Wydarzenia, apele i uroczystości szkolne 

Rok 2018/2019

Zajęcia w Wodnym Parku Tychy
Od 4 marca do 19 czerwca 2019 r uczniowie klasy 2a,2b i 2c uczestniczyli w lekcjach nauki pływania w Wodnym Parku Tychy.
Zajęcia w Wodnym Parku Tychy prowadzili doświadczeni instruktorzy, a ich program był dostosowany do umiejętności dzieci. Te bardziej zaawansowane ćwiczyły na basenie pływackim, natomiast dzieci niepotrafiące pływać stawiały pierwsze kroki w basenie z ruchomym dnem. Dzieci uczyły się pływać i świetnie się przy tym bawiły.
  Uczniowie doskonalili umiejętności pływackie, niektórzy z nich przystąpiła do egzaminu na kartę pływacką.
Na zakończenie zajęć każdy uczestnik nauki pływania otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w zajęciach.
Wychowawcy klas II: E.C. H.R .B.K
        Dnia 21 marca 2019 w naszej szkole odbył się  Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny 2019”.
Wzięło w nim udział 37 uczniów naszej szkoły z klas II - VIII. Wyróżnienie i nagrody książkowe otrzymali następujący uczniowie:  Maria Kosche 2a, Maja Banaś 4c,  Adam Sajecki 4c, Michał Przybył 5a, Anna Bitner 6a, Dominika Marzec 6a, Paweł Sznapka 7b. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu B.Trajda
              
 22 maja w klasie III b odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
pt. "Kodowanie na dywanie". 
Uczniowie rozwiązywali różne zadania, między innymi dokładali symetryczną część wzoru do uprzednio już ułożonego czy rozszyfrowywali drogę, którą miał przebyć Sznupek.
B.M. M.SZ.

Dnia 11 czerwca klasa 1c korzystając z pięknej letniej pogody wybrała się pieszo na wycieczkę nad Jezioro Paprocańskie. Celem wycieczki było zwiedzanie okolicy miejsca zamieszkania, poznanie walorów przyrodniczych najbliższego otoczenia oraz aktywne spędzanie wolnego czasu na łonie natury.
Uwieńczeniem długiego spaceru wzdłuż jeziora była możliwość skorzystania z atrakcji oferowanych przez Ośrodek Wypoczynkowy "Paprocany". Szczególną popularnością cieszył się zwłaszcza wodny plac zabaw, na którym uczniowie mieli okazję ochłodzić się po spacerze w upalnym dniu.
B. M-D; B. Ż


Dnia 13 czerwca uczniowie klas 1A, 1B, 1C i 1D uczestniczyli w warsztatach chemicznych z użyciem suchego lodu, prowadzonych przez wykwalifikowanego specjalistę. Uczniowie usiedli przy stanowiskach wyposażonych w szkło laboratoryjne i sprzęt chemiczny. Zadaniem młodych naukowców było przelewanie substancji, dodawanie składników i mieszanie roztworów zgodnie z zaleceniami instruktorki. Po wykonanych czynnościach obserwowali zachodzące zmiany oraz reakcje chemiczne, po czym próbowali wysnuć odpowiednie wnioski. Zajęcia dostarczyły uczniom wyjątkowych i niepowtarzalnych wrażeń.

B. M-D; D. M; M. L; E. T

AKADEMIA WODNA
12 czerwca uczniowie klasy II b uczestniczyli w zajęciach  w Akademii Wodnej w Parku Wodnym w Tychach.
          
Strefa Edukacyjna w Akademii Wodnej podzielona jest na pięć zróżnicowanych scenograficznie stref tematycznych, układających się w spójną trasę. Motywem przewodnim zajęć był szeroko rozumiany żywioł wody. Poprzez multimedialne stanowiska uczniowie mogli  obcować z nauką   i wiedzą na wiele różnych sposobów.
     
Podczas zajęć uczniowie znaleźli odpowiedzi  na nurtujące ich pytania. Na stanowiskach mogli sprawdzić między innymi jakie dźwięki rozchodzą się w wodzie, na czym polega praca zegara wodnego, jak zachowuje się woda na różnych powierzchniach, czy kształt łodzi ma wpływ na jej prędkość i w jaki sposób tworzą się wiry wodne, tsunami.  
     
Podczas zajęć nie zabrakło rozrywki - obecności Szalonego Doktora Wodnego, który na oczach dzieci oraz z ich udziałem prowadził eksperymenty. Angażował w ten sposób uczestników do aktywnej nauki poprzez zabawę.
Uczniom bardzo podobały się zajęcia bo w ciekawy sposób wzbogacili wiedzę na temat wody.
 
E.C., M.M.

LEKCJA W MUZEUM

      31 maja klasa IIb pojechała na lekcje muzealną do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Najpierw uczniowie wraz z przewodnikiem oglądnęli wystawę w Galerii Sztuki  Polskiej. Pani przewodnik mówiła uczniom, że znajdujące się tu  eksponaty pochodzą z innych muzeów, od osób prywatnych albo zostały znalezione. Uczniowie dowiedzieli się, że muzeum gromadzi, zabezpiecza, przechowuje i udostępnia zbiory.    
         
