Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne 

Rok 2018/2019Uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika

     4 grudnia uczniowie klasy II c przedstawili program artystyczny dla klas I-III chcąc przybliżyć rówieśnikom tradycje związane z obchodami Barbórki oraz trudną i odpowiedzialną pracę górnika.
    Drugoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce górniczej i zatańczyli walczyka. Na zakończenie dzieci złożyły także życzenia wszystkim Basiom z okazji ich święta i odśpiewały uroczyste: „Sto lat”.
B.K.  M.Ch.

             XIII Konkurs poetycki "O Pozłacane Pióro"
              
        W tym roku odbyła się już XIII edycja konkursu poetyckiego O Pozłacane Pióro organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
        Konkurs wpisał się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego hasło przewodnie brzmiało Pocztówki z Polski.
        Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy VIII e - Natalia Cholewa, za wiersz pod tytułem Spotkanie z Polską.
A-N. J.

W   FABRYCE  BOMBEK „DEKORA” W MIECHOWIE
     
3 grudnia 2018r uczniowie z klas:  I c i II b z  naszej szkoły wybrali się na zwiedzanie zakładu baniek choinkowych „Decora” w Miechowie produkującego szklane bombki choinkowe. Specjalizuje się on w ręcznej produkcji szklanych ozdób choinkowych w różnych wielkościach i kształtach. Pomimo postępu techniki tradycyjna technologia produkcji bombek pozostała niezmieniona od połowy XIX wieku. Podczas wizyty dzieci poznały wszystkie etapy produkcji bombek. Tak więc  jak ręcznie formowane jest szkło, następnie oglądaliśmy proces srebrzenia, a następnie misternego zdobienie bombek.
     Dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających było własnoręczne malowanie bombek pod kierunkiem pań dekoratorek. Na zakończenie wizyty w fabryce każde dziecko otrzymało własnoręcznie wykonaną ozdobę do powieszenia w swojej choince.

E.C. B.M-D, M.M. B.Ż

Tydzień Tolerancji
       W dniach 26.11- 30.11.2018r w Szkole Podstawowej nr 35 w Tychach odbył się kolejny Tydzień Tolerancji przebiegający w tym roku pod hasłem „Senior z pasją”.
       W ramach obchodów we wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia, których celem było uwrażliwienie uczniów na potrzeby ludzi starszych, uczenie szacunku i tolerancji wobec nich, a także poznanie wyjątkowych „Seniorów z pasją” w wystawce i prezentacji multimedialnej. Ponadto uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w inspirujących lekcjach, które przeprowadziły Panie z Klubu „Pozytywnie Zakręconych 55 Plus”- Anna Bejnarowicz („Kultura Indii”), Pani Anna Piróg-poetka, prozaik, laureatka konkursu „Jednego Wiersza” (prezentacja wierszy z własnego tomiku poezji), Panie Anna Paluch i Bogusława Bronowska (Potyczki słowne i elementy języka esperanto).

Odbyły się również następujące spotkania uczniów:
- z lekarzem, internistą Panem Marcinem Siwym na temat: „Problemy ludzi starszych z medycznego punktu widzenia”
- z psychologiem szkolnym na temat: „Psychologiczne aspekty starości”

     Największą atrakcja Tygodnia Tolerancji były spotkania uczniów, nauczycieli z tyskimi „Seniorami z pasją”: - Panem Stanisławem Witkowskim- pasjonatem wielu dyscyplin sportowych, uczestnikiem licznych maratonów krajowych i międzynarodowych
- z zespołem muzyczno-wokalnym „PLATYNA”
- z zespołem Tańca Towarzyskiego, działającym przy Klubie „Magdalena” w Tychach

     Uczniowie z dużym entuzjazmem odpowiedzieli na występy i zajęcia prowadzone przez zaproszonych gości. Nie kryli zaskoczenia wywołanego ogromnym talentem, umiejętnościami i zainteresowaniami seniorów. Podziw wzbudziły pokłady energii i pomysłowość seniorów.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za miłe spotkania.

