Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne 

Rok 2017/2018

   

Warsztaty ekologiczne
    18 kwietnia 2018r uczniowie klasy Ib uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na temat: „Dbamy o środowisko” w Mediatece w Tychach. Głównym celem zajęć było kształtowanie wrażliwości uczniów na problemy środowiska naturalnego, uświadomienie uczniom znaczenia recyklingu dla ochrony zasobów naturalnych, potrzeby segregowania śmieci i zachęcenie uczniów do wyrabiania nawyku do sortowania odpadów, w tym makulatury i nakrętek. Uczniowie oglądali filmy o tematyce ekologicznej z serii „Eko-bohater”,  rozwiązywali zagadki,  krzyżówki o tematyce ekologicznej,  praktycznie sortowali śmieci.
      Prowadząca czytała fragmenty książek A. Nożyńskiej-Demaniuk p.t. „Ekologiczne dzieciaki, czyli bon ton w przyrodzie” i „Coś z niczego, eko zabawy dla małych i dużych” I. Górnickiej -Zdziech i P. Chrzanowskiego. Na zakończenie warsztatów dzieci wycinali planetę Ziemię, kolorowali, doklejali brakujące elementy.
Warsztaty były ciekawe, wzbogaciły wiedzę uczniów na temat ekologii i bardzo podobały się.
E.Cywińska
     

W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
        Dnia 13 kwietnia uczniowie z klas III b i III e udali się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Dzieci zwiedziły nowoczesne centrum edukacji o Tarnowskich Górach, gdzie zapoznały się m.in. z metodami wydobycia metali oraz odwadniania podziemi. Następnie szybem zjechały do kopalni. W czasie wędrówki oglądały wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Po przejściu szlaku dla turystów dzieci przepłynęły łodziami między szybami Szczęść Boże i Żmija. Całości wycieczki dopełniło przejście do skansenu maszyn parowych, znajdującego się wokół budynku.
B. Fuks, A. Szkoła

„BŁĘKITNA WSTĘGA”  W SZKOLE NR 35

           Z okazji trwającego od 9 do 13 kwietnia 2018 r. Tygodnia Tolerancji, nauczyciele i uczniowie tyskiej Szkoły Podstawowej nr 35, pod przewodnictwem Zespołu ds. Integracji, zorganizowali happening pod nazwą „Błękitna Wstęga”.
         Celem było pokazanie akceptacji dla osób z autyzmem, który stanowi motyw przewodni tegorocznego Tygodnia.
W ciągu dnia, uczniowie w niebieskich strojach (to kolor autyzmu) stanęli dookoła szkoły i chwytając się za ręce, utworzyli Błękitną Wstęgę, symbolizującą ich wsparcie i gotowość do niesienia pomocy osobom dotkniętym tym zaburzeniem. Podczas happeningu zrobiono zdjęcia z bliska i z lotu ptaka, które zawisną na okolicznościowej tablicy, przypominając uczniom o złożonej w ten sposób deklaracji.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzimy 2 kwietnia.
Zespołu ds. Integracji

       

 

„Tradycje i zwyczaje wielkanocne dawniej i dziś”          
     28.03.2018r uczniowie klasy I b  z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczestniczyli w warsztatach w Mediatece w Tychach na temat „Tradycje i zwyczaje wielkanocne dawniej i dziś”.
       
Prowadząca w interesujący sposób zapoznała uczniów z obchodami Świąt Wielkanocnych. Dzieci rozwiązywali krzyżówkę świąteczną, oglądali prezentację multimedialną oraz słuchali fragmentów książki Renaty Piątkowskiej p.t.” Gdyby jajko mogło mówić”.  Na zakończenie zajęć uczniowie ozdabiali, kolorowali pisanki wielkanocne.
       Warsztaty  bardzo podobały się uczniom i wzbogaciły wiedzę na temat tradycji i zwyczajów wielkanocnych.
E.C.


Konkurs recytatorski "Wierszowanie w Mediatece"
           Dnia 22 marca w Mediatece odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu tyskiego pt. "Wierszowanie w Mediatece" - I edycja: "Rymujemy z Brzechwą".
W konkursie wzięli udział również uczniowie naszej szkoły z klasy 1B (Maja Frąckiel, Anastazja Zdybek, Maciej Czurczak, Nataniel Kucharczuk), 2B (Karolina Szumera) i 3G (Maja Chodzidło, Wanda Zielińska).
          Celem konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej Jana Brzechwy, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz kształtowanie wrażliwości literacko - językowej. Przesłuchania odbyły się w trzech grupach wiekowych na poziomie klas pierwszych, drugich i trzecich.
          Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników konkursu. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy.
Na poziomie klas trzecich zwyciężyła uczennica klasy 3G - Wanda Zielińska.
B. Mazur-Domoslawska, E. Cywińska, Bożena Żurawka
     

 Warsztay chemiczne
            Dnia 21 marca klasy 1B i 3G uczestniczyły w warsztatach chemicznych p.t. "Eksperymenty z jajkiem".    Uczniowie eksperymentując poznali właściwości fizyczne oraz chemiczne jajek na podstawie przeprowadzonych doświadczeń. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.   
          
W jednym z eksperymentów pt. „Jajko w solance” uczestnicy obserwowali, co się dzieje z jajkiem – „pływa czy tonie” po włożeniu go do naczynia z wodą. Po zanurzeniu jajka w wodzie z solą powstał roztwór nasycony i dzieci mogły zaobserwować jak jajko unosi się na powierzchni wody. Dzieci zdobyły wiedzę na temat gęstości różnych cieczy.   
W doświadczeniu pt. „czy jajko tańczy” dzieci kręciły jajkiem ugotowanym oraz surowym obserwując jak się poruszają. Okazało się, że jajko ugotowane potrafi „tańczyć”, choć niekoniecznie w takt muzyki.   
W kolejnym doświadczeniu z jajkiem wlaliśmy do trzech naczyń wodę, a do czwartego naczynia ocet 10 %. W wyniku obserwacji można było zauważyć jak skorupka zbudowana z wapnia reaguje z octem. Efekt był zaskakujący – skorupka jajka rozpuściła się, a jajko stało się „gumowe”. Dzięki temu dzieci zdobyły wiedzę na temat wpływu różnych substancji na budowę jajka.  
         
Wielką frajdę sprawiło dzieciom samodzielne wykonywanie eksperymentów, przy okazji świetnie się przy tym bawiły, nawiązując do zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
B. Mazur-Domosławska, E. Cywińska, Bożena Żurawka

       
       

 
      Warsztaty chemiczne
          Dnia 21.03.18r. klasa III B po raz kolejny wzięła udział w warsztatach chemicznych. Tym razem młodzi odkrywcy poznali różne właściwości jajek. Temat zajęć związany był z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Dzieci wykonały chemiczną jajecznicę, barwiły jaja, a nawet sprawdziły wytrzymałość ich skorupek, obciążając je ciężarem własnego ciała.
B. Fuks
   

Finał VIII edycji Konkursu Szkolnych Talentów na poziomie klas IV-VII
          W piątek 16 marca w naszej szkole odbył się finał VIII edycji Konkursu Szkolnych Talentów na poziomie klas IV-VII. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć siedem występów, między innymi śpiew, taniec, układanie kostki Rubika, grę na keyboardzie. Najlepsi okazali się następujący uczniowie:
I miejsce Igor Bieluń kl. IVb (śpiew)
II miejsce Anna Bittner i Dominika Marzec kl. Va (układanie kostki Rubika oraz gra na keyboardzie)
III miejsce Natalia Czyba kl. IVe (śpiew)
Wszystkie występy były niesamowite i dostarczyły nam mnóstwo wrażeń.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz uczestnikom finału.
E. Szulik, K. Turczynowicz
     

Z wizytą w Izbie regionalnej
          23 marca klasa IV D wybrała się z wizytą do Izby Regionalnej, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 37.  Izba powstała z inicjatywy nauczycielki SP-37 Jolanty Michty, która na bieżąco ją doposaża w różne ciekawe rekwizyty oraz prowadzi dla uczniów ciekawe zajęcia tematyczne. Tym razem były one poświęcone tematyce wielkanocnej.   
            