Potem odbyły się warsztaty p.t. „Zabawa z obrazami” Prowadząca zajęcia w ciekawy sposób poprzez zabawę wprowadziła uczniów w  tematykę malarstwa. Przybliżyła uczniom podstawowe gatunki malarstwa .Uczniowie potrafili wskazać na obrazach znajdujących się  w muzeum różnicę między portretem i autoportretem. Dowiedzieli się jaką rolę pełnią rekwizyty w osobie portretowanej. Poznali cechy charakterystyczne pejzażu i  martwej natury, wyszukiwali obrazy i poznali  ich twórców.  
      
Na zakończenie  odbyły się zajęcia praktyczne: uczniowie układali puzzle z dziełami sztuki i kolorowali wybrane reprodukcje ze zbiorów muzeum.
     
Przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji artystycznej.
E.C, M.M.

SZKOLNY  KONKURS  TALENTÓW  KLAS I-III

       Dnia 28 maja w naszej szkole odbył się finał IX Konkursu Szkolnych Talentów Klas I- III,  podczas którego uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i pasje.    
     
Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności uczniów, promowanie i odkrywanie nowych talentów, popularyzację działań artystycznych oraz propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Tego dnia każdy uczestnik miał na szkolnej scenie swoje „5 minut” sławy.
     
Mimo  towarzyszącej tremy, wszyscy spisali  się świetnie wykazując przed publicznością nieprzeciętny talent.
I miejsce zdobył uczeń klasy II b- Maciej Czurczak za piękne wykonanie piosenki „Paranoja….”,
II miejsce
Sara Danik z klasy I a  za wykonanie na keyboardzie utworu „Piraci z Karaibów”.
      Jury przyznało  ex aequo  dwa III miejsca: Marii Kosche z klasy II a za recytację p.t. „Ręce i nogi” i Jagodzie Zielińskiej z klasy II a za recytację wiersza p.t. „Na straganie”.     Zwycięzcy   i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.  
       
Wszystkim uczniom  gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. Podziwiamy Waszą odwagę, zaangażowanie i umiejętność radzenia sobie ze stresem. Zaprezentowaliście się wspaniale – wielkie brawa!!
Musimy pamiętać, że w każdym drzemie jakiś talent – trzeba go tylko w sobie odnaleźć,  a potem starannie pielęgnować. Do zobaczenia za rok.

 Organizatorzy: Elżbieta Cywińska, Barbara Fuks, Marta Lorens

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO „RUND UM DIE TIERE”

21 maja po raz pierwszy w naszej szkole odbył się MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO „RUND UM DIE TIERE”.
      Celem konkursu było nie tylko rozwijanie i wspieranie wśród uczniów zdolności recytatorskich, lecz także upowszechnianie poezji krajów niemieckojęzycznych wśród dzieci i młodzieży oraz doskonalenie języka niemieckiego wśród uczniów szkół podstawowych.  

Naszą szkołę w konkursie reprezentowali Michał Przybyszewski z klasy VIIIa oraz Amelia Dzedzyk z klasy VIIb.
Każdy z uczestników recytował jeden utwór poetycki w języku niemieckim.
Poziom konkursu był bardzo wysoki. Dobór utworów oraz zdolności aktorskie uczestników sprawiły, że decyzja o przyznaniu czołowych miejsc była bardzo trudna.  

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

I MIEJSCE- Nina Mazur SP w Kobiórze

II MIEJSCE- Michał Przybyszewski SP nr 35 z OI w Tychach

III MIEJSCE- Weronika Grzegorzek SP w Kobiórze

 
Oprócz tego zostały przyznane wyróżnienie oraz nagroda publiczności.

WYRÓŻNIENIE zdobyła uczennica naszej szkoły Amelia Dzedzyk, a NAGRODA PUBLICZNOŚCI powędrowała do uczennicy z SP w Kobiórze – Niny Mazur.

Na zakończenie  pani Dyrektor Hanna Rabczyńska podziękowała wszystkim uczestnikom  za udział i wręczyła nagrody laureatom konkursu oraz pozostałym uczestnikom.

Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniach do tego konkursu - szczególne podziękowania dla Rady Rodziców przy SP nr 35 w Tychach, Szkoły Językowej BEST, wydawnictwa językowego PEARSON, Szkoły Języka Niemieckiego Tipp- Topp za ufundowanie  nagród oraz drobnych upominków dla wszystkich uczestników konkursu.

 A.G, E.T. 

Warsztaty pszczelarskie
     Dnia 20 maja w klasie 1C odbyły się warsztaty pszczelarskie p.t. „Fascynujący świat pszczół”.

       W czasie tych godzinnych zajęć uczniowie słuchali opowieści o życiu pszczół, ich zwyczajach i niesamowitej drodze od kwiatka do miodu. Oglądali eksponaty przyniesione przez pana pszczelarza, potrzebne do opieki nad pszczołami.
       Uczniowie mogli przyjrzeć się pracy żywych pszczół, degustowali miód oraz pyłek kwiatowy. Warsztaty aktywizowały wszystkie zmysły uczestników, którzy mogli dotknąć, posmakować, powąchać oraz usłyszeć.
B. M-D, B. Ż
 