                 Dzień Konstytucji.
      27 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Konstytucji. Wydarzenie to, wpisuje się w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, które postawiło sobie za główny cel edukację młodzieży w obrębie znajomości prawa i konstytucji. Zaproszeni przez nas goście: adwokat Gabriela Morawska-Stanecka, sędzia Artur Piątek oraz radca prawny Marcin Pancer spotkali się z uczniami klas VII i VIII.
       W czasie zajęć, nasi młodzi juryści zapoznali się z funkcjonującym w Unii Europejskiej i Polsce systemem prawnym oraz polskim udziale w jego kształtowaniu. Ponad to, uczniowie wspólnie z prelegentami i nauczycielami zastanawiali się nad korzyściami, jakie wynikają dla naszego kraju z uczestnictwa we wspólnocie, a także wyrażali swe obawy i wskazywali na słabości, których likwidacja znacząco poprawiłaby funkcjonowanie Unii.

S.K, J.N-D

TYDZIEŃ  O BEZPIECZEŃSTWIE  DLA KLAS  I- III

             W dniach  od 13.11 do 20.11.2018 r uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnym Tygodniu o Bezpieczeństwie pod hasłem „BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ” z udziałem  mł. inspektora  Straży  Miejskiej  w Tychach pani Honoraty Bończak i  policjantów z  Komendy  Miejskiej Policji w Tychach: st. asp. Piotra  Anteckiego  i asp. Mariusza Bodzęty.
         Wszyscy uczniowie  klas I-III  uczestniczyli w zajęciach, które przeprowadziła pani inspektor Honorata Bończak. Głównym  celem tych zajęć  była umiejętność bezpiecznego zachowania  się  uczniów w  różnych sytuacjach życia codziennego. Każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy, który przypiął do tornistra.
    Asp. szt. Piotr Antecki czytał uczniom w klasach I bajkę p.t. „O wilku i siedmiu koźlątkach” i na jej podstawie omówił z uczniami niebezpieczne zachowania.
      Wszyscy uczniowie klas I-III oglądali filmy edukacyjne: p.t. „Bezpieczeństwo dzieci na drodze”, „Bezpieczna droga do szkoły” i „Bezpieczne dziecko”.

       Uczniowie  klas pierwszych  uczestniczyli w konkursie plastycznym  p.t. „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”
I miejsce zdobyła Sandra Placheta z kl.1a
II miejsce: Marta Krzywicka z kl. 1 d
III miejsce: Szymon Jedynak z kl. 1 c i Lucyna Grad z kl. 1 b

     Uczniowie  klas drugich wykonywali pracę konkursową p.t. „Znak drogowy zaprowadzi mnie do szkoły”
I miejsce zdobyła Amelia Gorel z kl. 2 a
II miejsce: Anastazja Zdybek z kl. 2 b
III miejsce: Alicja Denis z kl. 2 c
Wykonane przez pierwszoklasistów i drugoklasistów  prace były pomysłowe  i twórcze

       W klasach  III odbył się  międzyszkolny konkurs wiedzy z zakresu ruchu drogowego  p.t. „Gdy bezpiecznie jest wokoło, wówczas wszystkim jest wesoło”   z udziałem Policji: asp. Piotra  Anteckiego  i asp. Mariusza Bodzęty.
Celem  konkursu było przypomnienie i utrwalenie zasad ruchu drogowego.
I miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tychach,
II miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Tychach,  
III miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach        

      Na zakończenie „Tygodnia o bezpieczeństwie ”  odbył się „ODBLASKOWY POKAZ MODY” Jury nagrodziła najciekawsze stroje uczniów.
I  miejsce przyznano: Jowicie Bekus z kl. 2a
II miejsce: Filipowi Marszałkowi z kl. 1 d
III miejsce: Martynie Pikos z kl. 1 a             

Wszyscy uczniowie klas I -III aktywnie i zaangażowaniem włączyli się w realizację zadań „Tygodnia o bezpieczeństwie”.  Serdecznie dziękujemy wychowawcom i uczniom.   

  E.C. B.M-D, S.K, M.L

        Nasza szkoła, wraz z klasą 4a (p. Joanną Kumor- Szojdą oraz psychologiem Izabelą Wojcieszuk) bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Goodnetwork. Misja projektu jest "nawiązywanie przyjaźni między ludźmi głównie z odległych krajów, dialog, wzrost zrozumienia, tolerancji i pokoju oraz wspieranie dzieł pomocy na całym świecie.Rozmawiając – pomagasz. Tylko wtedy jesteś zaangażowany w rozmowy, także rozmowy online, kiedy nie pozostajesz obojętny na potrzeby człowieka, z którym rozmawiasz".
        Uczniowie klasy 4, mają możliwość rozmów on- line, w języku angielskim, z wychowankami Thikondane Rehabilitation Centre z Malawii- wschodniej części Afryki. Uwieńczeniem tych spotkań będzie zorganizowanie przez klasę wraz z kołem wolontariatu (p. Herdą) kiermaszu słodkości. Pieniążki ze sprzedaży ciast, będą przekazane opiekunom Thikonade aby podopieczni mogli przeżyć godnie najbliższe święta. I.W.

