jest... nauczyciel.
Nie mogliśmy się nie uśmiechnąć, a nawet nie zgodzić się z niektórymi sugestiami.
A potem nastrój zmienił się, płynnie przemknięto od satyry do refleksyjnej części programu. Dziewczynki z klasy sportowej w wyrecytowanych z przejęciem strofach polskich poetów wyraziły wdzięczności za nauczycielski trud. Wiersze przeplatały się z piosenkami. Pięknie brzmiał szkolny chór pod opieką niezawodnej Pani Oli Wrony. Tym bardziej zasługuje na podziw, że słowiki z klas czwartych dopiero debiutują.
Na zakończenie dzieci wręczyły nauczycielom wzruszający upominek- pod opiekuńczymi skrzydłami p. Klaudii Sznapki zrodził się pomysł ofiarowania modlitwy różańcowej odmawianej przez cały rok przez szkolne róże różańcowe. Taką intencję dołączoną do białej róży otrzymał każdy nauczyciel.
Na koniec głos zabrała Wicedyrektor Szkoły, pani Sabina Cieciora –Prostak. Dziękując nauczycielom za dotychczasowe starania i za współpracę, życzyła wspólnych sukcesów i dobrych dni w bieżącym roku szkolnym.
Scenariusz i przygotowanie zespołu aktorskiego poruczono paniom Joannie Nowak i Jolancie Ferdek, dekorację wykonała z pomocą p. Jadwigi Kozioł i p. Anna Marzec.
J.F.

3 października 2011 r. na stadionie miejskim w Tychach odbyły się Mistrzostwa Miasta w Sztafetowych Biegach  Przełajowych, w których bardzo dobrze spisały się nasze reprezentacje:
chłopcy zdobyli III miejsce za drużynami SP-18 i SP-37,
dziewczęta natomiast zajęły IV miejsce za SP-7, SP-19 i SP-40

Skład drużyny chłopców:
Paweł Lisiński 5d, Marcin Trojanowski 6b, Wojciech Duda 5a, Krzysztof Bobla 6a, Michał Belski 5a, Mateusz Bajda 5d.
Trener drużyny: Bartosz Cieślak
Drużynę dziewcząt reprezentowała klasa VIc w składzie:
Natalia Jastrzębska, Sylwia Szołtysek, Wiktoria Bieluń, Sandra Ciuśniak, Marta Matuszewska, Aleksandra Lisicka.
Trener zespołu: Agnieszka Żogała-Jeglińska

30 września Dzień Chłopaka
Od lat już w tradycji szkolnej rozgościł się skromny, ale sympatyczny odpowiednik Dnia Kobiet. Wprawdzie zwyczaj obdarowania chłopców upominkami w ostatnim dniu września, jest popularny wśród szkolnej młodzieży, zdarza się nierzadko, że praktykuje się go także wobec mężczyzn w okolicznościach domowych, a nawet w pracy. Sympatyczne są dni, kiedy możemy wyrazić sympatię wobec drugiego człowieka, w tym o płci przeciwnej. Jednak co zrobić w Dniu Chłopaka, kiedy nie ma w klasie żadnego? W takiej sytuacji znalazły się dziewczyny z V C- klasy sportowej. Znalazły jednak sposób na świętowanie – poszukały samotnych chłopaków, byli tacy w V D! W tajemnicy przygotowały okolicznościowy prezencik i chociaż były jakieś pogłoski o przeciekach, to chłopcy wydawali się zaskoczeni, kiedy V C wtargnęła (tyle ochoczo co nieśmiało) na lekcję wychowawczą z koszyczkiem słodkości i dobrych życzeń.
Dobrym obiektem do wyrażenia sympatii w tym dniu był także trener piłkarek ręcznych, pan Stanisław Loska, który otrzymał pamiątkową laurkę.  J.F.W dniu 30 września na szkolnym apelu odbyła się uroczystość przekazania 20 kompletów strojów sportowych dla dziewcząt z klasy Vc.
Stroje wręczyła przedstawicielka firmy Magna - Formpol, pani Ewa Hanzelko.
DZIĘKUJEMY!!!


Uczniowie klasy IIC powitali jesień rozwiązując zadania przyniesione przez Panią Jesień. Była historyjka obrazkowa z podpisami, gatunki drzew, barwy jesieni i praca plastyczna "Jesienny bukiet". Uczniowie oceniali lekcję punktami na tarczy strzelniczej.
E.H.
W dniu 26.09.2011 na spotkaniu z panią dyrektor Hanną Rabczyńską uczniowie klasy IIC zapoznali się z historią naszej szkoły. Przedstawili też pani dyrektor swoją kronikę klasową.
E.H.
1 września 2011
Opustoszały plaże i górskie szlaki, a czerwień jarzębiny jest już wyraźnym sygnałem, że lato ma się ku końcowi. Strumienie dzieci i młodzieży popłynęły wartko  po osiedlowych dróżkach. Każda strużka dotarła do macierzystego portu wiedzy i nauki.
PORT
  TYCHY, PRZYSTAŃ nr 35 im. 
Matki Teresy z Kalkuty ponownie ożywił się codziennym gwarem. 
Nowy Rok Szkolny  2011/2012 dla klas IV-IV zainaugurowała uroczysta akademia. Niezwykle ciepło powitane zostały klasy czwarte, najpierw przez Panią Dyrektor, Hannę Rabczyńską, a później przez starszych kolegów. Program artystyczny jeszcze raz skierował wyobraźnię do niedawnych wakacyjnych  wspomnień: przygód, podróży, nowych doświadczeń.

Śpiewająco wkroczyliśmy w Rok Szkolny 2011/2012:

Żegnaj lato na rok , stoi jesień za mgłą
Czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów
!
ROK SZKOLNY 2011/2012

GÓRA