„ZAŚWIEĆ NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU” - pod tym hasłem 4 kwietnia 2019r obchodzony był w naszej szkole
 ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU.
 Na całym świecie jest on obchodzony 2 kwietnia, a ustanowiony został przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.
       Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole uczniowie udekorowali swoje sale w kolorze niebieskim, przyszli do szkoły ubrani na niebiesko na znak solidarności, tolerancji wobec osób autystycznych.
W klasach i na korytarzu wykonano tematyczne gazetki. Nauczyciele przeprowadzili w klasach I - VIII zajęcia wychowawcze na temat spektrum autyzmu.Uczniowie oglądnęli film edukacyjny p.t. „Amazing things Happen”, którego głównym celem budowanie zrozumienia i akceptacji wobec osób ze spektrum autyzmu.
      4 kwietnia z okazji ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU zaproszono do szkoły koordynatorów Fundacji JIM: panią BARBARĘ WALENDOWSKĄ-RUSSEK z Sosnowca i panią ELEKTRĘ SLIUPKAS- DYRDĘ z Będzina, które dla uczniów klas I-VIII przeprowadzili ciekawą prelekcję na temat problemów osób ze spektrum autyzmu. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w spotkaniu dzieląc się swoją wiedzą na temat tego zaburzenia.
      Wszystkie podjęte działania miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu, zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Sądząc po zachowaniu uczniów- działania przyniosły skutek.
E.C.
"Świat na widelcu, czyli podróż po Hiszpanii śladami Don Kichota"
         Flamenco, corrida, Tomatina czy Sagrada Familia nie są już nam obce. Wiemy też kim był i z czym walczył Don Kichot. Poznaliśmy małe a, b, c kuchni hiszpańskiej i wspólnie zrobiliśmy wiatraki.
A wszystko to dzięki ciekawym zajęciom w Mediatece, przygotowanym i poprowadzonym przez uczennice technikum gastronomczno-hotelarskiego w Tychach. 15 maja, uczniowie klasy III b
B. M. i M. Sz.

UCZEŃ Z PASJĄ

     Sebastian Banaśkiewcz jest uczniem klasy 1B. Od czterech lat trenuje hokej. Dużym sukcesem Sebastiana było wzięcie udziału w V Turnieju Hokejowym Tyskich Przedszkolaków, gdzie jako kapitan poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa strzelając 11 goli na 20 zdobytych. Sporym osiągnięciem jest również możliwość grania w drużynie Tyskich Lwów.
     Wzorem i inspiracją dla Sebastiana jest tyszanin i absolwent naszej szkoły hokeista Mariusz Czerkawski, który grał w najlepszej lidze hokejowej na świecie. Za jego przykładem Sebastian chce zostać najlepszym hokeistą w Polsce.  
     Koleżanki i koledzy z klasy wraz z Panią wychowawczynią kibicują Sebastianowi  i życzą dalszych sukcesów.
M. L.

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Pisanka Wielkanocna”
2 kwietnia został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Pisanka Wielkanocna”.
Celem konkursu było kultywowanie tradycji wielkanocnych oraz rozwijanie umiejętności i pasji plastycznych.
Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział uczniowie tyskich szkół.

Jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce Emilia R. SP 14
II miejsce Julia D. SP 36
III miejsce Natalia W.  SP 35
Wyróżnienia:   Maja W. SP 36,     Wiktoria K. SP 36    Grzegorz F. SP 22
Wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom dziękujemy za wspólną zabawę.

M.Ch.
A.B.

Warsztaty "Bezpieczna porcja cukru"
„Jesteś tym, co jesz” to powiedzenie nie traci na ważności, ponieważ nie od dziś wiadomo, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co jemy. 26 marca gościliśmy w naszej szkole panią Annę Pawelec, Prezes Fundacji Jemy Eko, która przeprowadziła warsztaty pod tytułem „Bezpieczna porcja cukru”. Podczas spotkania uczniowie klas 5b, 6a, 7a i 7c rozmawiali na temat spożywania cukru, a także mądrego wybierania jego zamienników. Z pewnością wszyscy uczestnicy warsztatów zdobyli wiele cennych wskazówek dotyczących spożywania cukru i wdrożą je do codziennego jadłospisu.
M. Ch. E. M.

Góra Grosza policzona!
         Po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariatu brało udział w ogólnopolskiej akcji zbiórki monet Góra Grosza. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 487,70 zł.
Dziękujemy wolontariuszom z klasy 3b za pomoc w segregacji i liczeniu monet, których było aż 17306.
Poniżej przedstawiamy szczegółową statystykę.
Zebrane nominały:
1 gr – 9624 szt.        2 gr – 4503 szt.        5 gr – 2442 szt.
10 gr – 305 szt.       20 gr – 304 szt.         50 gr – 94 szt.
1 zł – 30 szt.            2 zł – 3 szt.               5 zł – 1szt.

M. Sz., M. M.


         Wraz z nadejściem wiosny uczniowie klasy 1 b postanowili jeszcze bardziej zadbać o swoje zdrowie przygotowując zdrowe kanapki.  Wspólne przygotowanie i jedzenie śniadania sprawiło uczniom wiele radości. Dzieci starały się, aby kanapki były kolorowe, pomysłowe, bogate w witaminy i estetycznie wykonane. Atmosfera podczas spotkania  była bardzo radosna, wprowadziła dzieci w wiosenny nastrój, a kanapki były pyszne!

M. L.

 POWROTY MUZYCZNEJ PRZESZŁOŚCI

         20 marca uczniowie klasy 5, 6 i 7 wraz z nauczycielami mieli niepowtarzalną okazję odbyć wspaniałą podróż muzyczną
przygotowaną  przez muzyków z Akademii Muzycznej w Katowicach
Dominikę Pilis – flet, Andrzeja Canibola - akordeon
Aleksandrę Wronę i Katarzynę Mertę – skrzypce.
     W programie zaprezentowane zostały utwory J.S. Bacha,
W.A. Mozarta, A. Piazzoli, J. Brahmsa i F.Dopplera

J. N–D, S. K.
W sobotę 16 lutego w Domu Polskim w Dublinie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej przedstawiającej prace architektoniczne Sławomira Kaczora. Wydarzeniu towarzyszyły dwie prelekcje: autora wystawy oraz Dariusza Mężyka, polonisty ze Szkoły Podstawowej nr1 w Chorzowie.
Nasza Szkoła była partnerem wydarzenia.
 