  Wolontariusze w Radiu Em

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Em pt. Misja dla Każdego.
Można tam usłyszeć krótki wywiad z naszymi dzielnymi wolontariuszami.
Audycja została wyemitowana 11 listopada 2018 r.

https://www.radioem.pl/doc/5159081.11-11-2018-Niepodlegla-na-misjach-Wolonariusze-pomagaja-Afryce
K.H

  Spotkanie z doradcą zawodowym

     W dniu 8 listopada 2018 rodzice uczniów klas 8 wzięli udział w prelekcji pt.  „Rola rodzica w wyborze zawodu” prowadzonej przez panią Agnieszkę Ossowską - doradcę zawodowego z  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tychach.
     
Doradca zawodowy przedstawił rodzicom sieć szkół ponadpodstawowych oraz profile klas, które mogą zainteresować przyszłych absolwentów naszej szkoły. 
      
Po prelekcji, każdy rodzic miał możliwość indywidualnej rozmowy z doradcą.

  Warsztaty historyczne w Gemini Parku Tychy

     Dnia 13 listopada 2018 r. uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach historycznych poprowadzonych przez przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskid". Podczas spotkania dzieci zwiedziły wystawę przedstawiającą pojazdy i eksponaty techniki militarnej, używane przez Wojsko Polskie w okresie od 1939 r. do czasów współczesnych.
Trzecioklasiści mieli okazję również obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia, dioram i modeli oraz zapoznali się z umundurowaniem partyzantów.
To była niezwykła lekcja historii.
B. A., A. Sz.

     
Pokaz  strojów i mundurów wojskowych

Dnia 6 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole Żywa Lekcja Historii, którą w formie spektaklu

pt. „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”, zaprezentowała Agencja Widowisk Historycznych ,,ARKONA” z Torunia.

Aktorzy prezentowali okres między rokiem 1830 – 1918 w  przystępny, okraszony dowcipem sposób.
Widowisko zawierało m.in. scenki historyczne z udziałem publiczności, a także konkurs z nagrodami. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia strojów i uzbrojenia, a także oglądania przedmiotów codziennego użytku przełomu XIX i XX w.  

J.N-D

     
Gazetki okolicznościowe przygotowane przez uczniów klas 5
     
Uroczysta akademia z okazji 100 -Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      Dnia 9 listopada w ramach setnej rocznicy został zorganizowany uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Apel został przygotowany przez uczniów klas 5 b, 6 c, 7 c. 
W ramach ogólnopolskiej akcji  „Rok dla Niepodległej”  tego dnia o godzinie  11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała
4 zwrotki hymnu narodowego.

M.Ch, J.N-D, I.H, A.W, J.Sz

  Kliknij i zobacz
Hymn w wykonaniu
uczniów naszej szkoły
    Wystawa  książek o Polsce przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej
       
Plakaty i prace plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły
„Zabawy obrazami” w Muzeum Śląskim
       Dnia 31 października klasa 3a wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem do Katowic, spaceru po centrum oraz zwiedzania Strefy Kultury. Następnie udaliśmy do Muzeum Śląskiego na lekcje muzealną „Zabawy obrazami”. Uczniowie zwiedzając „Galerię sztuki polskiej 1800–1945” dowiedzieli się m. in. czym różni się portret od autoportretu, co rekwizyty mówią nam osobie portretowanej oraz poznały podstawowe gatunki malarskie. Nie zabrakło również rozmów przy dziełach sztuki o różnorodnej tematyce oraz aktywności takich jak układanie puzzli z dziełami sztuki i kolorowanie wybranych reprodukcji ze zbiorów muzeum.
B. A, A. Sz.

CZARY MARY OKULARY!