Pani Jola przybliżyła uczniom świat, w jakim żyli ich dziadkowie. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób dawne gospodynie przygotowywały się do świąt, jak wyglądał koszyk wielkanocny oraz tradycyjne wielkanocne ozdoby. Zobaczyły też wiele sprzętów, których nie ma już dzisiaj w naszych mieszkaniach. Największe zainteresowanie wzbudziła kilkumetrowa palma. Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszanym tematem, aktywnie brali udział w zajęciach. Okazało się, że mają dużą wiedzę i chętnie odpowiadali na pytania pani Joli, która z dozą humoru przybliżyła wszystkim obecnym tradycje i zwyczaje śląskiej rodziny.  
              Ostatnią atrakcją były cukierki, którymi nas poczęstowano. Nie pozostaliśmy dłużni i  za poświęcenie swojego czasu i bardzo ciekawą lekcję o zwyczajach wielkanocnych naszego regionu podziękowaliśmy pani Joli czekoladowymi jajeczkami.  
Renata Grzejdak

       

Światowy Dzień Wody

            22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W związku z tym uczniowie klasy 2b stworzyli samodzielnie małe oczyszczalnie wody. Zadanie nie było proste, ale wszystkie grupy poradziły sobie świetnie. Mamy nadzieję, że zajęcia zachęcą uczniów do dalszych eksperymentów. A my wszyscy pamiętajmy o tym jak bardzo cenna jest woda!

M. Szyroki, M. Markiewicz

     

Izba Regionalna

              W ramach innowacji pedagogicznej Tychy – moje miasto uczniowie klas 3e i 2b udali się z wizytą do Izby Regionalnej, która znajduje się w Szkole Podstawowej nr 37 w Tychach. Pani Jolanta Michta bardzo ciekawie opowiedziała nam o zwyczajach i tradycjach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych na Śląsku. Za serdeczną gościnę dziękujemy. 

M. Szyroki, A. Szkoła, M. Markiewicz

     

         Uczniowie z klasy IV f dobrze wiedzą, że nauka to potęgi klucz. Na zajęciach pozalekcyjnych utrwalali wiadomości z przyrody. Zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiej prezentacji reklamowej, która w jak najlepszy sposób zachwala wybrany układ człowieka (np. pokarmowy, oddechowy itp.). Uczniowie przygotowali plakaty, układy choreograficzne i piosenki, a podczas swojego wystąpienia nie zapomnieli o przekazaniu najważniejszych informacji. Dodatkowo pewnie i z "fachową" wiedzą odpowiadali na zadawane im pytania.
J. Kliś
     

Żywa lekcja przyrody
        W naszej szkole kolejny raz odbyła się "Żywa lekcja przyrody". Uczestniczący w niej uczniowie klas IV, V, VI mieli okazję zobaczyć przedstawicieli kręgowców i bezkręgowców;  m.in. pajęczaków, płazów, gadów.
Wielkie poruszenie wśród uczniów wzbudził pokaz pająka ptasznika, wija stonogi, karaczanów, skorpionów,  żółwi, iguany, kameleona i anakondy zielonej.  Spotkanie stało się okazją do poznania nietypowych zwyczajów tych zwierząt.
A. Marzec
     

Warsztaty ceramiczne
       Dnia 8 marca klasa III b wzięła udział w warsztatach ceramicznych. Dzieci przekonały się jakie właściwości ma glina, z której wypalane będą kubeczki własnoręcznie przez nich zrobione.
Zajęcia poprzedzone zostały krótką prelekcją na temat sposobu wykonywania naczyń z gliny.
B. Fuks 
 

W Tychy graj
„W Tychy graj” jest grą planszową, która pozwala w niekonwencjonalny sposób poznać nasze miasto.
Grupa uczniów klas I – III, którzy aktywnie uczestniczą w innowacji pedagogicznej „Tychy – moje miasto” miała okazję sprawdzić swoją wiedzę i, dzięki grze, poznać ciekawostki o naszym mieście.
Gra dostępna jest w Mediatece, gdzie odbyły się nasze spotkania.
M. Szyroki, A. Szkoła
     

    Nie bój się, sześciolatku
W piątek, 9 marca klasę 2b odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola nr 26. Celem spotkania były integracja i poznanie szkoły przez przedszkolaków oraz przełamanie strachu przed rozpoczęciem nauki we wrześniu. W czasie spotkania dzieci wspólnie wykonały instrumenty muzyczne. Na zakończenie, razem śpiewaliśmy i uczestniczyliśmy w muzycznych zabawach.
M. Szyroki, B. Markiewicz

  Grosz do grosza….
Koło wolontariatu klas I-III zakończyło akcję „Góra grosza”. Po kilku spotkaniach spędzonych na żmudnej segregacji i przeliczaniu… 15268 monet, w końcu się udało!
Zebraliśmy 410,65 zł. Za tak liczne włączenie się do akcji serdecznie dziękujemy.
M. Szyroki, M. Malara

Dzień Bezpiecznego Internetu

        Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w tym roku były realizowane poprzez wykonanie różnorodnych zadań. Nasze działania w tym zakresie są całoroczne i systemowe.
            Od października we wszystkich klasach IV-VII, w ramach zajęć komputerowych i informatyki realizowane były tematy: „Bezpieczny Internet” „Cyberprzemoc”, „Nie daj się wciągnąć w sieć. O bezpieczeństwie w internecie”, „Uzależnienie od Internetu, komputera, tabletu, smartfona”, „Rozpowszechnianie nieprawdziwych treści”. Ponadto uczniowie klas IV zapoznali się z komiksem „Cybermisja na Marsa”, a ich starsi koledzy obejrzeli filmy: „3...2...1...Internet”, „Zagrożenia, jakie niosą portale społecznościowe” oraz Gdzie jest Mimi?". Uczniowie klas starszych zaprojektowali i wykonali plakaty na temat bezpieczeństwa w sieci. Zorganizowano wystawę tych prac. Ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Na korytarzu szkolnym zamieściliśmy gazetki ścienne na temat bezpieczeństwa w sieci.
       
28 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie w ramach „Dnia bezpiecznego Internetu”. Z samego rana zaproszono uczniów klasy Ia i Ic. Dzieci słuchały opowiadań z dialogiem,  które powstały w ramach Szkolnego Konkursu Literackiego dla uczniów klas VI-VII. Opowiadania czytał uczeń klasy szóstej Wojtek. Autorami tych przekazów byli Wojtek i jego koledzy z klasy. Tematyka nawiązywała do zagadnień z obszaru bezpieczeństwa w korzystaniu z Internetu przez dzieci. Napisane prostym językiem historyjki trafiały do uczuć słuchaczy, tych najmłodszych, a potem uczniów z klas trzecich. W drugiej turze czytania opowieści były przerywane we właściwych momentach i animowana była rozmowa, a nawet dyskusja z dziećmi.  
             Obchody DBI  pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. cała społeczność szkolna zwróciła uwagę na problem bezpieczeństwa w sieci.
J. Ferdek. R. Grzejdak. K. Kopia


Dzień Otwarty w SP 35
 

          
       21 lutego  uczniowie klasy I b wybrali się do Mediateki w Tychach na warsztaty p.t. "Emocje".  Dzieci poprzez różne zabawy uczyli się właściwego rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji.
Pani bibliotekarka zapoznała uczniów z  „Wielką księgą uczuć” G.Kasdepke i przeczytała opowiadanie dotyczące uczucia „wstydu”.
        Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, na których uczniowie przedstawiali swoje emocje.
E.Cywińska


Wizyta w Mediatece

             Jak powstały Tychy? Co jest najbardziej charakterystycznego dla naszego miasta? Co warto polecić turystom?
Na te i inne pytania, uczniowie klasy 6b otrzymali odpowiedź podczas wizyty w Mediatece.
Lekcja biblioteczna na temat Tychów była cennym źródłem informacji i wspaniałym przeżyciem, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.
A. Matejko, I. Draczyńska-Kubera

Lekcja kleksografii
           Omawianie lektury nie musi być nudne! Wiedzą o tym uczniowie klasy 4c, którzy stanęli na wysokości zadania i stworzyli kreatywne prace przy użyciu atramentu. Efekty tej twórczej i pełnej śmiechu lekcji oceńcie sami!
A. Matejko
 

           24.01.2018 – uczniowie klasy 3g pod kierunkiem pani Barbary Domasławskiej-Mazur przygotowali przedstawienie o zdrowym stylu życia a grupa uczniów  z klas starszych pod kierunkiem pań Magdaleny Nowickiej oraz Jadwigi Szlafki zaprezentowali przedstawienie kukiełkowe „Księżniczka na ziarnku grochu”.
           Obydwie prezentacje miały miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej –  w Mediatece, w ramach przeglądu teatrzyków szkolnych. 
 

     

         Dnia 20 stycznia uczniowie klasy 3G wybrali się do Mediateki w Tychach. Wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, których celem było przybliżenie uczniom baśni i legend polskich.
Na początku wysłuchali legendy "O Lechu, Czechu i Rusie", następnie rozwiązywali krzyżówkę z hasłem przewodnim spotkania, wypowiadali się na temat innych znanych legend, wymieniali tytuły i bohaterów.
Kolejnym punktem spotkania było wykonanie Smoka Wawelskiego z papieru i cekinów. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali prace, które otrzymali na pamiątkę tego spotkania.