Dwa niezwykłe horyzonty: sztuka i literatura. To po ich widnokręgu, przy wtórze polskiej muzyki dawnej: „Odwiedziliśmy wraz z uczestnikami spotkania muzyczny dwór Wazów, zatrzymaliśmy się w uczonych ogrodach Sarmackiej Augusty i w bibliotece króla Jana III. Wspólnie przemierzyliśmy Europę Stanisława I Leszczyńskiego odkrywając wizję współczesnej Unii, w jego traktacie o wieczystym pokoju. Wreszcie, by nieco odpocząć i wzbudzić ziarno refleksji w sercach, spoczęliśmy w gościnnych fotelach stanisławowskiego Teatru Narodowego." Było także słów kilka o „Cudzie mniemanym…” Wojciecha Bogusławskiego. Kurtyna uniosła się do góry, a wraz z nią niejedno pytanie: Czy warto młodej pannie pójść za starego wdowca? Czy wierzba to dobre miejsce na kryjówkę? Czy rozumnie jest razić prądem górali?
I jaki to ma związek z historią polskiego teatru?
                                           S.K.

Warsztaty w Zespole Szkół nr 7 w Tychach („Tyski Browarnik”)

        W  dniu 29.01.2019 w ramach doradztwa zawodowego uczniowie klas VIII, uczestniczyli w warsztatach kulinarno-hotelarskich w ZS nr7 w Tychach.
      
Starsi koledzy wraz z opiekunami zaprezentowali naszym uczniom profile, w których będą mogli kształcić się, kiedy wybiorą ich szkołę.
Szkoła dysponuje dobrze wyposażonymi pracowniami gastronomicznymi, nowoczesną pracownią hotelarską, salą obsługi konsumenta,  nowoczesną pracownią cukierniczą i piekarską.
       Uczniowie, którzy chcieliby zapoznać się ze szczegółową ofertą ZS nr 7,  mogą odwiedzić szkołę w ramach dni otwartych - 2 kwietnia 2019r
.
I.D-K

       VII Międzyszkolny Konkurs Biblijny o Bożym Narodzeniu

   25 stycznia w naszej szkole został zorganizowany już VII Międzyszkolny Konkurs Biblijny o Bożym Narodzeniu. Wzięło w nim udział 6 tyskich szkół.
Uczniowie klas II podczas różnorodnych konkurencji, wśród których nie zabrakło scenki pantomimicznej przygotowanej przez klasy II, VI i VII, wykazywali się wiedzą biblijną o Bożym Narodzeniu.
      I miejsce zdobyła SP nr 7, III miejsce SSP nr 19. Nasza szkoła reprezentowana przez: Marię Kosche i Jowitę Bekus z kl. II a, zdobyła zaszczytne II miejsce.
      Laureatom konkursu i uczestnikom pani Dyrektor Hanna Rabczyńska wręczyła nagrody, a zwycięskim szkołom – Statuetki.
       Wszystkim zwycięzcom gratulujemy sukcesu!!!
 K.Sz. i M.K. 

W karnawale same bale…

Dnia 23.01.2019 r. w naszej szkole odbył się bal przebierańców dla klas I – III.
Uczniowie, przebrani za bohaterów bajek i filmów, zwierzęta oraz przedstawicieli różnych zawodów, bawili się przy dźwiękach najbardziej popularnych hitów.
To była naprawdę udana zabawa!
A.Sz.

Dnia 11.01.2019r. klasa 4f udała się na Stadion Miejski na prelekcje
pt. "Tyszanie w walce o niepodległość".

Po spotkaniu zwiedzili Tyska Galerię Sportu.
B.F.

„NIEZWYKŁY  GOŚĆ”
      
Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi  i zapominają o wszelkich sporach i waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, uczniowie klasy II b przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe p.t. „Niezwykły gość” dla uczniów klas I-III.
       W przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii  młodzi aktorzy przedstawili  współczesne tradycje i zwyczaje związane z narodzeniem Jezusa.
Uczniowie odgrywali różne scenki z codziennego życia. Nikt z nich nie spodziewał się, że Jezus przyszedł do nich w osobie staruszki, dziecka, szewca, burmistrza.
        
Innowacyjny sposób przekazu treści spowodował, że każdy mógł chociaż  na chwilkę "dotknąć” magii. Całość przedstawienia dopełniały przepięknie zaśpiewane kolędy i pastorałki.
       
Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała dekoracja dopełniała przedstawienie. W końcowej części występu Pani wicedyrektor i nauczyciele obecni na przedstawieniu otrzymali piękne kartki  świąteczne z życzeniami.
Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli i uczniów.
      
Po zakończonym spektaklu głos zabrała Pani wicedyrektor szkoły p  Tamara Widłok, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim życzenia świąteczne.
   
