Bezpieczne ferie

Drodzy uczniowie bawiąc się w czasie ferii pamiętajcie o swoim i innych bezpieczeństwie!

Przede wszystkim przed wyjściem z domu ubierzcie się ciepło!
Rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, jazda na nartach i sankach, jazda na łyżwach sprawiają dużo radości ale każda zabawa na śniegu powinna być bezpieczna.

- Kamień w śnieżce to zły pomysł, możecie rozbić koledze głowę lub nawet wybić oko.
- NIE obrzucajcie pojazdów będących w ruchu śniegiem – może to być powodem groźnego wypadku.
- NIE rzucajcie śnieżkami w pobliżu domów, wybijecie okno – szkło może dotkliwie poranić także was.
- Na zjazdy na sankach lub nartach wybierajcie teren z dala od ulic, chodników i placów po których poruszają się piesi.
- Podczas zjeżdżania na sankach zachowujcie bezpieczną odległość między sankami.
- NIE chodźcie po torze gdy inni zjeżdżają.
- NIE doczepiaj sanek do samochodu,
- Nie organizujcie lodowisk na stawach, jeziorach i rzekach, lód może się załamać, grozi wam wówczas utonięcie.

- Zwracaj uwagę na zwisające z dachu sople lodu,
- BAW się tylko w miejscach przeznaczonych do zabawy.

Jeśli będziesz bawić się poza domem; pamiętaj!!!
- KLUCZE do mieszkania chowaj pod ubraniem,
- NIE podawaj nikomu swojego adresu zamieszkania,
- NIE opowiadaj o wyposażeniu domu i zasobach majątkowych rodziny,
- NIE ufaj osobom obcym,
- NIE bierz od nich proponowanych słodyczy,
- NIE korzystaj z ich zaproszenia na spacer lub do domu,
- NIE wsiadaj do samochodu osób nieznajomych,
- NIE oddalaj się z miejsca zabawy bez wiedzy rodziców lub opiekunów.
- Wracaj do domu przed zmrokiem,

Drodzy rodzice!

- organizując swoim dzieciom czas wolny od zajęć szkolnych zwróćcie uwagę na trudne, zmieniające się warunki atmosferyczne,
- rozmawiajcie ze swoimi dziećmi na temat bezpiecznego, mądrego spędzania wolnego czasu,
- nauczcie dzieci numerów telefonów służb ratowniczych,
- nauczcie ich korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, profesjonalnie przygotowanych,
- zwróćcie uwagę na sprzet sportowy z którego wasze dzieci korzystają, czy jest sprawny i dostosowany do umiejętności i wieku dziecka,
- pamietajcie, że dzieci do lat 15 powinni w czasie jazdy na nartach (snowboardzie) jeździć w kasku ochronnym,
ponad to:
- wyróbcie u dzieci nawyk patrzenia przez wizjer i zamykania drzwi od wewnątrz, dziecko nie powinno otwierać drzwi osobie nieznajomej, - przekażcie zaufanym sąsiadom klucze do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otworzenia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania,
- nauczcie dziecko odmowy rozmowy z nieznajomymi.

Ferie w górach

Wybierając się na wycieczkę górską dobrze jest zasięgnąć rady i ustalić trasę z przewodnikiem górskim.
Doradzi, jaką trasę wybrać, który szlak jest niebezpieczny, a który zamknięty, gdyż może np. występować zagrożenie lawinowe.
Zawsze przestrzegajcie następujących zasad:

1.Jeśli źle się czujecie zrezygnujcie z wycieczki po górach.
2.Nie wybierajcie się na szlak samotnie lub z kolegami, musi z wami być osoba dorosła np. rodzice, przewodnik.
3.Pozostawcie w schronisku wiadomość, dokąd i którędy pójdziecie oraz kiedy wrócicie.
4.Nie schodźcie z wytyczonych szlaków, ułatwienia i skróty mogą zakończyć się tragicznie.
5.Nie krzyczcie i nie hałasujcie w górach.
6.Zwracajcie uwagę na znaki i przestrzegajcie ich.

I jeszcze jedno, korzystając z wyciągów orczykowych, krzesełkowych oraz kolejek linowych stosujcie się do zasad i regulaminów na nich obowiązujących.

Ważne telefony

W razie potrzeby dzwońcie:

POLICJA – TEL. 997 LUB 112
STRAŻ POŻARNA – TEL. 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – TEL. 999

Życzymy Wam wspaniałych zabaw na śniegu,
a przede wszystkim bezpiecznych!