B. Mazur-Domosławska, B. Żurawka

Tychy-Moje Miasto
        17 stycznia w ramach zajęć Innowacji regionalnej: Tychy - Moje Miasto uczniowie klas IV i V kolejny raz odwiedzili Muzeum Miejskie w Tychach. Wspólnie wysłuchali lekcji muzealnej dotyczącej rozwoju Tychów na przestrzeni lat.
Przygotowana prezentacja pozwoliła uczniom zaobserwować w jaki sposób budowano Nowe Tychy, m.in. kiedy w dokumentach pojawiły się pierwsze wzmianki na ten temat, jacy architekci odpowiedzialni byli za rozwój miasta (Hanna Adamczewska - Wejchert oraz Kazimierz Wejchert) oraz w jakiej kolejności tworzono osiedla.
Pokaz slajdów pokazał jak początkowo wyglądały najbardziej znane obiekty w mieście (Brama Słońca, pierwszy kościół na os. H).
K. Campr, J. Kliś, K. Kopia, J. Nowak - Deja, M. Nowicka, A. Szkoła, M. Szyroki, I. Wojcieszuk
     


          Bezpieczne ferie
            W tygodniu poprzedzającym ferie zimowe uczniowie klas I - III uczestniczyli w zajęciach na temat: "Bezpieczne ferie". Podczas spotkań dzieci rozmawiały o bezpiecznych zabawach na śniegu. Zagrożeniach płynących z zabaw w niewłaściwy sposób lub w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Dowiedziały się jak ważna jest rozwaga i bezpieczne zachowanie w domu w sytuacji, gdy zostają bez opieki dorosłych. Zostały również przypomniane numery alarmowe, konieczność noszenia odblasków oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
 
                                                                                                                                                         B. Markiewicz, M. Szyroki

          Konkurs na maskotkę Lider zdrowia
            W ramach trzeciego etapu programu Zdrowe Tychy, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym Lider zdrowia. Propozycji na projekt maskotki było wiele, uczestnicy po raz kolejny wykazali się niezwykłą kreatywnością oraz świadomością zdrowego stylu życia i racjonalnego odżywiania. Mamy nadzieję, że to właśnie, któryś z projektów szkoły podstawowej nr 35 wygra i stanie się inspiracją na zdrową maskotkę. Trzymamy kciuki!
 
                                                                                                                                                         M. Chrapan, A. Matejko
 

         Klasa 5a pomaga zwierzętom
            Dnia 23 stycznia uczniowie klasy 5 a spotkali się z wyczekiwanym gościem – na lekcji języka polskiego odwiedził ich Pan Dominik Nawa, założyciel niezwykłego miejsca, "Przystani Ocalenie. Przytuliska dla koni i innych zwierząt" w Ćwiklicach. Dzieci obejrzały film, dzięki któremu zapoznały się z działalnością ośrodka, w którym pod troskliwą opieką znajdują się porzucone, okaleczone lub uratowane przed śmiercią zwierzęta. Dyskusja po obejrzeniu filmu skończyła się zgodnym wnioskiem, by odpowiedzialnie podchodzić do opieki nad zwierzętami
i dostrzegać możliwości pomagania im.
         A o pomaganie tu właśnie chodziło. W zeszłym roku szkolnym nauczyciele naszej szkoły przyznali uczniom 4a (obecnej 5a) nagrodę "Tereski" – będącej wyróżnieniem dla klasy, w której
z przyjemnością prowadzi się lekcje. Uczniowie otrzymali kwotę 200 zł, którą mogli przeznaczyć na przyjemności, np. klasowe wyjście do McDonalds. Podczas dyskusji z wychowawcą o tym, jak wydać pieniądze, w głowach uczniów zrodził się pomysł, by może zrobić coś dobrego dla innych
i na przykład pomóc zwierzętom? W rezultacie, dzięki "wygranej" kwocie i dodatkowej zbiórce uczniów, przekazano na rzecz przytuliska 20 kg płatków kukurydzianych dla baranków i kóz, 10 kg biszkoptów dla psów oraz 15 paczek nawilżanych chusteczek do opieki przy niepełnosprawnych psiakach. Wszyscy odczuliśmy radość z pomagania!
                                                                                                                                                         wychowawca klasy M. Nowicka

          Lubella inspiruje i edukuje
            W ramach ogólnopolskiego programu „Lubella inspiruje i edukuje”, uczniowie wybranych klas VI oraz VII zaangażowali się w wykonanie kulinarnych wariacji na temat prawidłowego odżywiania i bycia fit.
          Głównym założeniem programu był wzrost świadomości dotyczącej odpowiedniej oraz zbilansowanej diety. Uczniowie odkrywali właściwości zbóż poprzez nowatorską grę szkolną, zachęcali do ich spożywania poprzez hasło reklamowe i wykonanie plakatu dowolną techniką.
          Podsumowaniem całej akcji było wspólne gotowanie z wykorzystaniem produktów zbożowych – nie zabrakło pysznych sałatek z kaszą, apetycznych deserów z użyciem płatków kukurydzianych, puszystych pancakesów z naturalnym jogurtem i owocami.
          Przygoda z „Lubellą” okazała się dla uczniów naszej szkoły fascynującym, kulinarnym doświadczeniem oraz nauczyła w jaki sposób przygotować smaczne i sycące potrawy przy użyciu zbóż w różnej postaci.
 
                                                                                                                                                         M. Chrapan, A. Matejko
 

          Z wizytą w Urzędzie Miejskim Tychy
            9 stycznia, w ramach innowacji pedagogicznej pt.: "Tyskie ulice uczą nas polskiej historii - nasza mała i duża ojczyzna", autorstwa pań Jolanty Ferdek i Anny Matejko, uczniowie klas 4 e i 6 b wybrali się z wizytą do UM Tychy, aby spotkać się z radną, panią Ewą Węglarz. Podczas spotkania dowiedzieli się w jaki sposób nadaje się nazwy tyskim ulicom i placom. Nie zabrakło również atrakcji - uczniowie wcielili się w radnych i uchwalili nazwę alejki w pobliżu szkoły. Na zakończenie, uczestnicy wykonali pamiątkową fotografię z panią Ewą Węglarz, która pozostanie wspomnieniem z ciekawego i pouczającego spotkania.
                                                                                                                                                         A. Matejko
 

          Mistrz tabliczki mnożenia
            W ostatnim czasie uczniowie klasy 2 b poznali nowe działanie matematyczne, jakim jest mnożenie. W celu mobilizacji uczniów do nauki i szybkiego opanowania tej umiejętności, w klasie został ogłoszony konkurs na Mistrza Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie pilnie wzięli się do nauki. Konkurs został rozstrzygnięty w piątek, 12 stycznia. Pierwsze miejsce oraz tytuł Klasowego Mistrza Tabliczki Mnożenia przypadło Nikodemowi Sadłowskiemu, drugie – Emilianowi Gadowi, natomiast trzecie miejsce Mateuszowi Gawędzie. Zwycięzcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami całej klasy. Od organizatorek – swoich nauczycielek – otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Laureatom oraz całej klasie życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzy.
                                                                                                                                                         B. Markiewicz, M. Szyroki

          Przygoda z lekturą
            Klasy czwarte są wytrawnymi czytelnikami i odkrywcami.
Klasa 4 A fantastycznie się bawiła na lekcji kleksografii, tworząc niesamowitą galerię (Akademia Pana Kleksa). Natomiast klasa 4 E z filozoficzną mądrością orzekła, że wszyscy jesteśmy Pinokiami: popełniamy błędy , ale zawsze mamy szanse je naprawić (Pinokio).
                                                                                                                                                         J. Ferdek
 

          Karnawał czas zacząć!
         W środę, 3 stycznia, dla uczniów klas I-III został zorganizowany w naszej szkole Bal Karnawałowy. Jak co roku, towarzyszył nam didżej, który zapewnił świetną muzykę taneczną oraz wspaniałe zabawy. W tym dniu na parkiecie nie zabrakło postaci z bajek, zwierząt, osób wykonujących ciekawe zawody. Wszyscy uczniowie ochoczo włączyli się we wspólną zabawę. Następna już za rok – nie możemy się doczekać!
                                                                                                                                                                                                                                                 nauczycielki klas I-III
 
Dnia 3 stycznia 2018r. odbyła się zabawa karnawałowa. Klasa III b wraz z innymi klasami trzecimi wzięła udział w balu przebierańców. Przy dźwiękach skocznej muzyki i w kolorowych strojach zabawom i radości nie było końca.
                                                                                                                                                                                        B. Fuks