K. Sz, E.C.

  Wigilijne spotkania klas

       21 grudnia 2018r. odbyła się wigilia klasy 1a. Uczniowie wraz z nauczycielem składali sobie życzenia, łamali się opłatkiem, śpiewali kolędy i korzystali z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
      Dzieci wysłuchały opowiadania o tematyce bożonarodzeniowej i rozmawiały na jego temat. Jedna z dziewczynek pięknie zagrała na dzwonkach.
      Spotkanie spędzone w tak miłej atmosferze przyczyniło się do jeszcze mocniejszej integracji zespołu klasowego.
E.T.

    

XV MIĘDZYSZKOLNY   KONKURS   KOLĘD  I PASTORAŁEK W SP-35 TYCHY „WŚRÓD  NOCNEJ  CISZY”
      
14 grudnia 2018r. już po raz XV w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach  odbył się Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek Uczniów Klas Integracyjnych pod hasłem „WŚRÓD NOCNEJ CISZY”. Uczestniczyli w nim uczniowie SP 5, SP 22, SP 40 i SP 35. Razem 55 uczniów.
    
Celem nadrzędnym konkursu była prezentacja twórczości muzycznej uczniów klas integracyjnych. Organizując konkurs organizatorzy mieli na uwadze stworzenie atmosfery radości, głębokich przeżyć szczególnie dla dzieci, które pierwszy raz miały możliwość uczestnictwa w takiej imprezie.
     
Konkurs rozpoczął się występem Amelii Dzedzyk, która na skrzypcach zagrała piękną kolędę p.t. „Wśród nocnej ciszy”. Po nim na scenie zaprezentowali się uczniowie klas 1-3 z zaproszonych szkół – SP 40 , SP 22,  SP 5 oraz gospodarze – uczniowie SP 35, którzy odegrali przedstawienia, zaśpiewali kolędy oraz grali na instrumentach. Gościnnie, poza konkursem wystąpiła Paulina Siwy, która zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu” i Amelia Dzedzyk, która grała różne kolędy.

     Pierwsze
  miejsce  zdobył zespół z klasy III b z SP40 z Tychów za pastorałkę „ Do stajenki ”, drugie  miejsce klasa  II c z SP 40 z Tychów za pastorałkę „Był pastuszek bosy”, a trzecie  klasa  III b z  SP35  za kolędę „Lulajże Jezuniu”

      
Nauczyciele wspaniale przygotowali uczniów, którzy kolędy i pastorałki śpiewali z wielkim zaangażowaniem. Dodatkowo odświętnego charakteru dodawały stroje i rekwizyty oraz dekoracje sceny, które przygotowali nasi nauczyciele.
       
Prezentowane  przez uczniów  kolędy i pastorałki dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i przeżyć i tym samym wprowadziły w  nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.                             
      
Na zakończenie pani wicedyrektor  podziękowała wszystkim uczestnikom, nauczycielom, rodzicom za  udział i przekazała  świąteczne życzenia.
 

Uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika

     4 grudnia uczniowie klasy II c przedstawili program artystyczny dla klas I-III chcąc przybliżyć rówieśnikom tradycje związane z obchodami Barbórki oraz trudną i odpowiedzialną pracę górnika.
    Drugoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki o tematyce górniczej i zatańczyli walczyka. Na zakończenie dzieci złożyły także życzenia wszystkim Basiom z okazji ich święta i odśpiewały uroczyste: „Sto lat”.
B.K.  M.Ch.

             XIII Konkurs poetycki "O Pozłacane Pióro"
              
        W tym roku odbyła się już XIII edycja konkursu poetyckiego O Pozłacane Pióro organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
        Konkurs wpisał się w obchody 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego hasło przewodnie brzmiało Pocztówki z Polski.
        Wyróżnienie otrzymała uczennica klasy VIII e - Natalia Cholewa, za wiersz pod tytułem Spotkanie z Polską.
A-N. J.

W   FABRYCE  BOMBEK „DEKORA” W MIECHOWIE
     
3 grudnia 2018r uczniowie z klas:  I c i II b z  naszej szkoły wybrali się na zwiedzanie zakładu baniek choinkowych „Decora” w Miechowie produkującego szklane bombki choinkowe. Specjalizuje się on w ręcznej produkcji szklanych ozdób choinkowych w różnych wielkościach i kształtach. Pomimo postępu techniki tradycyjna technologia produkcji bombek pozostała niezmieniona od połowy XIX wieku. Podczas wizyty dzieci poznały wszystkie etapy produkcji bombek. Tak więc  jak ręcznie formowane jest szkło, następnie oglądaliśmy proces srebrzenia, a następnie misternego zdobienie bombek.
     Dodatkową atrakcją dla wszystkich zwiedzających było własnoręczne malowanie bombek pod kierunkiem pań dekoratorek. Na zakończenie wizyty w fabryce każde dziecko otrzymało własnoręcznie wykonaną ozdobę do powieszenia w swojej choince.

E.C. B.M-D, M.M. B.Ż

Tydzień Tolerancji
       W dniach 26.11- 30.11.2018r w Szkole Podstawowej nr 35 w Tychach odbył się kolejny Tydzień Tolerancji przebiegający w tym roku pod hasłem „Senior z pasją”.
       W ramach obchodów we wszystkich klasach przeprowadzone zostały zajęcia, których celem było uwrażliwienie uczniów na potrzeby ludzi starszych, uczenie szacunku i tolerancji wobec nich, a także poznanie wyjątkowych „Seniorów z pasją” w wystawce i prezentacji multimedialnej. Ponadto uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w inspirujących lekcjach, które przeprowadziły Panie z Klubu „Pozytywnie Zakręconych 55 Plus”- Anna Bejnarowicz („Kultura Indii”), Pani Anna Piróg-poetka, prozaik, laureatka konkursu „Jednego Wiersza” (prezentacja wierszy z własnego tomiku poezji), Panie Anna Paluch i Bogusława Bronowska (Potyczki słowne i elementy języka esperanto).