„To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie.
 Jednak gdyby tej kropli zabrakło,
ocean byłby o nią uboższy”
                     Matka Teresa z Kalkuty
   
   Na początku października, nasze Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję Fundacji „Redemptoris Missio” z  Poznania, przeprowadzając  w szkole akcję charytatywną pod tytułem „Czary Mary Okulary”. Akcja miała na celu zebranie jak największej ilości okularów, które zostaną wysłane do potrzebujących w kraju misyjnym Republiki Środkowoafrykańskiej. Odzew od naszych uczniów i ich rodziców, przeszedł nasze oczekiwania. Udało nam się zebrać bardzo dużo par okularów!
    Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą zbiórkę i dzięki temu wspomogli ludzi, którzy naprawdę potrzebują naszej pomocy. W krajach misyjnych, kiedy ludziom pogarsza się wzrok, wielu z nich traci dotychczasowe możliwości zarobkowania poprzez szycie, haftowanie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalały im utrzymać rodzinę, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć tym ludziom okulary.
     Kolejny raz udowodniliśmy, że nasi uczniowie i ich rodzicie mają wielkie serca!
K.H. M.M. M.Sz

Zajęcia w Muzeum Śląskim w Katowicach
         Uczniowie klasy II b w dniu 18 października 2018r uczestniczyli w multimedialnych warsztatach z cyklu „Na tropie Tomka” w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Historię przygód Tomka i wiedzę o kulturach, z którymi się zetknął, uczniowie poznawali  za pomocą niemal wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, słuchu i dotyku.
Wędrując po wszystkich kontynentach uczniowie  uczestniczyli w grach, rozwiązywali zagadki rozwijające kreatywność i pomysłowość, a przede wszystkim wymagające wzajemnej  współpracy. I tak na przykład, by odkryć znaczenie słów w języku Apaczów, konieczne było porozumienie się opiekuna z podopiecznym przez specjalnie zaprojektowany „głuchy telefon”. By odkryć tajemnice amazońskiego lasu część klasy  musiała skupić się na odczytaniu wskazówek z księgi, a druga część klasy musiała rozpocząć poszukiwania ukrytych w scenografii zwierząt. Dzieci poczuły także jak pachną egzotyczne przyprawy.
          Wystawa „Na tropie Tomka”  uczyła dzieci odpowiedzialnego i mądrego podróżowania, ale też zachęcała do tego, by w książkach szukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia i aktywnie w nich uczestniczyły.
E. C, M. M

Tydzień Kodowania w naszej szkole
          
         W ramach Tygodnia Kodowania w Polsce nasza szkoła aktywnie włączyła się w europejską inicjatywę „CODE WEEK” i zorganizowała wydarzenie popularyzujące i  promujące naukę kodowania. Uczniowie z klas VI – VIII zaprosili dzieci z klas młodszych, aby bawić się z nimi programowaniem. Podczas dwugodzinnych warsztatów dzielili się swoimi umiejętnościami. Pokazali, że kodowanie może być ciekawe i przydatne oraz że programowanie z wykorzystaniem języka Scratch nie jest nudną i skomplikowaną czynnością, lecz wspaniałą zabawą.

Nasze wydarzenie umieściliśmy na stronie codeweek.org.pl.
R.G.


        Miesiąc wrzesień jest w Polsce miesiącem pamięci o żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej oraz tych, którzy ginęli w Katyniu, Miednoje, Starobielsku oraz z rąk banderowców.
       Tym Polakom należy się cześć i pamięć. Aby oddać im hołd oraz uczcić ich pamięć  klasa 6c wraz z wychowawcą złożyła  kwiaty oraz zapaliła symboliczny znicz pod pomnikiem „Katyń”.

J.N.D

Z wizytą w  Revital Fitness & Gym    
      27 września 2018r uczniowie klasy II b odbyli lekcje wychowania fizycznego w Revital Fitness & Gym – Fitness i siłownia w Tychach.  Revital Fitness & Gym jest klubem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dbałość o własne zdrowie, piękny wygląd oraz sprawność i kondycję fizyczną.
      Na początku wizyty w klubie uczniowie poznali przyrządy siłowni, na niektórych próbowali swoich sił, wykonując różne ćwiczenia. Potem przeszli do sauny, która ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Pozwala poprawić przemianę materii, eliminuje negatywne skutki stresu oraz oczyszcza skórę. Jest to idealne miejsce relaksu i odprężenia.  Następnie uczniowie bawili się w Sali Zabaw.
     Na zakończenie w Sali Fitness p. Ania poprowadziła rozgrzewkę przy muzyce i odbył się mecz piłkarski. Zajęcia w Revital Fitness & Gym bardzo podobały się dzieciom. Dostarczyły wiele radości.
E. C.POWRÓT