          Moja mała opowieść wigilijna
            Dogorywając na koniec przedświątecznego tygodnia, przygotowywałam w pośpiechu , w międzyczasie i niedoczasie wigilijny wystrój dla mojej osobistej czwartej klasy, z którą miałam się spotkać na koniec dnia. Kiedy wpadłam do pokoju nauczycielskiego Pani drużynowa objaśniła, że na stole stoi Betlejemskie Światełko Pokoju i czy może chcę je sobie zabrać. Zabrałam skwapliwie i odtąd zaczęły dziać się wigilijne cuda. Właśnie miałam okienko. I pomyślałam sobie, że klasa wcześniejsza usiądzie sobie przy złączonych stołach. Może je nawet nakryję obrusem. Tak, żeby sobie ułatwić.. A potem pomyślałam sobie, że ta klasa nie ma dziś wigilijki, bo pani chora i może być im przykro ... a bardziej potem , że nic się nie stanie jak podzielę się pierniczkami i soczkami... i pośpiewamy kolędy i życzenia sobie złożymy, bo mam więcej opłatków... tak na wszelki wypadek :) Pod choinką, wśród przygotowanych prezentów mojej klasy czekał na dzieci z Klubu Archeo prezent od ulubionej autorki -pani Agnieszki Stelmaszyk :) i komplet zakładek - niby nic, a widziałam jak się cieszą, śpiewają, składają sobie piękne życzenia :)
Ale to nie koniec niespodzianek. Po grupie niespodziewanych wędrowców pojawiła się moja klasa, potem Babcia chłopca, który zachorował z prezentem dla kolegi. A potem spóźniła się zatroskana Ola z pytaniem, czy jej siostra też może być na naszym opłatkowym spotkaniu. No jakże inaczej? Potem wpadła Ewelinka -moja współorganizująca, z córeczką. Ledwo udało jej się ogarnąć przestrzeń :) Pola z ciekawością poznawała dzieci, z którymi pracuje jej mama. Kiedy dzieliliśmy się się opłatkiem i śpiewaliśmy kolędy, przyszła mama Antosia (w tych najmilszych dniach w życiu szkoły musiał wylądować w sanatorium) rozdała nam babeczki, sprawdziła czy pamiętamy o Antosiu. Pozdrowiliśmy go wszyscy, a mama obiecała, że Antoni obejrzy filmik w domu :) Starsza Natalka (siostra Oli) zagrała nam kolędy na flecie, a młodsza zaśpiewała solo, Wiktoria zaśpiewała White Christmas. Nic nie było reżyserowane. Działał swobodnie Duch Bożego Narodzenia. Na koniec spotkania cieszyliśmy się upominkami i nie wiadomo, kiedy zadzwonił ostatni w 2017 roku szkolny dzwonek ... Dzieci pobiegły radośnie do szatni. Za oknem padał śnieg... Zabrałam światełko betlejemskie do domu nie mogąc się nadziwić magii, która mnie dotknęła tak namacalnie. Może dlatego nie martwię się, że dom mój utonął na dwa dni przed wigilią w tonie sadzy po awarii pieca :P  Zmywam ściany, podłogi i sufity, a na parapecie płonie Betlejemskie Światełko Pokoju.
                                                                                                                                                         J. Ferdek

Wigilia klasowa
          Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 2 b zorganizowali Wigilię klasową. Był to czas bardzo mile spędzony na składaniu sobie świątecznych życzeń, wspólnym kolędowaniu oraz rozmowach na temat świątecznych tradycji i zwyczajów.
                                                                                                                                                                                                                                             B. Markiewicz, M. Szyroki
 

  Dnia 21.12. w klasie III b odbyła się wigilia klasowa.
Przy pysznym poczęstunku i nutach kolęd, dzieci wymieniły się podarunkami i składały sobie życzenia.
                                                                             B.Fuks

             „Hej kolęda, kolęda…”

            14 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Śpiewania Kolęd i Pastorałek Klas Integracyjnych pod tytułem: „Wśród nocnej ciszy”.  W tym roku w konkursie udział wzięli uczniowie: Szkoły Podstawowej nr  22 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów, Szkoły Podstawowej nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi z Tychów oraz Szkoły Podstawowej   nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Łącznie gościliśmy 55 uczestników.
            Celem konkursu była prezentacja twórczości muzycznej uczniów klas integracyjnych. Przedstawione przez uczniów kolędy       i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przeżyć - tym samym wprowadziły w nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.       
           Pierwsze miejsce w konkursie zdobył zespół z klasy I b ze Szkoły Podstawowej nr 22 za pastorałkę „Hola, hola pasterze z pola”, drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 35 za pastorałkę „Pastuszek bosy”, a trzecie miejsce zajęła klasa I b ze Szkoły Podstawowej nr 40 za pastorałkę „Z serca do ucha”. Jury przyznało także wyróżnienia uczniom ze szkół SP 40, SP 35 oraz SP 22.
           Poza konkursem wystąpił chór szkolny „Kantata” oraz zespół instrumentalny „Muzykalni” prowadzony przez panią Aleksandrę Wronę, który wykonał polskie kolędy i pastorałki przy akompaniamencie fletów, gitary oraz skrzypiec, natomiast Dominika Marzec zaprezentowała kolędy i pastorałki na keyboardzie. Laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Na zakończenie pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom oraz rodzicom za udział w konkursie i przekazała  świąteczne życzenia.
                                                                                                                                               zespół ds. Integracji


           Kiermasz bożonarodzeniowy

           O tym, że święta tuż, tuż mogli się przekonać nasi uczniowie i ich rodzice uczestnicząc w kiermaszu bożonarodzeniowym. Na klasowych stoiskach znalazły się przepiękne ozdoby świąteczne oraz choinki, aniołki i mikołaje, a ponadto kartki świąteczne. Na kiermaszu można było zakupić również przepyszne ciasta oraz soki. Tegoroczny kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród gości naszej szkoły.

     


         Góra Grosza

         Szkolne Koło Wolontariatu kl. I-III zaangażowało się w akcję Góra Grosza. W tym celu uczniowie wykonali plakat zachęcający do przyłączenia się do zbiórki. Akcja trwa do końca grudnia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału!

                                                                    M. Szyroki, M. Malara


       Z wizytą w przedszkolu.
       Dnia 07.12. dzieci z klas III b oraz III f udały się z wizytą do przedszkola nr 26 w Tychach.  W ramach odwiedzin u przedszkolaków zaprezentowały przygotowany apel z okazji Dnia Górnika. i zostały ugoszczone ciepłym słowem, gromkimi brawami oraz słodkim poczęstunkiem.
                                                                  B. Fuks

       Wizyta Mikołaja

       Dnia 6 grudnia dzieci z okazji mikołajek udały się do kina na film COCO, po powrocie czekała na nich niespodzianka - spotkanie z Mikołajem.
       Dzieci zaśpiewały dla gościa piosenkę oraz zostały poczęstowane słodkościami.

      Dzień Górnika
      Dnia 05.12. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Górnika dla uczniów klas I - III. Dzieci z klas: III b oraz III f zaprezentowały przygotowane przedstawienie. Po jego zakończeniu dzieci mogły porozmawiać z zaproszonym gościem - górnikiem, który opowiadał o swojej pracy oraz omówił wygląd górniczego munduru.

       Mikołajki klasowe w klasie III E
    
       Dnia 5 grudnia 2017, w ramach mikołajek klasowych, uczniowie klasy III E spotkali się w szkole na wieczorze filmowy. Wspólne oglądanie bajki „W głowie się nie mieści”,  poprzedziła poczęstunek – pizza. Było to naprawdę świetne spotkanie!
                                                                                                                                                                                             A.Szkoła

                                                     Wycieczki - Mikołajki w Przybyłowie
              
           We wtorek 5 grudnia 2017r uczniowie klasy I b i III g udali się na wycieczkę do Agrogospodarstwa „Pod Skałą” w Przybynowie. Gdy dzieci dojechali na miejsce czekał na nich poczęstunek – chlebek ze smalczykiem, ogórki kiszone, ciepła herbatka, ciasteczka i cukierki. Po poczęstunku uczniowie zwiedzali skansen wsi jurajskiej z przełomu XIX i XX wieku.
Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o znajdujących się tam starych przedmiotach wykorzystywanych dawniej przez ludzi. Kolejnym atrakcyjnym punktem wycieczki było zwiedzanie Mini ZOO. Tam dzieci zobaczyły takie zwierzęta jak: wielbłąd, lama, kózki, daniele, krowy szkockie, kuce, owce, alpaka. Uczniowie byli bardzo szczęśliwi, gdy otrzymały suchy chleb i mogły karmić nim zwierzęta.    Następnie odbyły się warsztaty plastyczne "Choinkowe inspiracje”,  na których dzieci wykonywali ozdoby świąteczne - ozdabiali drewniane ozdoby choinkowe. Kolejnym punktem programu wycieczki były "Świąteczne opowieści z albumu Świętego Mikołaja z ust Elfa Tibiego". Po prezentacji multimedialnej i opowieści Elfa Tibiego poczęstowano uczniów watą cukrową. Potem zaproszono dzieci na "Elfie igraszki – zabawy ruchowe: "Dziurawy worek”,  "Sanie Mikołaja” i   "Trafne prezenty” Po zabawach ruchowych odwiedził uczniów Mikołaj, który rozmawiał z dziećmi i wręczył każdemu upominek.
 Pełni wrażeń na zakończenie uczniowie ze smakiem zjedli pyszną zupę pomidorową.
          Wycieczka była udana, dzieci były bardzo zadowolone z wyprawy i pełne wrażeń wróciły do szkoły.
                                                                                                                                                 E.Cywińska, B.Mazur-Domosławska, B. Żurawka

Grupa uczniów klasy 4 e uczestniczy w realizacji tematów innowacji pedagogicznej "Tyskie ulice uczą nas polskiej historii."