Odbyły się również następujące spotkania uczniów:
- z lekarzem, internistą Panem Marcinem Siwym na temat: „Problemy ludzi starszych z medycznego punktu widzenia”
- z psychologiem szkolnym na temat: „Psychologiczne aspekty starości”

     Największą atrakcja Tygodnia Tolerancji były spotkania uczniów, nauczycieli z tyskimi „Seniorami z pasją”: - Panem Stanisławem Witkowskim- pasjonatem wielu dyscyplin sportowych, uczestnikiem licznych maratonów krajowych i międzynarodowych
- z zespołem muzyczno-wokalnym „PLATYNA”
- z zespołem Tańca Towarzyskiego, działającym przy Klubie „Magdalena” w Tychach

     Uczniowie z dużym entuzjazmem odpowiedzieli na występy i zajęcia prowadzone przez zaproszonych gości. Nie kryli zaskoczenia wywołanego ogromnym talentem, umiejętnościami i zainteresowaniami seniorów. Podziw wzbudziły pokłady energii i pomysłowość seniorów.

Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za miłe spotkania.

                 Dzień Konstytucji.
      27 listopada 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Konstytucji. Wydarzenie to, wpisuje się w ogólnopolską akcję prowadzoną przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, które postawiło sobie za główny cel edukację młodzieży w obrębie znajomości prawa i konstytucji. Zaproszeni przez nas goście: adwokat Gabriela Morawska-Stanecka, sędzia Artur Piątek oraz radca prawny Marcin Pancer spotkali się z uczniami klas VII i VIII.
       W czasie zajęć, nasi młodzi juryści zapoznali się z funkcjonującym w Unii Europejskiej i Polsce systemem prawnym oraz polskim udziale w jego kształtowaniu. Ponad to, uczniowie wspólnie z prelegentami i nauczycielami zastanawiali się nad korzyściami, jakie wynikają dla naszego kraju z uczestnictwa we wspólnocie, a także wyrażali swe obawy i wskazywali na słabości, których likwidacja znacząco poprawiłaby funkcjonowanie Unii.

S.K, J.N-D

TYDZIEŃ  O BEZPIECZEŃSTWIE  DLA KLAS  I- III

             W dniach  od 13.11 do 20.11.2018 r uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnym Tygodniu o Bezpieczeństwie pod hasłem „BEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ” z udziałem  mł. inspektora  Straży  Miejskiej  w Tychach pani Honoraty Bończak i  policjantów z  Komendy  Miejskiej Policji w Tychach: st. asp. Piotra  Anteckiego  i asp. Mariusza Bodzęty.
         Wszyscy uczniowie  klas I-III  uczestniczyli w zajęciach, które przeprowadziła pani inspektor Honorata Bończak. Głównym  celem tych zajęć  była umiejętność bezpiecznego zachowania  się  uczniów w  różnych sytuacjach życia codziennego. Każdy uczeń otrzymał znaczek odblaskowy, który przypiął do tornistra.
    Asp. szt. Piotr Antecki czytał uczniom w klasach I bajkę p.t. „O wilku i siedmiu koźlątkach” i na jej podstawie omówił z uczniami niebezpieczne zachowania.
      Wszyscy uczniowie klas I-III oglądali filmy edukacyjne: p.t. „Bezpieczeństwo dzieci na drodze”, „Bezpieczna droga do szkoły” i „Bezpieczne dziecko”.

       Uczniowie  klas pierwszych  uczestniczyli w konkursie plastycznym  p.t. „Bezpieczna droga do szkoły i ze szkoły”
I miejsce zdobyła Sandra Placheta z kl.1a
II miejsce: Marta Krzywicka z kl. 1 d
III miejsce: Szymon Jedynak z kl. 1 c i Lucyna Grad z kl. 1 b

     Uczniowie  klas drugich wykonywali pracę konkursową p.t. „Znak drogowy zaprowadzi mnie do szkoły”
I miejsce zdobyła Amelia Gorel z kl. 2 a
II miejsce: Anastazja Zdybek z kl. 2 b
III miejsce: Alicja Denis z kl. 2 c
Wykonane przez pierwszoklasistów i drugoklasistów  prace były pomysłowe  i twórcze

       W klasach  III odbył się  międzyszkolny konkurs wiedzy z zakresu ruchu drogowego  p.t. „Gdy bezpiecznie jest wokoło, wówczas wszystkim jest wesoło”   z udziałem Policji: asp. Piotra  Anteckiego  i asp. Mariusza Bodzęty.
Celem  konkursu było przypomnienie i utrwalenie zasad ruchu drogowego.
I miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tychach,
II miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 35 w Tychach,  
III miejsce: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach        

      Na zakończenie „Tygodnia o bezpieczeństwie ”  odbył się „ODBLASKOWY POKAZ MODY” Jury nagrodziła najciekawsze stroje uczniów.
I  miejsce przyznano: Jowicie Bekus z kl. 2a
II miejsce: Filipowi Marszałkowi z kl. 1 d
III miejsce: Martynie Pikos z kl. 1 a             

Wszyscy uczniowie klas I -III aktywnie i zaangażowaniem włączyli się w realizację zadań „Tygodnia o bezpieczeństwie”.  Serdecznie dziękujemy wychowawcom i uczniom.   