          Nasze spotkania rozpoczęliśmy od poznania sylwetki patrona ulicy, przy której mieści się nasza szkoła, od architekta polskiej niepodległości - Józefa Piłsudskiego. Ważne było też to, że właśnie dobiega końca Rok Piłsudskiego. Dzieci zapoznały się z informacjami na temat życia i działalności Marszałka. Szczególną uwagę uczniów przykuły ciekawostki z życia osobistego tej wybitnej postaci. Wiele informacji pozyskaliśmy ze stron Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a także z "Bloga z wąsem", z którego dowiedzieliśmy się na przykład jakim Piłsudski był tatą, dlaczego nosił wąsy, jak nazwał swojego psa.
         Ciekawostki wykorzystaliśmy do przygotowania transparentów i plakatów, by 5 grudnia (w dzień urodzin bohatera) wyruszyć z nimi wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego, zwracając uwagę przechodniów na fakt 150 rocznicy urodzin. Niestety pogoda nie dopisała, więc nasz patriotyczny happening odbył się 6 grudnia. Dzieci z wielkim zaangażowaniem zwracały się do przechodniów z naszym przesłaniem. Wzbudziliśmy swoim pomysłem spore zainteresowanie.
        Odwiedziliśmy Mediatekę, by pobudzić do refleksji przechodzących ludzi. Zostaliśmy niezwykle gościnnie przyjęci przez Panią z Działu Promocji. Patriotyczny zapał został nagrodzony pysznymi pierniczkami z rąk Mikołaja, który pasował do barw na naszych flagach. Bardzo zadowoleni z akcji wróciliśmy do szkoły.

               Biblioteka łączy pokolenia
               Dnia 7 grudnia 2017 uczniowie klasy III E udali się do MBP Tychy, Filia nr 13, na spotkanie kończące projekt „Biblioteka łączy pokolenia”. Projekt zakładała współpracę uczniów naszej szkoły oraz sympatyków Filii nr 13 przy ubieraniu świątecznego drzewka, które stanęło w bibliotece. Przygotowania do wizyty rozpoczęliśmy 2 tygodnie wcześniej, przygotowując, wytrwale, przez kilka godzin ręcznie robione bombki. Podczas samego spotkania mieliśmy okazję wysłuchać opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej, udekorować choinkę naszymi bombkami oraz zajadać się słodkościami, przygotowanym przez sympatyków biblioteki.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Fili nr 13 i seniorom za wartościowe spotkanie!
Relację z tej wizyty możecie obejrzeć również tu:  https://www.facebook.com/MBPTychy/posts/1868748853139793
A. Szkoła


Mikołaj w szkole
     6 grudnia uczniów klasy I a odwiedził Mikołaj. Miał dla każdego dziecka prezent. Ponieważ wszyscy uczniowie z klasy I a są bardzo grzeczni Mikołaj obdarował dzieci dodatkowym upominkiem - biletami do kina. Szkoda, że na następną wizytę Mikołaja trzeba czekać cały rok.
                                                                         H.Rychter

          U nas na Śląsku
            Pod koniec listopada, uczniowie klasy 2 b wzięli udział w Miejskim Konkursie Plastycznym pt. „U nas na Śląsku”. Wszyscy przedstawili piękne prace – wykonane węglem i suchymi pastelami. Najlepsze z nich wzięły udział w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 22 w Tychach. Pod koniec roku otrzymaliśmy informację, że kilkoro uczniów otrzymało nagrody oraz wyróżnienia. Oto nasi nagrodzeni:
I miejsce: Wiktoria Klos
III miejsce: Michał Kula

Wyróżnienia: Karolina Szumera, Jan Romańczuk
Gratulujemy!
                                                                                                                                                         B. Markiewicz, M. Szyroki
 

           Warsztaty "Suche siano"

           Już kolejny raz w dniu 30 listopada gościliśmy w naszej szkole twórców ludowych Państwa Danutę i Mariana Gałuszkę, którzy przeprowadzili "Ekologiczne warsztaty z siana". W warsztatach wzięły udział dzieci z klas: I a, I c oraz II a.
Uczniowie poznali właściwości naturalnego materiału, jakim jest siano. Zapoznani zostali również ze sposobem wykonania różnorodnych form (kuli, czapy dla bałwanka i miotełki). Dzieci z uwagą, zainteresowaniem zwijały kule z siana a następnie owijały je nićmi. Nad wszystkim czuwali prowadzący warsztaty artyści ludowi - Pani Danuta i Pan Marian. Państwo Gałuszka spod Babiej Góry jeżdżą po całym kraju i przekonują, że z siana można wyczarować prawdziwe cuda.
          Wszystkie gotowe już elementy łączyła specjalnym klejem pani Danusia. Dzieci natomiast samodzielnie dobrały elementy ozdobne dla swoich wytworów. Na ich oczach powstawały przepiękne bałwanki w okazałych czapach, choinki, renifery. Każdy uczestnik warsztatów z rozpromienioną buźką współtworzył swoje dzieło a potem samodzielnie odbierał własną już całkowicie gotową pracę z rąk Pani Danusi. Każde dziecko wykonało dwie prace, które przeznaczyło na świąteczną giełdę.
         Takie warsztaty to wspaniała zabawa z dziećmi w każdym wieku. W tym roku warsztaty te nabrały niebywałego charakteru. W tym dniu w sali lekcyjnej pachniało siankiem. Grudzień to miesiąc wielkich przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To okres, w którym rozmawiamy o tradycjach świątecznych. Jednym z elementów tych tradycji jest właśnie sianko, którego z pewnością nie zabraknie w każdym domu na wigilijnym stole.
        Ekologiczne warsztaty cieszą się ogromnym powodzeniem wśród uczniów. Myślę, że to nie ostatnia wizyta twórców ludowych w naszej szkole.
                                                                                                                                B. Adamczyk, K. Zborowska

           Zabawy andrzejkowe

           W czwartek 30 listopada Samorząd Uczniowski klas I-III zorganizował zabawy integracyjne dla wszystkich uczniów klas młodszych z okazji Andrzejek. Zabawy odbywały się tego dnia w trakcie przerw na górnym korytarzu.
          Dziękujemy za włączenie się do zabawy.

M. Szyroki, M. Christ


        Wizyta w Muzeum Miejskim
        Dnia 29 listopada 2017 klasy II b i III e, w ramach innowacji pedagogicznej „Tychy-moje miasto”, udały się na lekcję muzealną „Szkoła naszych dziadków” do Muzeum Miejskiego w Tychach. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać historię szkolnictwa w Tychach, dowiedzieć się ciekawostek o dawnej dyscyplinie w szkole oraz nie zabrakło również prezentacji danych przyborów
i ubioru szkolnego.
                                                                                                                                                                                                                    M. Szyroki, A. Szkoła

          Spotkanie z pisarką

          We wtorek 28 listopada klasa 3 g wybrała się do Mediateki na spotkanie autorskie z pisarką, tłumaczką i dziennikarką w jednej osobie - panią Barbarą Gawryluk.
          Pani Barbara opowiedziała krótko o sobie, po czym zaprezentowała napisane przez siebie książki. Wszystkie opisują prawdziwe historie. To m.in. „Dżok, legenda o psiej wierności”, „Kaktus, dobry pies”, „Mali bohaterowie”, „Baltic pies, który płynął na krze”, „Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza”.  Te ostatnie dwie pozycje przeczytała we fragmentach.  Pierwsza to historia, którą żyła cała Polska. Książka opowiada o psie, który płynął Wisłą na krze i został uratowany przez mechanika statku badawczego RV Baltica.
         Uczniowie słuchali opowieści w skupieniu, a potem na prośbę autorki wymyślali jej początek.  Druga to najnowsza powieść pisarki o pomaganiu słabszym i podążaniu za marzeniami inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.
         W ostatniej części spotkania był czas na pytania oraz autografy.
                                                                                                                                                                                                                                                                     B. Mazur, B. Żurawka

         Tychy-Moje Miasto

         22 listopada w ramach zajęć Innowacji regionalnej: Tychy - Moje Miasto uczniowie klas IV i V kolejny raz odwiedzili Muzeum Miejskie w Tychach. Tym razem mieli możliwość wysłuchać lekcję muzealną pt. Szkoły naszych dziadków i pradziadków.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi jak wyglądała nauka przed stu laty, na czym uczono się dawniej pisać, co to jest liczydło, jak wyglądały fartuszki i tarcze szkolne, jakie informacje można znaleźć w kronikach szkolnych.
                                                                                                                                                                        K. Campr, J. Kliś, K. Kopia, J. Nowak - Deja, M. Nowicka, A. Szkoła, M. Szyroki, I. Wojcieszuk

         Andrzejkowa dyskoteka klas czwartych
         Wtorek, 28 listopada, nasi czwartoklasiści spędzili niezwykle imprezowo. Licznie przybyli na swoją pierwszą szkolną dyskotekę. Dwie godziny w oszałamiającym rytmie przebojów przerwane było albo łasuchowaniem przy wspólnie przygotowanym szwedzkim stole w sali poczęstunku, albo w sali wróżb, gdzie wrażenie na amatorach przepowiedni robiły magiczne teksty: "Jutro zjesz kanapkę z czymś", "Uważaj, ktoś się do Ciebie uśmiechnie", "Zostaniesz jubilerem"!
         Słowa uznania należą się uczennicom z klasy 7 e za bardzo profesjonalnie przygotowanie atrakcji dla młodszych kolegów z cierpliwością, humorem i prawdziwym zaangażowaniem. O oprawę muzyczną i dobrą atmosferę zadbali uczniowie z klasy 6 d.
Nad bezpieczeństwem całości czuwali jak zawsze troskliwi wychowawcy. Dziękujemy za wspólną zabawę i pomoc w uporządkowaniu sal. Na kolejnej imprezce spotkamy się w karnawale :)

                                                                                                                                                                            A. Burmer, K. Campr, I. Halabowska, H. Świder, R. Grzejdak, J. Kliś, B. Kula, J. Ferdek, E. Szul

Dzień Pluszowego Misia

        25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji klasa II B została zaproszona do biblioteki szkolnej na lekcję biblioteczną. Uczniowie mieli okazję posłuchać dwóch opowiadań o misiach. W poszczególne role wcieliły się lektorki – uczennice klasy V D – Dominika Kubera i Magdalena Bryła. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję i miłe spotkanie.

M. Szyroki


           Tydzień Tolerancji

              W dniach od 16.11.do 24.11.2017r w naszej szkole odbył się kolejny Tydzień Tolerancji, który obchodzony jest z okazji przypadającego 16 listopada Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie.
             Hasłem tegorocznego Tygodnia Tolerancji w naszej szkole było: „ SŁYSZEĆ BEZ GRANIC ”i dotyczyło osób niesłyszących i słabo słyszących. W ciągu tego tygodnia uczniowie klas I-VII wraz z nauczycielami podejmowali różne działania. Uczniowie klas I-III czytali bajkę edukacyjną p.t. „ Ślimak.” Poznali Krzysia, chłopca niesłyszącego, a z opowieści dziadka Krzysia, problemy osób niesłyszących i słabosłyszących. Dzieci zafascynowane bajką wykonywali prace plastyczne na temat: „Spotkanie z Krzysiem - bohaterem bajki - ŚLIMAK”.
             Nauczyciele podczas zajęć przeprowadzili zabawy kształtujące wrażliwość słuchową uczniów. W wybranych klasach II i III przeprowadzono warsztaty plastyczne techniką origami i technikami mieszanymi. W klasach IV-VII podczas godziny wychowawczej czytano opowiadanie pt. ''Moje życie z niedosłuchem.  Dzień z życia niedosłyszącej nastolatki. Pamiętnik Majki”, na podstawie którego uczniowie starali się zrozumieć bariery komunikacyjne osób z niedosłuchem. Zapoznali się z alfabetem paluszkowym i wykorzystując go tworzyli plakaty z hasłami, które wcześniej losowali.
            Prace plastyczne uczniów klas I-VII zostały przedstawione na wystawie. Wskazówek dotyczące zachowania się wobec osób z dysfunkcją słuchu dostarczyły uczniom filmy edukacyjne: „Integracja- osoby z niepełnosprawnością słuchu’, „ Niepełnosprawność sensoryczna słuchu”.  W klasach starszych nauczyciele zapoznali uczniów z projektem „MIGAMRAP – A robię to tak” i ”MIGAMRAP – Dogadajmy się!”
            Uwieńczeniem Tygodnia Tolerancji było spotkanie integracyjne, na które zaproszono uczniów, nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabo Słyszących w Katowicach. Nauczyciele przedstawili nam prezentację o szkole w Katowicach, przeprowadzili warsztaty nauki języka migowego, a wychowankowie wystąpili śpiewając pięknie piosenki. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w tańcu towarzyskim, balecie, popisach akrobatycznych i tańcu hip-hop. Gościem specjalnym spotkania integracyjnego był występ Pana Ireneusza Krosnego - aktora, mima, komika w jednym. Pan Ireneusz Krosny przedstawił po krótce warsztat pantomimy. Uczniowie z wielkim zaangażowanie wykonywali ćwiczenia., zadawali pytania i otrzymywali ciekawe odpowiedzi. Występ dostarczył wielu przeżyć i wrażeń.
              Tydzień Tolerancji „ SŁYSZEĆ BEZ GRANIC” uświadomił uczniom ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, koleżeństwa i pomocy drugiemu człowiekowi.  Pozostanie na długo w pamięci.
opracowanie: zesół ds. integracji


         Warsztaty plastyczne

        21 listopada w ramach Tygodnia Tolerancji, który odbywał się pod hasłem „Słyszeć bez granic”, klasa II b miała okazję brać udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez wychowawczynie naszej świetlicy – panie Marzenę Malinę i Małgorzatę Paszek oraz pana pedagoga – Wojciecha Surmę. Warsztaty nawiązywały do treści opowiadania Aleksandry Chmielewskiej pt. „Ślimak”, przedstawiającego historię niesłyszącego Krzysia. Uczniowie mieli okazję miło spędzić czas, poznać nowe techniki plastyczne oraz porozmawiać o tym co oznacza tolerancja i w jaki sposób zachowywać się w towarzystwie osób niesłyszących.

                                                                                                                                                                                                                                                                     B. Markiewicz, M. Szyroki
    

             W ramach innowacji pedagogicznej "Tyskie ulice uczą nas polskiej historii - nasza mała i duża ojczyzna" uczniowie klasy 6 b zgłębiali wiedzę na temat wielkiego polityka i męża stanu, jakim był Józef Piłsudski. Nie bez powodu jedna z najdłuższych ulic w Tychach,  została nazwana na cześć wybitnego przywódcy.
Podczas zajęć uczniowie poznali życiorys Piłsudskiego oraz dowiedzieli się o wielu, dotąd nieznanych,  faktach i ciekawostkach z jego życia.
                                                                                                                                                                    A. Matejko
 
Wspólne gry i zabawy, przy dźwiękach dobrej muzyki?
Czemu nie! Uczniowie klasy 6 b wiedzą, że w szkole oprócz nauki jest miejsce również  na świetną zabawę.
CCzy im się to udało? Oceńcie sami :) :) 
                                                                                                                                                                    A. Matejko

        Tychy-Moje Miasto
        Od października uczniowie klas I- III mają możliwość uczestniczyć w innowacji pedagogicznej strong>„Tychy – moje miasto”.
Zajęcia będą się odbywać cyklicznie w bieżącym roku szkolnym.
        Celem innowacji jest uzupełnienie wiedzy uczniów na temat ich najbliższej okolicy w aspekcie historycznym, przyrodniczym czy architektonicznym, dostrzeżenie w ich otoczeniu wartości regionalnych zapisanych w śląskiej gwarze, obyczajach i tradycjach.
        Zaplanowane jednostki lekcyjne będą realizowane jako zajęcia warsztatowe, wycieczki edukacyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi i lekcje muzealne.