  E.C. B.M-D, S.K, M.L

        Nasza szkoła, wraz z klasą 4a (p. Joanną Kumor- Szojdą oraz psychologiem Izabelą Wojcieszuk) bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Goodnetwork. Misja projektu jest "nawiązywanie przyjaźni między ludźmi głównie z odległych krajów, dialog, wzrost zrozumienia, tolerancji i pokoju oraz wspieranie dzieł pomocy na całym świecie.Rozmawiając – pomagasz. Tylko wtedy jesteś zaangażowany w rozmowy, także rozmowy online, kiedy nie pozostajesz obojętny na potrzeby człowieka, z którym rozmawiasz".
        Uczniowie klasy 4, mają możliwość rozmów on- line, w języku angielskim, z wychowankami Thikondane Rehabilitation Centre z Malawii- wschodniej części Afryki. Uwieńczeniem tych spotkań będzie zorganizowanie przez klasę wraz z kołem wolontariatu (p. Herdą) kiermaszu słodkości. Pieniążki ze sprzedaży ciast, będą przekazane opiekunom Thikonade aby podopieczni mogli przeżyć godnie najbliższe święta. I.W.

  Wolontariusze w Radiu Em

Zapraszamy do wysłuchania audycji Radia Em pt. Misja dla Każdego.
Można tam usłyszeć krótki wywiad z naszymi dzielnymi wolontariuszami.
Audycja została wyemitowana 11 listopada 2018 r.

https://www.radioem.pl/doc/5159081.11-11-2018-Niepodlegla-na-misjach-Wolonariusze-pomagaja-Afryce
K.H

  Spotkanie z doradcą zawodowym

     W dniu 8 listopada 2018 rodzice uczniów klas 8 wzięli udział w prelekcji pt.  „Rola rodzica w wyborze zawodu” prowadzonej przez panią Agnieszkę Ossowską - doradcę zawodowego z  Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Tychach.
     
Doradca zawodowy przedstawił rodzicom sieć szkół ponadpodstawowych oraz profile klas, które mogą zainteresować przyszłych absolwentów naszej szkoły. 
      
Po prelekcji, każdy rodzic miał możliwość indywidualnej rozmowy z doradcą.

  Warsztaty historyczne w Gemini Parku Tychy

     Dnia 13 listopada 2018 r. uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach historycznych poprowadzonych przez przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Beskid". Podczas spotkania dzieci zwiedziły wystawę przedstawiającą pojazdy i eksponaty techniki militarnej, używane przez Wojsko Polskie w okresie od 1939 r. do czasów współczesnych.
Trzecioklasiści mieli okazję również obejrzeć unikatową kolekcję uzbrojenia, dioram i modeli oraz zapoznali się z umundurowaniem partyzantów.
To była niezwykła lekcja historii.
B. A., A. Sz.

     
Pokaz  strojów i mundurów wojskowych

Dnia 6 listopada 2018 r. odbyła się w naszej szkole Żywa Lekcja Historii, którą w formie spektaklu

pt. „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”, zaprezentowała Agencja Widowisk Historycznych ,,ARKONA” z Torunia.

Aktorzy prezentowali okres między rokiem 1830 – 1918 w  przystępny, okraszony dowcipem sposób.
Widowisko zawierało m.in. scenki historyczne z udziałem publiczności, a także konkurs z nagrodami. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość przymierzenia strojów i uzbrojenia, a także oglądania przedmiotów codziennego użytku przełomu XIX i XX w.  

J.N-D

     
Gazetki okolicznościowe przygotowane przez uczniów klas 5
     
Uroczysta akademia z okazji 100 -Rocznicy Odzyskania Niepodległości

      Dnia 9 listopada w ramach setnej rocznicy został zorganizowany uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Apel został przygotowany przez uczniów klas 5 b, 6 c, 7 c. 
W ramach ogólnopolskiej akcji  „Rok dla Niepodległej”  tego dnia o godzinie  11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała
4 zwrotki hymnu narodowego.

M.Ch, J.N-D, I.H, A.W, J.Sz

  Kliknij i zobacz
Hymn w wykonaniu
uczniów naszej szkoły
    Wystawa  książek o Polsce przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej
       
Plakaty i prace plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły

„Zabawy obrazami” w Muzeum Śląskim
       Dnia 31 października klasa 3a wybrała się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od przejazdu pociągiem do Katowic, spaceru po centrum oraz zwiedzania Strefy Kultury. Następnie udaliśmy do Muzeum Śląskiego na lekcje muzealną „Zabawy obrazami”. Uczniowie zwiedzając „Galerię sztuki polskiej 1800–1945” dowiedzieli się m. in. czym różni się portret od autoportretu, co rekwizyty mówią nam osobie portretowanej oraz poznały podstawowe gatunki malarskie. Nie zabrakło również rozmów przy dziełach sztuki o różnorodnej tematyce oraz aktywności takich jak układanie puzzli z dziełami sztuki i kolorowanie wybranych reprodukcji ze zbiorów muzeum.
B. A, A. Sz.
Pasowanie Uczniów klas I
           W dniu 24.10.2018 r. odbyła się uroczystość Pasowana Na Ucznia. Pierwszoklasiści naszej szkoły słuchali piosenek i dobrych rad uczniów z czwartych klas, wykonywali zadania z dziedziny miłości, mądrości, muzyki i sportu, postawione przed nimi przez dobrą i złą wróżkę.
         Złożyli ślubowanie w obecności pani dyrektor, która mianowała osobiście każde dziecko na ucznia. Imprezę prowadzili uczniowie klasy ósmej w obecności rodziców.
E.T.