K. Campr, J. Kliś, K. Kopia, J. Nowak - Deja, M. Nowicka, A. Szkoła, M. Szyroki, I. Wojcieszuk


         Z wizytą u Weterynarza
        W celu poznania pracy weterynarza klasa 2 b wybrała się w czwartek, 16 listopada do znajdującej się w pobliżu szkoły przychodni weterynaryjnej EMVET. Lekarz weterynarii, pan Jacek Kruk bardzo interesująco opowiedział o swojej pracy, udzielił wyczerpujących odpowiedzi na nasze pytania i oprowadził nas po gabinetach specjalistycznych. Na koniec wizyty uczniowie otrzymali interesujące książki na temat pielęgnacji szczeniąt i kociąt. Za życzliwość i ciekawe spotkanie bardzo dziękujemy.
                                                                                                                                                                                                                                                                     
B. Markiewicz, M. Szyroki
 

     Szkolne Koło Wolontariatu klas I-III zachęca do wzięcia udziału w zbiórce karmy i koców dla podopiecznych z Miejskiego Schroniska dla Zwierząt. Szczegółowe informacje znajdują się na plakatach wykonanych przez członków zespołu. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcą włączyć się w tę akcję.

                                                                                                                                                                                     M. Malara, M. Szyroki


     7 listopada 2017r uczniowie klasy I b wraz z nauczycielami zaproszeni zostali do tyskiej Mediateki na przedstawienie teatrzyku pacynkowego  p.t. "O czarownicy, co dentysty się bała” i teatrzyku obrazkowego (papierowego)  kamishibai, który wywodzi się z Japonii. Przedstawienia zaprezentowane dzieciom przypomniały, że należy dbać o swoje zdrowie - zęby oraz, że w życiu należy nieść pomoc potrzebującym oraz okazywać szacunek i zrozumienie na co dzień.
Na zakończenie uczniowie bawili się w „teatr” odgrywając role bohaterów przedstawień.  
                                                                                                                                                             E.Cywińska, K. Kopia


         Z wizytą w Mediatece
        25 października 2017r. klasa I b planowe zajęcia na temat biblioteki odbyła w Mediatece w Tychach.
        Uczniowie zwiedzili jej działy oraz wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Mieli również okazję zobaczyć wypożyczalnię, czytelnię dla dzieci i dorosłych, dział muzyczny i książki mówionej oraz pracownię multimedialną. Poznali także zasady korzystania ze zbiorów biblioteki. Ciekawym doświadczeniem był udział w warsztatach plastycznych. Dzieci wykonywały zakładki do książki, wykorzystując różnorodne materiały.
        Zarówno lekcja biblioteczna, jak i atrakcyjne warsztaty na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.
                                                                                                                                                                                                                                                                                  E. Cywińska, K. Kopia 

          Tydzień o bezpieczeństwie
        „Tam, gdzie nie ma poczucia bezpieczeństwa, nie ma ani praw ani obowiązków”

         W naszej szkole cyklicznie od wielu lat podejmowanych jest wiele kroków i działań mających na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa oraz uświadomienie im, że sami mają duży wpływ na to, aby w szkole czuć się dobrze.
         W dniach 24 – 31 października 2017r. odbywał się w szkole "Tydzień Bezpieczeństwa" dla klas I- III pod hasłem: „Gdy bezpiecznie jest wokoło, wówczas wszystkim jest wesoło". W tym czasie zorganizowano szereg zadań związanych z bezpieczeństwem dziecka w szkole, w domu i na drodze. Pani inspektor Honorata Bończak ze Straży Miejskiej w Tychach przeprowadziła we wszystkich klasach zajęcia na temat „Bezpieczeństwa na drodze”. Wszyscy uczniowie otrzymali opaski odblaskowe. Na zajęciach prezentowano bezpieczne zachowania oraz pokazywano skutki złych zachowań. Omówiono zagadnienia bezpiecznych zabaw na przerwach oraz przypomniano zasady poruszania się po schodach.
         25 października 2017r. odbył się konkurs wiedzy o bezpieczeństwie dla uczniów klas III z udziałem policjanta asp.szt. Piotra Anteckiego. Najlepszą wiedzą wykazał się zespół z klasy III g, drugie miejsce zdobyła klasa III a, a trzecie klasa III d. Uczniowie klas II wykonywali prace plastyczne na temat: „Bezpieczne miejsca zabaw”, które zostały zaprezentowane na wystawce.
         26.11.2017r uczniów klas I odwiedzili policjanci asp.sztab. Piotr Antecki i mł. asp. Mariusz Bodzęta, którzy wspólnie omówili  z dziećmi bezpieczne i niebezpieczne zachowania na podstawie opowiadania „Nieznajomy taty”. Przypomnieli numery alarmowe oraz zapoznali ze sposobami radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia.
         Dzień 27 października 2017r był "Dniem odblaskowym", w tym dniu uczniowie prezentowali się w odblaskach.
         Tydzień Bezpieczeństwa dobiegł końca, lecz utrwalone zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach i miejscach na długo pozostaną w pamięci uczniów.
                                                                                                                                                                                                                              E. Cywińska, B. Domosławska - Mazur, M. Lorens, S. Krzyszycha 

          Pasowanie na ucznia klasy I
         13 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia klas pierwszych. Do tej uroczystości pierwszaki z klasy I a, I b i I c przygotowywały się od pierwszych dni września. Poznawali swoje prawa i obowiązki, zapoznawali się z zasadami panującymi w szkole.
          W tym wyjątkowym dniu uczniowie w strojach galowych, wyglądali bardzo uroczyście. Zaczarowani przez złą czarownicę w „żółtodzioby” musieli wykonać różnorodne zadania, aby zrzucić złe zaklęcie. Wszyscy poradzili sobie znakomicie. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, zdolności i tym samym wykazały się, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami.
          Pani dyrektor Hanna Rabczyńska uroczyście pasowała uczniów, którzy ślubowali: „będę starał się wiedzieć więcej niż wiem, umieć więcej niż umiem, będę spieszył innym z pomocą, nie opuszczę nikogo w potrzebie, będę dbał o otaczająca przyrodę, żeby świat był zawsze piękny”. Było to duże przeżycie dla wszystkich obecnych. Zakończyło się wręczeniem pamiątkowych dyplomów, wspólnym zdjęciem i życzeniami od pani dyrektor.
                                                                                                                                                                                                             B.Kaizik, M. Christ, H. Rychter, E. Cywińska

          Dzień Edukacji Narodowej
            Zgodnie z tradycją naszej szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie klas 4 – 7 wraz z nauczycielami mogli uczestniczyć w uroczystej akademii. W tym roku szkolnym została przygotowana przez uczniów klas 5 A i 5 D. Widzowie przyjrzeli się bliżej zabawnym scenkom z życia szkoły oraz wysłuchali sentymentalnego koncertu życzeń. Wraz z życzeniami dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów popłynęły ze sceny znane melodie, m.in. "Yesterday" czy "Chodź, pomaluj mój świat". Uświetnieniem koncertu był występ szkolnego chóru.
                                                                                                                                                            M. Nowicka, E. Szulik, A. Wrona 

          Lekcja filmowa
            Dnia 13 października chętni uczniowie klas 4 C, 4 F, 5 A, 5 D, 6 A, 6 B i 7 C zamienili salę lekcyjną na kinową i wybrali się do Multikina Tychy na lekcję filmową zorganizowaną przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina. Temat lekcji brzmiał: "Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych". Uczniowie uzyskali odpowiedzi między innymi na pytania: Czy hobbici naprawdę byli tacy niscy? Jak aktor mógł zagrać postać 40 lat później i wyglądać dokładnie tak samo? Jak z cukru, skrobii kukurydzianej i kilku innych dostępnych składników zrobić sztuczne szkło? Co zrobić, by zostać kaskaderem? Czym są domalówki? Szczególnym punktem lekcji była emisja filmu powstałego na motywach prozy Marcina Szczygielskiego "Za niebieskimi drzwiami". W tym niezwykłym, bo wzruszającym, ale i przerażającym momentami filmie, zastosowano efekty specjalne, dzięki którym fabuła na długo pozostanie w pamięci widzów.
                                                                                                                                                                                                           M. Nowicka    

          Zdrowo jem
        Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. 9.10 bieżącego roku uczniowie klasy II B uczyli się przyrządzać piękne, kolorowe kanapki i zorganizowali wspólne zdrowe śniadanie.
                                                                                                                                                                                                                                                                                             M. Szyroki, B. Markiewicz 

          Powitanie Jesieni
          Jak co roku jesień nadeszła już tuż po wakacjach. W środę 4 października klasa II B wyszła na spacer, aby ją powitać. Uczniowie mieli okazję podziwiać jej piękno oraz przynieść odrobinę jej owoców, takich jak kasztany, żołędzie i piękne kolorowe liście, do klasy.
                                                                                                                                                                                           M. Szyroki, B. Markiewicz 