CZARY MARY OKULARY!

„To co robimy, jest tylko kroplą w oceanie.
 Jednak gdyby tej kropli zabrakło,
ocean byłby o nią uboższy”
                     Matka Teresa z Kalkuty
   
   Na początku października, nasze Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w akcję Fundacji „Redemptoris Missio” z  Poznania, przeprowadzając  w szkole akcję charytatywną pod tytułem „Czary Mary Okulary”. Akcja miała na celu zebranie jak największej ilości okularów, które zostaną wysłane do potrzebujących w kraju misyjnym Republiki Środkowoafrykańskiej. Odzew od naszych uczniów i ich rodziców, przeszedł nasze oczekiwania. Udało nam się zebrać bardzo dużo par okularów!
    Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w naszą zbiórkę i dzięki temu wspomogli ludzi, którzy naprawdę potrzebują naszej pomocy. W krajach misyjnych, kiedy ludziom pogarsza się wzrok, wielu z nich traci dotychczasowe możliwości zarobkowania poprzez szycie, haftowanie czy inne drobne prace rzemieślnicze, które pozwalały im utrzymać rodzinę, dlatego tak ważne jest, aby dostarczyć tym ludziom okulary.
     Kolejny raz udowodniliśmy, że nasi uczniowie i ich rodzicie mają wielkie serca!
K.H. M.M. M.Sz

Zajęcia w Muzeum Śląskim w Katowicach
         Uczniowie klasy II b w dniu 18 października 2018r uczestniczyli w multimedialnych warsztatach z cyklu „Na tropie Tomka” w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Historię przygód Tomka i wiedzę o kulturach, z którymi się zetknął, uczniowie poznawali  za pomocą niemal wszystkich zmysłów: wzroku, węchu, słuchu i dotyku.
Wędrując po wszystkich kontynentach uczniowie  uczestniczyli w grach, rozwiązywali zagadki rozwijające kreatywność i pomysłowość, a przede wszystkim wymagające wzajemnej  współpracy. I tak na przykład, by odkryć znaczenie słów w języku Apaczów, konieczne było porozumienie się opiekuna z podopiecznym przez specjalnie zaprojektowany „głuchy telefon”. By odkryć tajemnice amazońskiego lasu część klasy  musiała skupić się na odczytaniu wskazówek z księgi, a druga część klasy musiała rozpocząć poszukiwania ukrytych w scenografii zwierząt. Dzieci poczuły także jak pachną egzotyczne przyprawy.
          Wystawa „Na tropie Tomka”  uczyła dzieci odpowiedzialnego i mądrego podróżowania, ale też zachęcała do tego, by w książkach szukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia i aktywnie w nich uczestniczyły.
E. C, M. M

Tydzień Kodowania w naszej szkole
          
         W ramach Tygodnia Kodowania w Polsce nasza szkoła aktywnie włączyła się w europejską inicjatywę „CODE WEEK” i zorganizowała wydarzenie popularyzujące i  promujące naukę kodowania. Uczniowie z klas VI – VIII zaprosili dzieci z klas młodszych, aby bawić się z nimi programowaniem. Podczas dwugodzinnych warsztatów dzielili się swoimi umiejętnościami. Pokazali, że kodowanie może być ciekawe i przydatne oraz że programowanie z wykorzystaniem języka Scratch nie jest nudną i skomplikowaną czynnością, lecz wspaniałą zabawą.

Nasze wydarzenie umieściliśmy na stronie codeweek.org.pl.
R.G.


        Miesiąc wrzesień jest w Polsce miesiącem pamięci o żołnierzach poległych na frontach II wojny światowej oraz tych, którzy ginęli w Katyniu, Miednoje, Starobielsku oraz z rąk banderowców.
       Tym Polakom należy się cześć i pamięć. Aby oddać im hołd oraz uczcić ich pamięć  klasa 6c wraz z wychowawcą złożyła  kwiaty oraz zapaliła symboliczny znicz pod pomnikiem „Katyń”.

J.N.D

Z wizytą w  Revital Fitness & Gym    
      27 września 2018r uczniowie klasy II b odbyli lekcje wychowania fizycznego w Revital Fitness & Gym – Fitness i siłownia w Tychach.  Revital Fitness & Gym jest klubem dla wszystkich tych, którzy cenią sobie dbałość o własne zdrowie, piękny wygląd oraz sprawność i kondycję fizyczną.
      Na początku wizyty w klubie uczniowie poznali przyrządy siłowni, na niektórych próbowali swoich sił, wykonując różne ćwiczenia. Potem przeszli do sauny, która ma bardzo korzystny wpływ na organizm. Pozwala poprawić przemianę materii, eliminuje negatywne skutki stresu oraz oczyszcza skórę. Jest to idealne miejsce relaksu i odprężenia.  Następnie uczniowie bawili się w Sali Zabaw.
     Na zakończenie w Sali Fitness p. Ania poprowadziła rozgrzewkę przy muzyce i odbył się mecz piłkarski. Zajęcia w Revital Fitness & Gym bardzo podobały się dzieciom. Dostarczyły wiele radości.
E. C.POWRÓT