          Szkolne Koło Wolontariatu
          W środę 4 października miało miejsce pierwsze spotkanie SKW, czyli Szkolnego Koła Wolontariatu uczniów klas I-III. Chętnych nie brakowało. Uczestnicy zapoznali się z regulaminem koła i zaakceptowali go. Dodatkowo, podczas spotkania uczniowie wspólnie stworzyli postać wolontariusza, którego cechy mają wyznaczać cele naszego koła.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                           M. Malara, M. Szyroki

          Uczniowie klasy IVb i VIc zwiedzają Kraków
          Już od godziny ósmej rano uczniowie klasy IVb i VIc byli uczestnikami wycieczki do Krakowa. Spacer bulwarem wiślanym koło Smoka Wawelskiego, do Katedry Wawelskiej czy przejście na krakowski rynek to nie jedyne atrakcje minionego tygodnia. Uczestnicy wycieczki zwiedzali Ogród Doświadczeń, w którym rządzi fizyka. Do odkrywania tajemnic tej niesamowitej nauki służą zamontowane w ogrodzie urządzenia, a uczniowie sami stanowili obiekty tych doświadczeń. Było to niesamowite przeżycie! Ciekawie spędzonym czasem było również uczestnictwo w lekcji warsztatowej, gdzie poruszane było zagadnienie ciśnienia w różnych odsłonach. A zorganizowany konkurs na najdalej wystrzeloną rakietę udowodnił, że nie ma lepszego połączenia niż nauka poprzez zabawę. Racjonalnie zorganizowany czas i ciekawy program sprawiły, że wszystkie zamierzone cele wycieczki zostały osiągnięte ku uciesze wszystkich uczestników tego wyjazdu.

                                                                                                                                                                                                                                                                    M. Chrapan, I. Halabowska,  A. Marzec


&         30 września 2017 r. w klasie V c chłopcy obchodzili swoje święto. W tym dniu dziewczynki oprócz tradycyjnych życzeń wręczyły kolegom prezenty w postaci słodkiego „co nie co”.
         A jacy są nasi chłopcy? Wiadomo, że czasem z nich niezłe urwisy. Lubią piłkę nożną, samochody, wojsko i superbohaterów. Marzą żeby zostać policjantami, strażakami, żołnierzami czy astronautami! Czasem się wygłupiają i zaczepiają dziewczyny, ale mimo to ich lubimy! Obchody strong>Dnia Chłopaka minęły w sympatycznej i miłej atmosferze.
         Dziewczynki przeprowadziły również konkurs na najmilszego chłopaka w klasie; wyniki rywalizacji przedstawiają się następująco: 1 miejsce – Juliusz Sagan; 2 miejsce ex aequo – Ksawery Pienias oraz Adrian Gałązkiewicz; 3 miejsce – Szymon Marczyk.
                                                                                                                                                                                                                                                                    JJ. Nowak - Deja, E. Tatoj

          Dzień Chłopaka
            Dzień Chłopca na trwałe zapisał się już w kalendarzu szkolnym i nie sposób go pominąć nawet, gdy 30 września wypada w sobotę. W klasie IV E dziewczyny w tajemnicy przed chłopakami przygotowały wesołe krawaty, a wychowawcy słodkie upominki. Chłopcy chętnie podzielili się słodkościami z koleżankami. Lekcję polskiego spędziliśmy w miłej atmosferze.br />           Motywem przewodnim języka polskiego w klasie IV A, IV B i IV E i VI D były wybory superchłopaka - bohatera filmowego lub literackiego. Jednogłośnie zwyciężył Harry Potter, na drugim miejscu znalazł się Kevin, bohater filmu "Kevin sam w domu".
                                                                                                                                                                                                                          JJ. Ferdek

          Dołączamy do grona czytelników
          Dnia 28 września uczniowie klasy II B odwiedzili bibliotekę szkolną, aby dołączyć do grona czytelników uprawnionych do samodzielnego wypożyczana książek. W miłej atmosferze zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz wysłuchali odczytu fragmentów książki pt. „Zbawcy książek/em>” A. Stelmaszek w wykonaniu uczennicy klasy szóstej oraz pani bibliotekarki. Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał pamiątkowy portfelik wykonany metodą origami. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i rozpoczęcie wspólnej przygody z literaturą.
                                                                                                                                                    B. Markiewicz, M. Szyroki

          Konkurs Nudna matematyka 
  W dniach 27 i 28 września odbywał się XII Wojewódzki Konkurs Matematyczny "Nudna matematyka"/em> dla uczniów klas IV - VII.
O tym, że matematyka nie jest nudna a fascynująca przekonać starał się organizator konkursu - Pracowania Matematyki Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Również przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w konkursie.   
                                                                                                                                   

                                                                                                    
       E. Wojtas, I. Halabowska, J. Kliś

          Warsztaty chemiczne
          Dnia 27 września uczniowie klas I B, III B oraz III G uczestniczyli w warsztatach chemicznych pod tytułem Chemiczny Kameleon, czyli kolorowe eksperymenty. Uczniowie ubrani w fartuchy ochronne samodzielnie i w grupach pod czujnym okiem instruktora przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty z wykorzystaniem bezpiecznych produktów codziennego użytku, np. octu czy proszku do pieczenia.
          Podczas zajęć uczniowie dobrze się bawili, na żywo zobaczyli wiele ciekawych doświadczeń m.in.: kameleona, chemiczne jojo, samopompujący balonik czy znikający atrament.
          Zajęcia miały na celu połączyć naukę z zabawą, by pomóc najmłodszym lepiej zrozumieć otaczający nas świat. W czasie wykonywania kolorowych, a czasami wybuchowych eksperymentów, pani instruktor wraz z dziećmi udowodniła, że świat chemii jest ciekawy i intrygujący.
                                                                                                                                                                                                                                                                   E. Cywińska, B. Mazur - Domosławska,  B. Fuks

          Z wizytą na Uniwersytecie Śląskim oraz w Muzeum Śląskim
            Dnia 26 września uczniowie klas 4 D i 5 A wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Katowic, by choć przez chwilę poczuć się jak studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Czwarto i piątoklasisiści wysłuchali dwóch ekscytujących wykładów na temat wykorzystania robotów we współczesnym świecie. Pierwsza prelekcja przyprawiła niektórych o żywsze bicie serca, a właśnie serce było głównym "bohaterem" pierwszego wykładu. Uczniowie mogli na własne oczy zaobserwować działanie robota chirurgicznego podczas operacji na tym niezbędnym do życia organie. Mieli również niepowtarzalną okazję zobaczyć skonstruowanego w Japonii robota o imieniu Paro, który do złudzenia przypomina małą fokę. Paro to terapeutyczny robot osobisty, pełni rolę zwierzęcia domowego w miejscach, gdzie ich przebywanie jest zabronione - w szpitalach oraz domach opieki. Ma własny charakter, który zmienia się w zależności od tego, jak się go traktuje. W Polsce na co dzień ta zmechanizowana foczka pomaga w terapii osób starszych i chorych na Alzheimera w Sopocie.
Po wizycie na uniwersytecie uczniowie odwiedzili Muzeum Śląskie i obejrzeli kilka stałych wystaw muzealnych: Galerię Sztuki Polskiej 1800 – 1945 i po 1945, Centrum Scenografii Polskiej oraz wystawę "Górny Śląsk na przestrzeni dziejów".
To była bardzo pouczająca wycieczka :)
                                                                                                                                                         R. Grzejdak, B. Kula, M. Nowicka

          Warsztaty chemiczne
         15.09.2017 r. uczniowie klas Ia, Ic oraz IIa brali udział w warsztatach chemicznych "Lodowa kraina", które odbyły się na terenie naszej szkoły. Dzieciom, ubranym w białe fartuchy - jak na "prawdziwych chemików przystało" bardzo podobały się aktywne eksperymenty, które wykonywały samodzielnie z użyciem suchego lodu. Kto wie? Może ktoś z obecnych uczniów w przyszłości zostanie chemikiem.
                                                                                                                                                                                                                                           B. Adamczyk, B. Kaizik, M. Christ, H. Rychter

          Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
          4 września 2017 roku, po przerwie wakacyjnej, rozbrzmiał pierwszy dzwonek w naszej szkole. Uroczystość powitania nowego roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Benedykta. Po niej uczniowie klas pierwszych wraz rodzicami uczestniczyli w uroczystej akademii. Pani Dyrektor, Hanna Rabczyńska, wygłosiła inauguracyjne przemówienie, a następnie uczniowie klasy III E zaprezentowali przedstawienie pt. Żegnajcie wakacje... Po apelu pierwszoklasiści udali się na spotkanie z wychowawcami.
                                                                                                                                                                                                                                                                        A. Szkoła

POWRÓT